Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413742 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #570 Dátum: 2018. Május 08. 22:00 »
Hogyan tudtál Te szűkíteni 9 léputcás Hunorban. Amelyiket tudtad, azt össze kellett volna rakni másikkal.
Láttad a videót, amiről Mikkamakka a klood írt? Az telelőfürtben volt 9 lu.
Ki fikáz kit? Ki írta amíg le nem állították, hogy a Hunorban éhen vesznek télen a méhek? :o Be sem tudtad telelni. Azután meg úgy eteted ki a fekvőből a felesleges mézkoszorút, hogy szűkíted a szerencsétleneket, meg karcolgatod a fedett mézet, aztán nem tudnak kiterjedni mint normális keretméreten szabadon. Most meg a megkésetten lezárt anyás családdal sem tudsz annyit termelni, mint mások mindenféle beavatkozás nélkül. De ez a magánügyed. Viszont a jobb sorsra érdemes méhészeket ne vezesd meg folyamatosan. Tudod Te mennyit mértek Hunorban a környékeden? Tudom, nem szabad leírni. Meg mennyit fognak holnap ;)

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #571 Dátum: 2018. Május 09. 03:50 »
A gőzölgőben válaszolok.
Nagyernyei Attila


*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #572 Dátum: 2018. Május 09. 11:37 »
Láttad a videót, amiről Mikkamakka a klood írt? Az telelőfürtben volt 9 lu.
Én abban igazat adok Attilának, hogy olyan dolgokról nem szabad vitatkozni, amelyeket sosem láttunk. Ez a mi-hány léputca is nagyon relatív. Elmondom, hogy nekem azok amelyek 5 db fél NB népességűek voltak decemberben (ennyire szűkítettem őket, és elfértek egy fiókon nem lógtak át a másikba), azok most megszorultak 4 fiókon, csak ötödik fiókot adtam nekik. Hatodikat azért nem, mert kifogyok a fiókokból. Azoknak,melyek két ennél kisebb családból raktam össze októberben, a nyolcadik fiókot kell adnom. Igaz ebből négy fiók fias. Ennyire még nem számoltam el magam akác indulást illetően, régen szét kellett volna szedni őket, és nem korlátoztam az anyát semennyire. Csak annyit akartam mondani, hogy a téli 9 léputcás Hunoroknak most már a nyolcadik 12-es Hunor fiókot kellene kapniuk. Ezzel szemben kettőn vannak, ha jól értem. Nagyon relatív ez a léputca dolog, ez alapján nem lehet érdemi vitát indítani.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #573 Dátum: 2018. Május 09. 13:23 »
Nagyon relatív ez a léputca dolog, ez alapján nem lehet érdemi vitát indítani.

Talán nem is az a célja, sem Kiváncsi111 sem wr kollégának, hogy érdemi vitát indítson bármilyen kérdésben is. Egyszerűen "széttrollkodják" a fórumot mások ócsárolásával és önmaguk fényezésével. Nekem már semmi kedvem erre a fórumra (sem) írni, mert úgyis mindenki hülye, aki nem Hunorral méhészkedik. A rakodó kaptáras topikban valaki a minap szaporítással kapcsolatos segítséget kért. Érdekes, de ez a két nagy tudású rakodókaptáras kolléga ilyen esetben nem nagyon aktivizálja magát, csak akkor ragadnak billentyűzetet, ha valakibe beletörölhetik a lábukat. Gratulálok nektek, igazi méhészek vagytok!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #574 Dátum: 2018. Május 09. 13:31 »
Nálad van a pont adamez ezt már én is észre vettem. Erre megy ki a játék.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #575 Dátum: 2018. Május 09. 18:28 »
I
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:22 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #576 Dátum: 2018. Május 09. 19:15 »
Én meg az NB 24-esre most tettem rá egy másik NB  24-et !!!!!!!!!!

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #577 Dátum: 2018. Május 09. 20:21 »
Ez komoly?! Ne bosszants Gézengúz!

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #578 Dátum: 2018. Május 09. 21:16 »
Gondolom, ha bele akar nézni az alsóba, majd leveszi a felsőt , mi ezzel a probléma?  ;)
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #579 Dátum: 2018. Május 09. 21:25 »
Semmi gond...

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #580 Dátum: 2018. Május 16. 09:05 »
"Megjegyzem, hogy azok a mézkoszorúk a fias kereteken már a téli méz alapjául szolgálnak. " Még a Klubvezető Úrtól sem olvashattunk ekkora önvallomást. Akácméz koszorú a telelő élelemben? Már nem is pergetsz az idén, vagy ezeket a lépeket szétválogatod, vagy mi van? Ja nincs fészek és méztér, csak turkálni lehet ezután valamit innét onnét, szélső lépből a család összehúzódása után?

Erre a kérdésre egy kicsit hosszabban tudok csak válaszolni, mert az előzményeket is meg kell érteni hozzá.

Túlnyomórészt melegépítményű kaptáraim vannak. Általában anyaráccsal mézeltetek akácon, de pár éve műlépes elválasztással is próbálkoztam néhány családdal. Utóbbi esetben a kaptárban 19 keret fér el, mert nincs bent az anyarácsos választó. Ez a módszer nekem olyannyira bevált, hogy az idén az állomány túlnyomó részével ilyen módon termeltem akácon és a jövőben is ezt tervezem tovább finomítani. A módszer lényege:

Tavasszal a család a kaptár elejében fejlődik, szűk fészekben, amelyet folyamatosan bővítek. Egy-két alkalommal kiegyenlítést is végzek. Ennek hatására akác indulásakor így néz ki a kaptár a kijárótól vizsgálva:

1 db Mézes-virágporos
1 db Építtető keret
7 db táblás fiasítás (ebben már van 1-2 idei kiépített és befiasított műlép is)
1-2 db Mézes-virágporos
4-5 db Szűz és világos keretek, tavaszi vegyes mézzel
1 db Szűkítő
Tehát a családok akácra 15-16 kereten vannak.

