Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 382522 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #690 Dátum: 2019. Augusztus 10. 15:48 »
M
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 22:03 írta oszkár »

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #691 Dátum: 2019. Augusztus 10. 23:13 »
A téli feletetésre használom a vödrös etetőt. Szigorúan aug.20.-a után.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #692 Dátum: 2019. Szeptember 03. 22:23 »
Valószínű itt mindenki többet tud tőlem, de ha van aki kiváncsi az állandó számú fiókkal való rakodós méhészkedésre, én leírtam a facen a méhészklub csoportban.
 Az állandó fiókszám azt jelenti, hogy egész évben, tehát a telelés is két fiók Hunor vagy négy fél fiókon történik.
 Nem kell kereteket külön raktározni.
Sajnos nincs annyi időm, hogy mindkét helyre leírjam, és ott jóval többen, mintegy 17000-en vannak.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #693 Dátum: 2019. Szeptember 04. 09:03 »
Pedig szívesen elolvasnám!  ;)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #694 Dátum: 2019. Szeptember 04. 10:26 »
Valószínű itt mindenki többet tud tőlem, de ha van aki kiváncsi az állandó számú fiókkal való rakodós méhészkedésre, én leírtam a facen a méhészklub csoportban.
 Az állandó fiókszám azt jelenti, hogy egész évben, tehát a telelés is két fiók Hunor vagy négy fél fiókon történik.
 Nem kell kereteket külön raktározni.
Sajnos nincs annyi időm, hogy mindkét helyre leírjam, és ott jóval többen, mintegy 17000-en vannak.
Nem értem ha minden ilyen jó és szép és ilyen sokan is vagytok a “Facen”,itt meg kevesen vagyunk és akik itt vannak-szerinted-olyan szerencsétlenek,mint ahogy azt többször le is írtad,és olyan velejéig romlottak mint én is,akkor mit keresel itt,miért írogatsz ide?

A rettenetes Csányi Antal

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #695 Dátum: 2019. Szeptember 04. 15:11 »
Valaki újra feltalálta a spanyolviaszt? ;D

Üdv. jani bátya

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #696 Dátum: 2019. Szeptember 24. 20:26 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 02. 20:35 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #697 Dátum: 2019. Szeptember 24. 20:49 »
Pedig be akartam menni.. ;)

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #698 Dátum: 2019. Október 08. 22:01 »
Szia Berci!

Szeretnék érdeklődni a 3x8 Hunor tapasztalataidról akácon és utána.
Ha pár sort írnál róla, örülnék neki:)

Köszi a választ!
Attila

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #699 Dátum: 2019. Október 09. 08:13 »
Egyszerű, mint a faék. Április 15-én felraktam a mézteret és felhúztam 4-5 fedett fiast. Alul felül kiegészítettem szűz léppel( méztérbe) és műléppel (fészekbe). Akác virágzáskor feltettem a 3. fiókot...és vártam a csodát, ami az idén elmaradt...Jövőre annyit módosítok, hogy Szent Györgykor (ápr.24.) 2 lépet hagyok alul.(egy mézes virágporost meg azt a lépet amin az anyát megtaláltam. Egy szűzlép a többi műlép.)

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #700 Dátum: 2019. Október 09. 21:15 »
Szia Berci!

Fészekben biztos jó a műlép?
Lehetséges olyan, hogy hűvös-esősre fordul az idő egy hétig például, és akkor nem haladnak olyan ütemben a műlépépítéssel (így az anya a peterakással), ahogy kellene, vagy ahogy tehetnék ezt kiépített szűzlépen?
A 3.fiók felrakásakor: az addigi 2 fiókot mennyire foglalta a család?
Április 15-én mennyi fias volt náluk?

Más kérdésem: milyen vállszélességű az oldalléc?

Köszi a választ!
Attila

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #701 Dátum: 2019. Október 10. 08:23 »
Szia!

