Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 380025 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #720 Dátum: 2019. Október 29. 07:09 »
Bizony működik!
Itt nálunk, Tolna megyében van is erre példa.
A MÉHÉSZET szaklapban 2 éve olvashattatok róla, a képeket én mellékeltem hozzá.
A gond a stabilitásával lehet, az itteni kollégáé 10X10-es bukó mézkamrás.
Minden rakodókaptár szépen működik, ha egyenlő a lép a fészekben és a méztérben, mert így a lépek átfüggeszthetőek.
A többi az csak kínlódás.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #721 Dátum: 2019. Október 29. 22:31 »
Szia Csaba!

Igen, egy kicsit magas lenne.
Valóban, a stabilitás kritikus lehet. Hacsak úgy nem, hogy 10keretes fiókban van a 7NB keret, kétoldalról szűkítővel (hőszigetelős). Bár még ez ugyanolyan magas, viszont szélesebb.
Az átfüggesztés miatt a lépújítás is simán menne, és ahogy említették is: rajzásgátlás - repcén, akác előtt alatti tétlenkedés, esős időnél, ha nem tudnak kimenni napokig, akkor sem szorul meg, mivel a fészek nem túlzsúfolt, van helye az anyának.
A 3. fiókra a szöktetési lehetőség miatt gondoltam.
A kevesebb lépre (7db) pedig azért, hogy jobban megtöltsék a lépeket (ezt csak feltételezem).
(Akác után ( a rajzási időszak után) akár 2 fél méztér is kerülhet rá, a fészek kibővíthető 10 keretre.)

Csak azért gondolkodom ezen, hogy hogyan lehetne az NB lépméret adta jó tavaszi fejlődést összekötni azzal, hogy egy kaptárban megmaradjon az összes fiasítás, s így nagyobb népességű (termelőképességű) családot elérni akácra - akác utánra úgy, hogy a rajzási láz felébredésétől ne kelljen tartani még átmeneti esős időszakban (mint az idei) sem.

(Persze kísérletezhetnék 3x8 vagy 3x9 Hunorral is. Csak olyan lépen nincsenek családjaim, kaptárok sem hozzá.)

Üdv.: Attila


Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #722 Dátum: 2019. Október 30. 21:33 »
Szia Attila!
Értem én mit szeretnél. Nekem hunorban vannak a méheim és, hogy ne kelljen a fészekhez nagyot hajolnom, a talaj felszíntől 40 cm-re vannak az aljdeszkák. Nekem az: 3 szor 28 cm plusz menekülőtér és tető. Te számolhatsz 3 szor 38 cm plusz menekülőtér és tetővel.
Dönts igényed és képességed szerint.

Üdv: Csaba

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #723 Dátum: 2019. November 03. 08:37 »
"Bizony működik!
Itt nálunk, Tolna megyében van is erre példa.
A MÉHÉSZET szaklapban 2 éve olvashattatok róla, a képeket én mellékeltem hozzá.
A gond a stabilitásával lehet, az itteni kollégáé 10X10-es bukó mézkamrás.
Minden rakodókaptár szépen működik, ha egyenlő a lép a fészekben és a méztérben, mert így a lépek átfüggeszthetőek.
A többi az csak kínlódás.
Nagyernyei Attila"

Szia Attila!

Meg tudnád írni nekem, hogy pontosan (évszám és hónap) melyik a fent említett szaklap?

Köszönöm!
Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #724 Dátum: 2019. November 03. 18:24 »
Elküldöm a méhésztárs telóját privátban, és beszélj vele.
Sajnos komoly eü. problémája van, de lehet segítünk neki ha érdeklődsz a technológiája iránt, ez is erőt ad neki!
Nagyon ügyes, irigylésre méltó teljesítménye van.
Nyitott, és nyugodtan hivatkozz rám.
Bukó-mézkamrás, egyenlő lépes NB rakodó.
Működik, és gyönyörűen fejlődnek benne a méhek.
Üdv: Attila

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #725 Dátum: 2020. Február 12. 18:56 »
Hello!
Érdeklődnék,hogy 1/2nb-ben használtok építtető keretet? Ha igen  milyet?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #726 Dátum: 2020. Február 12. 18:58 »
Üres fél Nb keretet, kb 3-szor vágom ki.

