Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 380088 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #450 Dátum: 2018. Május 26. 14:25 »
Nagy tisztelettel üdvözöllek wr!
Azért váltottam a Hunorra,mert ez a rendszer közelebb áll hozzám.
Mindig is tetszettek a nem egyenlő lépes rakodó rendszerek!
Mivel a méztér az 1/2 NB keret,így nem is tudnék fiasokat átfüggeszteni,de erre egyébként sincs szükség!
Ha lent megvan a megfelelő mennyiségű méh,akkor nagyon szépen felhordják a mézet.
A repce első fele még a fészeké..ott is inkább csak a két szélső keret lesz mézes,de onnantól kezdve egész évben mindent szépen felpakolnak!
A túlfejlett családokat mindíg megcsapolom,és a többit erősítem,vagy szaporítok.
Korábban sokszor felbosszantott ha kritizálnak 1-1 rendszert,vagy technológiát,de mára eljutottam oda,hogy ez teljesen felesleges!
Mindenki másban hisz,sokféleképp méhészkednek, én ebben a rendszerben megtaláltam a méhészkedés szépségét!
 Jenőnek meg üzenem,hogy lellén fogok tölteni pár napot,úgyhogy rettegjen!  ;D
Hasonló tiszteletem!
Nekem mondjuk a nem egyenlő lépes rendszerek sosem tetszettek mert nem tudom a kereteit variálni, de valami biztos van benne mert egyre többen állnak át rá a félkeretről. Van egy haverom, heti rendszerességgel összejárunk. Ha valaki, hát ő igazán megrögzött félkeretes volt, hallani sem akart másról. Aztán amikor már többünknél látta hogy mit csinálunk (illetve nem csinálunk) tavasszal a hunorral, akkor azt mondta hogy jó jó, de ő akkor sem fog hunor fiókot emelgetni.   :) Mondom akkor ne emelgess, próbálj ki néhány családot hunor fészekkel. Kipróbálta, azóta a teljes állománya hunor fészkes, csak a mézterei maradtak felesek.
Idézet
A túlfejlett családokat mindíg megcsapolom,és a többit erősítem,vagy szaporítok.
Így már érthető a dolog. Gyengíted a népességet az elvett fiassal. Én nem veszem el csak ha már esetleg bölcsőt húzott, azzal együtt. Azért nem, mert az a véleményem, hogy nincs olyan hogy túlfejlett család. Olyan csak a kicsi kaptárakban van. A 27 hunor keret már épp az a határeset ami már nem tekinthető kicsinek, szóval kell az a népesség ahhoz hogy majd tele tudják hordani azt a 2 fiókot.
Egy kétfiókos hunorba, vagy egy 15-18 keretes NB-be nem kell, így azokban csapolni kell. Ha megfigyeled hogy kik csapolgatnak, meg kik írnak túlfejlődésről akkor láthatod hogy nem olyanok akik mondjuk 24-es 1 anyával fejlesztett NB-vel, vagy 3 hunor fiókkal dolgoznak. Olyanok írnak, akik akkora kaptárat használnak, amit kinő a család akácon. De leírta ezt már előttünk Faluba és a többiek is.
Idézet
Mindenki másban hisz
Én azt mondom semmiben sem kell hinni, ki kell inkább próbálni a dolgokat.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #451 Dátum: 2018. Május 26. 20:42 »
Matistibi méhésztársnál van a pont!
Az utolsó bejegyzésével maximálisan egyet értek!
Nem kell ide sok rizsa.
Ha nem tudsz felemelni a fészekből a méztérbe fiast, automata rajzás.
Mindig csapolgatni?
Azért csak van meló a rakodókkal is.
Kinek melyik tetszik jobban azzal méhészkedjen.
Szöktet, leűz, állandóan pakolászik, pántol majd a kutatás miatt "lopva" etet, vagy sepreget, és ráz, nem pántol mert nincs fiók, valamint nem majrézik a molyoktól, hogy még a tartalék fiókok lépeit is megzabálják, és megelégszik 200 családdal.
Vagy mega-méhészetet akar, gépekkel, + emberekkel és rengeteg idegességgel, hogy az alkoholista segédekről még ne is beszéljek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #452 Dátum: 2018. Május 26. 21:47 »
Nagy tisztelettel üdvözöllek Nagyernyei Attila!
Engedd meg hogy hozzászóljak.
Én csak a magam méhészetéről beszélek.
Főállású méhész vagyok.
Nincsennek alkoholista segédeim.
Teljesen egyedül dolgozom,200 alatti családdal.
Rengeteg tartalék fiókom van,benne rengeteg szűz léppel,amit nem kell félteni a molyoktól.
Nem használok leűzőt.
Szöktetek,és amikor akarok, akkor pergetek.
Igen,én csapolgatok..de szerintem nem olyan nagy munka,akác végén elvenni 2-3 fiast,és helyükre műlépet rakni,amivel már le is fejeztük a rajzási kedvet!
A szaporításokkal pedig ismét értéket teremtünk.
Számomra a méhészkedés hobbi is egyben.
Az összes kaptártípussal van elég meló..nincs olyan,hogy ez,vagy az jobb mint a másik!
Neked a fekvő vált be,hát akkor azt csináld..annak leszel a mestere!
Van erre egy mondás:keress olyan munkát,amit szeretsz,és soha többé nem kell dolgoznod!
Én fekvővel kezdtem,volt 1/2 NB is,de valószínű,hogy a mostani rendszernél lehorgonyoztam.
Minden rendszerrel meg kell tanulni jól termelni!
A nem egyenlő lépes rakodókkal is meglehet!




Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #453 Dátum: 2018. Május 26. 22:29 »
... egyszer már lehurrogot sok régi motoros az anya petézése számában de azért leírom: a műlépek sejtszáma nem az Őrösi által megadott értékek.... megszámoltam és az NB műlép egyszer se volt több mint 9700 db sejt tehát a hunor kb. 7200 lehet
Biztosan van olyan is. Te olyan helyről veszed, ahol annyi van 1 négyzet deciméterben. Én már láttam 920-at is :o

https://drive.google.com/drive/folders/1z29g-cuuf9zHm8oTRrSwJOfPycosI7Fc?usp=sharing

Lentebb megnézheted, hogy van olyan NB, amelyben 13 000 sejt is van. :-[
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 26. 22:32 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #454 Dátum: 2018. Május 26. 22:39 »
Kipróbálta, azóta a teljes állománya hunor fészkes, csak a mézterei maradtak felesek.
Vagyis volt egy csomag tyúkszem tapasza, és csináltatott hozzá egy pár szoros cipőt. ;D

Na ezért lett sok 10 keretes Hunor, mert fel tudták használni a tízes feles méztereket. Később aztán majd a méztér is Hunor lesz. Ja meg könnyebb. Aha. Nem kell emelgetni mézesen, egyébként pedig 2 léppel és vagy elöl hátul 5 cm deszkával nehezebb a 12-es. Tízesnek csak a keretmérete Hunor. Teljesen más. Nem is érdemes vele foglalkozni, egy nyűg, kínlódás. Ha gyenge nem termel, ha jó, akkor meg rajzáson jár az esze. Ha csapolnám, abban nem is maradna semmi ;D stb... Ősszel feletetni sem lehet, csak 2 fiókon, mert kiszorul a fias, nem lesz telelőméh, habár legalább olyan gyenge lesz tavaszra, hogy lehet szűkíteni ;)
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 26. 22:48 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #455 Dátum: 2018. Május 26. 22:48 »
Itt a klubbon azért rendesen megy az osztás!
 :D

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #456 Dátum: 2018. Május 26. 22:50 »
Elég lett volna azt is írni, h szerencsétlenül fogalmaztam.


Elég lett volna :)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #457 Dátum: 2018. Május 26. 22:58 »
Jenő!
A számolásól kihagytad a virágport.


Az a maradék sejtekben elfér.
Összes kb 8400x9= 75600
Ha 21 napon keresztül nyom(na) napi 3 000-et, az is csal 63 000, de nem petézik annyit. Tehát több mint egy lép szabad, illetve akár kettő is. 110-120 négyzet deciméter lépfelület kell egy jó családnak fészeknek.

"Itt a klubbon azért rendesen megy az osztás!"
Meg a szorzás.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #458 Dátum: 2018. Május 27. 07:11 »
Mindenki ugyan azt csinalja csak pepitaba.
Kivancsi111 te is megpotmezterezed a hunor 12-t ha kell. Mi hunor 10 esek meg feldobunk mindre mégegy mézteret és ha jo az idő meghordják. Így van 30 lép érlelni a nektárt.
Gyönyörüen telelnek 1 fiókon !
5-8 leputca néppel szoktam a telbol kijönni. A hunor 12 esek pont ilyenek, vsak késöbb van tele a fészek.Tudom jól van abbol is 50. Csak mig a 10 es tuti meghordja a repcét es hamarabb ad szaporulatot, addig a 12 pont hogy feljön akácra.
A legviccesebb hogy a 10 esben a gyenge nem hord :) :)
Mért??? A 12 esben igen? LOL

