Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379764 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #315 Dátum: 2018. Február 10. 17:36 »
Üdv! Van valakinek tapasztalata vagy véleménye a Snelgrove féle szöktető használatáról vagy valaki dolgozik vele? A rajzás megállítása érdekelne ezzel kapcsolatban.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #316 Dátum: 2018. Március 01. 13:48 »
Tiszteletem!
Érdeklődnék,hogy valaki méhészkedik 8 keretes NB+1/2NB vagy 8 keretes 1/2NB kaptárral?Lenne 1-2 kérdésem... Előre is köszönöm a válaszokat!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #317 Dátum: 2018. Március 02. 10:31 »
kezdomehesz 1979
Honnan vagy miért jött ez az ötlet, hogy a 8 keretes rakodón gondolkodj?   
Én voltam olyan méhészetben valahol Somogyban, ahol  1/2 NB  8 keretessel méhészkedtek.  A súlykülönbség miatt, egészségügyi okokból csökkentette le 10-ről, 8 keretesre.   (bár ő dicsérte, én azóta is agyalok rajta, hogy érdemes lenne e kipróbálni, mivel én sem fiatalodom!  ;) )

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #318 Dátum: 2018. Március 02. 15:50 »
Elsősorban a súly miatt.Egy ismerős ajánlotta,hogy ha rakodósban újra méhészkedne 8 NB lenne a fészek és 3db 8keretes 1/2NB fiókot tenne rá.Érdekelne,hogy valaki használt-e már ilyen kaptárt?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #319 Dátum: 2018. Március 02. 15:54 »
A somogyi méhészet nevét meg tudnád adni?Megnézném én is,ha lehetséges... Köszönöm.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #320 Dátum: 2018. Március 03. 14:44 »
Egy idősebb kollégának az utasaként voltam ott 2005 körül, ezért nem emlékszem a pontos településnévre. Nagyatád környékén valahol. De a fészek is 1/2 NB volt és én is ezt tartom helyesnek!  3 méztéri fiókja volt családonként, amit szükség szerint használt.  (nyilván nagy hordásnál és vészhelyzetben kellett az a plusz fiók)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #321 Dátum: 2018. Március 11. 22:50 »
Tisztelt Méhésztársak !
Higiénikus aljjal kapcsolatban szeretnék kérdéseket feltenni.
1. Taposórács helyett olcsóbb, de minden tekintetben egyenértékű megoldást keresek.
2. A kihúzható aljat 2 mm-es műanyag lapból tervezem. Ez a vastagság és az anyag megfelelő megoldás-e vagy vékony pl. 05-ös acéllemez is jó lehet ?
3. Nyitott alj vagy zárt alj ? Az elképzelésem szerint a kihúzható lapot télen is bent tartanám.
Segítséget előre is köszönöm.
Üdvözlettel : lali 
üdv.: lali

*

sztyopa

  • ***
  • 116
  • Attila
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #322 Dátum: 2018. Március 12. 16:27 »
Nekem nyitott egész télen, csak most raktam vissza a tálcát, majd atka irtásnál megint vissza teszem..

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #323 Dátum: 2018. Március 12. 21:10 »
Lali!
1. A rostaszövet működik, 3x3x-as. A taposórácson több szemét áthullik, de drágább. A kettő nem egyenértékű.
2. A 2 mm-es műanyagra szavaznék. A 0,5-ös lemez elrozsdál, meg lopják is. Én jelenleg 2 cm vastag hungarocellt használok, ami a kaptárállványon nyugszik. Ezzel kettő probléma van:
- Egy idő után besötétedik a kaptárszeméttől, és nehéz rajta atkát számolni. (Persze, ha valaki úgy védekezik, hogy nem kell számolni, akkor ez nem gond.  :D)
- A kaptárból kiebrudalt molyhernyók megfurkodják. Ez utóbbi a kisebb gond, az elsötétülés a nagyobb.
3- Télen lehet nyitott, tavasszal (február közepétől) szerintem zárt legyen. Fa kaptáram van.
Üdv: Ata67

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #324 Dátum: 2018. Március 12. 22:13 »
Ata67 !
Köszönöm a segítséget.
Eddig csak fekvő kaptárakban méhészkedtem. Egy személyes méhészet lévén, elsősorban a pergetések és az atka elleni védekezés hatékonyságának növekedését várom a számomra új technológiától. Minden gyakorlati tanácsot örömmel fogadok, mivel környezetemben elsősorban a fekvő kaptáros méhészkedés a meghatározó. Úgy tervezem, hogy folyamatosan állok át rakodóra. Az eddig elkészült kaptárak 4 fiókos, Tamási rendszerűek. NB fészek + 1/2NB méztér. Tudom ezt sokan "öngyilkos" megoldásnak tartják. Meglátom hogyan működik. A rendszer bármikor átvariálható.

