Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 414887 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #705 Dátum: 2021. Február 21. 18:56 »
Helyzetjelentés a fekvőimről távirati stílusban.
A családokat a múltkori hidegfront előtt gondosan betakartam.
Az őszi szűkítéseken kicsit később igazítok majd ahol szükségét látom.
A fehérjés cukorlepényeket betettem, és azt láttam, hogy az élelmük bőséges, veszteségem egyelőre nincs.
A takarásról kicsit bővebben.
A fészek mindkét oldalról kartonplaszt lemezzel lezárva, alján tetején 10 centi hosszú, egy méhjáratnyi mélységű rést hagytam a plusz pára kivezetése miatt.
Felül duplán van a hőreflektoros fólia, azon 3-4 réteg vastag papírkarton lap, rajta filc, majd szövet takaró.
Akkor jó a takarás ha a kezünket rátesszük és a fészek melege nem, vagy alig érezhető.
A kezeléskor ezt az egész "kacatot" egyszerre leveszem (nem egyesével) és egyszerre is helyezem vissza.
Egy mozdulat az egész.
A fészken kívüli lépeket 4 rétegű újságpapírral letakartam, ez szívja fel a felesleges vizet.
Kevéske virágpor jön még csak, a barkának van még 1 hete esetleg 10 napja.
A meleg vizes itatókat szépen járták.
Röviden ennyi.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #706 Dátum: 2021. Február 24. 06:30 »
Olvasom a "kakaskukorékolás" rovatban, hogy van ahol még csak most történt meg a tisztuló kirepülés, virágpor nuku, az anyák még nem fiasítanak.
Itt délen pedig sok olyan méhészetről tudok ahol már 3 keretben NAGY nyitott tenyérnyi fiasok vannak, és dől be a friss virágpor.
A tegnapi jó időben az enyémek is "rákattantak" a virágporra, a meleg vizes itatókat erősen lepik, ahogy néztem a méhek járásából akár kevéske nektár is lehet már. (A hazatérők úgy csúsztak be a kijárón, húzták a potrohukat.)
Ahogy most tervezem, a héten pénteken lövöm el azt a bizonyos start pisztolyt, aminek a lényege, hogy akácig az állományom olyan termelő szintre érjen ami még éppen nem rajzik.
Arról még nincs végleges döntésem, hogy repcére vándorolok e, előbb "körbeszaglászok" a kollégáknál, mert a mászkáló méhekből elegem van.
Mi ez a startpisztolyos hasonlat?
Most fogom a végleges szűkítést megejteni, ami abból áll, hogy a szűk fészket valóban faltól-falig vastagon borítsák a méhek.
Miért nem tettem már meg eddig, mire vártam?
Az a tapasztalatom, hogy az életük utolsó harmadába lévő méhek, egy hét intenzív víz, virágpor gyűjtés után eltávoznak a túlvilágra, ami teljesen természetes.
Ilyenkor szoktak hívogatni a méhésztársak, és ezt mondják.....pedig milyen szép népesek voltak.
Csak arról feledkeznek meg, hogy a méheknek is van egy "szavatossági" idejük, a leglátványosabb a generációváltás, de az általában nem egyszerre történik, csak mi úgy gondoljuk.
A telelő méhek folyamatosan kopnak, használódnak, ezért 1 hét elteltével sokkal jobban látható a valós kép.
A szájhősök most kíméljenek, akiknek már most feszegetik az oldaldeszkákat a bombasztikus családok!
Ezek a hasba akasztó írásokat azoknak ajánlom, akik szeme előtt egy rózsaszín álom lebeg.
A valóság ettől sokkal drasztikusabb, és egyszerűbb.
A mi felelősségünk, hogy minél jobban óvjuk a telelő méheket.
Ehhez  gondos, meleg takarást, és  meleg vizes itatást kell megvalósítanunk .
Ettől sokkal többet nem tudunk tenni, meg fohászkodhatunk, hogy a szép napos idő után ne legyenek hirtelen komor felhők, mert akkor tömegesen kint maradhatnak a gyűjtő, főként virágporos méhek.
Egyet mindenki érzékelhet, ilyen korai szezonkezdet még soha nem volt!
Tegnap már szedtem egy kevéske medvehagymát, és virágtenger van ibolyából.
A nárcisz a védett oldalon már sárga bimbós.
2021. február 24.
Nagyernyei Attila 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #707 Dátum: 2021. Február 24. 07:06 »
Szabolcsban 2 napja kezdenek mocorogni,és a mérleges család még nem evett meg 3kg Oktober 10 òta. A 77 családból 3 nál találtam fiast,de az is nagyon kismértékü .

