Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 382326 megtekintés
*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #750 Dátum: 2021. Január 20. 10:50 »
Sziasztok!

Miért jobb a 9 (vagy 8) keretes hunor a 10 keretestől?

Köszi a választ!
Attila
Igazából a 7-8 keretes fiók lenne a tökéletes, amiért mégsem az, az a teljes lépfelület, mert ez olyan helyeken ahol a közepesnél jobb az akác, nem elég. Hunorból nem lehet 4 fiókot egymásra tenni mert kezelhetetlen lesz, olyan magas, tehát marad a 3 fiók. A 3x7 keret kevés, a 3x8 is nagyon határeset. Viszont ezekben fejlődik igazán robbanásszerűen tavasszal a család mindenféle piszkálódás nélkül.
A 10 keretes fiók szerintem a legrosszabb. Mégpedig azért, mert a fiók mérete tavasszal, ősszel és télen feleslegesen nagy, egyébként pedig kicsi, azaz fiast kell átfüggeszteni a méztérbe, vagy egy időre 2 fiókon kell hagyni az anyát, de ahhoz meg már megint nagy, ezért jobb mondjuk a 8 keretes fiók. Sokkal könnyebben különül el a méz is a fiastól a maga természetes módján, nincs olyan hogy a szélső lépekben ez van meg az van vagy éppen semmi sincs ezért felesleges.
Az első 3 fiókos próbálkozásom nekem is 10 keretes volt, és azzal szembesültem hogy a legjobb családokat leszámítva a többi hanyagolta a 2 szélső lépet szinte egész évben, azaz teljesen feleslegesen voltak ott.
Felfele/lefele akkor terjeszkedik jól a család ha szűk a fiók, ehhez a 10 keret sok. Néha még a 9 is. Él még az emlékeimben egy régi (tán olyan 20 év körüli?) cikk valamelyik méhészújságból, ahol valaki ugyanezt ecsetelte a félkeretes kaptárjaival kapcsolatban, miszerint 7 keretesre kellene őket csinálni...

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #751 Dátum: 2021. Január 22. 05:41 »
Sziasztok!

Miért jobb a 9 (vagy 8) keretes hunor a 10 keretestől?

Köszi a választ!
Attila
  Él még az emlékeimben egy régi (tán olyan 20 év körüli?) cikk valamelyik méhészújságból, ahol valaki ugyanezt ecsetelte a félkeretes kaptárjaival kapcsolatban, miszerint 7 keretesre kellene őket csinálni...

WR!
Szerintem Árvai György írta a cikket, néhány évvel ezelőtt olvastam. Azt írta,  robbanásszerűen fejlődnek a 7 keretes kaptárban a méhek, idős korára lehet, hogy az összes kaptárja ilyen lesz, mert ezt tudja emelgetni.
ata67

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #752 Dátum: 2021. Február 17. 17:15 »
Sziasztok!

Fél Nb rakodóban akác hordásra az anyát általában kettő fiókra szokták korlátozni.
Mi lenne ha csak 1 fiókra(10 keretre) korlátoznam?
 Így több akác mézet tudnék elvenni?
Könnyen megrajozn a család?

