Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413821 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #675 Dátum: 2019. Április 11. 19:57 »
.
« Utoljára szerkesztve: 2019. November 23. 22:40 írta Janóka »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #676 Dátum: 2019. Április 11. 19:58 »
Van ilyen ;D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #677 Dátum: 2019. Április 11. 20:14 »
É
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:37 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #678 Dátum: 2019. Április 11. 20:29 »
Szerintem gliceroxos volt.  ;D (remélem)

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #679 Dátum: 2019. Április 11. 20:32 »
J
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:36 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #680 Dátum: 2019. Április 17. 20:25 »
Ma elkezdtek a,, Szent Györgyi" kiegyenlítés. Úgy számolom, ennyivel van előre az akác május 10-hez. 6 keret fiasra egyenlítek. Hála Istennek elég sokat kell csapolni. Jó dolog a szűk fészek, ma is megbizonyosodtam róla.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #681 Dátum: 2019. Április 22. 06:35 »
Még április 3-án írtam a következőt:
"Én most úgy látom, hogy az idén valószínű működni fog ez az "iránytű", hacsak nem lesznek óriási esőzések."
Továbbra is úgy gondolom május 10 előtt nem lesznek nagy dolgok.
Sokan már a rajzással küzdenek, különösen azok akiknek méhei repcén vannak, és nem mászkálnak tőle.
Amikor már bölcsőt kell rombolni, vagy az anyák a mézes lépeken bóklásznak, akkor elkéstünk.
Mindig egy lépéssel a méhek előtt kell járni, mert ha átveszik az irányítást az a termelés rovására megy.
Nem akkor kell gyengíteni (csapolni) amikor már a fát lesik a kijárókból!
Érezni kell melyik az a pont, hogy FÉK, ettől a csapattól el kell venni, mert különben begőzöl.
Tudom nagy meló bomba családokkal méhészkedni, és egyben kordában tartani is őket.
Nekem eddig sikerült, de nagyon résen kellett lennem.
Gyönyörűek lettek a családok, szép népesek, szorgosan gyűjtenek.
Az NB műlépeket 1 nap alatt kirántják, pedig tolom nekik rendesen.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #682 Dátum: 2019. Április 22. 18:54 »
Attila ha megkérlek írsz pár sort, hogy a csapolásból ("FÉK"-ből) keletkezett fiasokkal mi történik? Nem szoktál írni a szaporításodról, ugyanakkor nem áll össze a kép, hogy ha egységes az állomány és csapolni kell, akkor mi lesz az elvett fiasokkal. Én úgy gondolom, hogy kivancsi111 és sokan mások ezekből az elvett fiasokból csinálja a szaporítását. Ugyanakkor ha jól tudom Te nem szeretnéd növelni az állományod, mert beálltál egy konkrét családszámra.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #683 Dátum: 2019. Április 23. 07:56 »
Válaszom perlaki.gabornak a következő.
Az állományom MOSTANRA egységes!!!!!!
Általában amikor kitelelek nálam mindig szoktak lenni lemaradók, közepesek és erősek.
Ellenben azokkal a méhésztársakkal akik folyton fikáznak, mert náluk az összes bomba.
Tavaly napraforgón komoly kijáróméh veszteségem volt, és az atkairtási technológiámat is a gyári szerekre alapoztam, amit már többször elismertem, hogy hibáztam.
Emiatt gyengébb állománnyal mentem a télbe, de jó hír, hogy tavaszra nem lett veszteségem, csak anyátlanok, később néhány herepetéző.
Elmondhatom, hogy kezdéskor (február 17) az állományom fele szép volt, a másik fele meg kívánni valókat hagyott.
Keretekre lefordítva 4-5-6 keretre szűkítettem őket, de volt néhány amely csupán 3 keretet takart sűrűn. (Máskor 5-6 NB lépnél nem voltak gyengébbek.)
Nincs mit szépíteni, ennek is örültem, mert mellettem sok méhészet lenullázódott.
Cukorlepény, erős szűkítés, takarás, serkentés, folyamatos meleg vizes itatás, és szép hordások is kellettek a mostani eredményemhez.
Tehát amikor az állományom szebbik részének az akácvirághoz képest kiugróan több fiasuk lett, el kezdtem "csórni" tőlük.
Több olyan családom van, hogy már most elvettem  3 fedett fias NB keretet méhekkel, és még egy vissza van.
Így elértem azt, hogy az induláskori 3 keretes családocskáim is 12-14 NB lépet borítanak MOST.
Egyébként ha az idén nem lettek volna lemaradók, bizony a sok plusz fiast nem tudtam volna elpakolászni.
Úgy méhészkedtem, hogy a kiváló családokkal kezdtem, és ha tudtam "fejni" azonnal vittem a gyengékhez.
Mindent írok, jegyzetelek ami szinte csak jel (-F vagy +1 F) ebből tudom, hogy az erőt hova kell csoportosítanom.
A végére hagytam egy számomra is meglepően jól fejlődő családot, a mérlegest.
Mint írtam már ez a családom a tél folyamán fészken kívülre került, az üres lépekre.
Ha február 17-én nem adok nekik cukorlepényt akkor annak nyekk.
A fészke tele mézes léppel, ez úgy gondolta megviccel.
Gyorsan visszaráztam őket a helyükre, összesen 4 lépen indítottam, de leginkább 3 keret boríthattak volna sűrűn.
A szokásos pátyolgatás, ahogy írtam.
Olyan táblás fiasai lettek, hogy még a kötősejtekben is fiasítás volt!!!!!
Két lépekkel tudtam a szűkítés után bővíteni, mára 12 kereten van SEGÍTSÉG NÉLKÜL!
Még mindig egy kicsit fejlődhet, de pont jókor lesz jó.
Az ezután elvehető fiasításból kölyökcsaládokat készítek, már meg is rendeltem a bölcsőket.
Ezt az időpontot az anyakorlátozásra tervezem.
Hát így állok.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #684 Dátum: 2019. Április 23. 09:04 »
Sajnállak wr!
Lövésed sincs a szűkítésről.



