Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413488 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #660 Dátum: 2019. Április 01. 20:55 »
E
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:33 írta oszkár »

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #661 Dátum: 2019. Április 01. 21:02 »
Attila!
Gratula a kis főnökhöz! Csinos az a méhész ruha!
ata67

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #662 Dátum: 2019. Április 01. 23:14 »


Ilyenkor megközelítőleg napi 1.500 egy egészséges, jó "bőrben" lévő anyának a napi teljesítménye.
Akkor ha 1.000 petével számolok csupán, biztosan nem csapódok be.



Amelyeket csütörtökön megbővítettem azok mára teljesen bepetézték az NB lépet.


Tehát ha a CSÜTÖRTÖKÖN bővítettet (ami március 21.) 3 nap, alatt (március 24. -fent van a dátum a gyengébbek kedvéért - )teljesen bepetézte, akkor szerényen számolva is naponta azt a 12 000 sejtet csak számoljuk 10 500-nak... na akkor naponta 3 500-at nyomott az az anya. Közben eltelt egy hét és már visszaesett ez a hatalmas petézési ütem 1 500-ra, vagy már 1 000-re.  :o ;D

De alakul ez. Valamikor ettől sokkal többet is tudtak azok az anyák. Hajdan a frissen berakott lépet teljesen csak pete lakta,( lent idézem) ami 3 nappal számolva bőven eléri a napi 3 500-at. Mert ugye ilyenkor csak abba petézik  ;D ;D ;D vagy máshova is??? ::)
Nem tudod te Attila már miket beszélsz, de szerencsédre van hallgatóságod, akik fejében szintén ekkora a káosz :o :(

A bővítésre használt NB keret mindkét oldala egyöntetű pete.


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #663 Dátum: 2019. Április 02. 06:02 »
 Az NB lépen nincsen 12 000 sejt....! Számold meg :) jó az 9600-9700 -nak!  És ugye ebből még lejön  mézkoszorú....  Máris nem 3500...

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #664 Dátum: 2019. Április 02. 07:45 »
De nehéz vagy Te is afatter!
... egyszer már lehurrogot sok régi motoros az anya petézése számában de azért leírom: a műlépek sejtszáma nem az Őrösi által megadott értékek.... megszámoltam és az NB műlép egyszer se volt több mint 9700 db sejt tehát a hunor kb. 7200 lehet
Biztosan van olyan is. Te olyan helyről veszed, ahol annyi van 1 négyzet deciméterben. Én már láttam 920-at is :o

https://drive.google.com/drive/folders/1z29g-cuuf9zHm8oTRrSwJOfPycosI7Fc?usp=sharing

Lentebb megnézheted, hogy van olyan NB, amelyben 13 000 sejt is van. :-[

Látod látod, nem olvastad el, pedig már egyszer ezt éppen neked kellett megkeresnem és beidéznem. Szerintem neked a vicceket is gyakran ismét ellehet mesélni, mert azokra sem emlékszel egy idő után, és ez ebből a szempontból nagyon hasznos :P.
Vásárold máshonnét a műlépet, vagy számold át ismét!
Aztán már többen, mint lentebb idézem Kiskakas is próbált rávilágítani a sejtszámra, mert neki is meggyűlt a baja valakivel, a nyílt fias szám heghatározásában, és...

QUQURIQ!!!

Iridó!

Csak egy pár adat a kaptár típusok fészek lépeinek a méreteiről.

NB                  11645 sejt szám/ keret mindkét oldala
½ NB                 5440 x2 =10880 (fészek két keret soros)
Hunor               8500
Dadant           10327




  És ugye ebből még lejön  mézkoszorú.... 

Ami nincs a fészekben, mondjuk jelen esetben mézkoszorú, az hogyan jön le? Nézd csak!


Én is szoktam a spájz szót használni, ami azt jelenti, hogy a fészken kívüli mézes lépeket felkarcolva saját magát serkenti a méhcsalád a raktárból.
Ez addig gyönyörűen működik amíg a spájzhoz vezető úton nem éri a méheket baleset.
Mi lehet ez?
Hát amikor elhagyják a 36 fok körüli fészket és kimennek a hideg, szinte külső hőmérsékletű lépekre akkor bizony odaveszhetnek.
Mi a megoldás, hogy ne csak a bajokról beszéljek.
Ha annyira szűkös a szűk fészekben az élelem, (mert annyira kiterjedt már a fias) akkor a "fejükre" kell tenni egy cukorlepény bombát, vagy az egyre népszerűbb zacsis szirupot, esetleg a Dr.Fendrik Péter ötletes belső etető-itató tálcáját.

« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 02. 07:50 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #665 Dátum: 2019. Április 02. 07:51 »
Talán nem is kéne az ilyen rosszindulatú hozzászólásokra válaszolnom, ám legyen.
Próbálnak belém kötni, lejáratni de van egy rossz hírem számukra.
Kemény vagyok, kitartó és baromira hidegen hagy.
Akik otthon vannak honlapunk teljes háttéranyagával, ismerik az OMME-ban lévő dörgéseket, tudják hogy itt nem a szakmai hozzáértésemet kérdőjelezik meg.
Teljesen másról van szó.
Mivel az OMME elnökével meglehetősen jó a kapcsolatom, és ezt akkor is vallottam amikor nem ő volt az elnök, hát ez néhány méhésznek nem tetszik.
A szaktanácsadók szégyenletes ellen kampányában nem voltam hajlandó részt venni, és ennek még ma is örvendek.
Volt közülük néhány amely nyíltan a jelenlegi elnök ellen kampányolt, most meg másfél méteres nyelvvel nyal.
Ez valahogy nekem nem ment, így próbálnak rajtam másként fogást találni, de csúful fognak járni, mert a kesztyűt még nem tettem le.
Na nézzük a konkrét esetet, ezt írja Kivancsi111:
"Tehát ha a CSÜTÖRTÖKÖN bővítettet (ami március 21.) 3 nap, alatt (március 24. -fent van a dátum a gyengébbek kedvéért - )teljesen bepetézte, akkor szerényen számolva is naponta azt a 12 000 sejtet csak számoljuk 10 500-nak... na akkor naponta 3 500-at nyomott az az anya. Közben eltelt egy hét és már visszaesett ez a hatalmas petézési ütem 1 500-ra, vagy már 1 000-re."
Ha gondosan elolvasta volna előző hozzászólásomat akkor biztosan nem ír ilyen blődséget, de az előbbi gondolatmenet mindent megmagyaráz.
Ja, és én ezt írtam:
"Akkor ha 1.000 petével számolok csupán, biztosan nem csapódok be."
Mivel a méhek folyamatosan "kopnak", ledermednek, megfogja őket a madár, növényvédelmi kártétel, és éri őket ezer meg ezer baj, így összesen 21 nap múlva én 1.000 NETTÓ szaporulattal számolok!
Biztosan nem állítottam, hogy visszaesett a petézési ütem, sőt....
Tökéletes kondiban vannak a családjaim, panaszra nincs okom.
Pedig honnan indultam?
Egy léputcával vékonyabbak voltak, de mostanra gyönyörűen megnépesedtek, köszönhetően az állandó "tökölődésemnek."
Dombóvári NB-s kollégákkal is tartom a kapcsolatot, az egyiküknek hasonlóak a méhei, a másiknak sokkal  jobbak.
Minden nap kapnak a belső itatójukba édes vizet, ami 20-25 liter víz és 3-4 kiló cukrot jelent.
Ebből délutánonként 1 decit juttatok be, hogy ne menjenek ki vízért.
Ez a vízpótlás (mivel tökölődök) és nem kell kaptárt sem bontanom, rengeteg időmet vesz igénybe.
Bicska méhésztársak is igen megtetszett az etető kocsim, és főként az, hogy az 1 decit a keveréssel együtt 35 perc alatt kijuttattam.
Ha növelem a mennyiséget, mondjuk feletetéskor akkor ez több mint egy órába telik.
Akinek hivatása a szívatás, az keressen más játszótársat.
Nagyernyei Attila



Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #666 Dátum: 2019. Április 02. 08:20 »
Én is azt mondom Attila:


Akinek hivatása a szívatás, az keressen más játszótársat.


