Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379877 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #765 Dátum: 2021. Február 19. 08:24 »
Kedves Attila!

Jó volt olvasni a soraidat!
Pár évvel korábban felhívtalak azzal a szándékkal, hogy avass be a rakodózás rejtelmeibe hiszen tudtam, hogy hunorral méhészkedsz. Órákig beszélgettünk...Akkor derült ki, hogy egy ideje eladtad őket - állításod szerint hosszas vívódás után - és most már NB vel dolgozol. Én akkor közel 30 éve NB vel dolgoztam 90 családdal. Mivel hétvégi méhész vagyok gondoltam könnyítek magamon és átállok. Az ötlet természetesen a rakodós méhészkollégákkal beszélgetve fogalmazódott meg bennem mert sok esetben éreztem közöttük a megújulásra nem képes, elmaradott technológiát alkalmazó méhész mivoltomat.
De valami nem engedett nyugodni. Ha rakodós barátokkal beszéltem örömmel újságolták, hogy hány családdal végeztek az aktuális munkájuk során. Én pedig válaszul elmondtam, hogy nem csak hogy végeztem már be is műlépeztem. Ilyenkor pár másodperces hatászsünet következett. Mivel a rakodózás gondolata nem hagyott nyugodni kipróbáltam pár családdal. Minden rakodós munkát a végére hagytam mert fejben jelentősen át kell állni, nem beszélve a sok alkatrészről...
Pár év után minden félkeretes családomat megszüntettem.
Örülök, hogy rád hallgatva óvatosan kezeltem az átállás gondolatát és megvalósítását.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a rakodózás nem jó. Igaz, én két napokat pergetek egy mézelvétel alkalmával de örülök, hogy az NB -nél maradtam. És perszer rengeteg felesleges munkától maradtam távol...
A tanácsaidat köszönve: KG

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #766 Dátum: 2021. Február 19. 09:13 »
 Oldirty!
Ne azoktól várd a választ akik "visszaálltak" a fekvőre! Próbáld ki.Nézz meg olyan rakodóst aki profin kezei a rendszerét.

""A rakodós kollégák csak fényezik a rendszerüket, de amikor a fiókok között szimatolnak, kutatnak a méhek, nem tudnak nappal serkenteni, etetni, nem tudnak aranyvesszőre vándorolni arról nem beszélnek.
Sokszor jobban tudják a méhek melyik kaptár következik mint a méhész.
A fiókot szétemelve csorog a zugépítményekből a méz, és hordástalan időben már  áll is a bál.
Egy anyarácsot nem lehet levenni a fészekről, mert azonnal megtalálják, minden dugni kell előlük.
Több száz rakodó kaptár lepántolása előtt nem árt beugrani a gyógyszertárba, hogy seduxen legyen náluk.
Az anyakeresgetés 3 fiókon maga a gyönyör.""

Ez mind a hozzá nemértést tükrözi!!! :) :)  Attila tanácsaira raboltak le családokat hordártalan időben fekvőben is!  (karcoljátok a mézet ősszel ,mert így behordatom a fészekbe) 

Akkor most ki is ad tanácsot kinek? ;)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #767 Dátum: 2021. Február 19. 09:41 »
Oszkár!
Megkérlek ne vezesd félre az olvasókat amikor ilyen valótlanságokat állítasz!
"Attila tanácsaira raboltak le családokat hordártalan időben fekvőben is! "
Nézd vissza azt a bejegyzést, akkor láthatod, hogy a kolléga nem úgy csinálta ahogy leírtam!!!!!!!!!!!!!!
Légy szíves olyan dolgot állíts, vagy írj le ami valós.
Végül is nem tudom mi a célod, ha a lejáratásom akkor te is palánknak fogsz szaladni.
Ezerszer leírtam, hogy közel 40 évig nem lehet sikertelenül méhészkedni!
Te és Kivancsi111 haverod folyton ezt próbáljátok bebizonyítani, és olyan dolgokat hordotok össze amiből süt a rosszindulat.
Kérlek maradjunk meg a kulturált eszmecserénél, és próbáljunk olyan valós érveket szembeállítani a rendszerekkel kapcsolatban amiből más is tanulhat.
Én sem vagyok tökéletes, sok hibát vétettem már pályafutásom alatt, de ha "tökéletesekkel" vitatkozom mindig alulmaradok.
Ezt írod:
"Nézz meg olyan rakodóst aki profin kezei a rendszerét."
Tudok ilyent én is!!!!!
A Hunor mézterekből sok száz családtól egy szuper lószőr ecsettel sepregeti a méheket a 12 keretes dobozaiból.
Én nem szeretném az utóbbi stílust felvenni, de ha erre van igény megfontolom.
Kérdezik privátban, hogy ennyire ráérek írogatni mit csinálok?
Mézkiszerelés közben, amíg feleségem címkéz ráérek.
Hála az égnek sokan keresik a termékeinket.
Akik engem fikáznak egyáltalán van még mézük?

Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #768 Dátum: 2021. Február 19. 10:31 »
Ezeket nem én állítottam ,hanem az aki leírásod után alkalmazta.

Értelmezni,és érthetően magyarázni is tudni kell!   Lehet eszébe sem jutott volna ,ha nem írod le ,hogy Te karcolsz ősszel.

Amit beidéztem tőled, Oldirty-nek, az meg igen is marhaság! ;)

""A Hunor mézterekből sok száz családtól egy szuper lószőr ecsettel sepregeti a méheket a 12 keretes dobozaiból.""

Ez most megint, hogy jön ide?  A 1/2NB kaptárakról beszéltünk.Meg ez is!?  ""Akik engem fikáznak egyáltalán van még mézük?""    Ha rám gondolsz: Igen volt! Megvagyok elégedve az átlaggal!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #769 Dátum: 2021. Február 19. 10:43 »
Kedves Oldirty!

Sokan esküdnek sok módszerre. Miért is? Mert ( teljesen) nem ismerjük a méheket. Minden nemű beavatkozás a méhek hétköznapjaiba olyan változás a részünkről melyet folyamatosan korrigálniuk kell. Mi csak akkor veszünk észre valamit amikor szembetűnő. A mi szemszögünkből ez pusztán a méz és a fiasítás mennyiségén vehető észre ...stb. Sőt! valamikor működik egy elképzelés, valamikor pedig nem.
Minden rendszer előnyökkel és hátrányokkal is jár. Ezt tudomásul kell venni. Ennek tükrében én nem kívántam egyik kaptártípust sem magasztalni főleg úgy, hogy nem is nagyon ismerem. Pusztán a tapasztalataimat szerettem volna megosztani és Attila mellé állni, hiszen egy rendszerünk van.
Főleg nem kívántam felfortyanó, kissé támadó jellegű, harsány és kellően indulatos levél kiváltását eredményezni tisztelt méhésztársamból. 
És még egy! Keret karcolás télen?
Én erről az Attilával soha nem beszéltem de elképesztően jól működik ha jól csinálja az ember. Nem beszélve még spórolunk is vele.

Üdv: KG


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #770 Dátum: 2021. Február 19. 19:06 »
Ismét valami félreértés van, de mindjárt korrigálom.
Ismét beidézném az ominózus mondatot.
"Attila tanácsaira raboltak le családokat hordártalan időben fekvőben is! "
Én erre ezt válaszoltam, szerintem érthetően:
"Nézd vissza azt a bejegyzést, akkor láthatod, hogy a kolléga nem úgy csinálta ahogy leírtam!!!!!!!!!!!!!!"
Erre ismét oszkár:
"Ezeket nem én állítottam ,hanem az aki leírásod után alkalmazta."
Nem keresem vissza írásaimat, de még anno annyi méhcsaládot fel is ajánlottam a követőmnek amennyit leraboltak!
Azt válaszolta, hogy nem úgy takart ahogy írtam, meg nem ott volt a kijáró!
Akkor miről is vitatkozunk?
Leírok egy általam sokszor kipróbált módszert, erre nem úgy csinálják, akkor én raboltattam le az állományát?
Ez már olyan mélység ahová nem szeretek lesüllyedni.
Ez a mondat pedig a magyar tanárra tartozik:
"A Hunor mézterekből sok száz családtól egy szuper lószőr ecsettel sepregeti a méheket a 12 keretes dobozaiból."
Tehát sepregeti, és nem sepregeted!
Neked 1/2 NB-d van ezt pedig egy 12 keretes Hunorosnak (ő szerinte ismert szájhősnek üzentem), akitől állítólag sokat lehet tanulni.
Sajnálom, hogy ilyen stílusban kell fogalmaznom, de vannak akik csak ebből értenek.
 Nagyernyei Attila