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #708 Dátum: 2021. Március 02. 08:20 »
Olvasom odaát az egyik kollégától a következőt, és ez pont belefér a másik rovatunkban menő "meccsbe".
"Majd akácon, ami nagyon gyenge volt, nem szorították ki az anyát, a fiasitás nem 0 közeli, hanem 6-7 Nb keret méretű volt."
Gyakorlatilag leírta, hogy mi volt a gond, de semmit nem tett ellene, hogy ne így legyen!!!!!!!
PONT a gyenge akácokon jön ki az anyakorlátozás óriási előnye.
Mivel nála sok volt a fias, a gondozásra szoruló álca, egy körből kimaradt a méhésztárs.
Hasonló hozzászólásom miatt már kaptam privátban dorgálást, hogy ne oktassam ki ennyire a méhészeket, majd megtanulják saját kárukon.
Mindig a jó szívem......
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #709 Dátum: 2021. Március 13. 20:26 »
Azért nem gondoltam volna, hogy a Covid19-nek ilyen súlyos mellékhatásai is vannak, mint a látomás.
Bezzeg László a profik elnöke ugyanis ezt állítja rólam:
"Napok óta az érződik az írásaiból, hogy gondok vannak nála a teleléssel, ezért szerinte akinél nincs, az hazudik."
No már most mi ebből az igazság?
Semmi!
Minden méhcsaládom kitelelt, és a futó vizsgálatoknál 1 anyátlant találtam, valamint 1 kimerült, herepetéző lett.
A tartalékokból pótoltam, ma mind a kettő anyásított IS hordta a virágport.
Szépek a méhcsaládjaim, én egyelőre nagyon meg vagyok velük elégedve.
Azért nem teszek fel képeket, mert azon csak csámcsognának.
Egyébként a profik elnökéhez nem méltó úgy kijelenteni méhészetemről valótlan dolgot, hogy nem is látta a méheimet.
Egyszer állt meg eddig motorral előttem, de akkor is nyáron.....meg minek?
A bíróságon "bezzeg" tudta mit kell mondani .....ellnem.
Azt nem értem, hogy miért velem foglakozik az egész Zöld, de másra nem tudok gondolni, mint fűti őket a tanulási vágy.
Na de ha a profik elnökének egy öszvér rendszer is megfelel, úgy kell nekik, tanuljanak tőle!
Mit tudnék üzenni nekik?
Akadjanak le végre rólam, és foglalkozzanak a szakmával.
Egyébként a méhészetem nyitott, jelenlétem mellett oda bárki bejöhet, persze vannak kivételek.
Akik eddig nálam jártak, még hasonlót sem hallottam tőlük mint amit Bezzeg László állít.
Végezetül, amikor gondokról írok azt általában a kollégáktól hallom, vagy saját szememmel MÁSNÁL tapasztalom.
Legújabb hírem, hogy ennyi cukorlepény még sosem fogyott el az egyik kereskedő szerint mint az idén.
Már le sem merem írni mit mondott....sok családot a kitelelés után csuktak be élelemhiány miatt.
Most lehet csámcsogni ezen a szomorú tényen.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #710 Dátum: 2021. Március 13. 21:39 »
"Azért nem teszek fel képeket, mert azon csak csámcsognának."

