Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 382413 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #600 Dátum: 2019. Április 23. 12:48 »

Az egész dologgal tulajdonképpen saját magadnak mondtál ellent, azaz meg is cáfoltad a saját állításaidat, rövid időn belül. Hogy egy hasonlattal éljek, ez olyan mintha egy jó nagyot köptél volna felfele, és aztán aláálltál.  :-\
Ezt jól megírtad Antinak wr. De nem először, és nem tanul belőle.


Elárulom Neked az áldott,galamblelkű léleknek,van egy nagy baja a lépesünknek,
mézből van.Tudod az olyan valami amit a méhecskék növényekről gyűjtenek.


...
"Nem állítom, hogy a nevezett termék lépesmézként került forgalomba,"
Akkor mi a JÓISTENT akar?
....
Basszus,ördöge volt!Ki hitte volna?Az van benne ami az üvegre rá van írva
....
.
Egy dolgot tudni kell.
A vevőt ki kell szolgálni és jelenleg igény van szirupos olcsó termékre.




A kérés Tomipapára is vonatkozik.
Kiszállok a "ringből",lehúzom a "kesztyűt".

Csányi Antal

Aztán elhallgattattátok, mert nem húzta le :-[

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #601 Dátum: 2019. Április 23. 13:07 »
Idézet
Egy dolgot tudni kell.
A vevőt ki kell szolgálni és jelenleg igény van szirupos olcsó termékre.
Köszönöm ezt az idézetet Jenő, nekem akit nem érdekeltek ezek a dolgok sosem, most lett teljes a kép, ezzel a két mondattal meg a méz paramétereinek omme által (is) történő változtatásával.
Hajrá gyerekek! Dől be a kínai rizsszirup? Nem baj, tudunk olyat mi is itthon, még ha nem is olyan olcsón.  :D Most már csak találnom kellene nekem is valakit aki értékesíti, aztán az sem lesz baj ha netán elfagy az akác, cukor van bőven a lidliben, akkor lesz hordás amikor én akarom.  ;D A méz elvétellel sem kell kapkodni, hiszen a következő hordás is akkor lesz.  ???