*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #771 Dátum: 2021. Február 19. 19:35 »
Üdv.Uraim!
A Klubvezető Úrnak,és egyébként minden olyan "fekvős"kollégának aki próbálta vagy csak hallott
a sokkal igényesebb "rakodó"-ról.
Főleg aki próbálta de neki nem működött (jól).

Itt a magyarázat:
Idézet egy nagy tudású és az itt mundért védő harsonától nagyságrendekkel hitelesebb embertől.

Idézet: Méhészet 2021 Febr. 8.oldal Sárguló írások.
Sajermann Géza írásából.
Utolsó bekezdés,első mondat.
"Az alacsony keretes rakodó azonban sokkal több szaktudást és nagyobb odafigyelést igényel,mint bármelyik kaptártípus.

Ennyi, és nem kell ezt ragozni,vagy értesz hozzá vagy mást választasz.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #772 Dátum: 2021. Február 19. 20:01 »
Én ezért Hunoroztam.
Még odáig sem jutottál el, hogy a két keretméret nem ugyan az?
Ja te is beszálltál a sarazásomba?
Vége a választásnak, vagy nem nézed a naptárt?
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #773 Dátum: 2021. Február 19. 21:32 »
Sziasztok!

A rakodókaptár bizony nem derék-barát.

Más kaptárrendszerek:
Valóban, aki meg akar ismerni más kaptártípust, mint amilyenje éppen van, az beszéljen olyanokkal, akik azzal profin dolgoznak. Keressen meg legalább 5 ilyen profit (ezt hányan teszik meg?). A hallottakat elemezze fejben, hogyan tudná alkalmazni saját méhészetében (ezt hányan teszik meg?). Próbálja ki a módszert (minden évben picit mások a körülmények, meg kell tanulni alkalmazkodni az adott technológiával az időjáráshoz: ezt hányan csinálják végig kitartóan legalább 5 éven keresztül?).
Ha meg valami nem sikerül, ugye milyen sokan külső okokat keresnek, ahelyett, hogy magukban keresnének hiányosságokat?

Üdv.: Attila

ui. "hová kerül a sok virágporos lép" -kérdezi valaki. Felénk akácvirágzáshoz közelítve csökken a virágpor mennyisége, kb. 1-2 virágporos fél NB lép lemegy a szűkített fészekbe, a család felhasználja. Sajnos kevés a virágpor. Tavalyi napraforgóvirágzáskor tálcáról vitték a szójalisztet. Ezért hosszabb távon gondolkodok vetett méhlegelőben, vagy kaszált réten, júniustól virágporos lepényben.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #774 Dátum: 2021. Február 19. 22:06 »
"Neked 1/2 NB-d van ezt pedig egy 12 keretes Hunorosnak (ő szerinte ismert szájhősnek üzentem), akitől állítólag sokat lehet tanulni."

A pontosítás kedvéért. Vannak felesek IS. És vannak Hunorok IS!

Tudom pontosan kinek üzentél. Csak nem tudom hogy jön ide! Mármint az "alap " témához.
Ami ez volt!  ""Ha egy fiókra zárom le az anyát akáckor. Szöktetéssel szeretném elvenni a az akácmézet a fészek(1 fiók) fölötti 3 fiókból, akkor + 3 fiókot rá kell tegyek a fészekre és utána a szöketetőt rá, végül pedig a 3 méztéri fiók a tetején?"

De hiába üzengetsz neki amikor Te magad "némítottad "el!  Ez így korrekt?

Különben Te nem "lószőr ecsettel" sepregeted a méheket? Vagy maradt még nálad a lúdtoll? :)

"Sajnálom, hogy ilyen stílusban kell fogalmaznom, de vannak akik csak ebből értenek."