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #727 Dátum: 2020. Február 12. 19:18 »
Köszönöm. És hova rakod? Nem kell valami lépcsík kezdésnek?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #728 Dátum: 2020. Február 12. 21:39 »
Az utolsó fias és a virágporos közé. Nem szükséges a lépcsík, a virágporos keret behatárolja az építést, szép szabályos lépet húznak. Az fontos, hogy erős családról beszélünk. Először tiszta herés lépet építenek, később vegyesen, dolgozót is, majd a sarkokba mézet is tesznek. Onnan látom, hogy nincs már szükség építtető keretre.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #729 Dátum: 2021. Január 01. 00:31 »
Üdv. Elsősorban Boldog Új évet kívánok mindenkinek.
Másodrészt szeretném megkérdezni hogy ki hány keretes hunor rakodót ajánlana. Én a 2x10 keretel méhészkedem jelenleg (10 család), de hallottam hogy ez lehet nem éppen a leg megfelelőbb választás volt. Esetleg érvek más keretszámú hunor kaptárról szívesen meghalgatnék. Kinek mi a véleménye melyik hunor rakodó az ami keretszám tekintetében a leg megfelelőbb lehet.
Válaszotokat előre is köszönöm.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #730 Dátum: 2021. Január 01. 09:08 »
Már leírtam, de azért visszakérdeznék, mert többektől hallottam már ezt a 20 keretes hunorral történő "méhészkedést". Azt hogy lehet? Egyféleképpen tudom elképzelni, ha tavasszal a fias felét elvesszük, sehogy máshogy. Nekem volt 22 keretes hunorom. Ugye én nem lesegetem 3 naponta mert nem kell, és bizony olyankor az történik repcén, hogy 10-11 nap múlva mire belenéztem már nem kellett levennem a menekülőteret mert egybe volt építve a méztérrel és a teljes zugépítmény tele is volt hordva. Szóval kicsi az a kaptár a méztermeléshez, de ez a könyvekben is le van írva.
A másik. A rakodókaptárakat épp azért találták ki nyugaton már nagyon régen, mert az egyetlen megoldás arra, hogy nagy méhészetekben ne szakadjon bele a méhész a munkába, ne kelljen az összes idejét ott töltenie. A munka attól gyorsul, hogy nem a kereteket kell egyesével mozgatni, hanem keret csoportokat, fiókokat. Egy két fiókos rakodókaptár az nem rakodókaptár, mert nem kezelhető fiókosan, nem szöktethető, azaz minden előnye elvész. Mivel a mérete miatt még tágra is kell csinálni (legalább 12 keret), a tavaszi fejlődés sem olyan benne csak akkor ha a fekvő módjára van kezelve, a mézteret emelgetni sem lehet mert nehéz, és a mézet is ugyanúgy kell elvenni belőle mint egy fekvőből, kemény hadakozással.
Szóval nem értem, de hátha akad majd valaki egyszer aki elmagyarázza.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #731 Dátum: 2021. Január 01. 09:21 »
20 keretes Tamási rendszerű kaptár.
Aljdeszka, 10 keretes hunor fiók, 10 keretes méztéri fiók, menekülő, tető. Sajnálom ennél érthetőbben nem tudom leírni milyen egy 20 keretes Tamási rakodó rendszerű kaptár amivel megy a "méhészkedés". Méz elvétel szöktetéssel, üres keretek a fiókban csere, szöktetés után leveszem.
Nem értem ezen mi olyan egetrengetően nem belátható dolog a Tamási rendszerű 20 keretből álló kaptár típus,és igen ha többlet fiasítás van egy adott családnál hiszen 20 kerettel azért nem hagyunkn meg 10 tábla fiast, akkor elvesszem és oda adom esetleg a gyengébb fiassal rendelkező családnak.
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 01. 09:24 írta Berényi József »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #732 Dátum: 2021. Január 01. 10:31 »
Ezt írja wr méhésztárs:
"Egy két fiókos rakodókaptár az nem rakodókaptár, .."
Ebben tökéletesen egyet értek vele!
