Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379906 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #630 Dátum: 2019. Június 08. 17:28 »
Idézet
Megette a fene, ha lépátfüggesztést kell csinálni.
Már rég megette, ezért álltak át nagyon sokan Hunor vagy NB fészekre. Meg nem mondom a lap évjáratát és számát, de valaki sok évvel ezelőtt írt erről egy nagyon jó, több oldalas cikket, hogy miért is kell a felesben a felső sorból a fiasokat az alsóba pakolgatni két ütemben. Épp azért, mert az anyának esze ágában sincs oda lemenni, vagyis a család sokkal vontatottabban fog fejlődni. Szóval működik a lefejlesztés, csak közel sem úgy ahogy a fejelés, és nem robban a család. Ha ez egy félkeretesben dolgozó méhésznek évek alatt sem tűnik fel, akkor ott valami nagy baj van, el sem tudom képzelni mit csinál méhészkedés gyanánt.
Ugye, normális, 1 anyával fejlődő, és nem előző évben kettőből összerakott családokról beszélünk. Ezért van az, hogy aki a 2 feles helyett 1 hunor fészekkel dolgozik, azonnal látja, hogy nem úgy fejlődik benne tavasszal a család mint előtte, hanem sokkal jobban.
Mellesleg el sem tudom képzelni amiket néha írsz, ilyen 8 fiókos tornyok meg hasonlók.  ::) Az vajon hogy van kezelve? Nekem már a 3 hunor fiók is magas, pedig az csak 4,5 feles magas átszámítva. Létra van minden kaptár mögött? Vagy valami emelvény? De akkor hogyan nyúlsz bele az alsóba?  :-\
A másik, ez a dupla fiók mint fias elmélet, hogy akkor nem húz bölcsőt, nincs raj. Hát, ez gyakorlatilag az összes kaptárra igaz, mégis tele van mind bölcsővel... Nálam a 27 keretnek sosem éri el a felét a fiasítás, azaz sosincs a kaptárban 13-14 fias keret, mert addigra jön a hordás, le van az anya alulra zárva. Ennek ellenére minden évben akad olyan, amelyik szaporodni szeretne, természetes úton.
Olvas az ember itt néha érdekes dolgokat...  ;D

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #631 Dátum: 2019. Június 08. 19:45 »
wr
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:51 írta oszkár »

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #632 Dátum: 2019. Június 08. 21:07 »
Ahogy írtam is, a rendszer gyengéje a fészeklépcsere, de azért évente 4-5 keretet lehet cserélni, ami meg már elég. Azért wr írására reagálva egyáltalán nem mindegy, hogy 10 1/2nb a méztér vagy 8 hunor. Bár nála 9. Nagyon nem egy súlyban vannak. Fészekben meg valóban hunor a nyerő, tavasszal és augusztusban is. Nekem van 1/2nb egyenlőlépes és hunor fészkes is, jövő tavasszal az utolsó felest is eladom.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #633 Dátum: 2019. Június 08. 22:13 »
Nekem ezen a tavaszon gyönyörűen fejlődtek a fél Nb-s családok is, meg a Hunorok is. Mondjuk az atka kordában van tartva. Az viszont igaz, hogy egész más 10-12 Hunoron anyát keresni, mint 20 fél Nb-n.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #634 Dátum: 2019. Június 09. 06:34 »
Azért wr írására reagálva egyáltalán nem mindegy, hogy 10 1/2nb a méztér vagy 8 hunor.
Valóban nem, meg lehet nézni hogy melyiknél milyen arányban vannak lefedve a keretek.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #635 Dátum: 2019. Június 09. 06:50 »
wr

Fejlődik ott az 1 anyás is lefelé,úgy ,hogy öröm nézni!  Vagy nálam "megbolondultak"!? :)
Csak nem "családocska" kell hozzá!

Legnagyobb hátránya a 1/2 NB-nek az anyakeresés,de ha nem "spontán" kell keresni hanem "tervszerűen" pl. szaporításnál,akkor ez is megoldható.

