Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413609 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #555 Dátum: 2018. Április 01. 13:01 »
Igazán jól a rövid méhlegelőt akkor lehet kihasználni, ha a fészek csúcs méretének háromszorosa lépkészlet áll rendelkezésre az akácvirágzás alatt. Ezért fejelte meg Borbély Gabi a nagyboczonádi 24-est még egy félboci fiókkal. És ezért lettek olyan csodálatos pergetési eredményei egy akácon. Általában akác alatt húztak váltóbölcsőt a méhcsaládjai és nagyon ritka volt nála a rajzó méhcsalád.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #556 Dátum: 2018. Április 11. 09:23 »
Talán megérkeztünk a mélyponthoz.
Tegnap már érzékelhetően gyengült a méhmozgás, és a kaptárba nézve kicsit megcsappant a nép.
Most következik egy 4-5 nap amikor nem kell piszkálni a méheket, csak várni a kelést.
Gyakorlatilag most kapjuk vissza kamatostól a márciusi tél miatt kimaradt generáció kiesést.
Ettől függetlenül nagyon szépen vészelik át ezt a kritikus időszakot a méhcsaládok!
Most akkor teszünk a méhekkel a legtöbbet, ha nem piszkáljuk őket.
Ha megtűznénk a fészket, vagy rábővítenénk ezekre a "népszegény" családokra akkor is bepetéznék az anyák az új lépeket, de ettől mindenkit óvnék.
Ha belekényszerítjük az anyákat ebbe a hajszába, abból nagy baj lesz!
Miért?
Mert nincs megfelelő mennyiségű dajkaméh, amely biztonsággal meg tudná etetni az álcákat!
Egy anyakoca 10-12 kismalacot simán felnevel, de 50-et aligha.
Tehát amikor kiemeljük a fészekből a nyílt fias kereteket, és azt látjuk, hogy pempőben úsznak, a Nap felé fordítva csillognak, akkor ez a bőség jele, a család harmóniája rendben.
Amennyiben hasonló nyílt fias keretet a Nap felé fordítva száraz álcákat lelünk, nagy a baj.
Ez egy vészjelzés a család részéről, hogy túl tolta a méhész a biciklit, nagyon megugrasztotta a fészket.
Nem szabad!
Az ezekből kifejlődő, majd kikelő munkások genetikailag sérültek, rövidebb életűek lesznek, mivel alul tápláltak!
Nem fogják bírni a munkát, előbb meghalnak.
Mivel a fiasítás kor-összetétele a márciusi télnek köszönhetően alakult így, nincs ebben semmi rendkívüli, csak bennünket is józanságra int.
Alig egy hete van jó idő, ehhez képest ragyogó változásnak lehetünk szemtanúi.
Végkövetkeztetés.
Ne erőszakoljuk meg a méhcsaládokat egy indokolatlan bővítéssel, esetleg tűzéssel.
Akkor úgy jöttünk meg akácról, hogy még el sem kezdődött.
Nyugalom, a méhek tudják a dolgukat.
És mi van akkor, ha egyszerre két léppel kel majd bővíteni?
Lemaradtunk valamiről?
Ezt döntse el mindenki maga.
Nálam már most sok anya a szélső lépeket is bepetézte, de várok.
Nagyernyei Attila