*

neo

  • *****
  • 948
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #602 Dátum: 2019. Április 23. 16:33 »
Pusztán csak azért mondom el a véleményem, mert meg lettem szólítva Anti által.
Ami a megszólítást illeti: tisztelettel köszönöm a meghívást, de nekem ez most egy nagyon rossz időpont. Kezdődik a munka a méhesben. Aztán pedig az adott témában nem érzem teljesen kompetensnek magam. Azt már többször leírtam, hogy én nagyon káros megoldásnak találom azt, hogy napközben rovarölőszerrel lehet permetezni. Jenő ominózus esete kapcsán kérdeztem már Tomipapát a DEET-tel kapcsolatban. Valaki egyszer a zöldön írt olyant, hogy a gazdák repellens hatású szerrel keverik a tankkeveréket. Azt gondoltam, hogy ez DEET-tel történik, és mivel Jenő méheiből ezt mutatták ki a napraforgós mérgezése esetén,  az azt bizonyította volna, hogy ott mégiscsak volt permetezés, nem csak csávázószer. Ugye ez pont olyan tüneteket tudna okozni, mint a csávázószeres NNI: a méh kimegy a legelőre, de nektárt nem tud szívni a repellens szer miatt, ezért aztán eléhezve nem tud hazajönni. Ha ez éjszaka történne, akkor a hírvivő méh pusztulna csak el, nem pedig a rátájolt, és éppen kinn lévő méhtömeg. Tehát méregre sincs szükség ahhoz, hogy kinn pusztuljanak a méheink. A kérdés pusztán az, hogy tényleg nem alkalmaznak-e a gazdák repellens (rovarrisztó) szereket. Arra is nagyon kíváncsi lennék, hogy ki, mikor miképpen ellenőrzi, hogy napközben a tiakloprid mellett valóban nincs tebukonazol. Amíg ez nincs megnyugtatóan szabályozva, addig bizony csak éjszaka szabadna használni. Megjegyzem: én acetamiprid nappali tebukonazolos permetezése miatt nem szenvedtem még kárt, de tiakloprid esetén igen. Legalábbis ezzel esett egybe az eltűnésem repcén.
Ami a vitákat illeti. A Jenői út: Én nagyon szeretem a Jenőt, de sokszor "haragszom" rá. Nincs erre a személyeskedésre szükség. Konkrét dolgok, konkrét megvitatása mindenki épülésére szolgál. Két ilyen nagy tudású méhész tapasztalataiból mindenki tanulhat. Ami a 15-ös selejt hűtőtetős kaptárakat illeti. Nekem azokról van meg a véleményem, akik ezt kinevették. Számoljunk csak! Hány év alatt érték el Antiék a 800 családot?  Akik kinevették azok annyi idő alatt hol tartottak? Az élet az én szememben Antit igazolta. Közgazdasági értelemben véve egy nagyon hatékony bővített újratermelést valósított meg. Ennek legnagyobb költségeleme a kaptár. Azt a legolcsóbb módon állította elő. Amikor már volt 800 családja, akkor a nyolcszáz család ezzel a hulladékkal lazán kitermelte volna a legdrágább kaptár árát is. WR is így gondolkodik, nagyon helyesen. Meg Jenő is. Nem vesz több millió forintért a kaptárjaira bádogtetőt, a keretvállai rászegezett fémfülek. Olcsó így a keret. Tükör mondta egyszer: mindig rendszerben kell gondolkodni. Ez is egy rendszer. WR-é is. És Nagyernyei Attiláé is. Kitin leírta  a tutit, nincs ezen tovább mit rágódni. Mindenki a saját rendszerét fejlessze, aztán ha versenyezni akar, akkor versenyezzen, ha nem, akkor azzal mi a baj?
Miért kell mesterségesen szítani egy olyan tüzet, ahol a két fél két különböző dologról beszél? Alapvetően nem igaz az az állítás, hogy a fekvőben szűkítések nélkül nem menne semmire sem a család. Dehogynem. Attila ezt hatékonyabbá próbálja tenni. Szerintem van is igazsága a dologban. Nekem az a véleményem róla, hogy könnyen elveszíti a a vámon azt az előnyt, amit a réven nyert.
Ami a révet illeti: Pusztán abból kell kiindulni, hogy aki látott már kaptárat belülről, az tudja, hogy az anya nem petézik a szélső lépbe. A jó szűkítés esetén viszont igen. Tehát az a méh, amelyik a nem szűkített családban nem nevel fiast, mert a szélső lépen van, a szűkítettnél fiast tud nevelni. Az én rendszeremben pedig arról van szó, hogy már ősszel behelyezek egy nem szűkített családba egy másik családot. Ez annyival több két külön családnál, hogy a behelyezett család virtuálisan középre kerül szélső lépek nélkül. Tehát nem két családnak vannak külön-külön szélső lépjei, hanem a két családnak együtt van egy családra való szélső lépje. Én is azt tartanám jónak, amit wr ír, hogy a fiók önmagában hordozza magát a szűkítést. Akár egy nagyon jól szigetelt falú kaptárral. Én azonban úgy látom, hogy ez a keretméret 7 alatt van. Fél NB esetén egyesített családok esetén is. Hunorról nem nyilatkozom, mert nincs tapasztalatom. Ilyen szűk fiókot viszont csak tömbkaptárban lenne érdemes létrehozni.
Ha wr kaptárai valóban szűkítettek egyben (azért, mert olyan bombaerős családokat telel be), akkor ott ugye nem lehetne szélső lép, azaz olyan lép, amelyik nem fias (most tekintsünk el a virágporos kerettől). Mondjuk ezért úgy, hogy ha van az anyának lehetősége, akkor bepetézi a szélső keretet, tehát lehet sok ilyen találni egy méhészetben. Ilyen méhcsaládok esetén a fejlődési dinamika megfelel a duplázódásnak, azaz 1-2-4-8 emelkedésnek. Vagyis, ha wr-nek február 17-én egy fióknyi népe volt, akkor eltelt 3 fias ciklus, tehát most 4 fiókosnak kellene lenniük. Azonban bevallottan csak három fiókos a rendszere akácon, aminek ha jól értem elegendő, ha kétharmadig van méhhel. Azaz kettő fiók? Akkor februárban a fél fióknyi nép hogyan lehetett szűkítve? Amúgy pedig szerintem elöl és hátul, akkor fűtenék a kaptárt, ha a keretek kiérnének a kaptár faláig, még inkább hozzáépítenék a falhoz a lépet. Akkor nem a méhek hoznák itt létre a hőszigetelést, hanem a kaptárfal. De egyetértek wr-rel, ehhez valószínűleg kevés lenne a 2 cm-es deszka hőszigetelő képessége (35 fokról beszélünk belül, ami kívül mínusz is lehet). A méhek inkább saját maguk alakítanák ki a szigetelést a testükkel, tehát végső soron nem fűtenék a kaptárt. Azért ilyenkor április végén már valóban van annyi hulladékhő, hogy az habkaptárban a kaptár fűtésének felel meg. Télen azonban még deres is szokott lenni a fürtön kívüli keret, deszkakaptárban legalábbis. De nekem voltam habkaptáraim évekig, és azok sem fűtötték a kaptárt.
Szóval nem ártana végig gondolni, hogy a valóságot írjuk le, vagy a vágyainkat: Józanul gondolkodó méhészek hamar átlátnak a szitán. Például van aki szereti többször felhándigálni nekem, hogy a csomóba fogott anyát a méhek védik, nem támadják. Azt még sosem gondolta végig, hogy ha támadnák, akkor logikailag nem tudna csomó kialakulni, mert az első támadó leszúrná az anyát. Ezzel szemben a csomó közepén megtalálható az élő anya. Persze, hogy a szándék először az, hogy az idegennek tűnő anyát leszúrják, de azzal, hogy érintkeznek vele, vagy azokkal a méhekkel, amelyek előtte érintkeztek az anyával, ők maguk is az anya hívei lettek. Csak akkor tudják leszúrni az anyát, ha nincs csomó. Esetleg, ha rést ütünk a csomón, és hozzá tud férni egy olyan méh, amelyik még nem híve az anyának. Ehhez a hívővé váláshoz azonban sokszor több hétre is szükség lehet, vagy az sem elég öreg méhek esetén. Azért van a csomó. Szumma szummárum: logikailag a támadó méh csak a csomón kívül foglalhat helyet, tehát a csomó az anyát védi. Ha nem így lenne, akkor csomó sem lenne, mert az első támadó leszúrná az anyát.
Tehát csak annyit tudok mondani, hogy gondolkodni, gondolkodni, gondolkodni, és csak utána beszélni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #603 Dátum: 2019. Április 23. 17:47 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 02. 20:38 írta kivancsi111 »

