Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379766 megtekintés
*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #825 Dátum: 2021. Július 29. 08:24 »
Üdv.Uraim!
Ez valóban így van!

"egyébként igaza van Attilának még a buta embertől is lehet tanulni"
Ezért hallgattuk végig feszült figyelemmel annó N A Kecskeméti előadását,hetekig nem kellett vicceket mesélni ha kínosan röhögni akartunk.
Utólag is köszönjük az N P nevében is!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #826 Dátum: 2021. Július 29. 08:31 »
Idézet
A kaptáraimat rendszeresen gázpörzsölővel fertőtlenítem.
Mindig vannak tartalék kaptárak, abba átteszem a méheket és így simán ki tudom égetni őket.
A kereteiddel épp ugyanúgy el tudod azt végezni. Mondjuk, arra kíváncsi lennék hogy hogyan néz ki az a gyakorlatban, vagy mennyi tartalék kaptárnak kell lenni ahhoz egy 200 családos méhészetben, hogy folyamatosan pakolgatni lehessen (régebben mintha azt írtad volna hogy meguntad a pakolászást) a méheket egyikből a másikba. Rakodónál ez úgy működik, hogy csak a télire levett fiókot fertőtleníti az ember, így nem kell egyetlen plusz kaptár se, meg átpakolászás se, csak arra kell ügyelni, hogy minden ősszel másik fiók kerüljön a raktárba, így 3 év alatt mindegyik fertőtlenítésre kerül.
Idézet
Ott mindenki buta.
Nem mindenki, de nagyon sok van belőle. Ez a keretégetős beszólás is tipikus példája, mindenféle szakmaiságot vagy logikus gondolkodást nélkülöz. A józan paraszti ész is elég hozzá, hogy ha az egyiket fertőtleníteni kell akkor a másikat is, vagy akkor egyiket se. A méh a deszkán ugyanúgy közlekedik mint a kereten, és a spóra sem válogat, hiszen fábul van az egyik is meg a másik is.
Szegény habkaptárasok meg műanyag keretesek meg a fejüket fogják, hogy most akkor ők mit is csináljanak a gázpörzsölővel. :-)

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #827 Dátum: 2021. Július 29. 08:32 »
Üdv.Uraim!
Ez valóban így van!

"egyébként igaza van Attilának még a buta embertől is lehet tanulni"
Ezért hallgattuk végig feszült figyelemmel annó N A Kecskeméti előadását,hetekig nem kellett vicceket mesélni ha kínosan röhögni akartunk.
Utólag is köszönjük az N P nevében is!
Csak nem az derült ki ott is, hogy ami elmondva a legegyszerűbb az a valóságban mennyire nem is egyszerű?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #828 Dátum: 2021. Július 29. 09:09 »
Böffentett egyet izso60 is:
"Ezért hallgattuk végig feszült figyelemmel annó N A Kecskeméti előadását,hetekig nem kellett vicceket mesélni ha kínosan röhögni akartunk.
Utólag is köszönjük az N P nevében is!"
Aztán min nem tetszett izso60?
Légy szíves tárd elénk, hátha tudok rá válaszolni.
Általában előadásaim után körbeálltak a méhészek és érdeklődve kérdeztek, majd másnap jöttek a telefonok.
Ennyire nem lehetsz sunyi, hogy még kérdezni sem mersz.
27 évig voltam a Hunor rendszer rabja, mert nagyon tetszett.
Sosem tagadom le, de vagy 10 évvel korábban kellett volna átállnom az NB18-ra, akkor nem lenne most derék problémám.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #829 Dátum: 2021. Július 29. 09:57 »
Derékproblémám nekem is van, de nem a hunor emelgetésétől. Lehet a fiókra tenni rendes fogantyút és akkor jóval könnyebb emelni, meg ki is lehet venni belőle 2-3 keretet, meg lehet csinálni hozzá emelőt is, és akkor a súlyt az tartja nem a derekad. A fekvő fölé meg hajolgatni kell, na az se éppen derék kímélő.

