Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379938 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #645 Dátum: 2019. Június 09. 11:26 »
Azt szerettem volna mutatni hogy nem csak a hunoron fejlődnek fel a méhek akácra maguktól. Feljön az a nagybocin is magától, a négy kereten kitelelt is. Nem keretméret függő ez. A méhész vagy érti a szakmát vagy se. A jo technológiák a méheknek egyformán jók, nem panaszkodtak még se a felesre se az nb 18 ra és a 3x10 hunorra sem. A méhésznek nem mindegy az biztos. Nekem mint alföldi vándornak a tisztan feles jött be legjobban,  egyforma keret az alap. És tőlük veszem el a legkönyebben legbiztonságosabban a legkisebb zavarással a mézet. Volt nekem már minden, eveket vándoroltam 1-1 tipussal meg egyszerre is. Errefelé az a par hunoros kolléga mindig fán van, elképesztő miket kitaláltak már, hihetetlen magas fakról is lehozzak a rajt. Van azért nb fekvő méhészet is, azokra meg az jellemző hogy korlátozott, mézet csak hagyományosan veheti el, kaptár térfogatát növelni nem tudja. Egy csomó legetőségtől el esik. Hobbiméhészként se mindegy semmi.
Üdv:robi

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #646 Dátum: 2019. Június 09. 11:37 »
Nekem más a tapasztalatom, meg gondolom a sok fekvős sem azért szűkítget meg bővítget egész tavasszal, mert feljönnek maguktól is. Ha feljönnének nem csinálnák. Na mindegy.

Nemrég írta valaki, hogy ott voltak a rajok Nógrádban. Aki most ott kezdő az összeszedhette volna, el is indult volna belőle egy kisebb méhészet.  :) Amelyik nincs olyan magasan, hogy pecabottal ne lehetne fölötte átdobni, vagy csúzlival átlőni, azt le lehet szedni. Na nem mindet, de úgy 10-ből hetet biztos. Csak hát rámegy az egész nap, aki ott méhészkedik éppen az nem ér rá még arra is.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #647 Dátum: 2019. Június 09. 12:13 »
Mindíg tudok nevetni az írásaidon wr!!!
Tudod mi történik felesben az olyan családokkal amit mondtál ...., repce elején lefüstölöd a 3. fiókból, alá anyarács, majd akácig aládobsz még egyet a legfelsőnek, akác előtt felhúzol pár fiast .... tényleg többet dolgoztam mint te hunoron :D de bonyolult volt ..... a gond ott van, h ez az ideális kép, csak, h az ritkán van! A valóság , h a családoknál ott kell lenni, illik tudni hol tartanak, más egy termelő méhészet, és a hobbista 20 családja .... az idei év tökéletes példája volt ennek!!! Bár tudjuk mindenki küzdött, te csak ültél, a hunor nem rajzott, csak termelt!!! :D
Ezen én inkább sírnék. Amit leírsz, az egyenes út a rajzáshoz.  :D Rajzik a hunorom is, csak az a nagyon nem mindegy, hogy az állomány 60%-a készül a fára, vagy csak a 10-20%-a. Mert az egyből töredéke munka.