Aki kritikát mond ,bírja is azt!  Nekem semmi bajom a stílussal. Egy baj van! Azt hiszed az igazság mindig nálad van!


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #775 Dátum: 2021. Február 20. 06:34 »
Oszkár!
Ezt írod:
"De hiába üzengetsz neki amikor Te magad "némítottad "el!  Ez így korrekt?"
A moderátorok feladata, hogy az alpári, emberi mivoltukból kivetkőzött, nevelésre szorulókat kizárja.
Nem a mondanivalójával van gond, hanem azzal ahogy fogalmaz.
Ugyan az a stílus mint az egyik "koronatanúmnak", szinte egy tőről fakadnak.
Azt a stílus a Zöldre való, ott ez dívik.
Az alábbit nagyon rosszul gondolod!
"Aki kritikát mond ,bírja is azt!  Nekem semmi bajom a stílussal. Egy baj van! Azt hiszed az igazság mindig nálad van!"
A JOGOS kritikával nincs gondom, szerintem én vagyok itt az egyetlen aki többször elismertem a hibáimat.
Valóban van egy nagy hibám, ekkora méhészeti múlttal, el tudom már dönteni, hogy ki hablartyol, és ki mögött van szakmai tapasztalat.
Rengeteg méhészetben jártam, 16 évig voltam a körzetem méhegészségügyi felelőse, amit saját méhészetemben is tudtam kamatoztatni.
Az etető-itató rendszeremet apró átalakítással másnál láttam, de az anyák korlátozását ahogy én csináltam a rakodóban, még sehol...vagyis a vándortársam most kezdte pár éve.
Annyit viszont sokszor tapasztalok, hogy rengeteg irigyesem van, ami különösebben nem zavar.
Azok a szájkaratésok akik itt a méhek fantasztikus erejéről áradoznak,........ hát mit mondjak?
A duma óriási, a környezetük ahol élnek, és az egész méhészetük pedig sokszor lesújtó.
Elég ha benézek az autójukba, az mindent elárul.
Nem az autó márkáját, korát fikázom, hanem ahová beül a "kolléga".....erre mondja, hogy munkaeszköz.
Nem vagyunk egyformák.
El tudom magam helyezni a méhésztársadalom palettáján, és úgy gondolom nem kell szégyenkeznem.
Előadásom egyik címe a "Magyarországi kaptártípusok összehasonlítása az akácméz-termelés tükrében".
Az országban sok helyen adtam elő, soha sehol nem cikiztek, de annál nagyobb elismeréseket kaptam.
Aki pedig úgy fikáz, hogy...azt mondták ez így nem működhet...lesajnálom.
Erre jó példa a nappali etetés....azt mondták akkor kutatnak a méhek, meg ő is ezt tapasztalta...mondja a kritikusom.
Engem is a kényszer vitt rá, mivel szaktanácsadóként az estéim sokszor foglaltak voltak, így kénytelen voltam nappal etetni.
Aki UGYAN ÚGY csinálja ahogy elmagyaráztam, most is felajánlom, hogy ha vesztesége lesz annyi méhcsaládot adok neki helyettük.
Egy a kikötésem, minden pontot, minden centimétert, a takarástól a kijáró elhelyezésig úgy csinálja.
Aki erre azt mondja baromság, annak üzenem, hogy váltson szakmát mert ehhez nem ért.
Nagyernyei Attila
 

« Utoljára szerkesztve: 2021. Február 20. 06:41 írta Nagyernyei Attila »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #776 Dátum: 2021. Február 20. 07:32 »
Attila, amiket a rakodó hátrányainak leírtál, arra azért akadnak megoldások.
Nehéz méztéri fiók: félkeretes fiókok időben bővítve.
Nehéz vándorlás: egyedül molnárkocsizom fel az összepántolás nélküli rakodóimat az utánfutóra. Két sorba lehet daru, mondjuk az drága.
Szaglásznak a fiókok között: szoknyás fiókoknál nem szaglásznak.
Zugépítmények a fiókok között: 7-10 milis méhjáratú keretsorok között nem zugolnak.
Nappal nem lehet etetni: zacskós etetés.
Ettől még a fekvő is lehet jó, de a rakodóknál ezek a dolgok léteznek.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #777 Dátum: 2021. Február 20. 08:52 »
Jenő kérdezi:Ezeket róla írtad?         

