Méhészkedés fekvő kaptárban

  • 808 válasz
  • 413614 megtekintés
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #30 Dátum: 2014. Május 12. 18:44 »
Sziasztok!
Nekem is sokan jelezték ezt a problémát, és saját méhészetemben is tapasztaltam.
Nem akarom elbagatellizálni a dolgot, de már vagy húsz éve, kisebb nagyobb intenzitással  tapasztalható ez a jelenség.
Beszélnek nyári nosemáról, atka által okozott vírusokról, vegyszeres virágporról. Ez úgy jön képbe, hogy amikor az álcákat etették a dajka méhek, olyan virágport fogyasztottak a pempő termeléshez, amely vegyszerrel volt terhelt.
Ha egyet lehetne a sok eset közül kiemelni, én az atka által okozott vírusra teszem a voksomat.
Ezt arra alapozom,hogy már az Állatorvosi Egyetemre is küldtem mintát Rusvai Miklós profnak, aki Szekszárdon az egyik előadásában megemlítette,hogy az volt az első amiből az akut paralízis vírust ki tudták mutatni.
Ezt tény, és nem egy önfényező magamat imádó eseményről olvastok.
Emlékeim szerint 22 éve volt ez.
.....

Kedves Attila!

Nem tudom, a Ginkgo biloba segítene-e, de érdemes lenne megpróbálnia, ha másra nem jó, legalább a Cavintont nem felejti beszedni fogyasztása eredményeképp...
Az Acute Bee Paralysis Virus-t (ABPV) hazánkban 1999-ben mutatták ki először, az ön emlékeiben szereplő 22 év tehát valamivel kevesebb, azaz 15 év. Az első közlemények:
Békési L., B.V. Ball, M. Dobos-Kovács, T.Bakonyi, M.Rusvai: Occurence of acute paralysis of the honey bee (Apis mellifera) in a Hungarian apiary infested with the parasitic mite Varroa jacobsoni (1999) Acta Veterinaria Hungarica 47:319-324 ; illetve Békési L. 1999. Méhészet és méhegészségügy (Budapest)

Azóta is monitorozták, monitorozzák a méhek vírusbetegségeit, a részletes eredményekről érdemes tájékozódni pl. Tapaszti Zsuzsanna e témával foglalkozó disszertációjából:
http://www.huveta.hu/bitstream/10832/150/1/TapasztiZsuzsannaDissertation.pdf

Azt viszont végképp nem értem, hogy ön az egyik hozzászólásában konkrétan az ABPV-t jelöli meg a jelenség okozójaként, s két hozzászólással később a neonikotinoid-hatóanyagoknak igyekszik felróni a tünetegyüttes (mászkálás és röpképtelenség) jelentkezését. Ha mérgezés, akkor arra illenék (és lehetne) bizonyítékkal szolgálni, ha pedig a vírus-újkori Nosema együttes okozza a tüneteket, akkor ki kellene deríteni, honnan jő a vírus, mert az a méhkenyérrel nem jut be a méh szervezetébe, ahhoz vírusvektor szükségeltetik...

Sokan keresik a probléma eredőjét, de a jelenség már azelőtt is létezett, hogy ön az első Gaucho-val csávázott vetőmagos zsákot kiszögezte volt az OMME falára...

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #31 Dátum: 2014. Május 12. 21:09 »
Tisztelit Arisztaiosz!
Arra szeretném tisztelettel kérni nézze el Attilának ezt a pár év (Ön által említett 7 év tévedését, esetleg memóriazavarát, ) és az említett gyógyhatású készítményt és gyógyszert olyan helyen ajánlani ahol valójában szükség is van rá, kiegészítve néhány  paranoiat és a pseudologia phantastica-t kezelő szerrel.
Köszönettel.