Ezért akácon általában 2 méztérrel, de sokszor 3-al dolgoztam.
Sokat kell ebben a rendszerben dolgozni?
Nem!...rengeteget, de az eredmény magáért beszél.
És mint a képen is látható, a fészket is korlátoztam, mivel a függőleges anyarácsig le kell zárni!
Amelyiken 1 fiók van, azokról már a 2. fiókot lepergettem!
Minden kaptártípussal lehet eredményesen méhészkedni, csak a technológiát kell hozzá profi módon alkalmazni.
Ebben van vita, hogy ezt sok vagy kevés munkával lehet elérni.
Szerintem kimagasló méztermelés többletmunkával érhető el.
A virtuális méhészkedésben nem hiszek, itt bizony sokszor kemény fizikai munkát kell végezni, akkor talán lesz eredmény.
A három tényezőből egyért vagyunk felelősek, a méhcsaládok "helyzetbe hozásáért".
Az időjárás, és a méhlegelő milyensége nem tőlünk függ.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #733 Dátum: 2021. Január 01. 13:17 »
Idézet
Nem értem ezen mi olyan egetrengetően nem belátható 
Hát éppen ez amiket leírtál, de már világosodik a kép. Tehát akkor az van, hogy ahelyett hogy hagynátok a családot fejlődni meg mézet hordani, elveszitek tőle a fiast, hogy beleférjenek abba a 2 fiókba. És miért jó ez? Miért jó ugyanazon a negyed négyzetméteres helyen azzal az 1 családdal 1 fiók mézet termeltetni, amikor termelnének azok 2 fióknyit is, ha lennének többen és lenne hova?
A másik. Írod hogy szöktetsz. Bár nehéz kihámozni abból amit írtál hogy hogyan, de gondolom nem úgy hogy a 2 fiók népét 1 fiókra szökteted mert az vagy nem fog menni, vagy csak akkor ha gyengécske a család, hanem úgy, hogy viszel alájuk egy üres fiókot és arra szöktetsz. Na de honnan? Ha van mondjuk 100 családod, akkor tartasz valahol még pluszban 100 fióknyi lépet, hogy legyen mire szöktetni? Mi a francnak a plusz fiók? A hunorral 3 fiókon kell dolgozni (3x8 vagy 3x9) és akkor megy minden mint a karikacsapás, nem kell egyetlen plusz keret sem, csak annyi ami náluk van. Leszöktetsz 2 fiókra, a 3.-at elveszed, utána csere, visszaviszed a kipörgetett fiókot, a telit felülre rakod és szökteted újból. És ami még (nekem) lényeges, hogy nincs keveredés, minden család a saját fiókját kapja vissza, nem a szomszédjáét. A szűkebb fiókban jobban fejlődnek tavasszal, stb. stb.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #734 Dátum: 2021. Január 01. 13:31 »
Nagyon szépen köszönöm a választ teljes mértékben érhető most számomra. Igen valóban így csináljuk ahogy leirtad ezek szerint tévesen. Kérlek nézd el nekem még kezdő vagyok ez a téren. Igen valóban így csináljuk amikor a méztéri fiókban lévő keretek "megtőlnek" és alkalmas az elvételre kivisszük a tárolóból az üres  fiókokat, és szöktetünk. Utána leszedjük amikor a méhek leszöktek az üres fiókra és visszük be a mézet. A család 2 fiókon marad továbbiakban. Egy fészek és anyarács méztéri fiók.
Köszönöm ezek szerint rossz irányba tartunk, ezt sajnálattal hallom,de jobb rájönni később mint soha.
De akkor ezek szerint 3 fiókon megy a méhészkedés és a szöketés ideje alatt 2 fiókon maradnak a méhek,a felső 3-ik fiókból ahonnan leszöktettél az ugye pl 1.5 nap múlva üres lessz. A méhek pedig 2x9 kereten vannak,a 3-ik fiók meg ott van méhek nélkül.
De pl akác hordás után szöktető elvesz és a méhek utána pl napraforgóig újra 3x9 kereten vannak?
Elnézést ha nemigazán sikerült a valóságot leírnom sajnos nem teljesen tiszta a kép még ez ügyben hogyan is kell egy ilyen 3x9 keretes rakodóval méhészkedni.
Köszönettel Berényi József
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 01. 14:12 írta Berényi József »