Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 380039 megtekintés
*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #510 Dátum: 2019. Január 25. 14:29 »
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 19:31 írta oszkár »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #511 Dátum: 2019. Január 25. 23:13 »
Ma már totál kiszámíthatatlan az időjárás. Régebben is oda-oda koppintott, nem volt meglepetés ha lefagyott a barack, vagy éppen nógrádban már virágzó akác teljesen lefagyott felpakolás után 1-2 napra. Nem lett csapágyas a pergető. Mindig éreztette az időjárás hogy ki az úr, nehogymán a takony egye meg az ovodást. Mindegy akkor még a többség nem ebből élt, vagy akart élni. Persze ma már sokkal több a gond.
Üdv:robi

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #512 Dátum: 2019. Január 28. 15:58 »
Erdeklodes. Hunor epitteto keret. Ki hogy csinalja? 1/2 NB mulepezve es az aljara huzzak, vagy ha osztott hunor akkor a teteje vagy az alja jobb ha mulepes? Szelso keretnek vagy beljebb hasznalva? Egesz evben bent van? A herek kelese elott mindenkeppen ki kell vagni mert akkor az atkabomba?
Egyebkent milyen hatasfokkal mukodik es egesz evben bent van hagyva?
Koszonom szepen.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #513 Dátum: 2019. Január 28. 17:03 »
A Hunor építő kerettel (ÉK) sokat kísérleteztem.
Nálam az jött be leginkább, hogy alul tettem 1/2NB lépet, és felül hagytam az építési lehetőséget.
Ezt az NB lépnél is így alkalmazom, csak ott Hunor lép van alul.
Ennek több, de leginkább egy nagyon fontos ésszerű oka van!
Amikor ellenőrzöm az ÉK-t csupán kicsit felhúzom (ki sem veszem) és azonnal "beszél".
Ha rajzásra készülnek ezen biztosan találsz  bölcsőt.
Ha anyát váltott közben és az petézik, akkor általában munkást építenek.
Ha anyátlan egyáltalán nem építik.
Ha befedték a heréket ki kell vágni, mert kaphatsz egy jókora atkasereget.
Arra senkitől nem fogod megkapni a választ, hogy mennyi atkától tudod megszabadítani a családot ha kivágod, mert mindenkinél más az atkaterhelés.
Annyi biztos, hogy az a tézis a mai napig nem dőlt meg, hogy a "juvenil hormon" miatt szeretik jobban a heréket az atkák, valamint 3 nappal tovább táplálkozhatnak az álcákból.
Az atkakutatás folyamatos a mai napig tart, és mára bizonyított, hogy nem a méhek vérét (hemolimfa)hanem a méhek zsírtestét szívogatják.
A hereépítmény kivágásával mindenképpen lehet gyéríteni az atkákat, de erre bízni a védekezést nem szabad, ez igen kevés.
Én mégis vágom folyamatosan, mert ha 10-20 atkát küldök ezzel a túlvilágra az is valami.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #514 Dátum: 2019. Január 28. 19:07 »
Sziasztok!
 Attilától szeretném kerdezni:
- Az ÉK-t mikor helyezed be először a kaptárba és hova?
-Minden szezonban az ÉK-be új hunor műlép kerül vagy a tavalyi kiépítettet is használsz?
Köszönöm a válaszodat!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #515 Dátum: 2019. Január 28. 19:35 »
Amikor az első, külső hordás elindul.
Ez általában a fűz-árvacsalán együtt virágzásakor szokott lenni, de volt már, hogy csak anyakorlátozáskor.
3-4 év után selejtezem le őket,  viszont ha a műlépes részt is elherézik akkor már ősszel megy a viaszolvasztóba.
Soha nem műlépezek újra régi kereteket!
Ez nálam alap.
Általában jobbról a 2. keret, de soha nem szélső.
Ha hordásban tenném be a kitört ÉK-et, és ha szélére kerül odaépíthetik, bezúgolják, így nehéz kivenni.
Megjegyzem, hogy egy előadáson hallottam a profi méhészek legalább fele használja.
Én csak előnyét látom.
Nem kis érdeme a rajzásgátlás.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #516 Dátum: 2019. Január 28. 22:05 »
Szia Attila!