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #604 Dátum: 2019. Április 23. 18:09 »
Én kipróbáltam wr módszerét. Tavaly beállítottam néhány fakaptárt Hunor 8-asra. (Nem 9-re). A kaptárokat colos gyalulatlan deszkából ütöttem össze. 25mm-es falvastagságúak és kellett nekik bőven propoliszozni, hogy ne fújjon át a szél.
Az idén eddig 4x voltam a méheknél.
Február 20-án, egy gyors felmérés.
Március 20-án kaptárbontás és az anyátlanok/álanyások megszüntetése.
Április 10-én, akkor felhúztam néhány ( 2-3 keret) fiast és betettem műlépet a fészekbe. a méztérbe műlépet. ( krónikus léphiányban szenvedek az erőteljes fejlesztés miatt) Izgultam, mert utána jött az a pár napos hideg. Egyéb elfoglaltságok miatt nem tudtam máskor menni.
Április 20-án, amikor is ellenőriztem a családokat.
Nem volt semmiféle szűkítés, extra takarás, serkentés , biszbaszolás. Hagytam a családot magától feljönni.
A hunor 8-asokban 6 ilyen léppel találkoztam a fészekben. A méztérben 2-3 lép kelt ki. ( lásd kép. Már ha sikerül becsatolnom. :) ) Bölcső egyik családomnál sem volt. A H8-asokban a méztérbe a gyümölcsről/erdőről behordott nektárt tárolták/érlelték. Majd erre hordják a galagonyát. A műlépeket eszméletlen sebességgel építették. Gyönyörű lépeket húztak ki. Igaza van Jenőnek! A méztérben kell építtetni.
A hv-én, ha az idő engedi, akkor megint kimegyek és megnézem őket.  Amit ma már máshogy csinálnék: ráérnék április 15-e körül kimenni és bátrabban (5-6) fiast felhúzni és az anyát 2 léppel meg egy csomó műléppel lezárni. Mert azért így "izgulhatok", hogy ...hogy is szokta Jenő mondani?! Különben mehetek majd Egyiptomba?! :D
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 23. 18:17 írta Berci »

