Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379881 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #780 Dátum: 2021. Február 20. 16:16 »
Ilyen apróságok hogy csepergő esőben is le lehet szedni a fiókokat a szöktetőről anélkül hogy a méhek észrevennék már eszembe sem jutnak mert evidens. Ha tudom hogy adott napon esik, akkor előtte szöktetők fel, amennyit csak lehet beviszek a pörgetőhelyiségbe, és esőben is ugyanúgy megy tovább a munka. Ha 2 napig esik egyfolytában akkor 2 napig csak pörgetek, ha van bent annyi fiók.

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #781 Dátum: 2021. Február 20. 17:35 »
Figyelve a kaptár párbajt,hozzá tenném,mindenkinek van igaza,minden kaptár lehet jó,ha valaki érti,mert vannak előnyök és hátrányok minden tipussal,mert könnyebb és jobb a mézelszedés
rakodónál,repce végén-akác elején és akác végén hordástalan időben,de ha nincs segítség és  fáj a derék?-jön a kompromisszum ha méhészkedni akar valaki.Ezért nem kell lenézni senkit, mert fekvős,nem mindig leszünk 40 évesek és nem betegek!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #782 Dátum: 2021. Február 20. 18:49 »
Basszus!
Ha ennyire klassz ez a pakolós rendszer...visszaállok.
Nagyernyei Attila
 

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #783 Dátum: 2021. Február 20. 18:51 »
buksi!
 Már most is föle van a 40-nek jócskán! A fekvősöknél a kerethordó ládák nem nehezek?
Vagy egyesével viszik be a kereteket a pörgetőbe? :) 

Talicskát ,molnárkocsit,targoncát erre találták ki!    Ez se nem érv ,se ellenérv egyik kaptártípusnál sem.

",de ha nincs segítség és  fáj a derék?-jön a kompromisszum ha méhészkedni akar valaki."

Mi lenne a "kompromisszum" a fekvőnél és a rakodónál?  Mert biztos nem "kompromisszuma" a rakodósnak, áttérni fekvőre!

"Basszus!
Ha ennyire klassz ez a pakolós rendszer...visszaállok.
Nagyernyei Attila"

"Megszokod" majd ládát is! Mert több "lehetőséged" nincs! Mert ugye kasban csak nem akarod folytatni?
 
« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 20. 19:11 írta oszkár »

*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #784 Dátum: 2021. Február 20. 19:06 »
Üdv.Uraim!
Nos,még egyszer!
Üdv.Uraim!
A Klubvezető Úrnak,és egyébként minden olyan "fekvős"kollégának aki próbálta vagy csak hallott
a sokkal igényesebb "rakodó"-ról.
Főleg aki próbálta de neki nem működött (jól).

Itt a magyarázat:
Idézet egy nagy tudású és az itt mundért védő harsonától nagyságrendekkel hitelesebb embertől.

Idézet: Méhészet 2021 Febr. 8.oldal Sárguló írások.
Sajermann Géza írásából.
Utolsó bekezdés,első mondat.
"Az alacsony keretes rakodó azonban sokkal több szaktudást és nagyobb odafigyelést igényel,mint bármelyik kaptártípus.

Ennyi, és nem kell ezt ragozni,vagy értesz hozzá vagy mást választasz.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #785 Dátum: 2021. Február 20. 19:19 »
Ez a lényeg!
"Ennyi, és nem kell ezt ragozni,vagy értesz hozzá vagy mást választasz."
Tető le, menekülő le, 4. fiók le, 3.fiók le, 2.fiók le, anyarács le....és csak a fészket akartátok ellenőrizni.
Tényleg nem kell pakolászni.
Ja és mondjuk szorozva 300-al.
Mikor méhészkedtek?
Nagyernyei Attila


*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #786 Dátum: 2021. Február 20. 19:54 »
Jó annak aki bírja erővel és segítséggel,de ha egyik sem lesz, akkor lesz majd igazi méhész.
Nekem mindegyik van,és szeretem mindegyiket 40 éve.De senkit nem kell leszólni mert ő másképp csinálja.