Üdv. jani bátya

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #32 Dátum: 2014. Május 12. 21:35 »
Arisztaiosz!
Köszönöm a jó kívánságait, és az ajánlott szereket.
Az én főételem a halászlé, a tej, mézes kenyér.
A Greenpeace vegyi anyag szakértőjének a tapasztalatában nem kételkedem, és az általuk vett virágpor, és méhkenyér mintákban mért vegyszer mennyiséget meg sem kérdőjelezem. Katasztrófa mi van a kaptárainkban.
A méhek mászkálását a "neo" okozza. A tünet hasonlít a májusi vészhez, a vírusos fertőzéshez, a nyári nosemához.
A vírusokat az atkák okozzák, nem kell "memória tapasz",köszönöm.
A sétálás mérgezéstől van.
Rusvai Miklós professzort kérdezze meg kitől kapta az első első APV-s méheket.
Arisztaiosz, Ön biztosan belső körből való,hogy ilyen érzékenyen érintik a tények.
A Gauchos zsák kiszögelését nem sokan tudták.
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #33 Dátum: 2014. Május 12. 22:46 »
Tisztelt Méhésztársak!

Neonikotinoid ügyben azt hiszem el kell ismernünk egy nagyon komoly tényezőt, ami egyben magyarázatot is nyújthat Cserényi Péter és Tóth Péter első látásra érthetetlen cselekvéseire.
Mint gyakorló méhészek földhasználóként illetőleg növényvédősként egy valamit sokkal tisztábban látnak nálunk tudjátok mi az?
-Mire is képes a gazda, ha magyar!!! (Tisztelet annak a nagyon csekély kivételnek)
A fenti megállapítás tudatában sajnos teljesen helytálló a kisebbik rosznak nevezni a neonikotinoidokat.
A gazdák nagy része ugyanis permtezni fog rovarölővel virágzáskor, ha veszélyben látja a termést.......
( azaz nem képes európai módon gondolkodni , így gazdálkodni sem)

Egy biztos,a fenti tény nem megfelelőlen lett kommunikálva eddig mi méhészek felé.

Viszont ebből is látszik, hogy igenis a méhek védelme az elsődleges szándéka Cserényi Péternek és Tóth Péternek is, noha első látásra nem is annak tűnt.

A belső és külső kommunikáció és az egység teljes hiánya jellemzi ezt a helyzetet, félreértésekkel, sértődésekkel és végső elkeseredésben személyeskedésekkel tarkítva.

Meggyőződésem létezik az a megoldás ebben a helyzetben is ami igazi megoldást hozhat mindenki megelégedésére.

Hiszem, hogy céljaink a méhészet fenntarthatóságával kapcsolatban azonosak, ezért tisztelettel megkérek mindenkit mellőzük a személyeskedést, ne kételkedjük érdekképvideleti vezetők szakma iránti hűségében, viszont segítsünk kellő alázattal és folyamatosan a dolgok alakulását, meglátjátok számítanak a véleményünkre.


Üdvözlettel: Tóth Zoltán
 

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #34 Dátum: 2014. Május 12. 23:11 »
Zoltán!
Nem tudom, hány éves vagy de felvetődött bennem a kérdés, még hiszel a mesékben?
Tudod, már Hofi is megmondta miből van a kábítószer, -máshol, mákból- -nálunk dumákból.

Üdv. jani bátya

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #35 Dátum: 2014. Május 13. 06:20 »
Jani bátya!

Számítottam kritikára előző írásommal kapcsolatban, hogy ki miben hisz azt mindenki maga dönti el alapvetően.

Azt nem csak hiszem hanem vallom is, hogy a jelenlegi szituációban előrelépést elérni nem lehet.

Az OMME vezetése igen is figyelembe veszi az egyes meheszklub.hu-n folyó kezdeményezéseket is, természetesen csak akkor ha azt megfelelő tisztelettel, "szakmai alázattal" tesszük csupán erre szeretném ráirányítani a figyelmet.

Egyszóval felejtsétek el a személyeskedést, mindenki előremutató apró észrevételére szükség van a megoldáshoz..