Nagy megköszönném ha valaki megosztaná a véleményét a 1 vs 2 fiókra való korlátozásról!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #753 Dátum: 2021. Február 17. 19:26 »
Már jó párszor írtam arról amit Oldirty kérdez, mert úgy éreztem belekotyoghatok ebbe is, mivel néhai vándortársam méheit 35 éven keresztül láttam, sokszor én segítettem pergetni, kezelni, és nagy szakmai csaták voltak köztünk.
Hasonlítgattuk a Hunorhoz, és ebből egy házi bajnokság kerekedett.
Volt köztünk egy KB rakodós kolléga is.
Az 1/2 NB-től akkor várhatod a legnagyobb eredményt ha 1 fiókra korlátozod az anyát.
Nem esik vissza, és nem megy tönkre a család.
Érdemes a 2. fiókon nyitni kijárót a főhordásban, ekkor nem préselik át magukat a dolgozók az anyarácson.
Ha a 2. fiókra teszed a rácsot sokkal jobban fellép a rajzási láz, valamint jócskán kevesebb mézzel számolhatsz.
Ha két fiókon van a fészek a méhek akác végére a 2. fiókból leszorítják az anyát, és az ebben lévő méz nem tekinthető akácméznek, mivel ezek a lépek nem estek át a tisztító pergetésen.
Aki nem próbálta egyszerre ne ugorjon neki, és akkor szembetűnőbb a különbség, ha mondjuk fele állománynak 2 fiókon van a fészke akácon, a másik felének pedig 1.
Pár családdal nem érdemes kísérletezni, mert fals eredmény születhet.
Az anyakorlátozás időpontja viszont komoly odafigyelést igényel, mivel ha 1 fiókon van a fészek akác alatt, akkor óhatatlanul is kerül a méztérbe nyitott fias a korlátozáskor.
Ahhoz, hogy a 2. fiókból is tiszta akácmézet lehessen pergetni, ezeknek a fiasoknak minimum fedettnek kell lenniük pergetéskor.
Ha valóban léctől-lécig fiasok akkor nincs mit tenni velük, de ez már messzire visz.
Ehhez kora tavasztól szűk fészekben kell tartani a családot, de ez "tökölődős", és inkább nem csinálja a méhészek zöme.
Ha repcén van az állomány, még nagyobb odafigyelést igényel, mivel ott még a begyűlő dömping mennyiségű virágpor is bekavar!
Egyelőre ennyi.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #754 Dátum: 2021. Február 17. 20:15 »
Köszönöm Attila hogy megosztottad a tapasztalatodat!

Azért is kérdeztem mert én nb fekvőben 5 keretre szoktam korlátozni az anyát. Viszont a fél nb rakodós haverjaim mind 2 fiókra. Tehát 20 fél nb keretre vagyis, 10 nb keretnek felel ez meg.
Ha én 10 nb keretre korlátoznék fekvőben, akkor rengeteg akácméz maradna a fészekben. Ezért nen értem a 2 fiókra való anyakorlátozást.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #755 Dátum: 2021. Február 17. 20:21 »
Ennyi.
Üdv:Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #756 Dátum: 2021. Február 18. 07:13 »
Köszönöm Attila hogy megosztottad a tapasztalatodat!