Visszatérve a nagyon jó előadásokra, amin rendszeresen meg kellene jelennem. Mintha magad írtad volna, még bíróságra is jártál miatta, hogy a mérgezéses téma hazánkban eléggé gyerekcipőben jár, miért nem veszik alapul a külföldi kutatásokat.
Na én ezen tovább mentem, mert így van ez minden mással is. Ha érdemi információt akarok, bármiről a méhészet témában, akkor nem az egyesületi előadásokra megyek, hanem külföldieket keresgélek és olvasok a neten. És akkor pl. az atkairtás gyakorlata sem olyan lesz mint most, hogy szájhagyomány útján terjed vagy 35 éve, hogy most tedd be a klartános lapot, most az amitrázos étolajos lapot, most vegyél furettót, most meg kotyvasszál glicerox csíkokat.
Soha nem hittem abban, hogy pl. szerves savakkal meg lehet védeni a méheket az atkától. Már csak azért sem, mert eléggé ellentmondásos híreket hallani ezzel kapcsolatban (pl. összeomló méhészetek), amihez még hozzájönnek az ilyen apróságok, hogy az oxálsav 189 fokon bomlik, ehhez képest a "legkorszerűbbnek" mondott ma kapható, szemmel láthatólag sem tökéletes konstrukciójú szublimálókat beállítják 230 fokra, ami ráadásul 250 fokos (túlfűt) a konstrukció hibája miatt, vagyis jócskán bomlásterméket juttatnak vele a kaptárba.
Most, hogy kipróbáltam a hangyasavat (amit okosok szerint mifelénk használni sem lehet), már kezdem elhinni azt, hogy valóban megvédhető az állomány kizárólag szerves savak használatával is, persze nem úgy, ahogy azt kis hazánkban propagálják.
Aztán ott van a szigetelés kérdése is, itt is leírták már páran hogy semmi értelme sincs, mert majd a méhek fűtenek meg hűtenek, aztán most ott van a cikk az újságban a Manti Ceramic tapasztalatokról.
És lehetne még sorolni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #830 Dátum: 2021. Július 29. 10:35 »
Akár hiszitek, akár nem nekem most egyre inkább tetszenek az írások.
Sokkal kevésbé bántóan, sértően fogalmaznak akik maradtak.
Kivéve az újra aktív “növényvédelmi szakember” izso-t, aki most is nyugodtan újra “nekem jöhet”, ezért a “rettenetes” mondatomért.
Neki azt javaslom, tanuljon a most aktívan írogatóktól.
Lehetnek más vélemények , hiszen teljesen más emberek vagyunk, nem tudunk egyformán gondolkodni, de ezért nem kell a másikat megbántani.
Le lehet azt írni kulturáltan is.
Hányszor nem értek egyet Attilával, amit le is írok, ettől mi még jó barátok vagyunk.
Keret kérdésben most is Wr-el értek egyet.Na és akkor mi van.Attilának az az igénye, hogy mindig szép, teljesen egyenes új keretei legyenek.Bevállalja ennek a költségét.Nálunk ez óriási munka lenne és költség is.Sok mindent meg lehet oldani, sorrendje a mosás,pucolás,mosás,javítás,fertőtlenítés.Sok munkának tűnik, de kb harmad áron meg van mintha új ketetet gyártunk le.Ez egyszerű matematika.Munkabér beszámolva.Ráadásul a keretgyártásunk is tök profi.Öt fejes “öreg,masszív,olasz”marógép ötödik marófejét leszedve és sorozatvágó körfűrészt ráépítve a helyére elég hatékonyan tudunk gyártani.
Rönköt veszünk, felfűrészeltetjük.Deszka, padló szélezés, majd a gép, utána hosszvágás, marások felső és oldalsó lécnél és a lyukfúrás. Sok meló.
Tavaly előtti árakat tudok, akkor gyártottunk utoljára 130-140 Ft.Ez önköltség.Ugyan ennyiért lehetet venni is mert tűzifából készítik a gyártók és kisebb munkabérrel számoltak.


Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2021. Július 29. 12:26 írta Csányi Antal »

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #831 Dátum: 2021. Július 29. 11:33 »
Menjünk még tovább, mi, akiknek nincs pénzünk új keretre. :-) Valaha feliratoztam minden egyes új keretemet, vastag, fekete alkoholos filccel. Nem csak a családszám került rá amelyikbe betettem, hanem az évjárat is. Amikor aztán megérett a kivágásra akkor a lépet kivágtam, de ha a keret maga még tökéletes volt, akkor mi a francnak tüzeltem volna el? Meg hol (gázzal fűtök)?
Ha ezt a keretet, akár fertőtlenítés nélkül, a következő évben beműlépezve visszateszem ugyanahhoz a családhoz, vajon mi rosszat teszek vele? Az égvilágon semmit! Ugyanúgy, ugyanott lesz ugyanannál a családnál, csak már új lépként.
Visszatérve a 20 éves keretre. Ugye, a gyakori keretcsere a felemás méretű kaptárak sajátja, egyenlő lépes kaptáraknál nem kell állandóan keretet csereberélni, mert a fészekből kivett sötét lép a méztérben még tökéletes szolgálatot teljesít, sőt, oda a legjobb, mert biztosan nem fog kiszakadni.
Akinek meg mondjuk olyan rendszere van hogy alul H vagy NB, fölötte meg félfiókok, ott meg az van, hogy a feles kereteket akár nagyon sokáig is meghagyhatja, hiszen nem, vagy alig van benne bábing, ellenben a fészek középső lépeit szinte évente cserélni kell.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #832 Dátum: 2021. Július 29. 12:33 »
Elfelejtettem a keretek összelövését.Csak az kb 25 Ft.Munkabér,gép,anyag költség.

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #833 Dátum: 2021. Július 29. 13:22 »
Én még ilyen sok szegény méhészt még nem is láttam...még autójuk sincs.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #834 Dátum: 2021. Július 29. 14:00 »
Az égvilágon semmitől nem védi meg az állományt a f@sza páréves keretek szüntelen elégetése. Ad egy megnyugvást de oltári pocséklás.
A kaptárak vagy fiókok időnkénti kiégetése se véd meg semmitől.
Max a méhek nem győzik helyrehozni a propoliszozást.
Vegyszerekkel és atkákkal terhelt méhészeteket se menti meg.
A nyúlóst meg bekaphatja mindenki akármikor, a "null kilométeres" kaptárakban kereteken lévő állomány is ugyanúgy.
Ha az van, akkor meg a leghelyesebb mindent elégetni mert könnyen visszatérő vendég lehet belőle.
Üdv:robi

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #835 Dátum: 2021. Július 29. 14:22 »
Jól látod, a rendszeres keretégetés csak az ökolábnyomot növeli, több fát kell kivágni, meg több füst keletkezik belőle.
A nyúlóshoz elég annyi, hogy elvándorolsz mondjuk hársra, ott egyetlen családod berabolja a spórát valahonnan, nem is kell másik méhésztől, elég ha valahol az erdőben egy fa odvából. Utána nekiállsz pörgetni, mondjuk a huszadik családod lesz ez. Az összes többihez már viszed tovább a pörgetővel, keféddel, kesztyűddel stb. a spórát.
Ha jól tudom, pl. Ausztriában már egy ideje nem is égetnek, elviszik a családot új kaptárba, műlépekre.
Nálam is csak vegyszeres fertőtlenítés van, nem a nyúlós hanem az egyéb spórák, gombák miatt. De azok zöme sem a fán van, hanem a lépben, minél bábingesebb a lép annál több.
A nyúlóshoz kicsit sem értek, de szerintem az is hasonlóan alakul ki illetve hatalmasodik el mint bármelyik másik betegség, legyengül a család vitalitása, ellenálló képessége, leginkább a vegyszerek és a stressz által.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #836 Dátum: 2021. Július 29. 16:31 »
Látod wr ezért kell előadásokra járnod!
"A nyúlóshoz kicsit sem értek,..."
Papp Zoltán kalocsai elnök előadását tiszta szívből kívánom.
Gyakorlatias, érthető, rengeteg fotó és videó az előadásán, amit sosem felejtesz el ha látod.
Nálunk többször is volt előadó, és már menetem is utána, hogy ismét halljam.
Nem szabad így kitámasztani, a nyúlóst teljesen más szemszögből világítja meg!
Mindenkinek melegen ajánlom.
Nagyernyei Attila