A többit én sem értem!( tornyok ,összerak stb.)
Akkor mondom máshogy. Én olyan méhészetet még életemben nem láttam, ahol tavasszal az összes család bomba, azaz mind egytől egyig erős. Vannak gyengébbek meg még gyengébbek is. Na ilyenkor (sem) mindegy hogy milyen kaptárban, keretméreten van, mert mint írod, nem családocska kell hozzá. Bizony nem, épp erről írtam régebben. Ha a felesben nem erősek tavasszal, márpedig lesz sok olyan is ami nem az, akkor babusgatni kell, letenni a fiast, meg egyéb apróságok. A hunor lépen meg feljön a 4,5 léputcás család is akácra. A felesben meg biztos hogy nem, azaz megint plusz munkád lesz, ami nekem szintén nem hiányzik.
Nem emlékszem már rá hogy mennyi ideig szenvedtem félkerettel, de arra biztosan emlékszem, hogy attól még inkább elment a kedvem mint a fekvőtől.
A fekvő (nekem) akkor lenne jó, ha nem NB méretű lép lenne benne hanem mondjuk magyarított Dadant (30cm) vagy egységes (32cm), és nem egymás mellett lennének a keretek benne, hanem valahogy meg lehetne oldani benne ezt a 3-as tagolást mint a 3 hunor fiókkal, hogy a keretek azon része éllel nézzen egymásra, így talán működne valamiféle vízszintes irányú szöktetés és nem kellene a mézelvételkor a söpréssel szenvedni.
Sokan vagy hígan vették el most az akácot, vagy ha vártak akkor kínlódtak a kutatás miatt. A szöktetéssel úgy vettem el, hogy már teljesen leállt minden, mégsem volt semmi szaglászás, a méhek nem zavartak munka közben, szinte észre sem vették hogy ellopom a mézüket.
Mivel egy méhészetben a mézelvétel a legnagyobb munka, ezért szerintem nagyon nem mindegy annak a módja, azaz hogy csak a súllyal kell küzdeni, vagy még a méhek agressziójával is, meg még a kutatással is.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #636 Dátum: 2019. Június 09. 07:56 »
:D fel jön az felesben is!!!! A mai napig nem értem ezeket a vitákat, vannak kaptárak és termelési technológiák hozzá!!! Előnyök, hátrányok mindegyiknél vannak, ki mit választ, ízlés dolga.
A gyenge család meg gyenge marad, abba vagy belenyúlsz, vagy belenyúlsz!!!! Ne mond már nekem, hogy a 4,5 léputcás család, hunoron jó, fél nb nem .... mi lenne ha nb lenne .....  , az a baj, h itt tartasz még!!!!

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #637 Dátum: 2019. Június 09. 08:32 »
khm...azt mondta, hogy a 4.5 léputcás Hunoron feljön magától és nem azt, hogy jó. ;)  Amúgy igazad van. Felesleges a kaptár méreten vitatkozni. A technológián már érdemesebb.
Nálam volt egy 3 léputcás család. Az egyik barátomnak ígértem egy családot az újrakezdéshez. Tavalyelőtt mind a 17 családja elpusztult. Erre a 3 léputcásra megharagudtam, mert ez volt a leggyengébb. Mézük,helyük volt. Nem foglalkoztam velük, mert arra gondoltam, hogy majd az elvitelkor max adok még 2-3 fedett fiast. Május elsején vitte el. 7 keret fedett fias volt a 8-as kaptárban. 20kg akácot hordtak neki. ( "Bosszantó", hogy a "legszarabbat" megkapja és 4x annyit hordanak neki, mint nekem a legjobbak! :D )

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #638 Dátum: 2019. Június 09. 09:21 »
:D fel jön az felesben is!!!! A mai napig nem értem ezeket a vitákat, vannak kaptárak és termelési technológiák hozzá!!! Előnyök, hátrányok mindegyiknél vannak, ki mit választ, ízlés dolga.
A gyenge család meg gyenge marad, abba vagy belenyúlsz, vagy belenyúlsz!!!! Ne mond már nekem, hogy a 4,5 léputcás család, hunoron jó, fél nb nem .... mi lenne ha nb lenne .....  , az a baj, h itt tartasz még!!!!
Nem még tartok itt, hanem már, nagy különbség!  :D Nem azt mondtam hogy a 4,5 léputcás a jó, hanem azt, hogy nálam az még simán feljön, a felesedben pedig nem fog. A Bercinek nem kell magyarázni mert tudja, neked meg felesleges magyarázni mert nincs ilyen kaptárad, így fogalmad sincs róla... De tegyél bele egy 4,5 léputcásat, és várd hogy mi történik...  :D
Az ilyen 7 meg 8 léputcás áttelelt családdal amit a legtöbb kaptárban kívánatosnak tartanának tudod mi történik nálam? Április 25 körül már a fán van. Miközben májusban jönne az akác.
Nincs olyan hogy tökéletes kaptár, ez sem az. De olyan van, amivel az adott eredményt jóval kevesebb szopás árán is elérem. Szóval ez a demagóg "minden kaptár egyformán jó" duma a 80-as években még talán elment, mára inkább egy jó nagy vicc.
Nekem a Bercinek leginkább az a privátban írt mondata tetszett amikor valami ilyesmit írt, hogy nem gondoltam volna hogy ezt így is lehet. De, lehet.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #639 Dátum: 2019. Június 09. 09:52 »
WR!
Azért szeretem az írásaidat, mert leggtöbbször a hatékonyságról szólnak. Hogyan lehet a legkevesebb munkával a legtöbbet elérni. Engem ez nagyon érdekel!  :), van bennem egy egészséges lustaság.
Amikor felmerül egy gondolat, hogyan lehetne kevesebbet dolgozni ugyanazért a haszonért, nekem felcsillan a szemem! Távozz tőlem mazohizmus, sztahanovizmus!  ;D
Üdv: Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #640 Dátum: 2019. Június 09. 10:30 »
Mindíg tudok nevetni az írásaidon wr!!!
Tudod mi történik felesben az olyan családokkal amit mondtál ...., repce elején lefüstölöd a 3. fiókból, alá anyarács, majd akácig aládobsz még egyet a legfelsőnek, akác előtt felhúzol pár fiast .... tényleg többet dolgoztam mint te hunoron :D de bonyolult volt ..... a gond ott van, h ez az ideális kép, csak, h az ritkán van! A valóság , h a családoknál ott kell lenni, illik tudni hol tartanak, más egy termelő méhészet, és a hobbista 20 családja .... az idei év tökéletes példája volt ennek!!! Bár tudjuk mindenki küzdött, te csak ültél, a hunor nem rajzott, csak termelt!!! :D

