Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379911 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #495 Dátum: 2019. Január 18. 08:42 »
Sziasztok!

Kaptárfiókok (festetlen, fa) olajban való beeresztésén (v. kifőzés 100°C alatt, esetleg felett) gondolkodok.
Ehhez egy tepsit készíttetnék rozsdamentes lemezből (3mm, gázlánggal melegítve), amelybe egy fiók, aljdeszka, tető, egyéb belefér kényelmesen és el is lepi az olaj.

Kérdésem, hogy van-e az itt fórumozóknak gyakorlati tapasztalata, tanácsa, hogy egy ilyen tepsi elkészítésénél mire kell ügyelni?
Továbbá, van-e személyes gyakorlati tapasztalat a kezelt fiókok időjárásállóságáról és mérettartásáról több év távlatában?

Milyen hőfok, olaj optimális?

Köszönöm segítségeteket!
Attila

Én sima 2-es lemezből csináltam akkorát hogy ellepje és egy kiszorítót ami miatt kevesebb olaj kell bele ha fiókokat főzök, teljesen jól működik.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #496 Dátum: 2019. Január 18. 12:00 »
Szia.
A kiszorítód is 2-es lemezből van? Én is most készítek edényt, de én téglákra gondoltam kiszorítónak.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #497 Dátum: 2019. Január 18. 19:42 »
Attila!
Szerintem elég a 2 mm-es sima vaslemez, az enyém abból van. Belefér egy aljdeszka, vagy két db fél Boconádi fiók. Alulra tegyél egy anyarácsot. Sok sütés után a szemét összegyűlik a teknő alján, így nem ragad rá a fiókra, mikor kiemeled.
Akkor gyors a sütés, ha jó forró az olaj. Ha nem elég forró, vastagon folyik le a fiókról, és sok rajta marad, amikor kiveszed. Ha jó forró, akkor hamar kisül, és gyorsan lefolyik a felesleg. Hőfokot nem tudok mondani, nem mérem.
Én néhány éve paraffinviasz méhviasz keverékében főzöm ki a fiókokat. 2/3-1/3 arány, de utóbb már kevesebb méhviaszt tettem bele. Összehasonlító elemzést nem tudok végezni, elve csak hat éve méhészkedem. Bogarastól olvastam ezt a paraffinviaszos technológiát. Gyors a kifőzés, meg vagyok elégedve a hatásával, a fiók mérettartásával. Hogy állja az időjárás viszontagságait? Takarom a fiókokat, így kevésbé használódik. Az enyémeket nem kell még cserélni.
Mortimer!
Szerintem jobb, ha a kiszorításhoz egybe kiöntesz egy betontömböt, amibe teszel egy vaskarikát. Amikor végzel, beakasztasz egy vaskampót, és egyben kiemeled. A téglákat egyenként körülményes lehet kiszedni...
Üdv: Ata

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #498 Dátum: 2019. Január 18. 20:13 »
Sziasztok!

Köszi a válaszokat!
Lehet, hogy végül sima vaslemez lesz tényleg. A kiszorító az jó ötlet.
Főleg, hogy az egyik helyről kaptam árajánlatot az elkészítésre és az kicsivel több, mint 100ezer (anyagköltség 30-35e):)
Így hát ez valószínű házilagos megvalósítás lesz, szépen, ügyesen.

A lemezből készült kiszorítót gondolom, hogy kézi erővel is nyomva lehet tartani, amíg besül az olaj.
A kaptárakon nekem is van takarás mindig: majdnem 1cm-es gumi szőnyeg, rajta két tégla. Valami szállítószalag lehetett valamikor. Mivel egy lebontott melléképület tetejéről lett leszedve és úgy hasznosítottam:)
Kb. 15-17cm-t túlnyúlik a kaptártetőkön minden irányba.
Persze, ha széllel jön az eső, csak részlegesen véd. Egy féltető lenne jó nekik, az a széltől is védené...