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #459 Dátum: 2018. Május 27. 07:50 »
Néhány dolog a leírtakhoz.
- Kutatás, lopva etetés: Ilyen vagy van vagy nincs, nem kaptárfüggő. Akkor van, ha a fából készült kaptáron aminek az anyaga a tökéletes megmunkálás után is dolgozik (belül pára kívül nap, eső) rések lesznek, és lesz akár 2mm hézag is valahol a 2 fiók között. Ekkor ott ki be járnak az illatok, természetes hogy kutatni fognak, főleg ha tettünk még valami illatosítót is a szirupba. Ez az olyan fekvőre ugyanúgy igaz, amelyiknek akadálytalanul betolom a kaptárvasat a teteje alá olyan rés van ott.
Ezért nem csinálok már fából kaptárt. Az OSB-nikecell kombó nem csinál ilyet. Az OSB-t arra alkalmas helyen szabatom, és felhívom a figyelmüket rá hogy az egyforma hosszú oldalak valóban egyforma hosszúak legyenek. És valóban azok is lesznek, az összeállított fiókok közé egy papírlapot sem lehet bedugni.
Aztán ilyenkor ajánlatosabb szárazon (száraz-nedvesen) etetni, nincs örömrepülés, nincs kutatás. Akinél nem szúnyogháló a keretfedő hanem rostaszövet vagy expandált lemez, az a kristálycukrot is ugyanúgy át tudja önteni rajta, csak a tetőt kell felbillenteni.
- 10-es hunor 2 fiókkal: Erre már én is írtam hogy nem igazán értem hogy mit csinálnak vele. Van olyan méhész, akinél télen nyáron 2 fiókon vannak, tehát úgy mézeltet és úgy is teleltet. Nincs léptárolója ahova elrakná a fiókokat. Nem akartam megbántani, így bele sem mentem olyan kérdésekbe hogy akkor hogy is fejlődik fel, meg hova hord. Ha 2 fiók akkor 12 de inkább 13 keret, de inkább a 3x9.
- Sejtszám: Nálunk az 5,4 mm-es sejtméret a használatos, bár van aki 4,9 mm-eset gyárt. Az 5,4-esből a hunor műlépen 73x51 db sejt van, meg van 5-5 mm, azaz egy sor mindkét oldalon levágva. Ez a két oldalon 7446 db sejt, plusz az az 1-1 sor amivel a lécekhez építik. Azokba már csak méz, fiasítás viszont nem kerül. Ahogy a fenti sarkokba sem, ott mindig hagynak néhány deka mézet.
Van egy orosz fickó aki a bolti ár kb. tizedéért gyárt műléphenger párt, szerintem érdemes rá beruházni, ez ugyanúgy 5,4mm sejtméretű. A hajtókar helyére motort építve már mehet is a nagyüzemi műlép gyártás. https://www.ebay.com/itm/Beeswax-foundation-mill-rollers-honeycombs-production-bee-wax-equipment/163061260152?hash=item25f7355f78:g:5OwAAOSwL4lbBZRB
Nekem csak az vele a gondom hogy nem tudom hova rakni, mert ezt asztalra kell építeni, szóval ehhez azért kell egy műhelysarok ami nálam már nincs. Így marad a konyha sarkában a tálcás.
Mielőtt valaki elkezdené a szememre vetni (mint az atkaszereknél) hogy még azt a kilónkénti néhány száz forintot sem tudom kifizetni, elmondom hogy de, ki tudnám. Csak elegem lett az olyan műlépekből amiben annyi a paraffin hogy a méhek vagy kerülik, vagy vontatottan építik, meg olyan kumafosz meg egyéb szermaradvány értékek vannak benne, hogy az ember haja égnek áll.