*

Apis

  • ***
  • 142
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #787 Dátum: 2021. Február 21. 09:44 »
Már megint ez a kaptárvita, örökzöld téma😊A lényeg , hogy sok méh legyen mindkettőben az hordja a mézet. A sok méh pedig a méhész szakértelmén múlik és őt minősíti függetlenül a sok kifogástól .Kinek melyik áll kézre. Az biztos, hogy rakodóba csak erős család való, egyébként kínszenvedés vele a meló. A rakadó csak annak való, aki tud fiókos kezelésben gondolkodni, egyébként felejtse el. A fiókos kezelés pedig valóban kor függő is lehet. Mindkettőnek van előnye és hátrány én 1/2 NB-ben méhészkedek, nekem ez jött be, de akik más rendszerben méhészkednek és jó méhei vannak, azok előtt mindig “megemelem a kalapomat”.

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #788 Dátum: 2021. Február 21. 10:07 »
Jól írja Apis,de van itt egy titkos adat is a háttérben,minél több legyen, a bevétel.
Ezért tart itt a méhészet,javaslom megnézni a Honeyland cimű macedón dokumentum filmet,én csak az előzetest tudtam megnézni,de már abban is van egy kis tanulság.

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #789 Dátum: 2021. Február 21. 14:02 »
Oszkárnak elmondanám,a fekvős méhésznek is van talicskája,sőt még kézi kocsija is ami jobb,
és lehet elszedni mézet rázás és söprés nélkül is könnyen egyedül,/saját módszerem/ és igaza van Attilának van amikor gyorsabb mint a rakodó,főleg a  3 fiókos hunornál.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #790 Dátum: 2021. Február 21. 17:11 »
Kíváncsivá tettél!      Írnál erről a /"saját módszerről"/? 

Működik kutatásos időben is?
Miből gondolod ,hogy a 3 fiókos hunornál lassú a méz elvétele?

Tanulni sosem késő!  Tedd már közkincsé ezt a módszert ,ha nem titok.

buksi. Tennék egy felajánlást: Egy személyben ,ha Te hamarabb elszeded a mézet annyi idő alatt 3 fekvőből, mint Én 6 rakódóból szöktetve ,egy szezonra megyek neked segíteni ingyen és bérmentve!

Ezt fordítva felmered nekem ajánlani? :)

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #791 Dátum: 2021. Február 21. 19:41 »
A gyorsabbat,család vizsgálatra és műlépezésre értem,az elszedés pedig egyedi lefuvásos módszer
és műkődik jól.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #792 Dátum: 2021. Február 25. 20:52 »
Ilyen apróságok hogy csepergő esőben is le lehet szedni a fiókokat a szöktetőről anélkül hogy a méhek észrevennék már eszembe sem jutnak mert evidens. Ha tudom hogy adott napon esik, akkor előtte szöktetők fel, amennyit csak lehet beviszek a pörgetőhelyiségbe, és esőben is ugyanúgy megy tovább a munka. Ha 2 napig esik egyfolytában akkor 2 napig csak pörgetek, ha van bent annyi fiók.

Wr!
Fűtött/nap sütötte a helység, hogy híg maradjon a méz, vagy olyan amilyen és max tovább pergeted hogy jól kijöjjön?

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #793 Dátum: 2021. Február 25. 23:27 »
Sziasztok!
Kis segítségre lenne szükségem. Tavaly napraforgón elég rendesen megcsappant a népességem az egyik telephelyemen ezért azok gyengén teleltek. Az lenne a kérdésem,hogy szerintetek jó megoldás ha leszűkítem őket egy fiókra(1/2nb)? Vagy ki hogyan csinálná? Köszönöm

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #794 Dátum: 2021. Február 26. 03:36 »
Ekecs!
Jól gondolod, bátran szűkítsd le őket 1 fiókra.
Néhai kollégámnál egyszer megcsináltuk állomány szinten, mert gyenguszok voltak akkoriban a méhecskéi.
És láss csodát, akácra a nagy részükből termelő lett.
Viszont ha leszorítod őket 1 fiókra ez különösen nagy odafigyelést igényel, a mézkészlet ellenőrzése létfontosságú.
Nem tudom hol van a méhészeted, de a begyűlő friss virágpor, esetleg nektár az "agyonra" szűkített fészekben az anyát korlátozhatja is.
Ha nincs semmi hordás akkor pedig kajahiány léphet fel.
Amennyiben az alsó fiók egyik sarkán a takaró fóliát pár négyzetcentit felhajtod (hogy a meleg ne menjen ki) akkor a felettük lévő fiókban akár etethetsz is, vagy óvatosan felkarcolhatsz egy lépet.
Ha gyengék az ilyen kemény beavatkozások kellenek.
Kíváncsian várom az eredményedet a tavaszi fejlődésükkel kapcsolatban.
Üdv:
Nagyernyei Attila