Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379879 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #435 Dátum: 2018. Május 25. 08:14 »


Most ismét 8-12 fias (kereten) van a fészekben,

, 9 keretes a kaptárad, nem értem  :o :o :o

Itt ugye nem érted miként lehet a 9 keretes kaptárban 8-12 keret fiasítás? Abban nem is lehet. Csak azt tőlem idézted, nem wr-től. Tehát mivel nekem 12 keretes, nálam lehet. Akkor mégis összekevertél valamit. Nem?

Tényleg öregszel? Ha én írtam volna, hogy ennyi a fias, akkor azt úgy sem hitte volna el wr, ezért idéztem tőled. Na meg mind a ketten csak rajbölcsővel szaporítotok, így elméletileg nem lehet nagy eltérés. De még nálad a 12 es fészekben el van ez a fias mennyiség, addig a 9 esben ? Persze lehet felhúzni, de ez megint egy munkafolyamat. Annál a kaptárnál amivel semmit sem kell dolgozni. De szerintem is jobb befejezni.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #436 Dátum: 2018. Május 25. 08:23 »
Wr szép eredményeket érsz el a 9 keretes Hunorban :) Mennyi családot tartasz? Ha nem titok ::)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

kas62

  • ***
  • 146
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #437 Dátum: 2018. Május 25. 08:41 »
 

Attila !

"6, az-az hat talpig lefedett mézes lép a jutalom.
Csak ezekből volt amikor 10-12 mázát pergettem!"
"300 Hunort így elkészítettem"

Ez családonként 4-kg vagy elírás ?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #438 Dátum: 2018. Május 25. 09:02 »
Amúgy ha a rakodónál úgymond a fészekbe csinálunk mézteret, akkor oda fogja hordani a java mézet, nem a méztérbe, ahonnan könnyű lenne elvenni. Ehelyett lehet sepregetni. A rakodót nem erre találták ki.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #439 Dátum: 2018. Május 25. 09:21 »

Attila !

"6, az-az hat talpig lefedett mézes lép a jutalom.
Csak ezekből volt amikor 10-12 mázát pergettem!"
"300 Hunort így elkészítettem"

Ez családonként 4-kg vagy elírás ?

"2. akác végére a szűk fészken kívüli alsó fiókban 6, az-az hat talpig lefedett mézes lép a jutalom.
Csak ezekből volt amikor 10-12 mázát pergettem!
/.../
Ja, hogy drága, mert méretre gyártott pont-hegesztett volt a függőleges rácsom?
Erre készítettem egy akkora vízszinteset, hogy alul is tudtam úgy kijárót nyitni, így nem kellett a gyűjtésből hazatérőket a rácson átkényszerítenem.
/.../ az akkor 300 Hunort így elkészítettem"