 

Üdv.: Tóth Zoltán


Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #36 Dátum: 2014. Május 13. 07:39 »
Kedves Zoltán!
A permetezés ellen tudunk védekezni!
Bezárjuk a méheket. Hogy védekezel a neonkotinoid ellen?
Én semmi mást nem tettem, mint folyamatosan tiltakozom a használatuk, és a gyilkos szereket reklámozók ellen.
Ha ebbe belekerültek az OMME vezetői, nem érdekel, nekik a méhészek érdekét kéne képviselniük.
Nem tudom elfogadni, hogy a vegyszerek használata mellett kampányoljanak, és úgy állítsák be,hogy
"Így jobb lesz nektek!" Nekünk akkor lenne jobb ha távoznának, vagy azonnal kérjenek bocsánatot.
Ezzel kit sértek meg? Ki adott nekik felhatalmazást, hogy a Méhész újság címlapján neonkotinoidokat sztároljanak?
Engem a méhek érdekelnek, a méhek és az emberek egészsége, ez pedig homlokegyenest ellentétes ezzel.
Semmi jóra ne számítsanak, nem veszem vissza magam.
Az igazi érdekképviselő a Greenpeace! Most őket támadják!
A környezetükért aggódó emberek a Greeenpeac-t a tenyerükön hordozzák! Mindent megtesznek a beporzók, köztük a méhek védelmében. Az OMME mit csinál?
Reklámozza a rovarpusztító, környezetünket és egészségünket sanyargató vegyszereket.
Ne kérd tőlem, hogy dédelgessem őket.
Köszönöm megértésedet.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #37 Dátum: 2014. Május 13. 10:33 »
Tisztelt Méhészek!
Ismét sikerült felkavarnom az álló vizet azzal, hogy a "mászkáló" méhekről sokat írogatok.
Tegnap a bonyhádi méhészklubon is ez volt a fő téma. Bizony alig néhányan nem tapasztalták csak a sétáló méhek jelenlétét. Ki kevesebbet, ki sokkal többet látott, néhányan aggasztónak tartják a méhek szemmel látható haláltusáját.
Írásom most nem erről szól.
Többen azt állítják " Ez sima májusi vész."
Nézzük mit ír Örösi erről, remélem őt nem fogják megcáfolni.
"Májusi vész a kifejlett fiatal méh nem fertőző betegsége........
A gyomorvész utóhatásaként is májusi vészhez hasonló bajt lehet tapasztalni....
A májusi vész rendszerint hűvös napok után, vagy akkor jelentkezik, amikor a röpködést tartós szünet szakítja meg......"

Ezt írja tovább:
"Jelei. A fiatal méhek emésztőbele és vastagbele (197.1.) erősen megtelik virágporral. A bél tartalma rendesen sűrű. A potroh hatalmasra duzzad. Virágporhurkát lehet belőle kinyomni."

Tisztelt Méhészklub olvasók!
A tünetek hasonlóak, de ne tévesszen meg senkit, ez nem májusi vész.
1.
Nem voltak hosszú fogságban a méhcsaládok, rendszeresen tudtak repülni.
2.
Az idén nem volt gyomorvész (nosema)a kedvező télnek, és tavasznak köszönhetően.
3.
A mászkáló méhek potroha nem duzzadt hatalmasra.
4.
Akác alatt mindenki tudja, hogy alig hordanak virágport, különösen ott ahol a méhanyák korlátozva vannak.
5.
Virágporhurkát nem lehet kinyomni belőlük.

Akkor mi a csoda ez?
NEONIKOTINOID okozta mérgezés, a repce virágporán keresztül. Addig amíg a kaptárakban van és el nem tűnik mászni fognak!
Kérem cáfoljátok meg, de ez nem hiszem vagy nem hiszem kérdése.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #38 Dátum: 2014. Május 13. 23:27 »
.....
Arisztaiosz, Ön biztosan belső körből való,hogy ilyen érzékenyen érintik a tények.
A Gauchos zsák kiszögelését nem sokan tudták.

Kedves Attila!

