Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 414539 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #60 Dátum: 2014. Június 25. 10:30 »
jani bátya!
Úgy látom, ma nem kell méhészkedni meg pörgetni sem!
Talán holnap.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 25. 10:44 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #61 Dátum: 2014. Június 25. 10:31 »
Idézet
Írta: Arisztaiosz
« Dátum: 2014. június 24. 23:37 » Idézet beszúrásaAz őz kizárt, viszont a vakarózásra vágyó vaddisznó már sokkal valószínűbb. Külső telephelyen nálunk gyakorta borogattak régebben a disznók, a villanypásztor ezt a problémát javarészt megoldotta, bár a vadsertést a kukorica tejes érésétől fogva az sem képes kirekeszteni. Azért érdemes megpróbálni, ha gyakoribbá válna az eset, mert vakarózni nem csak a kaptárak segítségével képes a sertés...


Írta: Nb18
« Dátum: 2014. június 25. 10:19 » Idézet beszúrása


Én is leginkább a disznóra tippelnék. Régebben, mikor még vándoroltunk, apám mindig 4-5 kaptáranként kihagyott egy helyet, ha olyan területre mentünk ahol sok volt a vaddisznó. Így nem akadályozta a kaptársor a vonulásukat....



Sziasztok!
Egyet értek veletek!
Viszont én még nem találkoztam egy varacskossal sem!
Valószínű az az oka, hogy ritkán járok le éjjel a méhesbe.

NB18
Egyébként 10 kaptár van lerakva egymás mellé, aztán szünet következik 2-3 méter. Ráadásul nem hosszú sorban "kígyózik" az eltájolás érdekében!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 25. 11:05 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #62 Dátum: 2014. Június 25. 11:23 »
Akkor ez a tippem is kilőve! ;D
 A lényeg a lényeg: nagyobb a valószínűsége, hogy valamilyen vad volt és nem kétlábú volt a tettes....

Üdv.:Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #63 Dátum: 2014. Június 30. 09:07 »
Ma folytatom a műlépezést mert "nyakunkon" a napraforgó!
Idáig három műlépet építettem ki családonként. Egyet repcén, kettőt akácon.
Naprán még három a terv remélem jó hordás lesz hozzá, hogy megvalósulhasson :)
A vásárlóim közül többen keresik a vegyes mézet! Pörgetnék én nekik csak az a baj, hogy nincs mit :'(
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #64 Dátum: 2014. Június 30. 21:22 »
Zümi!
Amikor átálltam fekvőre, 8 kereten vásárolt kölyökcsaládokkal indítottam a napraforgón.
Mondjuk szép népesek voltak, átlagban 5 táblás fiassal.
7-8 keretet építtettem minden családdal. Soknak egyszerre hármat is adtam. Természetesen nem pergettem.
Ha jó a korosztály összetétel, és  mézel a szotyi, simán kiépítenek 3 lépet, és pergethetsz is.
A napraforgón való építtetésnek nagy előnye,hogy nem rontja el az építő brigád a munkássejteket heresejtekkel.
Gyönyörű,egyforma szűzlépeid lesznek. A fiatal anyáknak a napraforgó elején még a fészkébe is tűzhetsz, be fogja petézni.
Amúgy nekem ez a választóvíz, hogy melyik anyák mehetnek a télbe. Amelyik kikerüli a szűzlépet, megválok tőle.
Ahogy az idő halad előre, már nem vagyok ilyen szigorú velük.
Nem messze leszek Tőled.
Üdv:  Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 30. 21:26 írta Nagyernyei Attila »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #65 Dátum: 2014. Június 30. 21:58 »
Attila!
Mivel pörgetni is szeretnék elég a három szerintem is! A lép készlet midig öregszik,(használódik)ezért 6-8 keretet építtetek ki családonként egy szezon alatt! Persze ha optimálisak a feltételek! Ugye bár,a fiatal lépkészletnek több előnye is van.(Egészségügy, törpe dolgozók ne legyenek a sok bábing miatt, tisztább világosabb méz stb)
Még annyi, hogy tavasszal amikor lendületesen fejlődnek a családok, ezeket a szűz lépeket kapják majd ajándékba!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 01. 10:07 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #66 Dátum: 2014. Július 01. 06:08 »
Zümi!
Így igaz.
Üdv:Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #67 Dátum: 2014. Július 01. 23:29 »
Ma átnéztem 30 családot! Persze füst nélkül lehetett méhészkedni. De nem azért mert gyengék a családok!! Nektár és virágpor "mámorában" fürdenek a méhek :)
Keretek forgatása közben, a frissen behordott aranysárga nektárból a cipőm orrára is került néhány csepp!
Nagyon jó érzés volt látni szorgos méheim munkáját!
A közeli napraforgó táblához érve, amire rátájoltak a méhek, szép számmal látogatták már De 10 órakor!
Jogos lenne a kérdés, hogy az én méheim vagy sem?
Azok! Mert a méhesből indultak és a "tábláról" oda is tértek vissza.
Még a hibrid fajtáját nem tudtam kideríteni, de rajta vagyok az ügyön!


Kiskakas! A mért gyarapodásomat már le sem merem írni ::) A végén még több méhészt vonzok magam köré!!!!
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 02. 00:10 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #68 Dátum: 2014. Július 02. 07:07 »
Zümi!
Nyomjad a műlépeket.
Egy nap alatt kihúzzák.
Üdv:Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #69 Dátum: 2014. Július 04. 12:01 »
A régi szakkönyvekben nem sok szó esik a nyári hordás kihasználásának lehetőségeiről, minden írás központja az akác. Idős, tapasztalt méhész ismerősöm szerint ennek az az oka, hogy akkoriban sem a hárs, sem a napraforgó nem mézelt igazán jól, elvehető mennyiséget ritkán produkáltak. Érdemes lenne a mai méhlegelők helyzetének tükrében megosztani a tapasztalatokat - jókat és rosszakat egyaránt- annak érdekében, hogy az egyre bizonytalanabbá váló akác hiányát legalább némiképpen mérsékelni lehessen.