 ;D ;D :o :o jahj ne csináld már  :o, szóval azt mondod, amit én leírtam pepitában, ugyan azt amit te a hunorrol áradozol ..... az felesben, két fészekfiókon 60 % rajzás, nálad a 9 hunor fészekben 10 20% , jahj tényleg ne csináld  :D :D ;D
Csak arra írtam, h bármelyik egyenlőlépesben lehet olyan "lazán" méhészkedni, mint ahogy azt te itt előadod, kár, h ezek a valóságban másként mutatnak  ;)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #648 Dátum: 2019. Június 09. 12:38 »
A szűkítés meg bővítés kicsit tul van tolva a bicigli. Ha csak ennyi lenne a fekvő gondja 1500 családot is ellátnék magam,  főállás mellett természetesen hogy vakítsak is egy kicsit. És hagy egye a fene azt a 80-100 csaladost aki bele van dögölve a munkába a méhekkel. Más meg több százat ellat maradektalanul mellekállasban ::), intenzíven vándorolva ;D, hát persze. Na mindegy. Szóval igazan nem nagy dolog azt a gyékény oldaltakarót arrebb tenni ami ugyis bent van mert nem telelhet pl 18 kereten. Mondhatnám egy gyerek is könnyen átlátja es pillanatok alatt megcsinálja szinte. Ez a szükítek meg bővítgetek egyáltalán nem takar nagy munkát. Egy öreg faszinak a szomszed faluban még 70 valahany évesen is 240 csaladja volt nb 18 ban. Pont azert mert a tető felhajtás volt a legnehezebb munka benne. Méhészkedni tudott benne normálisan könnyen, rakodashoz pergetéshez meg megvoltak az emberei. Rakodókban egyaltalan nem tudott volna csinálni semmit, emelgetni már nem birt csak keveset. Minden videknek minden embernek megvan ami a legjobb oda, vagy neki. De szerintem a kaptar es keret "problémák" eltörpülnek az időjárás mellett. Az i re ő teszi fel a pontot. Ami eddig volt az idén az macskaszar, kaptarfajtaktól függetlenül. A napraforgó ha velünk lesz az kimozdíthatja az ágazatot a holtpontról. Bejöhetne pl egy olyan mint 2013 ban volt. 4 szer raktak meg a kaptárakat.

Na még annyit hogy ugye itt hunorban Jenő bá az ász. Nem is szeretnék vele vitatkozni mert nagyobb koponya mint én jóval. Neki a 2x12 állóban ott, úgy jó ahogy van. Én annyit módosítanék mivel több gerinctörésem is volt, hogy pl 2×13 lenne, a meztér meg levehető de egy egyszerű megoldással felrakástól kezdve bukó lenne. A franc emelgetné annyiszor. A tetőn meg lemez lenne, a rossebb csomagolna meg 1 fél hazra valo téglát pakolna.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Június 09. 12:59 írta robi 75 »
Üdv:robi

*

nata

  • ***
  • 175
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #649 Dátum: 2019. Június 09. 16:50 »
Az 1/2nb elvileg a fiókos kezelésre lett kitalálva. Ezzel szemben a többség ezt nem tudja megvalósítani, mert a családok nem egyformák. Ezt egyenlítéssel se lehet igazán megcsinálni. Egy 1000+ családos hunoros méhésszel beszélgettem jó pár éve erről, ők is kipróbálták a felest. Ő ezeket a dolgokat elmondta róla, hogy pl. a fészekfiókcsere is olyan, hogy az egyiknél 2 napja kellett volna megcsinálni, a másiknál 3 nap múlva. Ezzel szemben a hunort fészket ha a család "belakta", nem is kell utána háborgatni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #650 Dátum: 2019. Június 09. 18:13 »
Hát igen, a hunort meg azért találták ki mert a sok békebeli hitlerbajúszos nem engedett az úristennek se, kicsi legyen vagy nagy? Így lett egy közepes is, és kuss lett, mindenki amibe akarja abba nyomja. A hunor feszket miután belakta a család pont utánna kell háborgatni. Az igaz a felesnél a fiókos kezelés papíron működik csak. Gyakorlatban elvannak a két feszekfiókon egész évben ráccsal lezárva. Kettő méhészkedés alkalmával emeltem fel a rács fölé a harmadikba 4-6 fedett fiast a második fiókból. Utanna tenyleg nem kellett piszkálni. Első alkalom repce indulás, akkor kapja a harmadik fiókot, 6 fedett fel, hejére szűzkeret, harmadikba + 4 műlép. Anyakeresés semmi erös füst leviszi az alsóba de amúgy is beleütöm a fedett fias keretről a méheket, szóval halad hajolni se kell mélyet. Igy birja egesz repce alatt, félidő környékén vagy utánna valamivel ment a negyedik fiók is felfelé. Úgy vettem észre hogy a feles motorja a második fiók, gyak elég abban méhészkedni, van hely, akácra az az anyuci 6 keretet birtokba vett az alsó fiókban is megnéztem de gyak ott egész évben nem csináltam semmit. Összességében a 20 nb nek megfelelő helyen egész évben kiválóan megvoltak a családok, két fontos mozzanat volt a fedett fias felemelése a harmadik fiókba, ezenkívül dögunalom, direkt nem variáltam semmit hagytam a családot tegye a dolgát, be is telelték magukat már naprán. A npra úgy kezdődött hogy a második fiókot fullra rakták lefedték anyát leszorították az alsóba de a széle ott is mézes volt. Mondom ok telelés elintézve. Figyeltem de nem piszkáltam bele. Ezen felül a fölső két méztéri fiókot kétszer megrakták azon a naprán. És go. 1 szavam se lehetett. 
Üdv:robi