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #605 Dátum: 2019. Április 23. 18:39 »
Talán nem lesz belőle sértődés ha ezt a mondatot helyesbítem:
Idézet
Termelésre használhatatlan eszközben nem lesznek a korai főhordásra termelő családok.
Tavaszi fejlődésre nem alkalmas eszközben csak sokkal több munkával (szűkítgetés és egyebek) lesznek termelőek, illetve maga az egész kaptár is kicsi, a 15NB-n egy valamirevaló méhcsalád ki sem tud rendesen fejlődni. Ekkor jön az, hogy elvesszük amit el lehet belőle, meg szaporítunk, mert a méhek sem férnek már el benne. Azaz, termelésre csak korlátozottan alkalmas, és rettentő munkaigényes.
Idézet
Diófák alatt (nagyrészt) majd hamarosan nem tud besütni, de nem is kell, sőt már az árnyékra lesz szükség.
A lombhullató fa a kaptárak felett áldás. Télen átsüti a nap, olyan mintha ott sem lenne, nyáron viszont árnyékot ad, nem hevíti a nap a kaptárakat.
Idézet
A fém távtartók végül is nem teszik olcsóbbá a kereteket, habár nem számoltam utána, de ha rászámoljuk az árát, és oda is kell szögelni, akkor ugyan annyi lehet.
Árban szerintem sem nagyon van különbség, csak a munka jellegében. Egy időben én is használtam, de nem tetszett, most inkább kimaratom egy részét, a többit meg magam marom, a magam által készített marógépen, a saját két kezemmel. A távtartónál csak kb. 25mm-re hagyom a vállat, hogy minél kisebb felületen tudjanak ragasztani.
Idézet
Viszont van egy óriási hibája. Csak 11 keretes.
Az szerintem is hiba. Hunor vagy 3 fiókkal, ekkor 3x8 vagy 3x9 keret, vagy pedig 2 fiókkal, ekkor 2x12 vagy 2x13 keret. A 10-11 keretes 2 fiókkal semmire sem jó, nem elég a családnak sem, jó időben fészeknek sem az 1 fiók.
Idézet
Mert ugye nem az átlagot értékesíti a méhész, hanem az összes termést.
Áááááááá, ez egy nagyon nagy gondolat, nekem még soha nem jutott eszembe. Ha termelhetnék is 2-3 kilóval több átlaggal, mi a fenének tenném, ha ehhez a munkám meg megtízszereződne? Olyan áron szerintem értelmes embernek nem kell az a többlet, helyette termel inkább több családdal, ugyanúgy kevesebb munkával.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #606 Dátum: 2019. Április 23. 18:51 »
Idézet
Amit ma már máshogy csinálnék: ráérnék április 15-e körül kimenni és bátrabban (5-6) fiast felhúzni és az anyát 2 léppel meg egy csomó műléppel lezárni. Mert azért így "izgulhatok", hogy ...hogy is szokta Jenő mondani?! Különben mehetek majd Egyiptomba?!
Ebben az időszakban arra kell figyelni, hogy nehogy helyszűkét érezzenek a fészekben mert akkor lehet bizony bölcsőzni. Azaz, szét kell húzni. Az igazi az, ha csak az anya marad az alsó fiókban a rács alatt, meg esetleg a nyíltak meg amelyikben nagyon sok a here, a többi mind mehet a rács fölé.
Nálam ez most úgy néz ki a jobbaknál, hogy alul az anya azon a fias kereten amin megtaláltam, meg még 2 nyílt fias, egy teli virágporos a többi üres, rá a rács. A második fiókban van úgy 6 fias, a többi méz és virágpor. A harmadikban szintén van 2 fias, a többi méz.
Sajnos mivel ellustálkodtam a dolgot, a rács fölött nem fog mind kikelni a repce végére, így lesz némi szívás majd a szöktetésnél mert előtte válogatni is kell, vagy el kell vennem a rács fölüli fiasokból szaporításra.
Az 1 fiókon teleltetésnél ott lehet elszúrni könnyen a dolgot, hogy megszokásból felhúznak 2 fiast és ezzel letudják a bővítést. Alul meg ugyanúgy megszorulnak mintha az a 2 fias fel sem lett volna húzva, mert van hogy 2-3 keret is léctől lécig virágporos, az anya nem tud hova petézni, tétlenkedik.