Ideje lenne leszállni a méhészek közé, és abbahagyni a hülyítést.
Senki nem szólt egy szót sem az OMME elnökéről, de Te ismét belekevered a szakmaiatlanságod elfedése céljából. Engem teljesen hidegen hagy, hogy ki elnököl -a fekvő rovatban írunk, majd jól helyre tesz valamelyik moderátor  ;D- egyik sem különb a másiknál, nem is értem miért keverted bele, végül is nem az agy sejtszámokról, hanem a méhsejtszámokról beszéltünk.
Arról sem volt szó, hogy neked milyen az OMME elnökével a kapcsolatod, azt már rég mindenki tudja aki fórumozik, talán majd egyszer ez is meg fog változni, de más baráti kapcsolatait felhozni az elmúlt írások okán érthetetlen, nem értem miként kapcsolódik ide.  :-\ :'(
Viszont:

"Akkor ha 1.000 petével számolok csupán, biztosan nem csapódok be."

De!!! Nagyon becsapódsz. Az is magánügy. Viszont ne csapd be a méhésztársaidat, mert az ő méheik anyái nem ennyit petéznek. Nekik jók a családjaik.
Ha neked 1 000 petét raktak az anyáid tegnap, akkor a folyamatosan lerakott és minden nap növekedő peteszám alapján 21 nappal ezelőtt valószínűleg ennek csak a felét tojták, mert ennyi idő alatt megduplázódott ( naponta lerakott) a fias sejtek száma MINIMUM. De ha  1 000-el számolnánk IS!!! naponta a 21 nap alatt, akkor 21 000 fias sejt lenne ma, ami 3 Hunor keretben elfér. Van olyan nyomorék család valakinél, akinek ma nincs legalább 6 Hunor fiasa? Na azokat gyorsan szétosztani. Nekem is voltak ilyenek, de rég kiegyenlítettem, tehát a következő idézet sem igaz:


Aki a kiegyenlítéssel nem bíbelődik annak egyetlen oka van.
Nagy az állomány, és valóban ezzel ők nem tökölődnek.




Aztán ezt sem értem miért csinálod, miközben mástól kérdezed. Nálatok akkor mégsem ontja a fűz? Tényleg mindenki hülye, hogy nem kérdezi meg tőled, vagy csak csendben röhögnek?
Ez bizony nem szép Mortimer.
Ilyenkor cérnákat, ahogy írod hurkákat kell pottyantaniuk.
Ez nem az.
Nem etettél hígat a hűvös időben?
Nagyernyei Attila


Minden nap kapnak a belső itatójukba édes vizet, ami 20-25 liter víz és 3-4 kiló cukrot jelent.

Akkor az a fűz nem is ad olyan sokat?


Ezt írja Kivancsi111:

"Hihetetlen mit tud az NB a szűkített fészekben 4-5 keretre lezárva."
....
A fűz eddig csodát művelt a méhcsaládoknál.

Tudod Te egyáltalán ma, hogy mit írtál tegnap??? :o
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 02. 08:35 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #667 Dátum: 2019. Április 02. 08:47 »
Valóban nem kéne válaszolnom, mert ez már olyan mély szint ami még a kezdőket is megtéveszti.
Ezt írod az én hozzászólásomra?
"Akkor az a fűz nem is ad olyan sokat?"
Erre?
"Ebből délutánonként 1 decit juttatok be, hogy ne menjenek ki vízért."
Én vízpótlásról írok te meg a fűzről.
Szerintem kérdezd meg valamelyik Skyp-os haverodat, hogy értelmezzétek írásaimat.
Ott ugyanis mindenki okos.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #668 Dátum: 2019. Április 02. 11:35 »
Mindenki tudja értelmezni, és nem értik miért csinálod.
Ha olyan jó a fűz, ami tényleg igaz, akkor miért kell etetni? Miért kell vizes cukros levet etetni a méhekkel, amikor a nektárban annyi van, hogy a méhek érlelnek, mert már felesleget raktároznak belőle. Miért kell a méhésznek azt sugallni, hogy híg eleséggel kivédheti az esetleges nozémát, ami ugyan igaz lenne részben ha több napos bezártság előzte volna meg. Nem járnak a vízre, csak néhány elvetemült, hordás van. Csak ott, ahol nem találnak nektárt, vagy amikor kirepülésre alkalmatlan az idő, elsősorban a hideg napokon. Az 1 deci egyébként semmi pótlék, amikor voltak napi 30-50 dkg gyarapodások. Tehát hülyeség a vízpótlás, semmi értelme most, nem kell a kezdőket hülyíteni, mert még valamelyik tényleg követi a szamárságot. Ha majd 4-5 napig még vizet sem tudnának hordani, akkor lenne értelme, de így csak feleslegesen leköti a dolgozók egy részének a tevékenységét, amit más feladatoktól von el.
Amikor Te 3-4 kereten fiasról elmélkedtél, akkor járt nálam a Geddekas volt "kollégája"  KG és készített néhány fotót. Éppen egy olyan családot fényképezett le, aminek nem adtam erősítést, pedig az erősítendők között szerepelt az első átvizsgálás után. Ez március 15-én volt, és 17-én küldte el a képeket emailben. (2 kép kétszer van...)Nem rakom fel ide, mert már eleget hallottam a hivalkodásról, és inkább hagyom főni a saját levükben a "mindenki okos" -okat, viszont neked tovább küldöm most a képeket levélben. Nem volt szűkítve, keress benne a fias felett mézkoszorút, és ha kétségeid lennének, akkor hívd fel a Kertait, majd mesél neked. Egyébként találtam 31-én petés rajbölcsős családot, és már másoktól is hallani... ;)
Tehát legkésőbb 20. méztér felrakás, mert már van sárguló bimbós repce, és egyébként is szorulnak. Nem a 10-esben, ahol hajdan nálad:


Akácvirágzás kezdetén a 10 keretes Hunorokban 7-8 fedett fiasom szokott lenni...


Az meg még egy hónap, addig csak nyomnak még vagy 80 000 petét azok az anyák. Na persze amelyek már egy másik méhészetből lettek kiselejtezve  :o ::)
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 02. 11:39 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #669 Dátum: 2019. Április 02. 19:56 »
Kivancsi111 újabb beszólására a gőzölgőben válaszolok, mert valami történhetett nála is, hogy ennyire feledékeny, ugyanis ezt írja:
"Ideje lenne leszállni a méhészek közé, és abbahagyni a hülyítést.
Senki nem szólt egy szót sem az OMME elnökéről, de Te ismét belekevered a szakmaiatlanságod elfedése céljából. Engem teljesen hidegen hagy, hogy ki elnököl -a fekvő rovatban írunk, majd jól helyre tesz valamelyik moderátor.."
Majd ott válaszolok.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #670 Dátum: 2019. Április 03. 14:56 »
Szia Attila!
 
 Kiegyenlítés folyamata érdekelne engem.

Ki tudnád esetleg fejteni hogy te hogy csinálod?
Mikor lehet elkezdeni?
Milyen fajta fias keretekkel történik a kiegyenlites?
Igazából minden érdekel,mivel nem vagyok ebben jártas.

