Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379810 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #60 Dátum: 2015. Április 12. 18:10 »
Köszi. Igen, akácig meghagyom őket, kíváncsi vagyok, hogy jobbak-e, mint a többi. Az biztos, hogy népességben magassan a legjobbak most. De szerintem annyival nem jobb, hogy kezelhetetlenek. Hiába a füst, kinyitom a kaptárat, és tódulnak kifelé, átszúrnak a ruhán, a kesztyűben egyszerre 5-en szúrnak bele, ott lógnak szegények. Szerintem annyival nem lesznek jobbak, hogy ezt a stresszt minden alkalommal átéljem :D
Akác után anyát cserélek náluk

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #61 Dátum: 2015. Április 12. 19:41 »
Hát ja. Elég idegesítő amikor nem tudsz megmozdulni anélkül, hogy ne szúrna meg 5 egyszerre! Hosszútávon egyértelmű, hogy az anyacsere a megoldás, nem valószínű, hogy csak úgy megszelídülnek. Sőt! Lehet, hogy repcén még rosszabb lesz. Kitartást hozzájuk!

Nb18

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #62 Dátum: 2015. Április 12. 20:59 »
Szerintem az a legjobb, ha jó gyűjtő is, meg nem is szúr. Már csak a szomszédok, meg a környezet miatt is érdemes ezeket mihamarabb lecserélni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #63 Dátum: 2015. Április 12. 22:05 »
Felénk nincs repce, úgyhogy attól nem lesz rosszabb. De a szomszédok miatt tényleg nem szabad hagyni ezeket. Nem hiányzik, hogy balhé legyen. Mellette lévő család is majdnem olyan népes, de jámborak. Nem bántanak

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #64 Dátum: 2015. Április 12. 22:15 »
QUQURIQ !!!

Adj még egy esélyt az anyának!
Tegyed arább a kaptárt, ha tudod! (előre, hátra, jobbra vagy balra)!
Az a legjobb, ha van 3 km kívüli telephelyed, vigyed el oda!
Meglátod, hogy nem lesznek vadak!

Üdv. Kiskakas!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #65 Dátum: 2015. Április 13. 08:32 »
Üdv, Kiskakas!

Kukorékolnál még nekem erről a technikáról? Mi a lényege, és miért lesznek kevésbé vadak, ha máshová rakom őket?
Három km az sajnos nem megoldható.

Köszi

Zoli

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #66 Dátum: 2015. Április 16. 20:25 »
QUQURIQ !!!

A földalatti vízér ingerli a méheket. Igaz, hogy a terméshozam itt a leg jobb.
Ezeken a pontokon, a kiteleltetés nagyon veszélyes, mivel az állandó földalatti vízfolyás felett rosszul, zaklatottan telelnek a méhek.

A Kiskakas

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #67 Dátum: 2015. Április 17. 17:33 »
Hmm ez akár lehetséges is. Viszont ezeket a méheket tavaly vettem, és mikor a másik méhészetben átpakoltuk a kaptáraimba - mert kereten vettem-, akkor is ilyen vadak voltak. Úgyhogy esetünkben szerintem nem a vízér a gond. De kíváncsiságból megnézetem ismerőssel, hogy megy-e ott vízér. Olyan pálcás módszerrel.

De, hogy ne unatkozzunk, a mai napra is van egy kérdésem. Már teli van a fészek keretekkel, mert be kellett tenni, olyan sokan vannak a méhek. Kedvező az idő, és nagyon sok virágpor van, így fiasítás is sok van. Viszont raktam be műlépet, hogy építsenek, meg fél NB-keretet, atkacsapdának. Azt már be is petézte az anya. A műlépet későn akartam kivenni, és sajnos azt is bepetézte az anya. Kérdésem, hogy ilyenkor hogyan tudnék mégis építtetni még műlépeket? 11-ből 8-9 kereten fiasítás van, a többi meg mézes-virágporos. Tehát, már nincs helye a műépes keretnek. Ti hogyan oldanátok meg?