*

neo

  • *****
  • 948
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #607 Dátum: 2019. Április 23. 19:08 »
Nekem is van 5 műanyag kaptáram, de nem a szokványos. Kívül és belül üvegszál, középen purhab. Nem lyukas az alja. A menekülő tere és a tető is szigetelt. Tavaszi átvizsgáláskor mintha nem is fogyasztottak volna. Viszont van egy óriási hibája. Csak 11 keretes. Na az normális családnak kevés, két fiók meg így sok, mert az alsó sor lépek lepenészednek.
Nekem a tapasztalatom a műanyaggal, hogy a külső hőmérsékletet szigeteli el a családtól. Tehát azért nincs fogyasztás, mert nincs fias, az pedig azért nincs, mert belül hideg van. Azaz nem melegíti át a kaptár falát a napsütés, mint a fakaptárnál. Amikor a család kiterjed, akkor a hőveszteséget megfogja a jól szigetelt fal, akkor fiasít a szélső lépen. Áprilisban. Ez így az ideális valóban. A legideálisabb az lenne, amit wr is kerülget. Februárban is legyen szélső lép bepetézve. Hőszigetelős szűkítéssel ez nem kérdés. Az anya itt kezdi a petézést. Utána pedig tud lefelé terjeszkedni, ahogy kel ki a fiasítás a többfiókos rakodóban. Nálam nem penészednek az alsó fiókban a lépek, pedig talán már húsz éve így telelek 4-5 fiókon. Ha nem tud lefelé menni, akkor a szélső lépes petézés azt is jelenti, hogy megszorult, tehát jön a rajzás.

Hát pár dologban akkor tévedtem, ez is bizonyítja, hogy Nálad is mindennek oka van, mit miért csinálsz. Ez a Te rendszered, amely kerek egész. Azonban Antinak is volt egy rendszere, mellyel többezres méhészetet hozott létre. A Fulmer méhészethez tudtommal a méheket ők adták, Takács Feri csak a kaptárakat. Nem lehet azt mondani, hogy ne működött volna. Senki nem csinálta eddig utánuk. Az egy másik rendszer, más bemeneti pontokkal. Abban az összevetésben, hogy  mennyi idő alatt hányszorosára növelték az állományukat, nulla induló tőkével, az egy teljesítmény. Más utat jártak be, szintén eredményesen.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #608 Dátum: 2019. Április 23. 22:49 »
Köszönöm a választ, múlt hét elején már kinyitottam teljesen a kijárókat.
A csapat egyik része (15cs) gyümölcsös zártkertes részen van. Este úgy zúgtak a szellőztetéssel, mintha valami repülőtér lett volna (kis túlzással). Na ekkor kiszedtem az összes szűkítőt.