Az évnek ebben a szakában a méhek már leginkább a fészekbe hordanak szívesen. Milyen módszerek vannak, amelyekkel ebben az időszakban a fekvőkaptárban több méz termelésére van lehetőség? Érdemes-e ilyenkor üres léppel megtűzni a fészket? Ha a fészekben már nincsen hely, akkor szabad-e fiasításos lépet kivenni a fészekből, és áthelyezni a mézkamrába (ez nyilván csak olyan kaptár esetében érdekes, ahol az anyarács fixen be van építve a kaptárba)? Netán az anyát műlépekkel vagy anyaráccsal érdemes-e, szabad-e korlátozni a fészek egy bizonyos részére? Különösen lassú, elhúzódó hordás esetén mi a jó stratégia?
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 04. 12:15 írta adamez »
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #70 Dátum: 2014. Július 06. 17:28 »
Sziasztok!
A méhesbe érve, nagyon kellemes meglepetés ért!
Felső kijárós kaptárnál, az egyik család kint csüngött. Még hozzá nem is akárhogyan! A nyílástól az állvány alá a földig :o
akácon sem volt hozzá hasonló!
Gyorsan "meglestem" nem ám rajozni készül ;D
Eszük ágában sem volt átnéztem minden egyes keretet alaposan!
Ez a család gyorsan kapott 2 műlépet és petézésre alkalmas +2 keretet!
Építtetni kell most már SOS-ben, mert lép nyelveket húztak több helyen mézzel telítve!!
"Szerencsére" elég sok helyen szorul ki az anya, a bőséges nektár által.
Mérési eredményt nem közlök Attilára tekintettel!

Aminek viszont nem örültem: 4 család anyátlan lett! Megkapták a "vallató" keretet, három nap múlva megnézem, hogy van-e anya esetleg állanya!

Mindenkinek nehézséget :)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #71 Dátum: 2014. Július 06. 20:26 »
Zümi!
Ezt írod:
"Mérési eredményt nem közlök Attilára tekintettel!"
A hozzászólásaitokat nem nekem írjátok.
Sokan olvassák a Méhészklubot, és nem szeretném ha az a vád érne bennünket, hogy miattunk, a mi kotyogásunk eredményeként zuhan a méz ára.
Te akkor még nem méhészkedtél amikor az akác pergetési világcsúcsról számolt be Buchinger György salgótarjáni méhész, aki amúgy az OMME alapító elnöke.
Ha jól emlékszem 127 kg-ot pergetett az NB 24-esekből átlagban! A méheit akkoriban én szállítottam.
Óriási botrány lett belőle,mert őt tették felelőssé a méz árának azonnali csökkenése miatt.
Most már értitek? Mindenki örül a jó eredménynek, de ez maradjon titok.
Nagyernyei Attila



*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #72 Dátum: 2014. Július 07. 19:22 »
Idézet
Zümi!
Ezt írod:
"Mérési eredményt nem közlök Attilára tekintettel!"
A hozzászólásaitokat nem nekem írjátok.
Sokan olvassák a Méhészklubot, és nem szeretném ha az a vád érne bennünket, hogy miattunk, a mi kotyogásunk eredményeként zuhan a méz ára.
Attlia!
Megértem aggodalmadat és hozzáteszem én sem vagyok saját magam ellensége!!
127 kg még kimondani is sok!Igaz hozzá kell tenni,hogy két család eredménye de 63.5 kg sem gyenge teljesítmény ::)
Nagyon  szeretnék egyszer én is hasonló eredményt elérni, ha a derekam egy hétig sajogna akkor is :) :D
Azt viszont nem tudtam, hogy OMME alapító tagja volt B.György!

Üdv Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #73 Dátum: 2014. Július 07. 20:00 »
Szia Zümi!
Nem az OMME alapító tagja volt Buchinger György!
Ő volt az első OMME elnök!
Jelenleg jó egészségnek örvend, a MÉHÉSZET-ben olvashattátok a sorozatát.
Igazi nagyágyú a fekvő kaptáras méhészkedésben. A 24-es NB koronázatlan királya.
Az én gondolkodásomat nagyban formálta  a stílusa, amit képvisel.
Határozott, gyors, precíz, céltudatos, számító, profi vándorméhész.
A 127 Kg-ot 3 akácon érte el, dandárról, dandárra való vándorlással!
Sok méhész viszont kritikával illeti nyers modora miatt.
Szokás kérdése. Az biztos, ha valamit állít, azt nem kell ellenőrizni,az úgy van.
A Méhész Mesterkurzus megálmodója, és alapítója.
További jó egészséget kívánok neki!
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #74 Dátum: 2014. Július 07. 20:25 »
Idézet
Határozott, gyors, precíz, céltudatos, számító, profi vándorméhész.
A 127 Kg-ot 3 akácon érte el, dandárról, dandárra való vándorlással!
Sok méhész viszont kritikával illeti nyers modora miatt.

Ezek szerint egy igazi profi :)
Nem csoda,hogy sok időt töltöttél el vele!
A nyers modor előnyös is lehet(okulás,tanulás szempontjából.)! Csak sokan valószínű sértésnek vették tőle!
Én szívesen megismerném!

Attila!
Eltudnám képzelni előadóként Szekszárdon :) Pl: Tavaszvárón.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.