Üdv.: Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #499 Dátum: 2019. Január 19. 09:56 »
1
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:35 írta oszkár »

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #500 Dátum: 2019. Január 19. 14:24 »
Fu
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:34 írta oszkár »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #501 Dátum: 2019. Január 19. 17:05 »
Oszkár! A kerekek: 1 közös tengelyen távtartóval középen?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #502 Dátum: 2019. Január 19. 18:04 »
I
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:34 írta oszkár »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #503 Dátum: 2019. Január 20. 15:13 »
Köszönöm!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #504 Dátum: 2019. Január 20. 17:38 »
Attila !
Én ebben a tepsiben főzöm ki a kaptárakat.
A palást vastagsága 1 mm-es vaslemez.
Összköltsége : kb. 1500 Ft  anyagköltség, 5000 Ft gázrózsa ,Munkadíj :1L valódi , saját készítésű p.....a  +1 kg akácméz
2 db fiók vagy 1 db tető fér bele egyszerre.
Az olajfürdő összetétele :1/2 rész napraforgó olaj, 1/2 rész lenolaj, 1/2 NB méhviasz.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Január 20. 18:00 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #505 Dátum: 2019. Január 20. 18:18 »
Er
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 18:32 írta oszkár »

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #506 Dátum: 2019. Január 20. 21:42 »
Köszönöm a válaszokat és a fotót is :)
Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #507 Dátum: 2019. Január 25. 10:35 »
"V
 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 19:31 írta oszkár »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #508 Dátum: 2019. Január 25. 11:39 »

„A tél leghidegebb napjaira január első hetében és február 12-e körül kell számítani. Mindkét időszakban havazásra, kőkemény fagyokra, éjjelente mínusz 15–20 fokra készüljünk, és napközben sem emelkedik a hőmérséklet nulla fok fölé” – nyilatkozta a ripost-nak Dávid Mihály, aki szerint robbanásszerűen fog érkezni a tavasz.„Március első napjaiban ismét hidegre fordul majd az idő, éjjel még lehetnek fagyok. Az előrejelzésem és a számításaim szerint március 5-én hirtelen érkezik meg hazánkba a tavasz” – állítja a szakember.


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #509 Dátum: 2019. Január 25. 13:11 »
Ha pedig Németh Lajos meteorológust kérdeznétek, elmondaná hogy maximum 1 hétre lehet valamilyen prognózist összeállítani, de a 3-4 nap után a bizonytalanság egyre csak nő.
Ezekben a hókuszpókokban ne bízzatok!
"Egy rendező elmegy az indiánokhoz filmet rendezni. Egyik nap megkérdezi az indián varázslót, hogy milyen idő várható mára.
Az indián így felel:
- Ma meleg lesz!
Másnap ismét megkérdezi a rendező, hogy milyen idő lesz.
Az indián azt mondja:
- Esős idő várható!
Másnap már a sajtóval jön, hogy az egész világ hadd lássa, létezik egy indián aki meg tudja mondani az időjárást!
- Na és ma milyen idő várható?
- Azt sajnos nem tudom megmondani!
- És miért nem, talán mert nem egyedül jöttem?
- Á, dehogy, csak elromlott a tévém, és nem láttam az időjárásjelentést!"
Na még egyet:
"Egy férfi minden szombaton horgászni jár, az időjárástól függetlenül. Ha esik, ha fúj, ő minden szombaton hajnali 4-kor már a vízparton üldögél.
Egyik nap azonban nagyon rosszul érzi magát, és mivel még jégeső is esik, meggondolja magát és visszamegy a házba. A felesége még alszik, így a sötét szobában levetkőzik és befekszik az asszony mellé. Odabújik hozzá, és a fülébe súgja:
- Nagyon cudar idő van odakint!
A felesége félálomban:
- Most gondold el, és az idióta férjem még ilyenkor is pecázik!"
Nagyernyei Attila