A vállszélesség: 35mm.
Műlép: ez volt. A fejlesztések miatt krónikus lép hiányban szenvedek. Talán az idén sikerült annyi lépet kiépítettnem, hogy jövőre egy kicsit kényelmesebb helyzetbe legyek. Az általad említett ok miatt teszek be jövőre egy szűzlépet a fészekbe és a többi műlép. Az idén az történt amit írtál. Leraktam az anyát alulra és jött a hideg idő. (A kaptár 25mm falvastagságú.) Ment minden annak rendje módja szerint. Nem vettem észre megtorpanást. Azt gondolom,hogy jövőre, ráérek egy héttel később megcsinálni. ( Nem serkentek, nálam nincs repce és az akác május 20 körül virágzik. Amit az erdőben és a környéken találnak tavasszal és a téli élelmen jönnek fel.)
Április 15-én 6 táblás fias volt. A szűk fészek miatt az anya nem szétszórva petézik,hanem minden talpalatnyi helyet kihasznál. Az erősebbeknél a szélső lépek külső oldalán volt csak méz és virágpor.
A fiók elfoglalásokkal nem volt gondom. Akácon alul tele volt fiassal, így mindent felhordtak vagy kiettek...mivel menet közben fiók hiány is fellépet így 3-4 családnál pótméztereztem, ahogy Jenőtől tanultam. Ezt alkalmaztam napraforgón is. Elgondolkodtató a jövőre nézve, mert akiktől elvettem jobban hordtak utána.
Nekem wr és Jenő is sokat segített abban, hogy belevágjak. ( meg egy régi Méhészet cikk amiben a Nátrán módszert írják le nagy vonalakban.) Wr a gyakorlati részben, Jenő pedig azzal, hogy elmondta " Gyerek!( 5 vagy 6 év van közöttünk! :D ) Legyél észnél, mert hamar mész Egyiptomba!"...és ez folyamatosan ott volt a fülembe. Ennek megfelelően inkább elébe mentem a méheknek. Megjegyzem: nekem az idei év rajzási láza kimaradt és ilyen kényelmes még egyik évem se volt.( najó...ez a 4. évem. :D )



Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #702 Dátum: 2019. Október 10. 11:47 »
Berci ezt írod:
"Április 15-én 6 táblás fias volt. A szűk fészek miatt az anya nem szétszórva petézik,hanem minden talpalatnyi helyet kihasznál."
Ezt Jenőtől tanultad, ez biztos?
Kérlek idézd már be hol ír erről.
Hihetetlen, akkor lemaradtam valamiről.....
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #703 Dátum: 2019. Október 10. 13:26 »
Berci ezt írod:
"Április 15-én 6 táblás fias volt.

Attila! Nem 6 kereten. 6 táblás és a terjeszkedés által még gondolom 3-4 kereten ami nem táblás. Az nem 6 kereten 7 keretre leszűkített, hanem szabadon az egész kaptár a családé. Világos? Nézd csak milyenek voltak:

De hidd el annak aki ilyenkor semmit nem csinál a méhekkel, neki sokkal kényelmesebb az élete. Egy átvizsgálás, majd kiegyenlítés, és méztér felrakás. Az az egy-egy bővítés nekem 10 napba telne ??? A haveromhoz éppen most indulok majd, mert 10-11 Hunoron van fiasa, és nem fog bírni a rajokkal. Hova szűkítene? ;D Nincs hova kiegyenlítenie, mert szétvetik a családjai a kaptárat.
Na de ki mit csinált ma a méhészeti munkák hiányában? Én például 60-80 centiméteres paradicsom palántáimat fattyaztam, és kötöztem. Uborkát vetettem. Jövő héten meg a méztér felrakás után el kell osztogatnom az összes retket a fóliasátorból, mert kell a hely a virágzó paprika palántának. Ez a hobbim. Aki erre jár bejöhet egy zsák retekért...Majd ha ezekkel végeztem, akkor megyek a méhekhez. Aki meg ráér, és csak hobbija a méhészkedés, az nyugodtan macerálja a méheit feleslegesen, és hülyítse társait a szakmai fogásokkal. :-X

Látod a dátumot? A dátumot. Ott felül. Akkor az már így nézve szűk fészek ugye?
Na most nézzük mi volt nálad a szűkített fészekben ekkor:

Az állományom MOSTANRA egységes!!!!!!

Keretekre lefordítva 4-5-6 keretre szűkítettem őket, de volt néhány amely csupán 3 keretet takart

Berci meg felrakta a méztereket, amikor Te még szűkítettél. Kiröhögteted magad naponta. Nem igaz, hogy nincs valaki a környezetedben, aki leülne veled, és megfogná a kezedet. Belenézne a szemedbe, és elbeszélgetne veled.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #704 Dátum: 2019. Október 10. 13:32 »
 
Valaki itt nem ért valamit.

"A szűk fészek miatt az anya nem szétszórva petézik,hanem minden talpalatnyi helyet kihasznál."
Nagyernyei Attila