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #651 Dátum: 2019. Június 09. 19:49 »
Hála égnek, hogy nincs már rakodókaptáram.
Ti annyit pakolásztok, hogy már az olvasásától  elfáradtam, mit hová tesztek.
Ennyit pakolászni..... ; :P
Nagyernyei Attila

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #652 Dátum: 2019. Június 09. 20:05 »
Hála égnek, hogy nincs már rakodókaptáram.
Ti annyit pakolásztok, hogy már az olvasásától  elfáradtam, mit hová tesztek.
Ennyit pakolászni..... ; :P
Nagyernyei Attila

Naaaaa! Azéééé....Összeírjam?! :D

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #653 Dátum: 2019. Június 10. 01:27 »
Sziasztok!

"Tiszta" felesekkel kezdtem, ebből van túlnyomórészt az állomány.
Az NB fészken gyorsabb a tavaszi fejlődés, jobb a telelés, repcén ezek dupla annyit hordtak általában.
Felesnél az 1 fiókra zárás akácra megfelelő időben biztosítja, hogy a család fejlődési pályán marad. Olyan ez, mint egy "sebességváltás".
Lezáráskor petézésre alkalmas léppel, szűzléppel. Első körben itt lehet fészeklépet újítani, másodszor akác után, amikor az 1 fiókról visszabővítem a fészket 2 fiókosra (előre berendezett fiókkal). A fekete lépek így mind kiselejtezhetőek.
Nyár folyamán mérsékelt hordásnál, serkentéssel.
Idén az akác késett, vártam 1 hetet az anyazárással, néhány család így rajzóra fogta, a többi rendben volt, tanulok belőle.
Nekem a feles rakodó egyenlő lépekkel bevált. Ami nehéz, az a teli fiókok pakolászása, pl. szöktetőre.
A 3x8, x9 hunor is biztosan jó, de nekem épp elég a feles fiókot emelgetni (20-24kg).
Egyedül el tudok végezni minden feladatot, akár mézelvétel szöktetéssel esős időben is.

Üdv.: Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #654 Dátum: 2019. Június 10. 06:25 »
Az NB fészken gyorsabb a tavaszi fejlődés, jobb a telelés, repcén ezek dupla annyit hordtak általában.
Nekem a feles rakodó egyenlő lépekkel bevált.
Nekem ez a két mondat eléggé ellentmondásosnak tűnik ugyanabban a hozzászólásban.  :) Pont a jobb tavaszi fejlődés és a kevesebb munka miatt tesznek alá sokan NB vagy Hunor fészket a 2 feles helyett. Na meg a 20 félkeretet egyenként kiszedni és lebölcsőzni sem kutyafüle.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #655 Dátum: 2019. Június 10. 08:42 »
WR
[/quote] Na meg a 20 félkeretet egyenként kiszedni és lebölcsőzni sem kutyafüle.
[/quote]
Na ezt a részét utálom. Idén nem működött az “adjunk helyet az anyának, meg építtessünk sokat... “, ugyanúgy húzták a bölcsőket.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #656 Dátum: 2019. Június 10. 09:22 »
V
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:02 írta oszkár »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #657 Dátum: 2019. Június 10. 09:28 »
Meg nem mondom a lap évjáratát és számát, de valaki sok évvel ezelőtt írt erről egy nagyon jó, több oldalas cikket, hogy miért is kell a felesben a felső sorból a fiasokat az alsóba pakolgatni két ütemben. Épp azért, mert az anyának esze ágában sincs oda lemenni, vagyis a család sokkal vontatottabban fog fejlődni. Szóval működik a lefejlesztés, csak közel sem úgy ahogy a fejelés, és nem robban a család.