"Dicsekedni " pedig jó!! :D :D :D :D Ha van mivel.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #711 Dátum: 2021. Március 14. 19:11 »
Amikor kiértem a méhekhez, olyan fél 10 körül, zúgott a méhes.
Dömping virágpor hordás, aztán elborult, délutántól pedig folyamatosan esik.
1.200NB kerettel kell elkészülnöm akácig, de a drótozásban az idén besegít a család is.
Kis pihenő közben telefonáltam, és engem is hívtak.
Baranya megye déli részén NB-ben általános a 3-4 keret fias (nem keretben), de vannak ettől szebbek is.
Az öreg méhek aránya, max 20-30 %, gyakorlatilag a generáció váltás javában zajlik, egy hét múlva már csak  elvétve találni majd tavalyi méheket.
Nálam is hasonló a helyzet, ilyen korán még sosem tapasztaltam a generáció váltást.
Végül is korábban kezdtek az anyák petézni, minden előrébb tolódott.
A növényzet fenológiai állapota pedig a "helyén" van, ott nem érzékelhető ez a különbség.
Ez még jól is jöhet a termeléskor.
Sokan még most is cukorlepényeznek, mert 10 napig nem igazán lesz alkalmas kirepülésre az idő.
Többen arra panaszkodnak, hogy meglepően sok lett eddig az anyátlan család, az egyik kolléga ezt saját hibájának tudja be.
Házi készítésű oxálsavas csorgatása nem jött össze az erősebb dózis miatt.
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 900
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #712 Dátum: 2021. Március 15. 07:35 »
Engem inkább az érdekelne, hogy mi van ilyenkor a 3-4 keretre leszűkített családokkal? Hogyan fejlődnek azok? Hol van az a 3-4 naponta történő beavatkozás (karcolászás egyebek) amikről írni szoktál? Mármint ilyenkor, amikor már vagy 10 napja nem lehet az időjárás miatt kaptárat bontani, és lehet hogy még újabb 10 napig szintén nem lehet.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #713 Dátum: 2021. Március 15. 08:26 »
Egy zacskó szirupot és egy fél kilós lepényt be lehet gyorsan tenni 6-10 fokban is nem?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #714 Dátum: 2021. Március 15. 08:59 »
Talán aggódsz wr?
3-4 keretre a gyengéket, és a tartalékokat szoktam szűkíteni, de ez jelen állás szerint a méhcsaládjaimnak mindössze 5 %-a.
Általános a 6, de van 5-ös, és hála az égnek elég sok 7-es is.
Emlékeztetni szeretnélek, hogy a 7NB lép felülete megegyezik 10 Hunoréval.
Ezek a családok most úgy állnak, hogy a takaró lépek külső oldalán is vastagon vannak méhek!
Sokszor leírtam már az évek alatt, hogy ha az időjárás nem engedi a bővítésüket, akkor az anyák az utolsó lép külső szélét is befiasítják.
És akkor mi a  gond?
Ilyenkor lesznek igazán táblásak, csak az élemet kellett eddig ellenőriznem!
Ha nem bírnak így ki 10 napot, arra is megvan a receptem, mert többször volt már erre is példa.
Ekkor vagy a legszélére kapnak egy félig mézest, vagy a szélső mézes-virágporos, és az első fedett közé.
A tűzés ilyenkor nálam tabu, gyakorlatilag felér egy szentségtöréssel.
Az, hogy melyik ilyenkor a fedett fias rém egyszerű "kilőni", mivel felülről látszik.
Te se aggódj, mivel bombák a méheid, neked nem kell ennyit tökölődnöd velük.
Én ezt tanultam Buchinger Györgytől, Takler Józseftől, Illés Sándortól, és Borbély Lajostól.
Ők olyan ikonjai voltak a fekvő rendszerben való méhészkedésnek amilyenek a mai méhészek között  csak kevesen vannak.
Precízségük, szakmaszeretetük, a méhek iránt alázatuk, és kimagasló termelési eredményeik sok méhésznek az álom kategóriája.
Néhányan vagyunk csupán akik járjuk az ő általuk kitaposott utat, amire én büszke vagyok.
Úgyhogy, ne aggódj wr, megyek az ősök nyomán, és ez 2021-ben is működik!...sőt
Nagyernyei Attila
Most olvasom M.Benjamin kérdését.
Válaszom, IGEN!
Nagyon jónak tartom, de macerás.
Ne késlekedj vele, ha élelem gond van náluk.
Vizet, és élelmet is pótolsz egyben....ez egy új hullám, de nagyon jó.