Én meg téged sajnállak Attila. Az még nem jutott el a központiig, hogy van ahol nincs szükség a szűkítésre? Meg az anyát sem kell keresgélni, mostanság, mert mondjuk csak korlátozva van egy bizonyos területre, és ennek ellenére ugyan azt kilehet belőle venni. Tehát akkor wr
.
Nem baj ez, csak pihenj a nyugágyban úgy is jók lesznek.


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #685 Dátum: 2019. Április 23. 20:58 »
Attila köszi a választ, így már értem.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #686 Dátum: 2019. Április 27. 21:36 »
Teszek fel néhány mai képet, csak azért hogy láthassátok mire képesek a selejt anyák.
Az ujjammal mutatom, hogy honnan valók!
Szinte az összes méhcsaládom ilyen, ma kaptak még 1-2 műlépet a fotók után.
A "Csá" rövidítést gondolom nem nehéz megfejteni, ettől a családtól már vettem el egy kelő fedett fiast a kiegyenlítéskor, a második képen lévőtől pedig kettőt.
Hasonlókkal erősítettem a lemaradókat, de már valóban nincs mit hova tennem.
A tömeges mászkálás előtt még ettől is szebbek voltak!
Azóta eltelt 3 nap és kezdenek észhez térni a családok, ma például egyetlen mászkálót sem láttam a fűben.
Kollégámnál viszont aggasztó volt a helyzet.
Amikor nála jártam felhívtuk ez egyik 200 családos Hunoros méhész barátját, hogy nála nem mászkálnak e a méhek.
Válasza az volt, hogy nem.
Erre mi...akkor szerencséd van.
Aha...tavaly napraforgón becsuktam az állományom felét, a megmaradók télen pusztultak el, így most nincs egy méhcsaládom sem.
Mit mondjak, ledöbbentünk.
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #687 Dátum: 2019. Május 15. 15:55 »
Attila!

Ilyen időben Te mit csinálsz a szűk fészekben lévő hangulattal? Egyáltalán milyen a hangulat? ( Nem kötekedés, csak kíváncsiskodás!)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #688 Dátum: 2019. Május 15. 19:31 »
Köszönöm Berci a kérdésedet.
Mivel 5 keretre korlátoztam az anyákat gyorsan át tudom nézni a fészket.
A herelépet (építő keret) már kétszer kitörtem, és ha pár napon belül nem kezdik újra építeni, akkor az már gyanús.
Ennyit a büdös életben nem bölcsőztem soha, kár lenne ezen szépítenem.
Sok helyen, mivel (tökölődik az akác)  már egy fedett fiast kivettem, és tettem helyére szűz, vagy műlépet.
Ez rengeteget segített a fogyókúrán lévő anyákon.
Ahol tudtam a sovány, rajzásra készülő anyákat elvettem, és kicseréltem a tartalékokban lévő kövérekkel.
Sajnos ez a puskaporom is elfogyott.
Rajom az anyazárás után nem volt, és nem is lesz, mert a szűk fészekből nem tud kimenni.
Ami érdekes, hogy az idén sokkal makacsabbak a családok, alig lehet a rajzási lázzal mit kezdeni.
Nekem eddig sikerült, de folyamatosan ellenőrzöm a szűk fészket.
Ahol bölcsők vannak, kíméletlenül rombolom.
Ilyenkor sok anyával is találkozom, ha kövér már csukom is be.
Mit mondjak?
Akinél nincs rajzási mánia, nem mond igazat.
Holnaptól erősen javul az idő.
Ahol nem fagyott az akác még reménykedhetnek szép eredményben.
Ettől sokkal cikibb erdőről is pergettem már jót.
A méhek csodára képesek, a legutolsó virágokat is megkeresik.
A lomb alá szorult, és árnyékosabb helyeken még szép a virág.
Nagyernyei Attila


*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #689 Dátum: 2019. Május 15. 19:50 »
Köszönöm!
A múlt hét végéig az állományom 25%-a húzott bölcsőt. Egy rajom elment. Saját hülyeségem miatt.
Ezen a hv-én, szombaton, átnézem őket és valami hasonlóra számítok. Már készítem a kaptárakat a szaporításnak.
Azt gondolom, hogy ez az időjárás mindenkinek feladja a leckét...