A másik részük intenzíven művelt területek között van, kis faluban. Repcére járnak, de nem sokat ad, pedig bőven van. Eső kéne. Fűtött itatón hemzsegnek.

Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #609 Dátum: 2019. Április 24. 16:20 »
Üdvözlet!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha akácon méztéri fiókon kijárót szeretnék nyitni akkor azt hogyan célszerű? Akácon is helyben maradok

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #610 Dátum: 2019. Május 25. 07:06 »
Szia Berci!

Szeretnék érdeklődni, hogy vannak a teszt-Hunor 8-asaid?

Milyen tapasztalatokat szereztél velük azóta?


Köszi a választ!

Attila

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #611 Dátum: 2019. Május 25. 08:11 »
Vegyesek a tapasztalatok. Ez az első évem amikor tesztelem. Alapvetően pozitív.
Tavasszal minden "okoskodás" nélkül jöttek fel a családok. Április közepén( 04.11), az anyarács fölé, felhúztam 3 fiast. Kaptak 3 műlépet alulra, 5-öt felülre. ( Na ezt ma már máshogy csinálnám! Szent György napja-04.24- körül lezárnám az anyát egy nyílt fiassal+egy petézésre alkalmas léppel meg 6 műléppel alulra. Nálunk 05.15 után nyílik az akác.) Szépen kiépítették a műlépeket.
A családok május elején megkapták a 3. fiókot. Vártam az akácot...
Bölcsőt az állomány 25%-a húzott. Eddig. Azokból szaporítottam. Egy rajom volt. ( Saját ostobaság miatt. Találtam egy bölcsőt a lép közepén. Azt gondoltam, hogy váltóbölcső, de reflexből leromboltam. majd ue lépen alul volt egy rajbölcső. Na, gondoltam, úgyis váltani akarják az a anyát, akkor ezt meghagyom...hiba volt. Elmentek.)
A családokat 9 naponta nézem át. Ha találok bölcsőt, akkor szaporítok. ( a bölcsős keret+1-2 fedett fias+egy mézes lesöpör, majd felhúz a rács fölé, majd másnap odébb viszem. Olyan vak vagyok anyakeresésben, hogy ha 3 méh van a lépen- 2 dolgozó 1 anya- akkor se találom meg az anyát. :) Nekem így biztonságosabb a szaporítás.)
Pozitívum: Tavasszal a gyors ellenőrzésen kívül nagyon nem kell "semmit sem" csinálni. A családok erősek és szeretik a szűkebb helyet. Könnyebbek a fiókok. Pedig nekem 2.5cm-es deszka oldalúak is vannak. A nyitott kijáró miatt mindent felhordanak. A gyenge család is felhord mindent. (Ez egyben veszélyes is lehet.) Nagyon gyorsan építenek felül és alul is. Egyszerű a technológia, mint a faék. A családokat minimális zaklatással lehet tartani. Számomra a családok stresszmentes tartása fontos kérdés. Kevesebb stressz kevesebb betegség.
Negatívum: Pakolászni kell. Igaz, hogy csak május elejétől van 3 fiók. Kibírható.
Ami még kérdőjeles: ha repcéről hordanak, ( nálam nincs repce. A másik telephelyen,amit jövőre telepítek be, lesz.) akkor mennyiben fog változni a módszer? Az eddigi elképzelés, hogy repce elején zárom le az anyát vagy felrakok egy 4. fiókot... ( húúúú mit fogok most Jenőtől kapni! :D :D )
Kieg: Nekem állóméhészetem van. Közepes erősségű méhlegelővel. Fogalmam sincs, hogy vándorlásnál vagy erősebb legelőn hogyan viselkedne!