""Azok a szájkaratésok akik itt a méhek fantasztikus erejéről áradoznak,........ hát mit mondjak?
A duma óriási, a környezetük ahol élnek, és az egész méhészetük pedig sokszor lesújtó.""

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #778 Dátum: 2021. Február 20. 09:37 »
Idézet
Én most is azt érzem, hogy ti rengeteget dolgoztok, folyton pakolásztok.
Rosszul érzed, sokkal kevesebbet dolgozunk és ritkán pakolászunk.
Idézet
Még végigolvasva is elfáradtam.
Nálam ez a fekvős dolgaid olvasása közben szokott megtörténni.
Idézet
A rakodó kaptáraknak rengeteg olyan plusz "kacatuk" van, ami a fekvőnél nincs, így pakolászni sem kell.
Ebben is tévedsz! A rakodónak egyetlen plusz kacata van, az pedig a szöktető keret. Egyetlen kaptár helyére el lehet pakolni az összeset. Plusz kacatok a fekvőhöz kellenek, pl. a ládikák meg egyebek amiben pörgetéskor talicskázgatod az egyenként kiszedegetett kereteidet, lesöprő gép és egyebek...
Idézet
A rakodós kollégák csak fényezik a rendszerüket, de amikor a fiókok között szimatolnak, kutatnak a méhek, nem tudnak nappal serkenteni, etetni, nem tudnak aranyvesszőre vándorolni arról nem beszélnek.
Ez is egy nagy butaság, bármikor etetek neked olyankor amikor a fekvőben ezt nem csinálod utánam. Ha nincs hézag a fiókok között akkor nem fognak szimatolni. Nappal pedig nem sziruppal kell etetni (ha kell) hanem kristálycukorral, kevés langyos vízzel meglottyintva és még csak örömrepülés sincs. Én ugyan nem vándorlok meg a többség sem, de rakodó összegurtnizása gyorsan megy, utána két ember a beleakasztható fém fogantyúval oda teszi ahova akarja, a fekvővel meg összecsinálja magát.
Idézet
A fiókot szétemelve csorog a zugépítményekből a méz, és hordástalan időben már  áll is a bál.
A következő butaság. Fiókok között nincs zugépítmény, maximum pár heresejt. Akár a nap közepén, 30 fokos melegben is leszedem a leszöktetett fiókokat és beviszem, csináld ezt utánam a fekvőddel...
Idézet
Egy anyarácsot nem lehet levenni a fészekről, mert azonnal megtalálják, minden dugni kell előlük. Nem is kell róla levenni. Amikor leveszem akkor megy az összes egy zárt fiókba, és be a tárolóba.
Idézet
Megkérlek ne vezesd félre az olvasókat amikor ilyen valótlanságokat állítasz!
Hát én sem kérnék semmi mást, csak ennyit. Soha be nem regisztráltam volna ide, ha nem valótlanságokat írnál. Ettől se a mézed nem lesz több, sem nagyobb ember nem leszel az olvasóid szemében, sőt...

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #779 Dátum: 2021. Február 20. 10:38 »
Már azt hittem egyedül maradok!! :)

wr majdnem mindent leírt, de azért folytassuk.               

""Ja nekünk, nincs fiókunk, nincs menekülőnk, szöktetőnk, pántunk, de ha elfáradunk akár meg is pihenhetünk egy fekvőn.""

Amíg MI 30 perc alatt felrakjuk a  szöktetőket a "hűvösben" 100 családra ,addig Te pakolászol ,söprögetsz a napon 2 napig! Fogyókúrának nem rossz! De, "pihenni a  hűvösben szeretünk,nem a kaptárak tetején!

A rossz időről meg ne is beszéljünk. Akkor nektek pihi van! Akár több napig is. A méz meg csak fogy, és fogy. Mert megeszik!

A munkaerő a másik problémátok.  Mi ketten vándorlunk a fiammal. A pakoláshoz elég 1,-az az EGY ember is!  Te egyedül ,hogy pakolod a "ládákat"? Az anyagi vonzatára ki sem térek.