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #837 Dátum: 2021. Július 30. 08:10 »
wr irása az atka kezelési programra rámutat,ez jelzi a omme urak,tudorok,összes tudatlanságát,a fontos dolgokról,van miért háborogni a méhésznek.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #838 Dátum: 2021. Augusztus 05. 18:04 »
Üdv! Érdeklődöm, hogy napraforgó után ha már a betelelésre készülünk megszokta forgatni mindenki a fészek illetve a méztéri fiókot? Hunor 9-ről van szó. Köszönöm!

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #839 Dátum: 2021. Augusztus 05. 18:51 »
Tudsz egyetlen értelmes indokot mondani hogy miért kéne forgatni? Én személyesen kérdeztem már pár ilyen forgató embert, és egyik sem tudott épkézláb okot mondani. Leginkább azt hozták fel indoknak, hogy a méhek így tudják a telelő élelmet a fészekbe hordani. (ide most kéne egy fejfogó szmájli)

Na de kérem.
Első verzió, valaki 1 fiókon teleltet. A telelő élelem egy része már a felső fiókban van, ha van ott (is) fias ha nincs. Vagyis, ráetetünk, ott lesz az összes. Ez azért jobb így, mert a zömében fias keretek (sötétebbek) az alsó fiókban vannak, maradjanak is ott. Kész a telelő élelem, október elején kiveszed alóluk az alsót, és már telelhetnek is. Ha esetleg van még az alsóban kiterjedtebb fias, vagy nagy felületen virágpor, akkor azt az 1-2 keretet betűzöd a másik fiókba.
A másik verzió ha 2 fiókon maradnak. Eleje dettó, a teleló élelem egy része a szotyi, arra ráetetünk annyit amennyi kell. És ami lényeges, akik nem értenek hozzá ezért ódzkodnak a hunor kerettől: mindeközben az anya azt csinálhat alul amit akar, kiterjesztheti a fiast, dőlhet be a virágpor, ez mind nem érdekel minket, mert az etetéstől nem fog kiszorulni, hiszen nincs is ott, felül csak méz lesz. Nálam van még felül is 2-4 keretben fedett fias, majd ha elkezdek etetni már nem lesz, csak alul.
Tehát nem áll elő se a "jaj serkentenem kell hogy petézzen" helyzet, se a "jaj most meg kiszorítják az anyát" helyzet mert 2 fiókon vannak. Ha leszorítod őket korán 1 fiókra, akkor ugye az egyik a másik rovására fog menni.

Tehát, felül beetetted a telelő adagot, alul meg van fias és virágpor, annyi amennyi lenni akar (kit érdekel). Aztán majd ahogy jön a hideg, úgy fogy el alul a fias, és úgy mennek majd felfele a méz után, tavasszal pedig a felső (fiatalabb, világosabb lépes) fiókban fogja megkezdeni az anya a petézést. Ha alul fekete lépeket hagytál előző évről (elmulasztottad azt a nyár végén kiszedni), akkor azt tavasszal még ki tudod onnan szedni.

Miért kéne forgatni a fiókokat???