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #557 Dátum: 2018. Április 25. 06:23 »
Na tehát túl vagyunk Szent György napján.
Ezen neves időpont nekünk méhészeknek is fontos.
Többször leírtam, most megismétlem aztán lehet bombázni.
Április 24-én NB kaptárban 6 táblás fiasnak KELL lennie, ha május 1-én zárjuk az anyákat, és a hordás május 10-én indul.
Lehet vitatkozni a nagyjainkkal akik ezt vallották fél évszázadon keresztül.
Ha ettől erősebb egy méhcsalád akkor meg kell csapolni, ha gyengébb hozzá kell tenni.
A fiasítás tehát táblás, nem ....kicsit virágporos, meg van benne azért méz is.
Ezt lépfelületre kell számolni, és 8-10 ....kicsit virágporos, meg van benne méz is, nem tesz ki annyit mint 6 táblás.
Na akkor ezzel meglennénk.
Igen ám de mekkora méhtömeg kell hozzá?
Az NB családok mostanra 12-14 lépet takarnak, ebből a fias lépek léputcáit vastagon, a szlengben "bundásan".
Lehet kísérletezni ettől sokkal erősebbekkel is, de annak fára mászás lesz a vége.
Ismét nagyjainkhoz kell visszakanyarodnom.
Örösi tanár Úr szerint.....sokkal többet ér egy közepes méhcsalád akác induláskor, mint egy rajzásra készülő, mert a közepes dolgozni AKAR  az erős meg AGYAL, és nézegeti a közeli fákat.
Ezek a közepes méhcsaládok akác dandárra érik el fejlődésük csúcsát, így lehet maximálisan kihasználni a főhordást.
Ha előbb túlfejlődnek, jön a rajzás, ha gyenge marad, szerényebb eredményre lehet számítani.
Mikor kell anyát zárni?
Fent egy időpontot leírtam, de ezt a körülmények erősen megváltoztathatják.
Én kicsit kések az anyazárással, mert technológiámat így alakítottam ki. 
Előadásaimban sokan ezt nem értették, majd amikor a képeket megmutattam leesett a dolog.
Többször írtam már, hogy amikor megmérem az akácon az első  8-10 kilót, elhúzom a szűk fészek mellőli lépeket, amelyben ekkor még néhány napon belül kikelő fiasok is vannak.
Ezzel érem le, hogy nincs rajzás, mert a fészekből gyakorlatilag "kiszippantom" a mézet, így az anya ha minimális helyen is, de tud petézgetni.
Azok kíméljenek akik ezt nem próbálták, mert csak olyanokkal vagyok hajlandó szakmai vitára akik érdemben tudnak hozzászólni.
Szép napot mindenkinek!
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #558 Dátum: 2018. Április 25. 09:19 »
Üdv!

Mind eddig a repcére hivatkozásokat olvastam, hogy azért vadak. Közelembe most nincs repce és mégis vadak. Talán már egy picit mintha visszavettek volna, de ilyet előző években nem tapasztaltam.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Április 25. 23:16 írta Molesz »
Nyugger hobbi méhész

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #559 Dátum: 2018. Április 25. 10:06 »
Lehet kísérletezni ettől sokkal erősebbekkel is, de annak fára mászás lesz a vége.
Fél NB esetén ez nem igaz. Azért nem, mert a 4 fiók fiasból az anyarács behelyezése után 9 nappal  a nyitott fias fiókok elmennek, a zárt marad. Az ezekből kikelők gyűjteni is tudnak. Egy a lényeg: a bölcsőhúzás előtt kell berakni az anyarácsot. Indul a hegymászó szezon, onnan vettem kölcsön az időjárás ablak kifejezést. Hereablak idején kell elérni a 4 fiók fiast. Tehát, amikor a hiányzó, vagy nem ivarérett herék miatt még nincs bölcsőhúzás. Ha az anyát elvisszük, lemond a rajzásról, visszaadjuk, azt csinálnak a méhek, amit mi akarunk. Az anyátlan rész a nyitott fias hiánya miatt nem tud bölcsőt húzni. Nincs fára mászás.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #560 Dátum: 2018. Április 25. 14:22 »
Szia Neo!

Ezt kifejtenéd bővebben? Mert a "hereablakot" azt felfogtam az írásodból, de a többit nem nagyon.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #561 Dátum: 2018. Április 25. 15:08 »
A szokásosnál erősebb családokat úgy csinálok, hogy októberben egyesítem a törzscsaládot és egy olyan fiatal anyás családot, amit május elején egy fél NB fiókkal hoztam létre. Az első galagonya és első akácvirág között ezeknél normál években van 4 fiók fias. Ekkor az anyát felfüstölöm az alsó két fiókról, anyarács behelyez. 9 nap után szétszedhető a család. Az anyarács behelyezése váltja ki általában a bölcsőhúzást. Ezért ezeket a nyitott fias fiókokat elviszem. 2 nap múlva az anyát megkeresem és visszaadom az eredeti családnak. A zárt fias miatt az anyátlan nem tud bölcsőt húzni. A lerepülés miatt az anya lemond a rajzásról. Akác után sem akar rajzani. A fiókokban bepárzanak az új anyák. Ha nem, akkor a szomszédra helyezem.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #562 Dátum: 2018. Április 28. 13:09 »
Neo, nem szeretnék értetlennek tűnni, de nekem még nem minden tiszta.