*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #612 Dátum: 2019. Május 25. 10:30 »
Idézet
Ami még kérdőjeles: ha repcéről hordanak, ( nálam nincs repce. A másik telephelyen,amit jövőre telepítek be, lesz.) akkor mennyiben fog változni a módszer?
Annyiban, hogy 1 hónappal előretolódik minden. Ha van repce, jól mézel, és a vegyszerek sem tizedelik túlzottan az állományt, akkor a repcehordás a családnak kb. olyan lesz mint az akáchordás. Azaz, nem május hanem április elején kell feltenned a harmadik fiókot, különben a 2 fiókban nem fér el a fias és a beáramló nektár, az anyát elkezdik összeszorítani, tömik a nektárt és a virágport mindenhova, a végeredmény pedig az lesz, hogy lesz egy lerajzott családod az akáchordás kezdetére, amiben még a fias is kevés lesz, szóval termelni azt nem fog. Szaporítás ugyanígy, a repce kellős közepén kell kiszedegetni a fedett anyabölcsőket meg elvenni tőlük 2-3 kelő fedettet. Mondjuk a tuti az ha van bőven pároztatód (középen elválasztott fiók), mert akkor meg lehet csinálni azt, hogy a 3 elvett kelő fiast ketté osztod, 2 fias kapja a bölcsőt, a harmadikkal marad az anya, meg hagysz egy bölcsőt a családnál is. Nagyon minimális az esélye hogy a fiatal anyával megszökjön, nem kell anyarács mert nem lesz anya ami belepetézzen a méztérbe, ha sikerül a párzás duplán van új anyád, mert lesz egy a pároztatóban is meg a családnál is, meg még ott a régi anya is ha baj van. Akácra kikel az új anya, úgy fog a család örülni neki mint még soha semminek, és akkora hévvel hordanak neki hogy megszakadsz majd pörgetéskor.  ;D
Persze ez szép így leírva, megcsinálni már nem annyira, csak amíg 10-20 családod van.

*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #613 Dátum: 2019. Május 25. 19:21 »

Persze ez szép így leírva, megcsinálni már nem annyira, csak amíg 10-20 családod van.

Azon a telephelyen "csak" 50 család lenne...meg az a előző évi szaporítás, amit nem tudtam repcéig eladni. Olyan meg ugyse lesz... ;)

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #614 Dátum: 2019. Június 06. 23:47 »
Sziasztok!

1. Az NB rakodó kaptárnak van előnye?

2. Hunor fészek - fél NB méztér: mi indokolja a létjogosultságát?  Könnyebb emelni? Vagy, csak főhordáskor rendezik így, átmenetileg, különben tiszta hunor?

3. NB fészek - fél NB méztér: Örösi Méhek között 112. oldalon "Magas fészek alacsony, mézkamra" ismertetésekor írja, hogy a legkiválóbb termelő kaptárokhoz tartozik, persze a kijáró 4x18cm-es, felső (a fészek fiókon). (Bölcsőzésmentes méhészeti termelési technológiát feltételez?)

(Nekem van pár darab a 3. típusból, tapasztalatom: hacsak nincsen valamilyen időjárási szélsőség, akác előtt - repce közepére bölcsőt húz (márciusi tél nemárt neki...:) ). Április 5-10 közöttre már 5 táblás fias van benne. Innentől hetente kapnak egy műlépet középre tűzve (fészekbővítés), hetente a fészekbe, plusz egy teljes keret építtetőt a fészekbe. Méztérfelrakás gyümölcsvirágzáskor, ápr.15-ig max., középen legalább 5 műléppel. )

Van erre olyan technológia, hogy kihasználja a kiváló családerősséget, de nem rajzik meg akác végéig?
Ha akác után nincs további méhlegelő, akkor akác előtt két héttel, vagy ápr. 20. körül el lehet venni a felesleges fiast, amelyből már nem lesz akácon gyűjtőméh? Merthogy átfüggeszteni nem lehet...
Ha akác után van további méhlegelő és kellenek a gyűjtőméhek, akkor milyen berendezés a működőképes?
Működőképes alatt értem, hogy pl. 80%-ban nem kell lebölcsőzni a családokat akác végéig.

Köszi a válaszokat!
Attila