Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379920 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #30 Dátum: 2015. Február 14. 10:17 »
Fenntartható egy ilyen óriás üzem, ez nem vitás, de nyereséget csak stabil piaci háttérrel tud termelni. Ahhoz pedig meg kell találni legalább egy jó partnert és egy tartósan értékesíthető jó terméket. E két utóbbi jóval nehezebb, mint az üzem felállítása és működtetése.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #31 Dátum: 2015. Február 15. 00:03 »
Zümi!

Tetszenek a hozzászólásaid,ezért válaszolok a kérdéseidre.
Előbb szeretném ha tudnád,amit csinálunk,abban nincs semmi titok,
csak "Óriási,borzasztó sok, meg bazi nagy meló",ahogy N.Attila írja.
Előadásaim száma szerintem közelit a százhoz,most csak azért nem vállalok,
mert kicsik a gyerekeim és most Ők a legfontosabbak.
Évente így is több "baráti" csoportot,barátot fogadunk,és mutatunk meg mindent.

Mézelvétel,pörgetés.
Szöktetővel vesszük el a mézet.Három ember előző nap felszökteti a méheket,
Kb. 1500 családra tudja 8 óra alatt feltenni a szöktetőt.
A mézet általában 7 fős brigádok veszik el,ha átlagosan szöknek le a méhek
8-10 óra alatt,700-800 családtól lehet elvenni és kocsira rakni a mézet.
Jelenlegi két pörgető sorunkkal négy ember 8 óra alatt 350-400 fiók mézet tud kipergetni.
Általában repce,akác méz pergetésekor két műszak dolgozik.
A többi csak matek.
A méheket két,8-10 fős brigád, 8-10 naponta kezeli a rajzási időszakban.
Szépen sorban megyünk a telepeken,az erősebb telepeken kezdünk és haladunk az
átlagosan leggyengébb telep,méhészet felé.
Állandóan egalizálunk az az egységesítünk.
Az első telepeken össze felé rakjuk a családokat az utolsóknál az erősebb családokat gyengítjük.
8-10 naponta megyünk körbe-körbe.
Attila írta szintén."Az ilyen technológiát az íróasztal mellett tervezik."
Valóban hetente leülünk megbeszélni a teendőket.
Nem igazán lehet hibázni mert nehéz helyre hozni,minden eszköznek, műlépes keretnek,
az idény elejére késznek kell lennie,de ennek így kell lennie minden méhészetben.

Remélem meg vagy elégedve, január 29.-én írtam pár sort technológiánkról,
méhészkedés fekvőkaptár témában,topicban

Csányi Antal



« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 15. 00:15 írta Csányi Antal »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #32 Dátum: 2015. Február 15. 00:51 »
Geddekas!

Ezt írod.
"Fenntartható egy ilyen óriás üzem, ez nem vitás, de nyereséget csak stabil piaci háttérrel tud termelni. Ahhoz pedig meg kell találni legalább egy jó partnert és egy tartósan értékesíthető jó terméket. E két utóbbi jóval nehezebb, mint az üzem felállítása és működtetése"
Hála a jó Istennek( vagy a csodálatos természetnek )a jó terméket megalkotta,
azt úgy hívják méz.
27 éve méhészkedem és nem emlékszem rá,hogy túl termelés miatt mézet semmisítettek
volna meg.
A méz tartósan értékesíthető jó termék.
Az üzem fel állítása sem egyszerű szép hazánkban,működtetése kifejezetten nehéz.
Ebben az országban ma minden hatóság azon dolgozik,hogy tudja megnehezíteni a munkádat,
ahelyett,hogy segítené azt!
A rettenetes tisztviselők abban mesterkednek,azon törik a fejüket, hol tudnak meggyalázni,megvágni,
megbüntetni,hiszen azért jutalék jár,százalék.A rendőr akkor kap fizetést ha beszedi azt,ha nincs meg a lóvé
kirúgják.A NAV nem azért van ,hogy beszedje az adókat,az csak másodlagos.
Kérdezem én.Normális ez?
Ebben az országban mióta én dolgozom egyre nehezebb bármit is csinálni.
Az alkalmazottak fizetett ellenségeid!
Normális ez?
Nem folytatom,pedig tudnám.
Szóval egyszerű a működtetés.

