Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 382170 megtekintés
*

Berci

  • ****
  • 250
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #585 Dátum: 2019. Április 15. 17:40 »
A kérkedésről jut eszembe!

"Most meg megyek, van egy pár bölcső. Megmentem őket!"

 Akik ezt olvasták biztos azt hiszik:Na a "nagyképű"mit vagánykodik itt a méheivel! Már rajzanak neki,hát persze! :)
Elgondolkodtak honnan lehet még bölcső rajzás nélkül?
Aki visszaolvas az majd rájön!



Ha Jenő írta...és miért ne?!... akkor valószínű, hogy váltják az anyát a családok és ezért van bölcső. Megmenti. A családot megerősíti fedett fiassal és hagyja, hogy újabb bölcsőt neveljenek. Napra pontosan tudja, hogy mikor lesz fedett bölcsője.

*

oszkár

  • *****
  • 1133
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #586 Dátum: 2019. Április 15. 21:02 »
[qu
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:43 írta oszkár »

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #587 Dátum: 2019. Április 22. 09:29 »
Sziasztok!

Mekkora a kijárónyílás optimális mérete ilyenkor:

Fél NB, 3. fiókot már megkapták, benne 2-4 műlépet kiépítettek. 2-4 kg mézet már beraktak.

Alsó kijárón reggel benézve keretek alját bundásan takarják, esetleg a szélső keretek alsó lece látszik. Harangocskákkal kezdenek bíbelődni.

Köszi a választ:)
Attila

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #588 Dátum: 2019. Április 22. 13:52 »
Mivel hordás van, ki kell nyitni amennyire csak lehet! Ha fa kaptárad van, és süti az oldalát délután a nap, meg még a fészekben is bundásan vannak a kereteid méhekkel, akkor ez egyenes út a rajzáshoz. Nem véletlenül bíbelődnek a harangokkal...
A kijárót nyisd ki teljesen, a fészket húzd szét 3 fiókra, igazából az alsó fiókban csak az anyát hagyd ott petézésre alkalmas lépekkel, meg a nagyon heréseket, mert azok nem tudnak átmenni az anyarácson. Vagy kell egy pici lyuk a menekülőtérre ahol a rács fölött lévő herék ki tudnak menni.
Amelyik fa kaptárat órákon át éri a délutáni napsütés, annak simán lesz 40-45 fokos belül a fiók hőmérséklete, tehát olyan lesz mintha fűtenéd belül a kaptárat, ez nem vicc, egyszer megmértem. Na az a meleg sem lassítja a bölcsőhúzást...
Ez a baj a csupasz deszkával, télen hideg, nyáron meleg, épp fordítva mint ahogy kellene.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #589 Dátum: 2019. Április 22. 18:54 »
Wr!  A Te rendszered, technológiád müködne ugyan úgy melegépitményüként is?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #590 Dátum: 2019. Április 23. 06:09 »
Hát Wr,most ki fog derülni milyen ember vagy.

Szeintem leírtál egy teljesen rossz elképzelést,méhészszakmailag nagyrészt helytelen,nagyrészben téves gondolatot,még akkor is ha logikusnak tűnik is és részben igaz is.
De nem lényeges!!!!
“Ez a baj a csupasz deszkával, télen hideg, nyáron meleg, épp fordítva mint ahogy kellene.”
Egyszerű érvekkel cáfolni fogom.Kíváncsi leszek a reakciódra.

A méhcsaládok teljesen egyszerű módon kompenzálják a csupasz deszka általad leírt,véleményed szerinti ”hiányosságait”.
—Télen sosem a kaptárt fűtik,csak az éppen aktuálisan szükséges részét.A méh önmaga a takaró.Családok csak azt a teret fűtik amit használnak,csak a gyengék használják a falat takarásnak,még a szűkített,”agyonszűkített” család is a szélső keretet használja utoljára.
Ebből egyértelmű,hogy nem túl fontos kérdés télen a kaptár falának hőszigetelő képessége.
—Nyáron a méhek az egész kaptárnak a hőjét szabályozzák,főként a levegő szellőztetésével,levegő páratartamának változtatásával.Ismét nincs jelentősebb különbség “vékony-vastagfalú”,”jól-rosszul” szigetelő kaptár között.