Előre is köszönöm a segítségesdet!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #671 Dátum: 2019. Április 03. 20:21 »
Na végre, ilyenkor megjön a kedvem amikor ezt kérdezi Oldirty!
Egy olyan fontos szakmai kérdést tettél fel ami valójában kihozza belőlem a méhész "vért".
Ez a téma az amit rengetegen elvétenek, és ismét tökölődésként fogják fel, vagy már meg is csinálták a kiegyenlítést...
Na nézzük, hogy csinálják ezt a profik, és most nem leszek szerény.
Ezt a témát nagyon, de nagyon vágom!
A kiegyenlítést nem szabad túl korán kezdeni ez az alap!
Akkor mégis mikor van itt az ideje?
A legjobb időzítés az amikor elkezdődik a tömeges kelés, tehát megtörtént a generációváltás, és rengeteg a szürke "nyuszi" méhecske amelyek még be sem tájoltak!
Hoppá!
Erre amúgy elég kevés időnk van, úgy kb. 1 hét.
Tehát amikor az erős családoknál észrevesszük, hogy már a keret alján is csüngenek a méhek, és nyugodtak, nem szúrnak akkor biztosak lehetünk abban, hogy a legjobb időpontot választottuk.
Az erős családtól elveszünk 1-2 kelő fedett fiast (hogy még termelő maradjon) és elvisszük a lemaradókhoz.
Az erőset újra megbővítjük, ha hordás van és az idő is passzol, akkor akár tűzni is lehet ilyenkor már a fészket.
A lemaradókhoz ezt egy kisebb füst mellett simán beemelem, soha nem bántják az ottani anyát.
Ezért is fontos, hogy sok fiatal, dajka korú, tehát be nem tájolt méhecskével vegyük el a fiasokat, mert azok már az új helyükön fognak betájolni, és azonnal részt vesznek a munkában.
Ezt a családot ettől kezdve ugyan úgy lehet kezelni mint a többit.
A fejéssel azért csínján, mert áteshetünk a ló túlsó oldalára is, ha nem vagyunk körültekintőek.
Ha "túlfejjük" az erőset még azt is elérhetjük, hogy annyira visszaveti a családot, hogy bemeszesedik, teljesen hanyatt esik.
Egyébként ezt ellenőrizni is tudjuk.
A nyitott fias (álcás) lépet a fény felé kell fordítani és azt figyelni, hogy az álcák pempőben úsznak, vagy szárazak.
Ha utóbbi akkor óriásit hibáztunk.
Ezt egyébként a bővítésnél is szoktam figyelni, ha nem látom megfelelő kondiban a családot!
Túlbővítjük, akkor ismét öngól.
Ezt ahhoz tudnám hasonlítani, hogy egy anyakoca 10-12 kismalacot meg tud szoptatni, de 100-at nem, azok semmire valók lesznek!
A méheket is meg lehet szakítani, széttűzdelni a fészket az anyát rákényszeríteni, hogy petézzen.
Ja csak, legyen elegendő dajka amelyik azokat felneveli!
Egy a lényeg, teljes harmóniára kell törekedni, és ezt figyelni, hogy a méhek munkamegosztása ideális legyen.
A kiegyenlítést lehet több ütemben is végezni, de a legalkalmasabb az első, ami nálam már csak napok kérdése.
Tavaly 12 tartalék családomból is termelő lett, és annyira eltaláltam az időpontot, hogy a méhészetemen belül átraktam őket máshová.
Egy kis újságpapír a kijáróra még segített, de pergetésnél senki nem tudta melyikek voltak.
A kiegyenlítésnél ha az erős nem tér észhez, és esetleg húzza a bölcsőt, akkor vagy egy tartalék anyjával kicserélem, vagy vegyes korú fiast veszek el, éppen azért, hogy a munkamegosztást ne borítsam fel önkényesen.
Nálam ez automatikusan megy, már most meg vannak jelölve a "párok".
Ahogy számolom a fiasokat, és az erős-közepes-gyenge arányt nagyon örvendetesen állok.
Ha bármilyen további konkrét kérdésed van szívesen válaszolok.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #672 Dátum: 2019. Április 03. 21:08 »
Köszönöm a választ,sokat segítettél.

Felmerüktek még kérdések bennem:
Véleményed szerint 1 hét múlva ,ha megtörténik a kiegyenlítés ,akkor hány fisításos kerettel kell rendelkeznie egy családnak abban az időszakban hogy termelő legyen belőle?


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #673 Dátum: 2019. Április 03. 21:35 »
Vannak gyakorlati megfigyelések, amolyan "aranyköpések" ezeket érdemes figyelembe venni.
Erről már az előző években is írtam, és ez minden évben változó tényező, ha csak a tavalyi évet figyeljük akkor is belátható mekkora az eltérés a méhcsaládok fejlettségében és az akácvirágban is.
A kiindulási alap, hogy a május 10-én induló akáchoz április 24-én Szent György napján 6 keret NB fedett fiasnak kell lennie a termelő méhcsaládnál.
Ha ettől több van el kell venni, ha kevesebb hozzá kell tenni.
Lehet fikázni ezeket a régimódi megfigyeléseket, de én nem tenném  mert működik.
Ezek után már csak az a kérdés mikor kezdődik 2019-ben az akác,és ki hogy számol.
A virágzás kezdete nem a hordás kezdete.
Az idei éveben még egy csavar van a történetben, ez pedig az aszály.
Emiatt sokkal vontatottabb az akácrügy növekedése, de ezt olvastam tegnap az egyik prof. bejegyzésénél is aki a gyümölcsfáknál figyelte meg ugyan ezt.
Tehát ha meg tudjuk jósolni mikor indul a hordás, akkor a Szent György naphoz kell igazodni.
Én most úgy látom, hogy az idén valószínű működni fog ez az "iránytű", hacsak nem lesznek óriási esőzések.
Szerintem az idén kicsit jobban állnak a méhcsaládok az akácvirághoz képest.
A repcéről azért nem írtam, mert ha az nem kap sürgősen nagy mennyiségű esőt, a virágporon kívül nem sok jóra lehet számítani.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #674 Dátum: 2019. Április 11. 17:38 »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.