Én ezt tudom úgy is értelmezni, hogy nem mindig és nem minden családnál volt 6 talpig mézes keret, illetve nem volt mindig 300 családja. A "volt, amikor ez vagy az történt" mondat nem egyenlő azzal, hogy "mindig ez vagy az történt", illetve az "akkor 300 Hunort így elkészítettem" is inkább a speciális anyarácsra utal számomra, nem arra, hogy mindben volt is 6 talpig mézes keret a végén. Mivel hogy a talpig mézes Hunor keret tudtommal 2.5 kiló körül van, az 6 keretnél 15 kiló plusz volna (300 család esetén 4500 kiló, nem 1000-1200). Esetleg ennek akkor lehet jelentősége, ha valaki egyébként nem szűkíti a 10 keretet négyre, és akác végére amúgy az a hat fészekkeret is (részben) fiasításos lenne enélkül. Vagyis az a hat keret nem "plusz", hanem "nem-mínusz", de ezt csak tippelem, majd az érintett elmondja, ha nem jól gondolom.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 25. 11:14 írta Jam Clerk »
A méhek nem hazudnak.
Sem arról, hogy mivé kellene változtatnunk a környezetünket, sem arról, hogy végül mivé sikerül.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #440 Dátum: 2018. Május 25. 11:39 »
Wr szép eredményeket érsz el a 9 keretes Hunorban :) Mennyi családot tartasz? Ha nem titok ::)
Szép eredményeket? De hát leírták hogy ezek az eredmények gyenguszok.  :D Mert meg lehetne velük hordatni a fél fészket is.  :D Csak hogyan? Meg minek? Meg akkor minek van a méztér?  ::)
Nem titok. Változó. Van hogy csak 170-190 körül telelünk be, de olyan is hogy 260-at. Attól függ mennyi a szaporulat, meg mennyi lett belőle eladva. Az idei évben nem sok lesz mert nem volt bölcső, én meg anyát (főleg selejtet) ha lehet nem veszek.
Egyébként én nagyon kevés családot tartok, kizárólag annyit, hogy véletlenül se érjem el velük az adózási küszöböt. A többi is az enyém, csak nem a nevemen fut.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #441 Dátum: 2018. Május 25. 11:43 »
Amúgy ha a rakodónál úgymond a fészekbe csinálunk mézteret, akkor oda fogja hordani a java mézet, nem a méztérbe, ahonnan könnyű lenne elvenni. Ehelyett lehet sepregetni. A rakodót nem erre találták ki.
Úgy ahogy mondod. Ezért nem is érti meg miről beszélek, mert ő a rakodóval is ugyanannyit, ha nem többet bűvészkedett mint a fekvővel. Ennek fényében persze hogy a fekvője egy megváltás volt a rakodóhoz képest, ami ugye egyébként meg épp fordítva van, ha ismeri az ember a méhek természetét, mert akkor a rakodó gyerekjáték a fekvőhöz képest.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #442 Dátum: 2018. Május 25. 16:48 »
Nagy tisztelettel üdvözlök MINDENKIT!  :)
Rég nem írtam ide.
Röviden leírom az én módszerem,aztán valaki majd beleköt,és lesznek akiknek megtetszik ez a rendszer is.
Korábban 10 keretes NB fészek+félkeret méztérrel dolgoztam!
Ezt váltottam Hunor fészek+fél méztérre.
5-9 kereten telelek.
Bevallom,eddig lepényeztem,szörpözgettem kora tavasszal!
Ezekre SEMMI SZÜKSÉG!Bőséges élelemmel el vannak látva!(Buchinger Gyuribácsi is megmondta!)
Felülről,és oldalról 1-1 hungarocell lappal szűkítek-takarok.
Tavasszal,ahogy fejlődik-bővül a család,úgy bővítem én is őket karcolt mézes keretekkel-műlépekkel.
Repce elején kiegyenlítést végzek.
Az erőseket megcsapolom,a közepeseket kissé megerősítem.
Az itteni főnök írta korábban Szent György napját.
Ez egy nagyon jó támpont!
Ekkorra 6,de inkább 7,nagyrészt fedett táblás fias legyen a termelő családoknál,és akkor akác alatt minden rendben lesz!(a többi az időjáráson múlik)
Repce alatt felkerülnek a mézterek,amiket szépen meg is hordanak.
Fiasokat nem kell felhúzgálni,pakolászni!
Az akác szintén zenész!Csak ide már inkább 2,de előfordul,hogy 3 méztérre lesz szükség!(szerintem ez nem olyan rossz mennyiség)
Akác végén elveszek 2-3 fedett fias kereteket,és 5 keretes szaporításokat csinálok,bölcsővel-párzott anyával,mézes-virágporos takaró lépekkel.
Az elvett keretek helyére műlépek kerülnek.
Jelenleg akác után vagyunk..a két szélső,mézes-virágporos kereten kívül szinte csak pár deka mézek vannak a fészekben,a többi mind fias!
Mi a helyzet eddig?
Van egy repce pergetésünk,egy jó akácpergetésünk,a családoknál nincs rajzási kedv,szaporítottunk,és pont annyi méz van a családoknál,amire szükség is van!
Ezekkel a családokkal lehet menni tovább dohányra,hársra,facéliára..és a mostanában elég komoly mennyiséget adó napraforgóra,amin már a szaporítások is adnak legalább 1 fióknyi mézet ,a termelőkről pedig ne is beszéljünk!
A mézet szöktetővel-lefújóval veszem el,és otthon,kényelmesen pergetek.
A fészket sosem rabolom ki!
Nagyrészt mézen telelek.
Röviden ennyi.
Mindenkinek jó évet kívánok!