Egy nagyon egyszerű példa.
Úgy húsz éve szuper éveink voltak,több év is 100 kiló feletti család átlaggal a felső akác végéig,2-3 vándorlással és utána még volt hárs ,napraforgó mézünk is,bár az nem túl sok,mert az akác alatt pár keretre korlátoztuk az anyát.Mindez Nb 15-ős kaptárral,amin a fél ország röhögött és élcelődőtt,mert annyira primitív volt.800 ilyen kaptárunk volt,két éjszaka 4-4 ember vándoroltatta egyik helyről a másikra.A két rövid oldal egy farostból és két merevítő fácskából volt (2.4x2.4 cm-es közép magasságban és felül egy 1.7 cm vastag és 5,0 cm magas fácska merevítette).Az oldal alja az aljhoz volt szögelve,ami szintén egy farost volt 6db 2,2x2,4-es faváz merevítéssel.A tető ugyan ilyen volt,6db fácska két oldalt nyitható a szellőzés miatt és egy farost és egy nyomdaipari hulladék “ofszetlemez”(nem tudom,hogy kell írni)
A hosszúoldala egy kicsit merevebb volt,mert 2,4 cm széles és 1,5 cm vastag párnafás,dupla farost tartotta a kereteket,amitt egy kicsit komolyabb 2.4x15 cm-es deszka merevített.Az egész kaptár csak pár kg,pergetés után az erősebb pakolók egyedül hordták.Olcsón elkészítve,1200 Ft volt a napszám akkor még.A farost hulladék,selejt hűtőgéptető,a fenyőfa egy fűrésztelep hulladék anyagából válogatva fűrészelve.

Mindezt miért írtam le Neked,sok gépeléssel?
Azért mert tévedésben vagy !!!
“Nagyarccal”,a saját egyébként jó technológiád Istenítése mellett fikázod a fekvős technológiákat,ahelyett,hogy energiád,tudásod valamilyen “jó ügy” érdekében használnád,ahelyett,hogy pld. a mai méhmérgezések ellen küzdenél(ahogy anyám mondja).

Ezer megoldás lehet jó.
Akkor mi jó pénzt kerestünk egyszerű eszközökkel,egyszerű technológiával.

Kérlek hagyd abba mások fikázását,mondhatnám ne menj a Jenői úton!

Valószínűleg 30.-án összejön kis csoportunk,akiknek az a célja,hogy megtaláljuk azokat a mai növényvédelmi technológiákat amelyeket kibírnak a méheink és ezáltal talán a többi megporzó is.
A célunk ezek későbbi propagálása.
Gyere el Te is Budapestre és segíts Nekünk.
Tehát meghívtalak!Várjuk segítséged!

Csányi Antal

Ui:
Neo!
Téged is hívlak!
Gyere el,segítsél Nekünk!



« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 23. 06:16 írta Csányi Antal »

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #591 Dátum: 2019. Április 23. 08:04 »
Wr!  A Te rendszered, technológiád müködne ugyan úgy melegépitményüként is?
Erre nem tudok mit mondani, fogalmam sincs. De mivel közel négyzet a kaptár földön lévő felülete, ezért a helykihasználás szempontjából mindegy hogy merre néznek a lépek, a méhek szempontjából meg nem mindegy, mert könnyebben szellőztetik át a hideg építményűt.
Ezen akkoriban agyaltam még amikor olyan fekvőben gondolkodtam ami nem hosszában hanem keresztben áll, azaz a 18 keret nem egymás mellett lett volna benne, hanem 9-9 egymás mögött, hogy hátha úgy működött volna benne a szöktetés, de ahhoz meg 3 részre kellett volna osztani.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #592 Dátum: 2019. Április 23. 08:36 »


Kérlek hagyd abba mások fikázását,mondhatnám ne menj a Jenői úton!



Na aztán melyik az a jenői út Antikám. Már megint rémálmod volt a fotelben alélva?

Olyan szépen leírtad azt a nyomorék hulladékból összetákolt Nb kaptárnak nevezett szemetesládát, hogy félő, még valamelyik a múltat nem ismerő méhésztársunknak kedve lesz ismét mások szarából ilyesmit eszkábálni. Tudod mit mondott a Nikovitz abban az időben, amikor még erről a faroshulladékdobozról jártatok előadást IS tartani? Hát azt, hogy próbálkoznak a fiúk, kell őket hagyni, nem kell a kedvüket szegni, majd később nem csak (ahogy írtad) a
.Mindez Nb 15-ős kaptárral,amin a fél ország röhögött és élcelődőtt,mert annyira primitív volt.
hanem saját maguk is röhögni fognak önmagukon. Ezt Te még sikerként könyvelted el az emlékezetedben?  :o
 Ez komoly?  :'( Majd ezt megpróbáltad Hunorral is. Még néhány helyen van belőle, akit érdekel talál a hunoros kaptárszégyenből is. Na abból sem lett semmi. Éveken keresztül a hirdetésekből soha ki nem maradhatott, de találtatok rá madarat. Úgy kell nekik. Buta embernek mindent el lehet adni, mondom ezt úgy, hogy néhány haverom is vásárolt azokból, és olvassák a fórumot, de nem gondolom kedvük lenne felfedni akkori ostobaságuk miatti  kilétüket. Neked is jobb lenne szépen csendbe ennyi kudarc és szerencsétlenkedés után nem piszkálni azokat, akik végigjárták becsülettel a méhész életútját, és nem nyivákoltak folyamatosan mindenféle marhaságot kipróbálva, másokra fogva a sikertelenségeik okát. Az sem mellékes, hogy ugyanezt - már ingyen - sikerült véghezvinni ingyen kidobott pót anyákkal. Hajrá fiúk!
Na aztán miért nem azzal a farosttaltákolthulladékkaptárral, mely az NBsek szégyene-vel méhészkednek az alkalmazottai a főnöködnek? Nem passzol a "lépesmézhez"?
Ne rugdosd az alvó oroszlánt, mert csak szítod a tüzet ha jót akarsz, mert még alád tesz a főnököd, ha rájön, mennyi kárt okoztál már neki is. Különben meg akinek van agya az tudja, nem a növényvédelem okozza nálatok a folyamatos problémát, hanem az irányítás. a csúcs meg az, amikor attól vártok segítséget, akit folyamatosan kis segítséggel rugdostok. Szerintem wr sem fog veletek Budapestre menni 30-án, inkább valamelyik mézhamisítási akcióra menne ő is ha lenne ilyen, mer az a problémája.
Már megint belekeveredtél a málnásba:


"Jaaaajjjj neeee! Antikám! Most ébredtél fel tegnap éjjel óta? Sikerült kipihenni magad? Most mintha megint kicsit erősebbnek tűnnél, és mintha nem az ovis szólalna meg belőled (még...), aki Gergőke szoknyája mögé bújik, ha bántják! Megint itt fogsz szórakoztatni éjjel 2-ig? Nem biztos, hogy vevő leszek ám rá! Jóbol is megárt a sok, hát még belőled!  :P
Amúgy mi történt, hogy ennyi szabadidőd van? Szünetel a "minőségi" lépesméz projekted?  ;D Akkor hogy fogok én vásárolni belőle?!  ;D "

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #593 Dátum: 2019. Április 23. 08:37 »
Idézet
Szeintem leírtál egy teljesen rossz elképzelést,méhészszakmailag nagyrészt helytelen,nagyrészben téves gondolatot,még akkor is ha logikusnak tűnik is és részben igaz is.
De nem lényeges!!!!
Anti!
Ezzel csak annyi a baj, hogy ez nem elképzelés, hanem sok év tapasztalata! És nem csak az enyém. De pont ezért tartok a jelenleg használta kaptáraim mellet még pár darab deszkából készültet is a régiekből, hogy minden évben láthassam a különbséget, így eleve kizárom hogy tévedjek!
Idézet
Télen sosem a kaptárt fűtik,csak az éppen aktuálisan szükséges részét.
Ez így is van, csakhogy van hőveszteség, és nagyon nem mindegy hogy az mekkora. Tehát az írásodat már nem csak az én kaptáram cáfolja, hanem a rengeteg, fekvőkaptárban szűkítgető emberke. Azok akkor viccből csinálják? Vagy unatkoznak? Nem. Ha nem szűkít és nem takar, nem fog úgy fejlődni benne a család!!!
Idézet
Nyáron a méhek az egész kaptárnak a hőjét szabályozzák,főként a levegő szellőztetésével,levegő páratartamának változtatásával.Ismét nincs jelentősebb különbség “vékony-vastagfalú”,”jól-rosszul” szigetelő kaptár között.
Már hogy ne lenne? Épp attól van, hogy az egyikben nem hevül át a kaptárfal, a másikban meg igen. Nekem nem tudod az ellenkezőjét megmagyarázni, mert épp tegnapelőtt néztem. A nikecellesben tették a dolgukat a méhek, a deszkában meg a fele brigád azzal volt elfoglalva hogy a kaptárat hűtötték! Szinte már sajnáltam őket, komolyan mondom! Látszott hogy melegük van, a felső keretléceken lévő propolisz szinte folyt a lécek tetején. A két kaptár egymás mellett van, délután egytől mindkettőt estig tűzi a nap. Aztán mondhatnám harmadik példának a természetes fa odút is, ami szintén télen meleg, nyáron pedig nem hevül át. Épp erről írtam a másik topikban, hogy nagyon nem mindegy, hogy mennyire van természetes élőközegben a család, és mennyit kell kompenzálnia (meg a méhésznek is) ha nem.
Idézet
Azért mert tévedésben vagy !!!
Nem vagyok! Ezt éppen abból tudom, hogy saját magam, éveken keresztül megtapasztaltam ezeket a dolgokat, azaz nem az ujjamból szoptam ki. Tudom, hogy mit csinál egy család egy fekvőben, ha nincs folyton pisztergálva! Ugyanígy tudom, hogy mit csinál a félkeretes rakodóban, ha nincs pisztergálva! Mert használtam mindegyiket éveken át. És most ezért használom azt amit használok, mert tudom, hogy mit csinál ebben ha nincs pisztergálva!!!
Amit Te fikázásnak gondolsz, az nem más, mint már már kétségbeesett kísérlet arra, hogy a méhészeknek is meg a méheiknek is jobb legyen. De hát úgy látom hogy ez nem kell, mert a többség jobban szeret szívni, nem akarja hogy neki jobb legyen.
Kérdezd meg akár itt a fórumon (nem írok nick-et a beleegyezése nélkül) azokat akik kipróbálták a technológiámat, hogy mi a véleményük róla. Vállalom a véleményüket, mert tudom hogy nem csalódtak, épp ellenkezőleg.
Senki nem mondta, hogy egy fekvővel ne lehetne mézet termelni. Egy hanyatt döntött hűtőszekrényben is lehet. Csak az a nem mindegy, hogy milyen hatékonysággal, azaz mennyit kell küszködni ehhez.
Akkor én is had kérdezzek. Miért nem maradtatok az NB15-nél? Vagy egy NB18-nál?  :D Megírom a választ is. Azért nem, mert nem lehet benne hatékonyan termelni. Meg azért nem, mert nem találtatok volna hozzá alkalmazottat, mert már akkor infarktust kapott volna szerencsétlen amikor meglátja, és még hozzá sem nyúlt.