Akác indulásakor a fészket úgy ahogy van a kaptár végébe tolom. Kiveszek belőle két, kizárólag zárt fiasításos keretet. A fészek elé 3-4 db műlép kerül, majd a kipörgetett méztéri keretek, megtűzve a 2 db zárt fiasításos kerettel. Az így kialakított fészek-mézkamrába gyűjti a család az akácmézet. Közben épülnek a műlépek, amelyeket folyamatosan birtokba vesz az anya. A kaptár eleje elmézesedik, de jut méz a fészekbe is. Mivel a fészek integritása nem sérült, így az anya az esetek túlnyomó többségében nem jön előre. Így a mézelvétel gyorsan megy, nem kell válogatni és nem pergetek fiast sem. Sőt túlnyomó részt szűz vagy világos keretből pergetek. Amikor egy családtól elveszem a mézes kereteket, akkor a fészket előre tolom és zárom a kaptárt. Este visszakapják a kipergetett kereteket.

Az önvallomásom alapját képező, két ujjnyi akác fedett mézkoszorúk, amelyek a fészekben keletkeztek, így ott is maradnak a fészekben, hiszen ott nem turkálok, és ezek a keretek lesznek a telelő keretek is. Annyit azért turkálok, hogy pergetés után két szép világos keretet beszúrok a fészekbe. A fészek lépeket követik a kipergetett szűz keretek, majd világos és legvégül a sötét, selejtezendő lépek zárják a sort.

Láttál már rakodót? Leveszik a méztérből az akác mézet, aztán a kiszorított anyás fészekből néhány nap alatt a család feltornázza a fészeklépekből a méztérbe azt a 8-15 kilónyit, és azt is el lehetne venni, de én sem veszem el, mert nem érdekel már 20-30 hordó + méz.

Igen, láttam már rakodót, és a fiók emelgetésen kívül nincs is semmi bajom a rakodó kaptárakkal.

Nálam ugyanez megtörténik. Pergetés után az előretolt fészekben lévő fedetlen mézet kihordják a kipergetett keretekbe. És mivel a fészket nem bántottam, így az anyák ott is maradnak, a nyári méz pedig a fészek mögött gyűlik, ahonnan majd június elején ismét pergetem a fiasításmentes mézes kereteket.

Ez talán nem az a szokványos fekvőkaptáras módszer, de egyenlőre bevált. Népem is van és mézem is van, rajzás nélkül.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 16. 09:13 írta adamez2 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #581 Dátum: 2018. Május 16. 21:35 »
Elsősorban wr méhésztársnak szánom a mellékelt képeket, csak hogy lássa, a méhek márpedig meghordják az NB kereteket tetőtől talpig, és elég szépen le is fedik. A keretek nincsenek összeválogatva, bármelyik ami az állványon van hasonlóan szépen kiépített és mézzel telt. Én ugyanis olyan keretet nem veszek el, amelyik ne lenne tele mézzel, az ott marad a családnál, nem dolgozok vele feleslegesen. Majd nyárra megtelik. Ha meg nem, akkor repül az anya, de nem a saját szárnyán.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #582 Dátum: 2018. Május 17. 05:01 »
Én is hasonló módon rendezem a kaptárakat, mint adamez, annyi különmbséggel, hogy nem műlépet, hanem anyarácsot használok. Idén sem mézesedtek el a fészekben a keretek, gyönyörű táblás fiasok vannak.

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #583 Dátum: 2018. Május 22. 08:09 »
Üdv!
Kiváncsi lennék a véleményetekre. A hirtelen akác miatt gyorsan kellett anyát zárnom. Fészek balra,kijáró jobbról a mézkamránál,közte rács. Tisztítónál a rács melletti kereteket hagytam mert fiasak voltak. Aztán akác pörgetésnél jött a meglepetés. Még mindig fiasak voltak, meg volt rajtuk kikelt bölcső. Ezt elszúrtam. Közben néztem a fészkeket,anyák ezerrel dolgoztak,most is. A másik oldalon meg párzatlan anyákat találtam. Már a hol. Ez rendben betét be,megvan a szaporítás. De mi van ahol nem találtam meg őket?  Kimennek? Vagy mi lesz velük? Valakinek tapasztalata,véleménye?

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #584 Dátum: 2018. Május 22. 10:44 »
Nem kell ezen meglepődni, ha elkéstél a zárással. Az akác virágzik 10-12 napig + 12-14 nappal előtte zársz, akkor már biztosan nincs fiasítás a keretben (a here fiasítás 24 nap). Ha nincs meg a 12-14 nap, akkor értelemszerűen minden egyes elkésett nappal több és több fiasítással fogsz találkozni.

A szűz anyákkal több probléma is lehet. Ha több is van belőlük, akkor a rajzásveszély még nem múlt el, hiába választottad le az öreganyás részt. Amint bepárzik az első, már megy is a raj. Ez persze sok mindentől függ, de most még igen messze vagyunk a napfordulótól, szóval esélyes a kirajzás.

Abban a kaptárban, ahol együtt van az öreg anya és a szűzanyák, ott kimehetnek az öreganyával, de a szűzanyával is megléphetnek. Majd eldöntik. Valószínűleg vagy így, vagy úgy, de ki fognak menni.

Esetleg a rajállapotba helyezés segíthet, de szerintem az olyan macerás, hogy nem érdemes alkalmazni.