"Nem kis érdeme a rajzásgátlás."

Ezt kifejtened bovebben?

Koszi

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #517 Dátum: 2019. Január 29. 12:59 »
Az ÉK-nek, mint minden építési lehetőségnek szerepe van a rajzásgátlásban.
A tétlen, fiatal méheknek munkalehetőséget biztosít.
A zsúfoltság is csökken némileg, mert a kitört részbe tódul az "építő brigád", így tehermentesednek a mellette lévő léputcák.
Véleményem szerint az teljesen hamis állítás, hogy az építtetés a hordás rovására megy, mivel ezek a méhek belső munkások, valamint a méheknél nincs túlóra, így éjjel amikor a hordás szünetel, akkor is nyomják a melót.
Arról nem is beszélve, hogy az ÉK talán legnagyobb előnyét az akác alatti korlátozáskor a szűk fészekben érezhetjük.
A hordás alatt ha belenyúlok a szűk fészekbe, hopp kitöröm az ÉK felső részét, ez felér egy futó vizsgálattal is.
Ha dandár előtt teszem sokszor azonnal kiépül és pergetéskor gyönyörű lépes mézhez jutok.
Ezt akkor kivágom, és tálcára tesszük, majd üvegezzük.
Sok képet készítettem már, de ilyen keretről csak keveset.
Többször fogalmaztam már úgy, hogy a méhcsalád tükre az Építő Keret.
Csak tudni kell olvasni belőle.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #518 Dátum: 2019. Február 08. 22:08 »
Tisztelt méhésztársak.

Tavasszal szeretnék elkezdeni méhészkedni.
Hunor rakodó kaptárakat akarok venni. Tudna valaki tanácsot adni a vásárlás előtt mire figyeljek.
Láttam 10-11-12 keretes fiókkal. A felső méztéri fiókon is kell hogy legyen kijáró ?
Tamási rendszerűt vagy olyan mint amit a Tabi kaptárüzem gyárt ?

Köszönöm előre is a válaszokat.
 
« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 09. 12:30 írta apiary510 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #519 Dátum: 2019. Február 09. 18:35 »
Apiary510!
Azt javasolnám, hogy olvasd el a Fekete-Fehér Méhészklub régebbi hozzászólásait!
Abban megkapod a kérdéseidre a választ.
Így most csupán távirati stílusban válaszolnék.
- A 9-es Hunorról megfeledkeztél, szerintem az is megér egy misét.
- A 12-esnél nem mindig kell a 3. fiók, de óriási a fészek, és így akácon nagy a fék.
- A 10-es a legjobban elterjedt, szabványos, sokkal könnyebb venni és eladni.
- Jó ha van a méztéren is kijáró, én ennek csak az előnyét élveztem. (pl. szaporításnál lekapod a mézteret, aládobsz egy aljat és + egy anya, elviszed röpkörzeten kívül stb.)
- A Tabi jó kaptár, de otthon egy körfűrésszel hajópadlóból feléből kihozod.
- A 4-5 éves használt rakodókaptárak összes hibája addigra kijön. (vetemedés, gombásodás. stb.)
Egyelőre ennyi.
Üdv:
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #520 Dátum: 2019. Február 12. 00:01 »

Köszönöm a választ Attila.

Hunorban mennyi az ideális keretváll-szélesség (gerinctávolság)?