Köszi
Zoli

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #68 Dátum: 2015. Április 17. 19:38 »
W.Zoli!
Nagyon jó a kérdés.
Amit válaszolni fogok az macerás, de biztonságos az álcák számára, és továbbra is töretlenül fejlődik a méhcsalád.
A fészekből a méztérbe húzzál fel, két kelő fias lépet.
A fészket úgy takard meg, hogy 7 kertet teljesen fedjen a takaró, 4-et pedig egyáltalán ne takarj.
Tegyél anyarácsot, és a méztérbe feltett fias mellé egy-egy zárólép mindkét oldalról.
A takarásod úgy néz ki, mint egy "L" betű.
Úgy is hívjuk, L alakú takarás.
A fészek melege felszáll, a fedett fiasok nem fáznak, alul pedig tudsz építtetni.
Ahogy fejlődik a család, az alsó takarót húzod kijjebb,ekkor már fent is építhetsz.
Macerás módszer, de nincs rajzás, bombára lehet felfejleszteni a méheket.
A 8-9 keret fias ebben az időszakban már alapból veszélyes.
Szerintem nagy gondod lesz a rajzással.
Remélem tudtam segíteni.
Ha nem értesz valamit, még részletsebben leírom.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #69 Dátum: 2015. Április 17. 20:04 »
Az akácot általában az erős, de nem túl erős családok tudják a legjobban kihasználni.
Ugye ismerjük azt a jó 80-85% -os családot akácvirágzás kezdetén, előző évi anyával, jó korosztályösszetétellel, szép lépeken... Hm...  8)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #70 Dátum: 2015. Április 17. 20:37 »
Köszönöm, Attila, nagyon érdekes, amit leírtál. Most lehülés jön, de utána ha már jobb idő lesz, megnyitom a mézteret ahogy leírtad.
Zoli

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #71 Dátum: 2015. Április 17. 20:43 »
Sziasztok!
- Szabad-e az építtető keret mellé tenni a műlépet, vagy inkább a túlsó oldali szélső fias mellé tanácsos? Az ÉK van ahol teljesen kiépült, de még nincs bepetézve, máshol kétharmada kiépült.
- Attila! A szűkített fészek miatt eleve két fiókon helyezkedik el a 8-10 keret fiasítás. Gondolom ilyen szituációban lehet fönt építtetni. Jól értelek? Az ÉK is fönt van, hogy lássam mi történik.
Ata

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #72 Dátum: 2015. Április 22. 12:32 »
Sziasztok!

Tegnap az 5-ből négy családnál találtam anyabölcső kezdeményezést. Megnyitottam a mézteret, anyarácsot beraktam és  felülre raktam egy-két fiasításos keretet, melléjük műlépet és mézes keretet. Úgy, hogy egy mézes, egy-két fiasításos aztán műlép zárja. Jó ez így? Mit kellene még csinálni, hogy elmaradjon a rajzás? Vagy most, hogy több a hely meg a feladat (építés), visszafogják magukat? Anyabölcsőket még csak elkezdték építeni. A leggyengébb családnak beraktam egy táblás fias keretet méhekkel együtt. Jól megfüstöltem őket, és a legszélső fias mellé tettem. Tudnátok javaslatokat adni, hogy hogyan tovább? Elég-e a méztér megnyitása, vagy figyelni kell a bölcsőket és esetleg rajokat készíteni?

Köszönöm
Zoli

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #73 Dátum: 2015. Április 22. 23:26 »
W Zoli!

Jól csináltad csak egy kicsit később mint kellett volna!
Kérdésedre a válasz:vagy abba hagyják vagy nem.
Nagyon sok mindentől függ,a "jólét" nem segíti azt,hogy a család megnyugodjék.
Nincs sok családod majd megoldod!
Ha a végső stádiumba jutsz,lefogyasztják az anyát,akkor vedd ki és bölcsősen mézeltess.
Az anyával gyönyörű családot lehet ebben az időszakban felfejleszteni,a bölcsős család rengeteg mézet hozhat.
A részletekbe nem mennék bele,bár az ördög ott bújik meg.
Ezzel a módszerrel sok sikeres méhész termel.
Telefonon szívesen segítek a részletekben.
Ne feledd a legszebb dolog a méhekkel való foglalatosság,a tavasz az meg egy csoda!

Csányi Antal



Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #74 Dátum: 2015. Április 23. 09:00 »
Köszönöm, Antal!
Megnyugtató, hogy nem rontottam el. Ez az első tavaszom a méhekkel. Attila már írta, hogy nyissam meg a mézteret, de a hidegebb idő miatt nem mertem. Most nem a termelésére megyek, hanem tanulásra. Anyát nem merném idén elvenni, mert az már magasabb szintű méhészkedés. Vagy inkább az a méhészkedés, amit én csinálok, az csak méhtartás és tanulás :)

Figyelem őket, és ha fedett bölcsők lesznek, akkor csinálok rajokat. Tényleg nagyon érdekes. Jó lenne többet foglalkozni velük. Igazán csak hétvégén tudok rendesen foglalkozni velük.
Zoli