Amit szerveztek az pedig dicséretes. Részemről két problémám van csak vele. Műszaki ember vagyok, azaz így hozzá nem értőként én semmit nem tudok segíteni olyan növényvédelmi technológia kutatásában ami a méhekre ne lenne veszélyes. Ez a kutatók feladata lenne. Jelenleg ilyen növényvédelmi technológia nem létezik, mert ugye azt senki nem hiszi el, hogy a rovarölő nem öli meg a rovart. Dehogynem, épp az a feladata, azért fújják ki. És az ezzel az egyik baj amit már írtam is, hogy a célt sosem érik el vele csak átmenetileg, mert miközben a teljes élővilágot kiirtják vele, addig a kártevőt nem tudják, az ott lesz mindig, ugyanúgy ahogy a méheknél az atka. A kártevőt és a parazitát is a természet alkotta, nagyon helyesen, pont azért, hogy az adott növény, vagy a gazdaállat ne szaporodhasson túl.
A másik gond pedig az ezzel az egésszel, hogy a növényt meg kell védeni, mert az a fontossági sorrendben jóval feljebb van a méheinknél. Tehát búza, meg kukorica akkor is kell, ha a méhek esetleg kipusztulnak, mert fordítva nem lehet, azaz nem védhetik meg a méheket a növénytermesztés terhére.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #594 Dátum: 2019. Április 23. 08:42 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 02. 20:40 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #595 Dátum: 2019. Április 23. 08:52 »
111
« Utoljára szerkesztve: 2019. December 02. 20:40 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #596 Dátum: 2019. Április 23. 09:23 »
Üdv!
wr méhésztárssal sokmindenben nem értünk egyet, de amit a növényvédelemmel kapcsolatosan írt, sajnos szerintem is igaza van! Ha a beporzók kipusztulnak, majd átállunk az önbeporzó növények, sok mesterséges ízesítőnek köszönhető, változatos és futurisztikus ízvilágára. Vagy kipusztulunk mi is. De nem mindenki, mert láthatjuk és hallhatjuk a médiákban, hogy vannak akik csak chips-en élnek évek óta. Mi baj lehet!?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #597 Dátum: 2019. Április 23. 09:29 »
Na Emberek!
Ez a jenői út!
A lényeg a gyalázás!
Most is fasza gyerek vagy !
Büszke lehedsz magadra.
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 23. 10:11 írta Csányi Antal »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #598 Dátum: 2019. Április 23. 09:37 »
Wr! Jenő!   Köszönöm a válaszokat.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #599 Dátum: 2019. Április 23. 12:09 »
Na Emberek!
Ez a jenői út!
A lényeg a gyalázás!
Most is fasza gyerek vagy !
Büszke lehedsz magadra.
Próbálnám én megérteni hogy mi lehet az a Jenői út, de ha fene fenét eszik se értem.  ::) Nem értek ehhez (se) na. Meg a gyalázáshoz se, az is mi a ménkű? Mert ha az, hogy leírod hogy milyen jó a fekvő miközben teljesen mást használsz (érthető okokból), majd kifejted hogy tévedésben vagyok a kaptár meg a család hőgazdálkodásával kapcsolatban is, miközben ha jól tudom éppen nikecell vagy hasonló fiókokat használsz, akkor már kezdem érteni.
Az egész dologgal tulajdonképpen saját magadnak mondtál ellent, azaz meg is cáfoltad a saját állításaidat, rövid időn belül. Hogy egy hasonlattal éljek, ez olyan mintha egy jó nagyot köptél volna felfele, és aztán aláálltál.  :-\