1, Írod, hogy az anyarács behelyezése váltja ki a bölcsőhúzást, és ha jól értettem, akkor az lenne a célod, hogy csak a felső 2 fiókba húzzák. Ezt hogy éred el? Vagy bölcsőzöd az alsó 2 fiókot amikor elviszed a felső kettőt? Azt értem, hogy 9 nap múlva már az alsó 2 fiókba nem fog bölcsőt húzni, mert nincs nyitott fias, de előtte miért ne tenné?

2, Amikor elveszed a felső 2 fiókot az anyával, akkor ott még nem törvényszerűen lesz fedett bölcső. A nyitottatt nem rágják le, amikor érzik, hogy meggyengültek? (Ha jól emlékszem Jenő mond valami olyasmit az előadásában, hogy mindig fedett bölcsővel szaporít, mert a nyitottat lerághatják).

3, Tisztító pörgetést hogy végzed ennél a technológiánál?

 


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #563 Dátum: 2018. Április 30. 21:12 »
Én már felkészültem az akácra.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #564 Dátum: 2018. Május 01. 15:12 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 16:53 írta oszkár »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #565 Dátum: 2018. Május 01. 20:43 »
Nálunk még nem, de már csak napok kérdése.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #566 Dátum: 2018. Május 08. 13:58 »
Hiába az irigység az nem jó tanácsadó.
Berci is beállt a sorba.
Volt már az NB18-as "ruszki lőszeres láda", most meg MTZ.
Azt soha nem vitattam, hogy a tavaszi felfejlesztésnél sokkal többet "turkálom" a méheket, de hamarosan a pergetéskor is ezt fogom tenni.
A MÉHÉSZET szaklap következő számában majd olvashattok egy rövid értékelést az idei évről, és arról, miként viselkedett az MTZ-m.
Annyit, hogy egyfiókos állapotig a Hunort is fekvőként kezeltem.
Persze akinek bombák a méhei nekik nincs rá szükségük, hogy szűkítéssel bíbelődjenek.
Aztán ahogy most méricskélünk, annyira nem is bombák azoknál a méhcsaládok akik két hete "lazán csuklóból" rádobták a fiókokat a korszerű rakodókra.
Talán csődöt mondott a technika?
Munka bevitele nélkül nagy eredmények csak az álmokban születnek.
Én a valóságról írok, akinek tetszik olvassa, akik pedig álmodoznak lapozzanak.
Mivel a méhlegelő rovatban írok legyen egy kis aktualitás is.
Mint tegnap írtam, néhány nap és vége a korai akácnak.
A mézelés és az eredmény sok mindentől függ!
A talaj víz-háztartása az idén perdöntőnek bizonyult.
A homokos, laza talajokon nagyon rövid ideig mértek nagyobb kilókat a méhészek.
A kötött, löszös, dimbes-dombos akácosokban jobb eredmények születhetnek, ha a méhek is rendben vannak. (de sok helyen nincsenek)
Amikor néhány gyümölcsfát ültettem 10 napja a méhesemben (előbb nem volt rá időm) a föld felső 10 centije olyan kemény volt mint a szikla!
Alatta viszont neves, 30-40 centire pedig egészen nedves.
Az akácosok így ezeken a talajokon sokkal jobban tűrték az aszályt.
Az MTZ-imet meg ne fikázd Berci, mert engem nem tudsz megsérteni, de a sok fekvőst igen!
Nekem csak egy pergetőm van, de az profi, és nem is vágyom még többre.
Szeretek földön járni, és azokat a hagyományokat tisztelni, amelyek már bizonyítottak.
Üdv:
Nagyernyei Attila
Ennyi hülyeséget egy írásban :o :o :o