Azért is kérdeztem mert én nb fekvőben 5 keretre szoktam korlátozni az anyát. Viszont a fél nb rakodós haverjaim mind 2 fiókra. Tehát 20 fél nb keretre vagyis, 10 nb keretnek felel ez meg.
Ha én 10 nb keretre korlátoznék fekvőben, akkor rengeteg akácméz maradna a fészekben. Ezért nen értem a 2 fiókra való anyakorlátozást.
Az is lehet, hogy a haverjaid nem csak az akácméz termelésre hegyezik ki a technológiájukat, hanem vándorolnak utána közvetlenül egy másik legelőre, vaddohány, ámor, vagy esetleg tervben van a szaporítás is náluk.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #757 Dátum: 2021. Február 18. 08:36 »
Ha egy fiókra zárom le az anyát akáckor. Szöktetéssel szeretném elvenni a az akácmézet a fészek(1 fiók) fölötti 3 fiókból, akkor + 3 fiókot rá kell tegyek a fészekre és utána a szöketetőt rá, végül pedig a 3 méztéri fiók a tetején?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #758 Dátum: 2021. Február 18. 09:23 »
Ezt írja molnarzoli75:
"Az is lehet, hogy a haverjaid nem csak az akácméz termelésre hegyezik ki a technológiájukat, hanem vándorolnak utána közvetlenül egy másik legelőre, vaddohány, ámor, vagy esetleg tervben van a szaporítás is náluk."
Azt is lehet, hogy a haverjaid ezeket a csacskaságokat másoktól hallják, és sosem próbálták ki, így mondanak véleményt.
Egyszer már leírtam, hogy 1 disznónak 4 sonkája van.
Nem lehet egyszerre bombát termelni, majd 20-ból 100-ra szaporítani.
Az 1 fiókra való korlátozáskor (vagy NB-ben 5 lépre) simán lehet szaporítani, csak tudni kell a célt.
A vándorlásba meg egyáltalán nem kavar bele, mivel a "korlátolt" méhcsalád egyedei nem merültek ki a fiasítás dajkálásában.
Ha a hordástól mentek tönkre a méhek, ez ilyen sport.
Az meglátszik a hordók számán is....ez egy háború, ami a megélhetésünkért zajlik, akkor pedig áldozatok is vannak.
Oldirty sajnos ez innentől pakolós kaptár, és bizony jól gondolod.
Szöktetéshez rengeteg + fiók szükséges, aztán szezon végén harcolhatsz a  molyokkal.
Jó dolog  a rakosgatós kaptár, csak bírjátok derékkal, energiával, és szigorúan 60 év alatt ajánlott, ha egyáltalán addig bírjátok.
A fekvő a nyugalom szigete, és nincs ez a sok "kacat".
Véleményem szerint 300 család fölött van óriási különbség a rakodók javára, persze rengeteg fizikai munkással kiegészítve, a vándoroltatása meg kész idegbaj.
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #759 Dátum: 2021. Február 18. 11:11 »
Felesben 2 fiókra az tesz anyarácsot aki nem ért hozzá, vagy nem sok mézre vágyik, vagy szeretne sok rajt a fán. Termeléskor a fészket (illetve helyesen inkább a fiasítást) a kaptárrész harmadára negyedére kell korlátozni, ellenkező esetben az adott fiókból nem lehet mézet kivenni. Ezért kell a 3 fiókos hunort is és a 4-5 fiókos félkeretest is 1 fiókra korlátozni.
Sokakban ez a korlátozás szó nem kellően tudatosul. A korlátozás itt azt jelenti, hogy a fészek attól még 2 fiókon marad, de az anya nem tud csak 1 fiókba petézni. A másik fiók hordásban kikel (vagy visznek el belőle szaporítani), meghordják, pörgethető.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #760 Dátum: 2021. Február 18. 20:18 »
"Ha egy fiókra zárom le az anyát akáckor. Szöktetéssel szeretném elvenni a az akácmézet a fészek(1 fiók) fölötti 3 fiókból, akkor + 3 fiókot rá kell tegyek a fészekre és utána a szöketetőt rá, végül pedig a 3 méztéri fiók a tetején?"

Válasz:"Oldirty sajnos ez innentől pakolós kaptár, és bizony jól gondolod.
Szöktetéshez rengeteg + fiók szükséges, aztán szezon végén harcolhatsz a  molyokkal."

Ez most komoly!? A kérdésre és a "válaszra" is gondolok!!!   Meglátszik ,hogy semmi közötök a 1/2 nb kaptárakhoz! 

Nem kell ahhoz csak 1 +fiók !   Ezekkel a fél fiókokkal lehet "megdolgoztatni" a méheket legjobban ,de nem úgy hogy megvárod,hogy meghordják mind a 3 félfiókot!! Ha ezt így csinálnánk "szarnának" dolgozni!! ;D

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #761 Dátum: 2021. Február 18. 21:00 »
"Ha egy fiókra zárom le az anyát akáckor. Szöktetéssel szeretném elvenni a az akácmézet a fészek(1 fiók) fölötti 3 fiókból, akkor + 3 fiókot rá kell tegyek a fészekre és utána a szöketetőt rá, végül pedig a 3 méztéri fiók a tetején?"

Válasz:"Oldirty sajnos ez innentől pakolós kaptár, és bizony jól gondolod.
Szöktetéshez rengeteg + fiók szükséges, aztán szezon végén harcolhatsz a  molyokkal."

Ez most komoly!? A kérdésre és a "válaszra" is gondolok!!!   Meglátszik ,hogy semmi közötök a 1/2 nb kaptárakhoz! 

Nem kell ahhoz csak 1 +fiók !   Ezekkel a fél fiókokkal lehet "megdolgoztatni" a méheket legjobban ,de nem úgy hogy megvárod,hogy meghordják mind a 3 félfiókot!! Ha ezt így csinálnánk "szarnának" dolgozni!! ;D

Igazad van, hogy semmi közöm a fél nb rakodóhoz! Mivel én fekvőben méhészkedek és érdekel a rakodó is. Ki szeretném próválni.