Mégsem ártana az a  memória-frissítés...
Valójában nem sokan ismerhetjük a történetét, mindössze néhányan, akik egykor olvastuk azt az akkor aktuálisan hol "Megváltó", hol "Felszabadító", azaz az első "Monnyonle Klub" oldalain. Kívánságára beidézhetem...

A gaucho-s történetet ui. ön mesélte nekünk, még az ókori Klubon, jövőbe-látó képességeivel kapcsolatban azóta nincsenek kétségeim.

A mászkálás okának tekintetében viszont az emóciói, évtizedes tapasztalatai helyett inkább a laboratóriumi vizsgálati eredményeknek adnék prioritást. Előző hozzászólásaimban is arra az ellentmondásra szerettem volna rávilágítani, mely szerint ön egyszer a vírusfertőzésnek, másszor a "neok"-nak tulajdonítja a tünetegyüttest. Miért szükséges agyalni, találgatni? Kinek az érdeke ez? Ha a csávázószer pollenben, méhkenyérben lévő maradványa okozza a mászkálást, az a virágpor és a méhek laboratóriumi vizsgálatával bizonyítható. Ha az újkori nozéma vagy bármely mászkálási tüneteket is okozó vírus a tünet okozója, akkor az is kimutatható a méh-mintákból. Egyszóval a mérgezés gyanúja esetén: értesíteni kell a hatóságot és a hatósági eljárás keretében költségmentesen felderíthető, valóban a neonikotinoid hatóanyagú csávázószer szermaradványa lelhető-e fel a pollen-, illetve méhkenyér-mintákban. Ezen esetben még a mezőgazdasági, kertészeti kultúrákból sem szükséges a mintavétel, a méhekben illetve méhkenyérben a reziduumok, metabolitok kimutathatók. Ráadásul a hatósági vizsgálat során a méhegészségügyi vizsgálatot is elvégzik, s ha nozéma vagy vírus okozza a problémát, arra is fény derül.

Tóth Zoltán -miként olvastam és lelkesen üdvözöltem gondolatait- nagyon világosan kifejtette: a méhegészségügyi, mérgezési esetek felderítése érdekében ideje félretenni a sértődöttséget, a mellőzöttséget és személyes ambíciókat, s a méhek (és valljuk be, a méhészek és az ő megélhetésük) érdekében a szakmának össze kellene zárnia, azt pedig a folyamatos ellenség-kreálás, konfrontálás és sárdobálás nem elősegíti, hanem egyenesen ellehetetleníti. Tóth Zoltánnal mélyen egyetértve, magam is úgy látom, hogy az együttműködés és a kulturált párbeszéd képes csak előre vinni az ágazatot, ez az igazi érdeke a méhészeknek. Ideje lenne felismerni a közös érdekünket... 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #39 Dátum: 2014. Május 13. 23:47 »
Arisztaiosznak a gönyűi kocsmákban gyártott kellemes vegyszerkoktéllal átmosott agyában fel se merül annak a lehetősége, ami nem lehetőség, hanem törvényszerűen bekövetkező valóság, hogy a mérgezett méhek könnyen áldozatul esnek olyan méhbetegségeknek (nozema, vírus), ami valójában mérgezés nélkül nem következne be.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

varjú

  • ***
  • 161
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #40 Dátum: 2014. Május 14. 07:07 »
Szánalmas az az érv nélküli személyeskedés,ami minden Arisztaiosz hozzászólás kapcsán művelsz, és  ami ebből a hozzászólásodból is süt, amit ha veled szemben követnek el, akkor biztos, hogy moderálást bocsánat kérést követelsz, majd végül bírósággal fenyegetőzöl.
Miért is nem lepődünk meg?
Kár-kár, hogy csak ennyire telik.

Jut eszembe, most hogy szétnéztem látom hogy jártál!
Sajnálom a méheidet! Meg kell azonban jegyeznem, ha nekem a kezeimet levágják szeptemberben, akkor se pusztul el a fele állományom, mert akkorra már úgy kell a betelelésnek állnia.
Pedig az én méheim az agyon neózott naprából 60 kilót gyűjtöttek tavaly is, a tieid meg természetvédelmi területen voltak.
Talán igaz a mondás?
Aki nem tudja tanítja...?
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 14. 07:45 írta varjú »
Láttál-e már karón varjút?