« Utoljára szerkesztve: 2019. Február 12. 00:25 írta apiary510 »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #521 Dátum: 2019. Április 11. 10:43 »
Idézet
Hagy azt a feles mézteret, mert vakvágány. Csak röviden. Méztérben építtetsz, (kivéve ugye a befogott természetes rajokkal) lehúzzák az alsó lécig. Nem emelsz, mert csak a mézes lépet veszed ki, kézzel sepred, nem tudnak beülni a léc és lép közé, egy család teljes munkaideje a mézelvételkor 3 perc, és ezzel minden megcsináltál. Kell egy ember melléd, aki berakja a léphordóba a lépeket, és visszaadja (hozza) a kipergetetteket. Ha egyedül vagy akkor 4 perc. Legközelebb kaptárbontás majd átvizsgáláskor. Nincs hókusz-pókusz. Mindez állva nem görnyedve, villámsebesen. Kérdezd meg Zümit, egyszer eljött, aztán valamiért át akar állni 
Gyere el Berci, aztán majd meséld el, hogyan lehet kényelmesen gyerekjátékként megélni egy pergetést. Nincs pakolás, helyben a meleg méz azonnal kijön. Tudom vannak ám nagymenők, akik otthon melegítik a lépeket, meg különböző csudamasinák a fedelezésre, de aki kézzel fedelez, az ki is veszi a léphordóból a meleg lépet, és vissza is rakja a kipergetettet, ami még melegen vissza is ér a következő családok valamelyikéhez. Nagyon szép dolog ám téli estéken előadásokon hallgatni az előadásokat a néhány családos méhészektől, amikor elmesélik, hogy ők nem dolgoznak, csak a szöktetők. aztán amikor kivesézzük a témát, akkor elmondják, hogy 100 család összesen akár 2 nap. Miiiiiiiii? az 3 óra. Bizony ám. Túlbonyolított szélhámosság. Szegény néhai Czédulás Barátom is hagyta a sufniban porosodni a szöktetőket, amikor egyszer eljött pergetni. Ja, és valamiért mindig szerette volna 12-esre átalakítani, de nem volt rá talán elég idő sajnos. Na majd meglátjuk Zümit.
A másik. Nem csak ragaszkodnak a fekvőhöz. Nincs belőle kiút  csak még maguknak sem vallják be.
Itt válaszolnék Jenő írására.
Tavaly akácra terveztem Jenőhöz a látogatásomat, de a "lurkó" születése meghiúsította ;D Akác után, vegyesmézet segítettem neki pörgetni. Tényleg olyan gyors a mézes keretek elszedése mint írta. A 12-es Hunornak az egyszerűsége a nagyszerű. Ha nem kell pótmézterezni , egész szezonban el van a család 24 kereten. Mivel Jenő nem emel, mondtam neki viccesen, úgy kezeli a családjait mint én a fekvőket, keretenként. :D  Nekem a Hunornak igazából a keretmérete tetszik a legjobban, szépen szétvállik a fias és a méz. Több oka is van a váltásomnak, egyik a segítség hiánya. Idén, ki fogom próbálni a 12, 10, 9 Hunort is ::) Wr nagyon dícséri az ő rendszerét, puding próbája az evés! Jenő emlékszel mit mondtál egyszer beszélgetésünk során? Rögös út vezet a 12-es Hunorig :o :-[ majd meglátjuk...... Köszönöm, hogy megnézhettem a méhészeted ;)
« Utoljára szerkesztve: 2019. Április 11. 10:59 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #522 Dátum: 2019. Április 11. 10:53 »
A fekvő kaptár kényelemben verhetetlen. Kevés pakolás, átlátható fészek, könnyű méhészkedés.

A rakodókaptár a méhcsalád kifosztásában  verhetetlen. Több tudást, több odafigyelést igényel. Pakolós, rakkolós, munkás kaptár típus.

Miért jó, hogy van mind a kétféle? Hogy legyen min veszekedni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #523 Dátum: 2019. Április 11. 11:04 »
A fekvő kaptár kényelemben verhetetlen. Kevés pakolás, átlátható fészek, könnyű méhészkedés.

A rakodókaptár a méhcsalád kifosztásában  verhetetlen. Több tudást, több odafigyelést igényel. Pakolós, rakkolós, munkás kaptár típus.

Miért jó, hogy van mind a kétféle? Hogy legyen min veszekedni.
Geddekas! Vettél már el mézet NB kaptárból napraforgón minimum 100 családtól? Tudod te mi munka az segítség nélkül?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #524 Dátum: 2019. Április 11. 13:07 »
Zümi!
Ugyan annyi mint Hunor méztérről sepregetni.
Nagyernyei Attila