Csányi Antal






*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #33 Dátum: 2015. Február 15. 10:45 »
Igazad van. Valóban a méz nagyon jó termék és valóban nem tudok olyat a történelemből, hogy jó mézet megsemmisítettek volna túltermelési válság miatt, szemben mondjuk a búzával vagy ipari termékekkel. És abban is igazat adok, hogy a hatóság is eleve rosszindulattal áll az ügyféllel szemben és ezen sokszor a hálapénz se segít.

Azt sem először hallom, hogy az alkalmazott fizetett ellensége munkáltatójának. De ezt csak olyan méretű méhészetek vezetőjétől hallom, ahol az állomány meghalad egy bizonyos méretet. Valószínűleg pont ez az oka annak, hogy a méhészetek többsége Magyarországon a családi méretben kezelhető méretet nem lépi túl. Az alkalmi munkások vagy a kaláka ezekben a méhészetekben sem elkerülhető, de termelési biztonságot ad, hogy az alapvető szakmunkák nem rajtuk múlnak.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #34 Dátum: 2015. Február 15. 21:48 »
Szia Antal!
Azt írod, hogy fiasra húzott bölcsőből neveltettek anyát.
Ennél aztán szelektáltok valahogy, hogy minél fiatalabb álcára húzott bölcsőből legyen anya, vagy rábízzátok a dolgot a természetre, és az anyák teljesítménye általában megfelelő lesz így is?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #35 Dátum: 2015. Február 16. 22:58 »
Mortimer!

Misi nevű barátunk is ezt kérdezte,kicsit ironikusabban ugyan a méhészkedés fekvőkaptár topicban,de most már nem érdekes a számára,mint írja.
Érdekes,amikor Te is meg kérdezed ugyanazt.
Ezt írod nekem.
"Azt írod, hogy fiasra húzott bölcsőből neveltettek anyát."
Te tudsz más lehetőséget?Én úgy tudom a pete is és fiatal álca is a fiasítás része.
Tudom arra gondolsz öreg álcára húzzák a bölcsőt.
Az összes család egységesítve van a tavaszi időszakban-mint írtam is-és a második felhúzáskor már a harmadik egységesítést csináljuk.Így az összes család tök egyforma azaz a rajzási láz is egyszerre indul be.
A második felhúzást akkor csináljuk,amikor az első peték megjelennek a perselyekben,vagyis a rajzási láz elején.
Az anya kap egy keret fiast alulra,a legkisebb petéset,szigorúan ledarálva a perselyeket,kap öreg és műlépes kereteket ,szabad a pálya,komplett üres fiók,petézik mint az állat,a többi fias felkerül műlép közé.
Ha jókor,a rajzási láz elején csináljuk tök gyors,és az anyák is petéznek ezerrel és igenis gyönyörű bölcsőket húznak-ezt "Misinek szántam"-.Lehet,hogy raj anyák,de raj anya a legjobb anya,de milyen rajzás az ahol az anya petézi az alsó fiókot mint az állat,de milyen rajzás az ahol általában 4-5 maximum 8-10 bölcső van.Én inkább azt mondom ez egy anyás dajkás anyaneveléshez hasonlít inkább.A bölcsők és az anyák gyönyörűek.(Misi!)Ezt a második fiókot osztjuk szét kétfelé telephelyen belül,egy családból két kis családot képezve.Majd ezeket az anyákkal akác után lecseréljük a törzs családok muterjait.
Pár éve amikor elkezdtük ezt a módszert,technológiát meghirdettük az egy éves anyákat eladásra,hogy ne kelljen megölni őket.Persze jöttek nekünk az anyanevelők.Így feljelentenek,úgy feljelentenek.Bek.....ják!Most el ajándékozzuk az anyákat barátoknak,eddig csak jó visszajelzések jöttek,nem akárkiktől.
Misi!
Ennyit a gyönyörű bölcsőkről!
Bocsáss meg Mortimer,hogy ezt a misizést beleraktam a válaszomba.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 16. 23:55 írta Csányi Antal »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #36 Dátum: 2015. Február 17. 16:02 »
Köszönöm Antal.
Tehát akkor ezek nem rajbölcsős anyák, hanem pótbölcsősök. Vagy én nem értem.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #37 Dátum: 2015. Február 17. 18:46 »
Mortimer!