LudasMatyi csak nem válaszoltál a kérdésemre, hogy akkor milyen okból alakult át az NB fészek H fészekké, a fél mézterek alatt? Mi volt az ok, ami miatt az NB ott nem vált be, a H meg igen? Mert aki most ebben gondolkodik ő sehogy sem tud oda hunor fészket tenni csak NB-t. Nem tudja, és nem is akarja a fiókjait szétvagdosni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #460 Dátum: 2018. Május 27. 07:52 »
Ludas Matyi először ezt írja:
"A túlfejlett családokat mindíg megcsapolom,és a többit erősítem,vagy szaporítok."
Majd így folytatja:
"Igen,én csapolgatok..de szerintem nem olyan nagy munka,akác végén elvenni 2-3 fiast,és helyükre műlépet rakni,amivel már le is fejeztük a rajzási kedvet!"
Ezt nem igen értem!
Most akác után veszed el a fiast, vagy mindig csapolgatod?
A másik.
A 10-es Hunor pillanatok alatt kinövi a fészket!
Ebben Jenőnek teljesen igazat tudok adni, mert a 12-es fészek a méheknek ideális, csak a méhésznek a mézkinyerés szempontjából nem.
A 10-es Hunor akkor működött tökéletesen, ha a méztérbe felhúztam 2-3 fedett fiast.
Helyükre petézésre alkalmas lépeket tettem, majd jött a zárás.
Nem űztem, nem szöktettem a Hunort sem.
Erről már írtam, de ezt akarattal tettem.
Amikor akácon megmértem az első 10 kilót, felpakoltam a 3. méztereket, és ebbe voltak az akkor még kelő fiasok.
Közé tettem az üreset.
Természetesen ezek olyan családok voltak amelyek méhei a menekülőtérben vastagon csüngöttek.
Néhány család olyan erős volt, hogy 3 mézteret is simán vitt és sajna voltak lemaradók, amelyeknek az egy fiók is elég volt.
Minél nagyobb a méhészet annál nagyobb gond a kiegyenlítés.
Most végre úgy látom, hogy normális mederben folytatódik a szakmai eszmecsere.
A kétfajta lépméret a rakodó rendszer halála.
Örök nyűg, csak akik használják ezt nem ismerik el.
Nyűg mert macera a szaporítás, a pörgetés (2 keretméret miatt), és folyamatosan gondot okoz a rajzás.
Ha nem lehet a fészekből lépet átfüggeszteni a méztérbe, marad a csapolgatás.
Akkor ki dolgozik többet?

Nagyernyei Attila

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #461 Dátum: 2018. Május 27. 08:21 »
Néhány dolog a leírtakhoz.
- Kutatás, lopva etetés: Ilyen vagy van vagy nincs, nem kaptárfüggő. Akkor van, ha a fából készült kaptáron aminek az anyaga a tökéletes megmunkálás után is dolgozik (belül pára kívül nap, eső) rések lesznek, és lesz akár 2mm hézag is valahol a 2 fiók között. Ekkor ott ki be járnak az illatok, természetes hogy kutatni fognak, főleg ha tettünk még valami illatosítót is a szirupba. Ez az olyan fekvőre ugyanúgy igaz, amelyiknek akadálytalanul betolom a kaptárvasat a teteje alá olyan rés van ott.
Ezért nem csinálok már fából kaptárt. Az OSB-nikecell kombó nem csinál ilyet. Az OSB-t arra alkalmas helyen szabatom, és felhívom a figyelmüket rá hogy az egyforma hosszú oldalak valóban egyforma hosszúak legyenek. És valóban azok is lesznek, az összeállított fiókok közé egy papírlapot sem lehet bedugni.
Aztán ilyenkor ajánlatosabb szárazon (száraz-nedvesen) etetni, nincs örömrepülés, nincs kutatás. Akinél nem szúnyogháló a keretfedő hanem rostaszövet vagy expandált lemez, az a kristálycukrot is ugyanúgy át tudja önteni rajta, csak a tetőt kell felbillenteni.
- 10-es hunor 2 fiókkal: Erre már én is írtam hogy nem igazán értem hogy mit csinálnak vele. Van olyan méhész, akinél télen nyáron 2 fiókon vannak, tehát úgy mézeltet és úgy is teleltet. Nincs léptárolója ahova elrakná a fiókokat. Nem akartam megbántani, így bele sem mentem olyan kérdésekbe hogy akkor hogy is fejlődik fel, meg hova hord. Ha 2 fiók akkor 12 de inkább 13 keret, de inkább a 3x9.
- Sejtszám: Nálunk az 5,4 mm-es sejtméret a használatos, bár van aki 4,9 mm-eset gyárt. Az 5,4-esből a hunor műlépen 73x51 db sejt van, meg van 5-5 mm, azaz egy sor mindkét oldalon levágva. Ez a két oldalon 7446 db sejt, plusz az az 1-1 sor amivel a lécekhez építik. Azokba már csak méz, fiasítás viszont nem kerül. Ahogy a fenti sarkokba sem, ott mindig hagynak néhány deka mézet.
Van egy orosz fickó aki a bolti ár kb. tizedéért gyárt műléphenger párt, szerintem érdemes rá beruházni, ez ugyanúgy 5,4mm sejtméretű. A hajtókar helyére motort építve már mehet is a nagyüzemi műlép gyártás. https://www.ebay.com/itm/Beeswax-foundation-mill-rollers-honeycombs-production-bee-wax-equipment/163061260152?hash=item25f7355f78:g:5OwAAOSwL4lbBZRB
Nekem csak az vele a gondom hogy nem tudom hova rakni, mert ezt asztalra kell építeni, szóval ehhez azért kell egy műhelysarok ami nálam már nincs. Így marad a konyha sarkában a tálcás.
Mielőtt valaki elkezdené a szememre vetni (mint az atkaszereknél) hogy még azt a kilónkénti néhány száz forintot sem tudom kifizetni, elmondom hogy de, ki tudnám. Csak elegem lett az olyan műlépekből amiben annyi a paraffin hogy a méhek vagy kerülik, vagy vontatottan építik, meg olyan kumafosz meg egyéb szermaradvány értékek vannak benne, hogy az ember haja égnek áll.