Minden jótanácsot és segítséget megköszönök.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #762 Dátum: 2021. Február 18. 22:50 »
Elegendő egyszerre egy fiókot leszöktetni. Szöktettem elvétve kettőt is egyszerre, azon picit több méh maradt, de működik. Ne legyen benne here, azok eltömíthetik a szöktető nyílását.
A szöktető alatt 3 fél NB fióknál kevesebb ne legyen normál esetben, különben nem fér el a család. A 3 fiók is max. 1-2 napra.

Az egy fiókra korlátozás akácvirágzás kezdetén. Igazából ez csak egy új fészekfiók megalakítása. Mire bepetézi az összes lépet (akác vége felé), akkorra körülbelül visszakapja a család a 2. fészekfiókot, tetszőlegesen (öreglépek nélküli) berendezett petézésre alkalmas lépekkel, a petézés folyamatos maradhat.

Alul lesz a fészekfiók, rajta rács, felette üres méztéri / műlépes fiók, 3. fiók a nagy felületű 10db fias lépekkel, 4. fiók a még szöktetendő repce, így lehet fiókosan kezelni. Maradék fias lépet el lehet venni másra, vagy 1-2 mehet alulra is, hogy könnyebben kialakuljon az új fészek, azok menet közben ott kikelnek, hely szabadul fel.

Elvileg így akác alatt nem is kell a fészket piszkálni. A fiasos 3. fiók felkerül majd 4.-iknek. Ez a "fiasgyűjtő" fiók külön pergetendő, mert nyomokban tartalmazhat repcemézet a sarkokban. Akinek ez fontos ...


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #763 Dátum: 2021. Február 18. 23:40 »
És a sok virágporos lép hova kerül?

üdv: jános

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #764 Dátum: 2021. Február 19. 07:36 »
Kedves rakodósok.
Én most is azt érzem, hogy ti rengeteget dolgoztok, folyton pakolásztok.
Még végigolvasva is elfáradtam.
Oldirtynak üzenem, hogy ezerszer gondolja meg, mert ismertem olyan méhészt aki pár év múlva eladta, mert nem tudott megbarátkozni vele.
A rakodó kaptáraknak rengeteg olyan plusz "kacatuk" van, ami a fekvőnél nincs, így pakolászni sem kell.
Ilyen az alább leírt szöktető, vagy a fiók pánt, menekülő tér, és a rengeteg plusz fiók, a molyok korzója.
Nem bántam meg a rakodózást, de ha 5 évvel hamarabb abbahagyom lehet ennyit nem költök természetgyógyászra, hogy a derekamat rendbe rakja.
A fekvő és a rakodó rendszer csatája nem mai dolog.
Fel kell állítanod egy virtuális serpenyőt, és abba minden rosszat és jót el kell helyezned.
Ekkor megtudod melyik rendszer passzol az egyéniségednek.
A rakodós kollégák csak fényezik a rendszerüket, de amikor a fiókok között szimatolnak, kutatnak a méhek, nem tudnak nappal serkenteni, etetni, nem tudnak aranyvesszőre vándorolni arról nem beszélnek.
Sokszor jobban tudják a méhek melyik kaptár következik mint a méhész.
A fiókot szétemelve csorog a zugépítményekből a méz, és hordástalan időben már  áll is a bál.
Egy anyarácsot nem lehet levenni a fészekről, mert azonnal megtalálják, minden dugni kell előlük.
Több száz rakodó kaptár lepántolása előtt nem árt beugrani a gyógyszertárba, hogy seduxen legyen náluk.
Az anyakeresgetés 3 fiókon maga a gyönyör.
Azért jó olvasni, hogy ez milyen egyszerű rendszer, és fele annyi meló van velük mint a fekvőkkel.
Ja nekünk, nincs fiókunk, nincs menekülőnk, szöktetőnk, pántunk, de ha elfáradunk akár meg is pihenhetünk egy fekvőn.
A rakodó kaptárban való méhészkedés a fiatalok sportja, erre előbb-utóbb mindenki rájön.
Nagyernyei Attila