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #641 Dátum: 2019. Június 09. 10:31 »
Nem csak nálad történne ez, fán van az a nagybociban is :D, nem csak a hunorban, ajánlom az nb 24 vagy ami még jobb az nb 15 öst. Repce végére csak úgy mennek rajok. Ez sem keretméret függő. A felest érdekességnek fotóztam pár éve amugy egyidőben egy hejen vannak. A 3 fiókot telivágtak és megroggyant a gumi a súly alatt. A felesekbe kotorásztam a legkevesebbet, 1 árva bölcső se volt, ez az állapot jellemezte egész évben. Elképesztően sok mézet adott,  emezekhez képest látványosabban jóval kevesebb munkával. Egyszerre vándoroltam intanzíven 40 3x10 es hunorral kontiban , kb 20 fekvővel meg pár darab tisztan felessel.  A feles győzött összességében minden szempontból. Piszkálgatás szempontjából meg kiemelkedően. Szinte csak ellenőrzés volt. Ja volt még 20 nb fészkes, hunor meg fél mézterekkel. Azokat hagyjuk a kétféle keretméret egy külön odafigyelést igényel, lehet vele cumizni.  Szóval minden keretmértre van jó technológia, amivel a kevesebb munkával el lehet többet is érni. A hunor nem nagy találmány, abban is csinálják mindenhogy minél kevesebbet kelljen cumizni. A 3×10 az jo minden téren csak ne lennének olyan rohadt nehezek a fiókok.
Üdv:robi

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #642 Dátum: 2019. Június 09. 10:35 »
van bennem egy egészséges lustaság.
Jó neked, ami lustaság bennem van az már nem egészséges. Bár, a kor előrehaladtával lett egyre rosszabb. Nem nagyon akarok már csinálni semmit, akkor se ha nagyon muszáj. De miért lenne muszáj? A pénzt már nem szükséges hajtanom, van amennyi kell. Ahhoz hogy ne haljak éhen pedig 40 család is elég lenne...

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #643 Dátum: 2019. Június 09. 10:39 »
Mindíg tudok nevetni az írásaidon wr!!!
Tudod mi történik felesben az olyan családokkal amit mondtál ...., repce elején lefüstölöd a 3. fiókból, alá anyarács, majd akácig aládobsz még egyet a legfelsőnek, akác előtt felhúzol pár fiast .... tényleg többet dolgoztam mint te hunoron :D de bonyolult volt ..... a gond ott van, h ez az ideális kép, csak, h az ritkán van! A valóság , h a családoknál ott kell lenni, illik tudni hol tartanak, más egy termelő méhészet, és a hobbista 20 családja .... az idei év tökéletes példája volt ennek!!! Bár tudjuk mindenki küzdött, te csak ültél, a hunor nem rajzott, csak termelt!!! :D
Ezen én inkább sírnék. Amit leírsz, az egyenes út a rajzáshoz.  :D Rajzik a hunorom is, csak az a nagyon nem mindegy, hogy az állomány 60%-a készül a fára, vagy csak a 10-20%-a. Mert az egyből töredéke munka.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #644 Dátum: 2019. Június 09. 10:45 »
Idézet
A hunor nem nagy találmány, abban is csinálják mindenhogy minél kevesebbet kelljen cumizni. A 3×10 az jo minden téren csak ne lennének olyan rohadt nehezek a fiókok.
Valóban nem nagy találmány, és ahogy a többség használja, azaz 2 fiókkal, nem is ér semmit. A 3x10-es hunor valóban nagyon jó, de azt gépesítés nélkül élmény emelgetni...
Vannak kaptártípusok, meg hozzájuk technológiák, de nehogy megmagyarázza nekem senki hogy mind egyformán jó. Jó a lóf@szt. Annak jó aki unatkozik, vagy sztahanovista, vagy egyszerűen csak szeret szopni, beöltözve, izzadva, a füstöt szagolgatva.