Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413649 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #45 Dátum: 2014. Május 27. 19:49 »
Szia zűmi! Nincs ruha,és kesztyű ? Én ezek nélkűl neki sem állok . Űdv. Antal

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #46 Dátum: 2014. Május 31. 21:17 »
Sziasztok!
Tegnap délután, ma egész nap és holnap böngészett fészkes rajokat készítek úgy, hogy másik telephelyre szállítom őket.
8 keretes rajládába 5-6NB fedett fiast teszek, (plusz rázok hozzá népet)  majd néhány nap múlva a kereteket átnézve, bölcső kezdeményeket lerombolom,és petéző  anyával anyásítom.
Ezek napraforgón termelni fognak.
A másik brigád, olyan 40-50 kölyökcsalád lesz. Ezeket 2 keret fiassal és két takaróval készítem, szintén petéző anyát kapnak. Anyacserére használom fel. A fogadó család anyját elveszem, kis füst és hárs alatt durr be.
A fogadás kiváló, de lehet a biztonságot újságpapírral tovább növelni. Rakodónál egyszerűbb volt, két fiók közé tettem a papírt,és a felső fiókba a kölyökcsaládot. Fekvőnél sem nagy macera, az anyarácsos térelválasztóra teszem rajzszeggel az újságpapírt, néhány nap múlva amikor kirágták egyszerűen kihúzom.
A 8 keretes rajládáim középen elválaszthatók.
Általában 1 kertet nyitott fiassal elveszem az egyik anyát anyásítani, az előbb leírt módon, és a két csapatot egyesítem.
Ezek kiváló kölyökcsaládok, a szebbekből jövőre akácon termelő lehet (idén mind az volt).
Sokan kérdezték, hogy miért nem volt rajom, gyengék a méheim? Folyamatosan beszámoltam róla, hogy a "megneszült" anyákat, amelyek már rajzási lázban égtek, kicseréltem a kölyök családok "kövér" anyjával.
Az így lekezelt családok, mind megnyugodtak,és az eredményük pedig kárpótolt. Két rajom volt azt elajándékoztam, kettő pedig majdnem raj volt, a szűk fészekből nem tudott kijönni az anya, így hát nem kerestek új gazdát, hazajöttek. Pechükre, öreg anya nyakán bal menet, család lebölcsőzve.
Az atkairtás, és ahol szükséges az etetés ne maradjon el.
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #47 Dátum: 2014. Május 31. 23:21 »
QUQURIQ!

Optimista vagy Attila!

Ezekből termelő családok lesznek!....
Meddig?
Ne vidd el napraforgóra!
Mert csak addig!

Kiskakas!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #48 Dátum: 2014. Június 21. 16:50 »
Sziasztok!
Ma délután az állományom egy részét átnéztem! Időjárás szempontjából élvezet volt méhészkedni :)
Hihetetlen mennyire vegyes a családok fiasítása!
Le esett az állam, amikor az egyik akác előtti rajbölcsős családhoz értem! 10 keret fiasítást hozott össze idáig :o
Nyolc keretest is találtam de csak néhányat.
Élelem szempontjából nem vagyok elragadtatva kb 5 kg lehet családonként. Egy hét alatt 0.5 kg gyarapodásom lett a mérleges kaptárnál.
Idén a rajok igen csak kibabrálnak velem, mivel a nyárfa közepére telepedett le már kettő is :-\ szóval nem sikerült befogni őket.
Kinél hogy áll a szotyi?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #49 Dátum: 2014. Június 22. 18:12 »
"Egyik szemem sír a másik meg nevet" :-\
Du a méhesbe érve arra lettem figyelmes, hogy valaki vagy valakik ott jártak !
Az egyik kaptáram hátradőlve, a másik kibillentve helyzetéből egyik lába kiesve, a 3. meg letépve a röppdeszka :'(
Nem tudom igazából milyen állat csinálhatott ilyet. Kétlábú vagy négylábú!? Az utóbbinak még elnézem, mert jószág és lehet, hogy kapott jó néhány szúrást a méhektől ajándékba!
De ha ember állat volt szerencséje,hogy nem találkoztunk mert esetleg nem a lábán távozik!!!
Egy vigasztal kaptár LOPÁS nem történt szerencsére!

Aminek viszont örültem: Nem kellett füstölőt gyújtanom kezelés közben és az erdő csak úgy zsongott a kijáró méhektől :)
A rajbölcsős anyák egy része hihetetlen micsoda teljesítménnyel dolgoznak, nem ritka családonként az 5-6 fias keret.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Június 23. 09:08 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #50 Dátum: 2014. Június 23. 20:52 »
Zümi!

Lényeg az, hogy nem vitték el őket és hogy a felborított kaptár méheinek ne legyen semmi bajuk! Kívánom, hogy ne legyen folytatása az ügynek! Már több helyen, többször elhangzott: ha nézeteltérések vannak a méhészek között, ne a méheken töltsék ki a haragjukat! Ők nem tehetnek semmiről!!

Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #51 Dátum: 2014. Június 24. 13:55 »
Nb18!
Nagyon bízom benne, hogy nem lesz folytatása! Remélem nincs haragosom, aki esetleg ilyenre vetemedne figyelem felhívás céljából! Mert a méhek ártatlanok, csak a dolgukat végzik az erdőben.
Mókusokkal majdnem minden méhészkedésem során találkozok, akik "vidáman" ugrálnak a kaptárak körül :)
Szerintem őz garázdálkodhatott a méhesben és cserébe kapott jó néhány szúrást az őröktől.......

Üdv:Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #52 Dátum: 2014. Június 24. 20:52 »
Egy kicsit rágom a kefét, pörgetni kellene még a naprára való vándorlás előtt. A mai nap az időjárás miatt kilőve. A holnapi? A napra meg csak jön. Van min agyalni, a derekam meg becsípődve, így kínlódni is.

Üdv. jani bátya

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #53 Dátum: 2014. Június 24. 21:10 »
jani bátya!
Szerintem a holnapi nap is kilőve!
Talán majd Csütörtökön ha az időjárás is úgy gondolja.
Felénk van olyan forgó tábla amelyik már gyönyörűen sárgállik persze nem a méhesem körül.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #54 Dátum: 2014. Június 24. 21:12 »
Egyébként mit tippelsz mennyi elvehető mennyiséged lesz vegyes mézből? Esetleg vaddohányon vagy?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #55 Dátum: 2014. Június 24. 21:31 »
Sziasztok!

Azért a mai nap nem volt annyira "kukás". Legalábbis nálam. Kb 30-szor borult be és derült ki az ég, jónéhányszor esett is. (Kb 7-8mm) Estig azért 1.5 kg-ot sikerült behordaniuk. Soha rosszabb napot!

Zümi!
Mókusok nálam is vannak bőven, Nagyon mókás kis állatkák! Minden bizonnyal kizárhatjuk őket, mint tettesek!! ;D Őz? Hát nem tudom...... Nyomokat nem láttál?

Nb18

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #56 Dátum: 2014. Június 24. 21:36 »
Vaddohányon vagyok, ha vegyes lenne nem erölködnék vele, de ez a kedvenc mézem, és egyre többen keresik is. Mivel mérleget nem raktam a kaptárak alá én úgy 5 és 8 közé saccolom. Az elmúlt héten szépen produkáltak a méhek, a műlépeket is szépen hiba nélkül építették. A hétvégén átnézett családoknál van méz, viszont hígnak tartottam azért nem kezdtem meg a pörgetést, talán mostanra már sűrítettek rajta és gyarapodott a fedés is.
Ha többet nem is legalább egy kannával szeretnék ellopni tőlük saját célra, sajnos még nem sikerült beidomítanom őket hogy egyenesen a kannába hordják. ;)

Üdv. jani bátya

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #57 Dátum: 2014. Június 24. 23:37 »
Nb18!
Nagyon bízom benne, hogy nem lesz folytatása! Remélem nincs haragosom, aki esetleg ilyenre vetemedne figyelem felhívás céljából! Mert a méhek ártatlanok, csak a dolgukat végzik az erdőben.
Mókusokkal majdnem minden méhészkedésem során találkozok, akik "vidáman" ugrálnak a kaptárak körül :)
Szerintem őz garázdálkodhatott a méhesben és cserébe kapott jó néhány szúrást az őröktől.......

Üdv:Zümi

Zümi!

Az őz kizárt, viszont a vakarózásra vágyó vaddisznó már sokkal valószínűbb. Külső telephelyen nálunk gyakorta borogattak régebben a disznók, a villanypásztor ezt a problémát javarészt megoldotta, bár a vadsertést a kukorica tejes érésétől fogva az sem képes kirekeszteni. Azért érdemes megpróbálni, ha gyakoribbá válna az eset, mert vakarózni nem csak a kaptárak segítségével képes a sertés...

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #58 Dátum: 2014. Június 25. 10:19 »
Sziasztok!

Én is leginkább a disznóra tippelnék. Régebben, mikor még vándoroltunk, apám mindig 4-5 kaptáranként kihagyott egy helyet, ha olyan területre mentünk ahol sok volt a vaddisznó. Így nem akadályozta a kaptársor a vonulásukat....

Nb18

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #59 Dátum: 2014. Június 25. 10:24 »
Idézet
Vaddohányon vagyok, ha vegyes lenne nem erölködnék vele, de ez a kedvenc mézem, és egyre többen keresik is. Mivel mérleget nem raktam a kaptárak alá én úgy 5 és 8 közé saccolom.

jani bátya!
Nekem is a kedvenc mézeim közé tartozik a vaddohány! Méhesem környezetében megtalálható, de sajnos nem számottevő mennyiségben.....
Anno, amikor Paks mellé jártam gyakorlatot szerezni Hunor méhészetbe, sikerült bele kóstolnom a frissen pergetett dohány mézbe! Hihetetlen aromás és egyedi különlegesség :P
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.