Jól érted.
Pótbölcsős szar anyák.

Csányi Antal

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #38 Dátum: 2015. Február 17. 20:39 »
Köszönöm Anti a részletes válaszod!

Még annyi, hogy fiókostól pörgettek? Vándoroltok 2. akácra?
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 17. 20:58 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #39 Dátum: 2015. Február 17. 20:46 »
Biztos, hogy nem szar anyák, hiszen a ti technológiátok jól működik velük.
Én tavaly szedtem szét egy családot, hasonló módon, mint ti. Egy beadott műlépes keretet kiépítettem, bepetéztettem, elvettem a rajta ülő méhekkel (plusz fedett fias, mézes keretek néppel). Csak ezen volt nyitott fias (peték), amire bölcsőt tudtak húzni. Szép nagy anya lett a családban, de a rajanyák petézési teljesítményét nem érte el.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #40 Dátum: 2015. Február 18. 13:32 »
Csányi Antal írására annyit, hogy az anyanevelők közül vásároltam már pártól. De a Szentes környéki  méhanyanevelő valami katasztrofális minőségű anyákat árul. Nagyon sokan panaszkodnak rá. Ellenőrzi őket egyáltalán valaki?

« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 18. 16:32 írta Sztenli »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #41 Dátum: 2015. Február 18. 13:39 »
Nem szabad egyik anyanevelőt sem név szerint megnevezni, -ha rosszak a tapasztalataid- mert jogi úton gondod lehet belőle.
Mivel az ellenőrzés semmilyen, valószínűleg az is hozzájárul a minőséghez. A legnagyobb gond az, hogy (még) ezt támogatják is.

OFF

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #42 Dátum: 2015. Február 18. 16:09 »
Módosítottam, igazad van, köszi.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #43 Dátum: 2015. Február 18. 21:06 »
A Szentes környéki méhanyanevelőtöl évekig vettük a bölcsőket.
Szuper anyák lettek,tényleg nagyon jók,de 3 keretes kis
családokban pároztattuk őket.
A kezdők,amatörők,b.f.sz méhészek pároztatnak maroknyi néppel.
Ezek az anyák mind gyenge minőségűek lesznek.
Egyik öreg méhészbarátom mondta, fiam az anyát a méhek lökdösik
ki a kaptárból pározni,ha a pároztatóban kevés  a méh kevés herével
fog dugni,kevés spermát tárol be!
Magyarán 2-3 keret nép a minimum.
A szekszárdi rendezvényen a svéd tudós asszony szerint akár 30 herével
is pározhat az anya.Azt is mondta minél több herével párzik.minél több
gén keveredik annál ellenállóbb a méhcsalád.
Nézzétek meg az előadását,érdemes.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2015. Február 18. 21:15 írta Csányi Antal »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #44 Dátum: 2015. Február 19. 01:38 »
Helló!


Csatlakoznék az Antihoz, semmi gond a Szentes környéki anyanevelőkkel.Nem jó az ha ahhoz a fegyverhez folyamodunk hogy saját hibákat megpróbáljuk másra áttolni.Sok vitát generált már az anyák minősége attól még nem biztos hogy úgymond mindig más  a  hibás.Ők mindig pontosak illetve korrektek voltak velem így jó szível tudom csak leírni ezt meg azt is hogy mind a bölcső, és soha sem a párzott anya a jó megoldás.Véleményem egyezik Antiéval csak annyi kiegészíteni való van hogy mind párzatlan mind párzott anya esetében a szállítási illetve elfogadtatási stressz  komoly minőségrontó hatással van az anya további élete folyamán.