LudasMatyi csak nem válaszoltál a kérdésemre, hogy akkor milyen okból alakult át az NB fészek H fészekké, a fél mézterek alatt? Mi volt az ok, ami miatt az NB ott nem vált be, a H meg igen? Mert aki most ebben gondolkodik ő sehogy sem tud oda hunor fészket tenni csak NB-t. Nem tudja, és nem is akarja a fiókjait szétvagdosni.

*

Laja

  • **
  • 55
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #462 Dátum: 2018. Május 27. 08:23 »
WR! Erről az OSB-nikecell-ből való kaptárgyártásról írnál bővebben ?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #463 Dátum: 2018. Május 27. 08:34 »

Ebben Jenőnek teljesen igazat tudok adni, mert a 12-es fészek a méheknek ideális, csak a méhésznek a mézkinyerés szempontjából nem.

Ami ott marad azt felhordják a jó években. Pár nap múlva ki lehet venni, de nálunk ezt szép lassan elfogyasztják, mert nincs időm helyette visszaetetni. Tízesben plusz fiók kellett volna ehhez, ami azért nem egyszerű, és egész évben 2 fiókot levenni és visszarakni ahányszor a fészekbe nyúlok. ::)
(Most gyenge kutatásban a mézteret léphordó ládára emelem le, amelyet egy talicskán mozgatok. Alul tökéletesen zárt, tetején keretfedő. Észre sem veszik. Pót mézterezéses pergetésnél erre külön kell készíteni tartót a másik fióknak, mert amire az egyik ki van pergetve, addigra a másikat ellepnék. Jó tudom lehet felülről is kezdeni, de akkor az alsóban felhergelődnek a méhek a kijárón át visszaérkezőktől, sőt sok méhet másodszor kellene kisepernem. Nem szöktetek, mert nem emelek- csak a pótokat- és egy bontással kész egy család, ami 2 fiókon marad, mert a pótra nincs szükség már ott. Az a szaporulat lépe lesz.)

"A 10-es Hunor pillanatok alatt kinövi a fészket!"
Így van. Nekem rugalmasabb a 12 kereten, van 10 nap arra, hogy beavatkozzak. Az éppen elég. Látja azt a méhész már repcén, hogy melyikkel gyűlik meg a baja. Egyébként mindegyiket megtűzöm a mézterek felrakása után 2 szűzléppel. A mézteret pedig ugye már 2 műléppel teszem fel.

"Minél nagyobb a méhészet annál nagyobb gond a kiegyenlítés."

3 nap. Viszont az idén a más években erősnek ítélt csapoltakat békén kellett hagyni, és a "gyengébbeket" pedig mások szétosztásával erősíteni. Amelyik egy kicsit is gyengébbre sikeredett, na az aztán átlag romboló lett.
Nem azért erősítettem, mert tudtam, hogy korábban lesz akác, hanem mert mivel később indult a tavasz, gondoltam nem lesz elegendő gyűjtő korú.

"Ebben Jenőnek teljesen igazat tudok adni,"

Ilyeneket meg ne írj! Tönkre akarod tenni a fórumot? ;D ;D ;D
Mióta nincs Tomipapa fele nép nem is olvas. :'(

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #464 Dátum: 2018. Május 27. 10:49 »
WR! Erről az OSB-nikecell-ből való kaptárgyártásról írnál bővebben ?

Most volt egy cikk az osb-ről az OMME újságban, hogy érdemes kerülni, mert formaldehid van benne.