*

varjú

  • ***
  • 161
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #41 Dátum: 2014. Május 14. 15:23 »
Majd pont te mondod meg, honnan toljam el a biciklit...  :)
Amikor itt a vezér 3 nicken veregeti a saját vállát? Meg te is a másod nickedről mersz ilyen nagypofájú lenni. Azt gondolod nem tudni ki vagy. Tévedés. Tudod: a stílus maga az ember.Javasoltam már egy rendes nevet neked...
Miről beszélsz jóember? 
Ahhoz képest, hogy ki van herélve a Fórum, valahogy mégis sokszorosa a látogatottsága, mint ennek.
Persze mint mindig, most is mindenki szembe jön. A sok buta méhész, aki nem akarja megérteni a valót. A küldöttgyűlésen se, meg sehol.
Egyébként tényleg semmi keresnivalóm ebben a közegben.
Ja még annyit: amikor harmadik személyben beszéltem, akkor is az igazat mondtam a történésekről, aki pedig szintén arról a dologról beszélt, jó szokásához híven hazudott.
Mostanában már tényleg ritkán néztem be, de ez is fölösleges volt, mert látom ugyanott tartotok, mint pár hónapja.
Láttál-e már karón varjút?

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #42 Dátum: 2014. Május 14. 20:53 »
Varjú!

Tőled a káröröm és a rosszindulat nem meglepő. Nem kívánok neked rosszabbat, csak olyat, amit átéltem. Isten nem bottal ver!

Lábtörés után egy hónapot ágyban töltöttem. Utána erős fájdalomcsillapítókkal tudtam mankóval mozogni. Október végén láttam újra a méheimet. Annyit kérhettem egy barátomtól, hogy oxálsavazzon atka ellen. Amikor először ki tudtam menni a méhekhez, láttam, hogy  iszonyatos darázsinvázió van. Soha nem éltem át ilyenfajta kárt, nem is gondoltam, hogy ilyen súlyos kárt tudnak okozni. Állóméhészetem van, tehát érthető, ha a darázs felszaporodik. Tettem ki bőven sörcsapdákat, de már késő volt. Rá se hederítettek a darazsak, annyira rászoktak a méhekre, hogy már a sör érdektelen volt nekik.  Nem élelemhiány okozta a kárt, hanem a népességvesztés.

Lehet, hogy ennek nem örülsz, de a méheim szépen fejlődnek. Szebb lesz a méhállományom, mint amilyen volt.

Varhjú! Szerinted a mérgezett méhek nem esnek könnyebben áldozatul nozémának, vírusnak?
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #43 Dátum: 2014. Május 14. 21:17 »
Varjú!
Ezt a célzást nekem szántad?
"Amikor itt a vezér 3 nicken veregeti a saját vállát?"

Én mindig vállalom, és aláírom hozzászólásaimat.
Nincs arra szükségen, hogy más bujtatott neveken írogassak.
A Zöld Fórum vezetőjétől viszont nem szép ilyent írni:
"Meg te is a másod nickedről mersz ilyen nagypofájú lenni."
Elszomorít ez a stílus.
Mi nem akarunk a Zöld Fórummal versenyezni. A méhészek a Fekete-Fehér Méhészklubot így szokták meg, de kérlek ne zaklass bennünket a személyeskedő hozzászólásaiddal. Azt nyomd el otthon!
Üdvözlettel: Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés fekvő kaptárban
« Válasz #44 Dátum: 2014. Május 24. 13:21 »
Üdv mindenkinek!
Aki most áll neki pörgetni és egyáltalán nincs hordás kösse fel a gatyáját!!!
Annyi szúrást kaptam ma mint egyébként 3 hónap alatt ::)
Arról nem beszélve, hogy nagy a rablás veszélye!
Idei akáctermésemmel nem fogok dicsekedni az fix :-\
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.