*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #443 Dátum: 2018. Május 25. 17:58 »
Nekem azért lenne ehhez kérdésem, mert ismerek valakit akinek már elég volt a félkeretes babrából és nagykeretre szeretné cserélni benne a fészket. Az csak azért nem felelt meg mert sok mézet nyelt el, vagy más oka is volt?
Írod hogy hunor lett a fészek és nem húzol fiast, amit elég nehéz elhinnem. Ilyennel is dolgoznak sokan, de ők huzgálják a fiast, ami persze abban elég nagy macera. A hunor fészekben tavasszal elég szűk a hely (ezért fejlődik benne jól), a családban gyorsan felébred a rajzási láz repcén ha nem teszel fel fias lépet, és nem adsz helyet az anyának a petézésre. Persze a 2db 10-es hunor fiókot ettől még ugyanúgy kinövik. Vagy azt a megoldást választottad, hogy folyamatosan elszeded a fiast, és a gyengéknek, a fejlődésben lemaradottaknak adod?
Szóval neki csak a nagykeret lenne jó, mert csak az passzol (majdnem) a 2 fél fiókba. Kevés ideje van a méheire mert hétvégi méhész, és megbolondul már a sok apró keret rakosgatásától, a bölcsők keresgélésétől.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #444 Dátum: 2018. Május 25. 23:54 »


Most ismét 8-12 fias (kereten) van a fészekben,

, 9 keretes a kaptárad, nem értem  :o :o :o

Itt ugye nem érted miként lehet a 9 keretes kaptárban 8-12 keret fiasítás? Abban nem is lehet. Csak azt tőlem idézted, nem wr-től. Tehát mivel nekem 12 keretes, nálam lehet. Akkor mégis összekevertél valamit. Nem?

Tényleg öregszel? Ha én írtam volna, hogy ennyi a fias, akkor azt úgy sem hitte volna el wr, ezért idéztem tőled. Na meg mind a ketten csak rajbölcsővel szaporítotok, így elméletileg nem lehet nagy eltérés. De még nálad a 12 es fészekben el van ez a fias mennyiség, addig a 9 esben ? Persze lehet felhúzni, de ez megint egy munkafolyamat. Annál a kaptárnál amivel semmit sem kell dolgozni. De szerintem is jobb befejezni.

Na na na na !!! Nem fejezünk be semmit! Elég egy elnézést kérned, mert benézted. Vagy azt sem kell, de ne beszélj mellé! Összekevertél wr-el, mindenki látja, sokan felhívtak ebben az ügyben. Volt aki engem gondolt wr-nek, illetve olyan is, aki arra gondolt, hogy így akartad kiugrasztani a nyulat a bokorból, talán elszólom magam, mert mégis én vagyok wr. Én hát. Meg Napoleone di Buonaparte (szelleme) is, csak még el vagyok szigetelve, és nem régóta van Korzikán net. ;D

Hogy is van az a fias? Miért beszélnek bele olyanok a méhészek mindennapjaiba, akik az alapvető szakmai tudással sem rendelkeznek? Mennyi is a lépfelülete egy H keretnek? 10 négyzetdeciméter. Azon ha még műlépes, akkor az én műlépem szerint 8 400 sejt van (2 oldalán). Nem mindig tökéletes az építmény, mert legalább a széleknél vannak kötősejtek, heresejteknek több hely kell stb... számoljunk 8 000-t. Az wr-nél 72 000. Osszuk le ezt 21-el! Melyik anya tud 3 000 felett petézni folyamatosan? Ezért szoktam én úgy írni, hogy mennyi kereten van fias.
Egyébként teljesen 111 hány keretes volt az idén akáckor a fészek, mindegyiket teletömték.  ;)

