Méhészkedés fekvő kaptárban

• 708 válasz
  • 286319 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #705 Dátum: 2021. Február 21. 18:56 »
Helyzetjelentés a fekvőimről távirati stílusban.
A családokat a múltkori hidegfront előtt gondosan betakartam.
Az őszi szűkítéseken kicsit később igazítok majd ahol szükségét látom.
A fehérjés cukorlepényeket betettem, és azt láttam, hogy az élelmük bőséges, veszteségem egyelőre nincs.
A takarásról kicsit bővebben.
A fészek mindkét oldalról kartonplaszt lemezzel lezárva, alján tetején 10 centi hosszú, egy méhjáratnyi mélységű rést hagytam a plusz pára kivezetése miatt.
Felül duplán van a hőreflektoros fólia, azon 3-4 réteg vastag papírkarton lap, rajta filc, majd szövet takaró.
Akkor jó a takarás ha a kezünket rátesszük és a fészek melege nem, vagy alig érezhető.
A kezeléskor ezt az egész "kacatot" egyszerre leveszem (nem egyesével) és egyszerre is helyezem vissza.
Egy mozdulat az egész.
A fészken kívüli lépeket 4 rétegű újságpapírral letakartam, ez szívja fel a felesleges vizet.
Kevéske virágpor jön még csak, a barkának van még 1 hete esetleg 10 napja.
A meleg vizes itatókat szépen járták.
Röviden ennyi.
Nagyernyei Attila

« Válasz #706 Dátum: 2021. Február 24. 06:30 »
Olvasom a "kakaskukorékolás" rovatban, hogy van ahol még csak most történt meg a tisztuló kirepülés, virágpor nuku, az anyák még nem fiasítanak.
Itt délen pedig sok olyan méhészetről tudok ahol már 3 keretben NAGY nyitott tenyérnyi fiasok vannak, és dől be a friss virágpor.
A tegnapi jó időben az enyémek is "rákattantak" a virágporra, a meleg vizes itatókat erősen lepik, ahogy néztem a méhek járásából akár kevéske nektár is lehet már. (A hazatérők úgy csúsztak be a kijárón, húzták a potrohukat.)
Ahogy most tervezem, a héten pénteken lövöm el azt a bizonyos start pisztolyt, aminek a lényege, hogy akácig az állományom olyan termelő szintre érjen ami még éppen nem rajzik.
Arról még nincs végleges döntésem, hogy repcére vándorolok e, előbb "körbeszaglászok" a kollégáknál, mert a mászkáló méhekből elegem van.
Mi ez a startpisztolyos hasonlat?
Most fogom a végleges szűkítést megejteni, ami abból áll, hogy a szűk fészket valóban faltól-falig vastagon borítsák a méhek.
Miért nem tettem már meg eddig, mire vártam?
Az a tapasztalatom, hogy az életük utolsó harmadába lévő méhek, egy hét intenzív víz, virágpor gyűjtés után eltávoznak a túlvilágra, ami teljesen természetes.
Ilyenkor szoktak hívogatni a méhésztársak, és ezt mondják.....pedig milyen szép népesek voltak.
Csak arról feledkeznek meg, hogy a méheknek is van egy "szavatossági" idejük, a leglátványosabb a generációváltás, de az általában nem egyszerre történik, csak mi úgy gondoljuk.
A telelő méhek folyamatosan kopnak, használódnak, ezért 1 hét elteltével sokkal jobban látható a valós kép.
A szájhősök most kíméljenek, akiknek már most feszegetik az oldaldeszkákat a bombasztikus családok!
Ezek a hasba akasztó írásokat azoknak ajánlom, akik szeme előtt egy rózsaszín álom lebeg.
A valóság ettől sokkal drasztikusabb, és egyszerűbb.
A mi felelősségünk, hogy minél jobban óvjuk a telelő méheket.
Ehhez  gondos, meleg takarást, és  meleg vizes itatást kell megvalósítanunk .
Ettől sokkal többet nem tudunk tenni, meg fohászkodhatunk, hogy a szép napos idő után ne legyenek hirtelen komor felhők, mert akkor tömegesen kint maradhatnak a gyűjtő, főként virágporos méhek.
Egyet mindenki érzékelhet, ilyen korai szezonkezdet még soha nem volt!
Tegnap már szedtem egy kevéske medvehagymát, és virágtenger van ibolyából.
A nárcisz a védett oldalon már sárga bimbós.
2021. február 24.
Nagyernyei Attila 

« Válasz #707 Dátum: 2021. Február 24. 07:06 »
Szabolcsban 2 napja kezdenek mocorogni,és a mérleges család még nem evett meg 3kg Oktober 10 òta. A 77 családból 3 nál találtam fiast,de az is nagyon kismértékü .

« Válasz #708 Dátum: 2021. Március 02. 08:20 »
Olvasom odaát az egyik kollégától a következőt, és ez pont belefér a másik rovatunkban menő "meccsbe".
"Majd akácon, ami nagyon gyenge volt, nem szorították ki az anyát, a fiasitás nem 0 közeli, hanem 6-7 Nb keret méretű volt."
Gyakorlatilag leírta, hogy mi volt a gond, de semmit nem tett ellene, hogy ne így legyen!!!!!!!
PONT a gyenge akácokon jön ki az anyakorlátozás óriási előnye.
Mivel nála sok volt a fias, a gondozásra szoruló álca, egy körből kimaradt a méhésztárs.
Hasonló hozzászólásom miatt már kaptam privátban dorgálást, hogy ne oktassam ki ennyire a méhészeket, majd megtanulják saját kárukon.
Mindig a jó szívem......
Nagyernyei Attila