*

oszkár

  • *****
  • 1131
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #715 Dátum: 2021. Március 15. 10:32 »
Hát, már most nem is "értem"!   :)

 Úgy beszélsz a fekvőről mintha mindig ebben méhészkedtél volna ! "Járod az Ősök által kitaposott utat"!?

Amikor meg a rakodókról beszélünk ,akkor "30" pár év "tapasztalatról" írsz!

Akkor most melyiknek vagy a "mestere"?? :) :)

ÉN a fekvő környékére sem megyek!!! ( nem érdekel!)  "Eltemettem "magamban Ezt a rendszert! DE, nem is "osztom" az észt,mit hogy csinálnék!

"Egyszer mindenki hazaér"!  Csak az út nem mindegy meddig tart!



*

wr

  • *****
  • 900
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #716 Dátum: 2021. Március 15. 10:51 »
Egy zacskó szirupot és egy fél kilós lepényt be lehet gyorsan tenni 6-10 fokban is nem?
Nem a lepényre meg a szirupra gondolok, értelmes méhész azt megoldotta már tavaly nyár végén. Hanem arra, hogy ugye le vannak szűkítve, épp annyira amennyit takarni tudnak, hogy legyen a keretbe léctől lécig fias. Na de akkor hol lesz a keretbe a fejlődéshez szükséges virágpor meg méz? Mert ugye, ha nem tudom lesegetni mert vacak az idő, akkor beavatkozni sem tudok. Vagy bölcsőt húznak 4 keretről? Vagy helyben topognak? Nem értem. Nálam, ahol nincsenek leszűkítve ott van a fias keret mellett a teli virágporos keret, felettük meg a teli mézes keret. Tehát akkor sem törik meg a fejlődés ha az egész március ilyen lesz. Átnéztem az állományt ugye február végén amikor engedte az idő, beavatkoztam ahol kellett, és legközelebb 1 hónap múlva kell belenyúlni, illetve igazából akkor se belenyúlni kell, hanem csak ellenőrizni hogy zavartalan-e a fejlődés.
Tehát akárhogy nézem, ezzel a szűkítősdivel magának is meg a méheinek is csak gondot csinál a méhész.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #717 Dátum: 2021. Március 15. 14:51 »
Tavaly hogy oldottad meg hogy most híg nektárt tudnak hordani? Érdekel a technológiád!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #718 Dátum: 2021. Március 15. 14:56 »
Teli virágporos keret ? Totál virágpor hiány van a családoknál !!!!!!!!!!

*

wr

  • *****
  • 900
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #719 Dátum: 2021. Március 15. 16:04 »
Tavaly hogy oldottad meg hogy most híg nektárt tudnak hordani? Érdekel a technológiád!
El kellett vagy háromszor olvasnom mire sikerült értelmeznem mit is szerettél volna kérdezni. Nem, nem hordanak most híg nektárt, leszámítva azt a keveset amit az árvacsalán most ad. Én azt oldottam meg a 235Ft-os cukorral, hogy most ne kelljen 600-ért lepényt vennem, meg emiatt kaptárakat nyitogatnom.