Mire lenne irigy? A felesleges munkádra? Az elavult kaptártípus hibáinak örökös javítgatására, vagy a sok felesleges munkára, ami póttevékenység?
Ruszki lőszeres ládának meg Te nevezted. Már idéztem, is egyszer. Csak átvettük a becézést, mert igazad van.
Az MTZ-be nem mennék bele, mert az traktorként működik...
Ta a Hunort is fekvőként kezelted Gratulálok! Még két, és három fiókosan is, és nem is tudnád másként.
A technika meg nem mondott csődöt. Most indult még csak be a hordás igazán, Te meg már az akác végnapjairól írsz.
Neked elég az egy pergető is. Nekem a négy egy napon át ment folyamatosan, és este sötétben álltak csak le, mert nem győzték. Na és három fázisú 2,5 KW-os motorok hajtják (hármat) és forrók voltak. ;)
Miért is kellene neked több pergető?
Még a lépeket sem kellett visszarakni, mert van néhány ezer tartalékban. Az igaz, hogy valószínűleg az idén nem kell pótmézterezni, és nem lesz rájuk szükség. Ja, és még nem volt rajom.
Na de most már ideje lenne nekünk hunorosoknak is valamit csinálni, megyek a méhekhez...

« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 08. 14:01 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #567 Dátum: 2018. Május 08. 14:45 »
Mire lenne irigy? A felesleges munkádra? Az elavult kaptártípus hibáinak örökös javítgatására, vagy a sok felesleges munkára, ami póttevékenység?     Ez igen most meg mondtad a frankót . Láttam egy videót a youtubon az volt a címe méhek mínusz 7 fokon . Na ott van pakolászás rendesen. 4 : 37 másodperc a videó abból 4:20 pakolászás. A pali ha befejezi a méhészkedést nyithat egy tüzéptelepet  meg egy könyvtárat.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 08. 20:49 írta Meclood »

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #568 Dátum: 2018. Május 08. 21:15 »
Elakadtál egy szinten.
A téglákat nem lopják. A lemezt -ami nincs alatta- sem ;D
A papír helyett már 5 centis habszivacs van. Csak télen :o
Egyébként nem neked készült a videó, hanem a méhészeknek. Akkor éppen mindenki a maréknyira összehúzódott méhcsaládok miatt aggódott. Azt nem vetted észre, hogy azok több marékkal vannak. Amikor felbomlik a fürt, nem lehetne szűkíteni, mert akkor kiülnének, nem mint nálad.
Talán az sem tűnt fel, hogy a családok vaslábakon vannak. Szerintem az a vas is többet ér, mint a méhészeted :D :P
Pofádat feleslegesen jártatni a marhaságokat írók védelmében már több alakalommal megtetted,sunyin megbújva a háttérben. Tőled is láthatnánk valamit!? Nem képet, az már kialakult. :'(

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #569 Dátum: 2018. Május 08. 21:33 »
Olyan meleg van, hogy már lehet a Balatonban fürödni.
Kivancsi111 jobb lenne ha úszkálna, és a Balcsiban vezetné le a feszültségét, mivel annyira izgatott, hogy olvasási, szövegértési problémája adódott.
Én ezt írtam:
" Annyit, hogy egyfiókos állapotig a Hunort is fekvőként kezeltem.+
Igen mert ezeket is erősen szűkítettem, és takartam.
Erre Kivancsi111 ezt válaszolja:
"Ta a Hunort is fekvőként kezelted Gratulálok! Még két, és három fiókosan is, és nem is tudnád másként."
Na ezek azok a rosszindulatú beszólások, amelyek sem nem szakmaiak, sem nem okosak.
Talán nem úgy jönnek össze a dolgaid, hogy folyton másokat fikázol?
Soha nem jártál a méhészetemben, eredményeimet nem ismered, akkor, hogy veszed a bátorságot, hogy minősíts?
Ússz egy jót, talán lenyugszol.
Nagyernyei Attila