 
üdv.: lali

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #325 Dátum: 2018. Március 13. 07:18 »
Lalimeheszet!
Tudod ezzel mi a gond?
" Az eddig elkészült kaptárak 4 fiókos, Tamási rendszerűek. NB fészek + 1/2NB méztér. Tudom ezt sokan "öngyilkos" megoldásnak tartják. Meglátom hogyan működik. A rendszer bármikor átvariálható."
Sajnos nagyon rossz hírem van számodra.
Ez nem rakodó kaptár.
Arra leszek kíváncsi, hogy teszel fel a méztérbe fiast.
Ne települj túl magas fák közé, ahol csak integetni tudsz a rajoknak.
Ha mással nem is lesz gondod, egyel biztosan, ez pedig a rajzás.
Akác után viszont nagyon szomorú leszel, amikor az NB fészek lépeiben ott kell hagynod legalább 10-15 kiló mézet, mert azt tisztán soha nem tudod elvenni.
Az a kicsi plusz ami pedig a méztérbe kerül(de addig úgyis megrajzik) töredéke a lehetőségeidnek, mintha egyenlő lépes rakodó kaptárban méhészkednél.
Lehet 35 év alatt változott a világ, de nem gondolnám.
Ez a rendszer egy Isten csapása, örökké csak a problémákkal fogsz szembesülni.
Sajnálom, hogy ilyen kemény kritikát írtam, de én ezen már túl vagyok.
Az NB fészekfiókokat úgy készítsd, hogy az aljától 8 és 11 cm között ne legyenek szögek.
Ha 9 centit majd le kívánsz vágni, akkor nem megy ki a fűrészed éle, úgy mint nekem.
Ha pedig félbe akarod vágni akkor ezt 18 centinél kerüld, de akkor egy felső marót is be kell szerezned, mert a leeső rész tetejébe falcot kell marnod a keretsornak.
Hát.....én meggondolnám.
Nem sértésnek írtam hozzászólásomat!!!!!
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #326 Dátum: 2018. Március 13. 08:24 »
Laliméhészet!
Nekem meg van egy jó hírem. Az amit akarsz készíteni, az rakodókaptár. Van fekvő is, azt ismered. TEHÁT AZ NB+FÉLNB, AZ RAKODÓ. El kellene már Attilának jutni olyan szintre, hogy legalább a fogalmakkal tisztába legyen.

Nem kell felrakni a méztérbe fias, csak azok a méhészek csinálják, akik nem láttak még méhcsaládot akáckor. Ezt ráadásul 10-es Hunorban ;D ;D ;D Viszont jobb az egyenlő lépes, mert az öreg lépekbe jobban felviszik a mézet, és ott kell építtetni, és alulra rakni fészekújításkor, aztán mehet vissza, de nem azért, mert a méztérbe nem megy fel  a család különben. Aki ilyeneket ír, az véleményt mond a tudásáról, és a méhállományáról. :'(

Akác után nem fogsz ott hagyni egy kg akác mézet sem a kaptárjaid fészkében, csak az öreganyás és egyéb okból gyenge családjaidnál. Jó évben, mint pl tavaly, a fészket is teletömi, miközben kiszorítják az anyákat, de ezt a pergetés után néhány nappal ismét elveheted a méztérből, mert ott lesz. Nem szabad kényelmesen hetekig pergetni ugyan, mert ha a fészekben lesz idejük lefedni, akkor tényleg beindíthatja a rajzási kedvet, ha azt csapolással már nem vetted el.

Most mennem kell, mert igen jó a "Méhészkedés rakodó kaptárban"...
De még egy rövid gondolat:
"Lehet 35 év alatt változott a világ, de nem gondolnám."
A Világ ennyi idő alatt sokat változott, csak néhol az IDŐ állt +. Na 111.

(Jaj! Majd el felejtem. Meszesedek? Nem a TP levelekkel kellene foglalkoznia Attilának, a Tükör kaptárjai helyett?)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #327 Dátum: 2018. Március 13. 18:04 »
Nekem is voltak ilyenek.
anyaráccsal akác alatt felhordja, akác után viszont a mézkoszorút növelik a fészekben,
rács nélkül még napraforgón is annyira felpakolnak, hogy kopasz a fészek, viszont akác előtt, alatt felszökhet petézni az anya. Csak hig. alj van a kaptárjaim alatt. és mindezt csak erős családokkal, vagy felerősítettekkel

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #328 Dátum: 2018. Március 13. 19:29 »
Akkor nézzük a fogalmakat.
A fészek fiókon egy méztér még nem rakodó kaptár.
Biztos marhaságokat irt Örösi Tanár Úr is.
"A rakodó kaptár akkor kezdődik, ha 3 fiókot használ a méhész."
Ennyi.
Vita lezárva.
Jenő egyben biztosan profi, a szaporításban, és a rajok eregetésében.
Én inkább a termelésre koncentrálok, és ahogy körbe nézek nem kell szégyenkeznem.
Eredményeimmel soha nem kérkedtem, azt érdemes a felvásárlótól megtudni.
Van egy közülük, aki a fekete noteszát kiteszi minden méhésznek az asztalára, és beszámol ki mennyit pergetett.
Tőlem azóta nem vitt mézet.
Írásaimban mindig a tapasztalataimat közlöm, és aki nem szívleli meg annak úgy kell.
Ha pedig megsértődik, sajnálom.
Többször említettem, hogy nekem megadatott az a szerencse, hogy sok méhészetben járhattam, és a mai napig is járok.
Ki tudom szűrni a szájkaratésokat, és az igazi termelő méhészeket.
Az utóbbiból kevesen vagyunk.
Sokan vágyaikat fogalmazzák meg, aminek a valósághoz semmi köze.
Nagyernyei Attila


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #329 Dátum: 2018. Március 13. 20:19 »
beindult az ovi szekció  >:( :P :'(