Ez a Cserényi technológia. Réges régen abbahagytam volna a méhészkedést, ha ezt a technológiát kellene alkalmaznom.

Ugye, normális, 1 anyával fejlődő, és nem előző évben kettőből összerakott családokról beszélünk.
Na ezért nem érted a dolgot! A rendszer része az őszi "kiegyenlítés". Attól működik.
 
Mellesleg el sem tudom képzelni amiket néha írsz, ilyen 8 fiókos tornyok meg hasonlók. 
Az a tavalyi év volt, amikor a szomszéd méhei átpártoltak hozzám. Akkor sem akartak rajozni, ahogyan idén sem.

A másik, ez a dupla fiók mint fias elmélet, hogy akkor nem húz bölcsőt, nincs raj. Hát, ez gyakorlatilag az összes kaptárra igaz, mégis tele van mind bölcsővel... Nálam a 27 keretnek sosem éri el a felét a fiasítás, azaz sosincs a kaptárban 13-14 fias keret, mert addigra jön a hordás, le van az anya alulra zárva.
Mondom én, hogy nem érted! A tétel : Ha az anya rendelkezésére álló kaptár dupla térfogatú, mint a fiasítás mennyisége, akkor nincs rajzás. Nálad azért van, mert le van zárva az anya. Ha én berakom az anyarácsot, akkor nálam is húzzák. Nagyon fontos, hogy mindig duplának kell lennie. Amikor nem egyesített családokról van szó, akkor a két fiókos telelő család alá a két fiókot egyszerre már márciusban be kell rakni. Nem akkor egy fiókkal fejelni, amikor tele van néppel a két fiók. Ez a különbség. Itt már megszorult az anya. Az alábővítésnél az ideálisnál több méh azonnal lemegy az alatta lévő fiókba, tisztogatja, az anya először csak néhány heresejtet petéz be, aztán ahogy kel a nép, úgy foglalja el.
Tavaly, amikor azt írtad, hogy nálad a háromszor kilenc hunoron nem szorul meg a család, ezért nincs rajzás nálad (ehhez képest most mást írsz), akkor én azt írtam, hogy az nem azért van. Hanem a Nosema miatt. A rövidebb átlagos élettartam miatt a méheid korán válnak gyűjtővé, ezért nincs dajkafelesleg. Nos az idei év nálam ezt fényesen bizonyította. Hiába voltak már tele méhhel az alsó fiókok, az anya most tényleg vontatottan volt hajlandó lefelé menni. Az ok a Fumagillin hiánya. A rövidebb élettartam gyönyörűen látszik náluk. Meg a K szárnyak is. Tehát évi kétszeri Fumagillin nélkül (meg aztán agyonatkairtózott családoknál) az anya lefelé terjeszkedése valóban vontatott. Ilyen esetben valóban nem úgy működik a dolog. Sokkal több időre van szükség, hogy 3-4 fiók fias legyen. Én azonban azt gondolom, hogy ez független a kaptártípustól.

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #658 Dátum: 2019. Június 10. 10:10 »
"Hi
























































 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 21:02 írta oszkár »

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #659 Dátum: 2019. Június 10. 10:13 »
Már ezért megérte idejönnöm, ma megtudtam hogy már ezt se értem, nem csak a szűkítést, a pakolgatást, az atkairtást meg a többit.  ??? Szóval semmit sem értek.  ;D ;D ;D
Örülök is ennek a ténynek nagyon. Mindent "jobban" tudsz, jobban is csinálsz, ezért is lehet az, hogy nálad lesz az ősszel 2 családból összerakott 1 családodnak tavasszal 1 fél fiók repceméze, az én nem összerakott családomnak meg minimum 1 hunor fiók repceméze.
Az akácon is sírt mindenki, elképesztően gyenge eredmények születtek, nekem pedig lett egy jó közepes évem így is, szóval egy szavam nem lehet. Most már biztos vagyok benne hogy azért, mert nem értek semmit, de tényleg, az égvilágon semmit abból a sok sületlenségből amit néha itt olvasok.