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #445 Dátum: 2018. Május 26. 08:06 »
Jenő!
A számolásól kihagytad a virágport.
A szűkítés-nem szűkítés témaköréhez néhány gondolat.
 Ami a 3000-es peteszámot illeti. Szóba került már ez a szám, mint ami nem lehetséges. Én a fél NB esetén az anya teljesítményének felső határát a négy fiók fiasításban látom. Virágporral, némi mézzel együtt. Ha ez biztosítva van ugyanennyi méztérrel együtt, akkor nem szorul meg, akkor nem akar rajzani. Nálunk az akác miatt azonban minden kaptártípusban előtte meg kell szorítani, mert ha nem, akkor akác idején a fészekbe viszik a mézet. Egyszerű a dolog: a begyűlő nektár olyan módon szorítja meg az anyát, hogy a kikelő fias helyére rakják. 10 napos hordás alatt a fészek felét tudják így elmézezni. Amit utána felvisznek a méztérbe, ha van ott hely. Ez a természetes anyakorlátozás nem jár bölcsőhúzással, ahogyan csökken később a fiatal dajkaméhek aránya is, amit a növekedő fiasít felszív, vagyis nem lesz felesleges dajkatömeg, ami rajzási lázat válthatna ki. Attila a korlátos fekvőivel, és a korlátos Hunorjaival mesterségesen korlátozza az anyát. Ha ezt jó ütemben csinálja, akkor megúszhatja a rajzást. Én azonban inkább híve vagyok annak, hogy kihasználom az anya képességeit. Technológiai fogást alkalmazok, elviszem a nyitott fiast. Kivéve akkor, amikor rosszul számolom ki az akác indulását (például idén). Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nagyon sok tényezőt kell jól ismerni ahhoz, hogy hibátlanul dolgozzunk. Pontosan ezért van az, hogy mindenki más utat választ. Ahol a saját leggyengébb pontját leginkább tudja kezelni. Ezért értelmetlen a kaptárvita. A kaptár a technológia a saját magunk fogyatékosságainak kiküszöbölésére szolgál. Amikor több évtizedes tapasztalataink alapján el sem tudjuk képzelni, hogy a másik rendszer jobb lehet annál, ami bennünk már kikristályosodott, akkor arra kell gondolni, hogy mások a peremfeltételek.
Ami a fekvőt és rakodót illeti. Ha  rakodóval ötször annyi méhcsaládot lehetne gondozni, mint fekvővel, akkor lehetne azt mondani, hogy tényleg az a fejlettebb kaptár. Szerintem a költség haszon vonatkozásában ez nagyon az egál körül mozog még. Itt a vándorméhészkedésnek nagyon nagy súlyát látom a fekvő rendszer létjogosultságában.
Attól függetlenül a rakodó rendszert látom a jövő kaptárának, amit viszont még csak most tervez(n)ek, ahogy Attila írta egykor (blokk-kaptár). Az a kaptár viszont, ha működik (egységes fiókos kezelés húsz családos egységeken), akkor nem megtizedelheti, hanem ezredelheti a méhészek számát. Etikai kérdésnek tűnik, hogy szabad-e ilyent engedni. De ez nem etikai kérdés lesz, hanem Varroa kérdés. A Varroa fogja ezt a rendszert kitermelni 20 éven belül. Akiknek életben marad a méhészetük a Varroa tetőfokán túl is.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #446 Dátum: 2018. Május 26. 08:53 »
... egyszer már lehurrogot sok régi motoros az anya petézése számában de azért leírom: a műlépek sejtszáma nem az Őrösi által megadott értékek.... megszámoltam és az NB műlép egyszer se volt több mint 9700 db sejt tehát a hunor kb. 7200 lehet

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #447 Dátum: 2018. Május 26. 09:32 »
Nagy tisztelettel üdvözöllek wr!
Azért váltottam a Hunorra,mert ez a rendszer közelebb áll hozzám.
Mindig is tetszettek a nem egyenlő lépes rakodó rendszerek!
Mivel a méztér az 1/2 NB keret,így nem is tudnék fiasokat átfüggeszteni,de erre egyébként sincs szükség!
Ha lent megvan a megfelelő mennyiségű méh,akkor nagyon szépen felhordják a mézet.
A repce első fele még a fészeké..ott is inkább csak a két szélső keret lesz mézes,de onnantól kezdve egész évben mindent szépen felpakolnak!
A túlfejlett családokat mindíg megcsapolom,és a többit erősítem,vagy szaporítok.
Korábban sokszor felbosszantott ha kritizálnak 1-1 rendszert,vagy technológiát,de mára eljutottam oda,hogy ez teljesen felesleges!
Mindenki másban hisz,sokféleképp méhészkednek, én ebben a rendszerben megtaláltam a méhészkedés szépségét!
 Jenőnek meg üzenem,hogy lellén fogok tölteni pár napot,úgyhogy rettegjen!  ;D

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #448 Dátum: 2018. Május 26. 09:41 »
Nem azért függesztünk fel a méztérbe fiast hogy felmenjenek hanem hogy legyen hely az anyának hova petézni.Onnantol hogy megvan a 8 fias időzitett bomba ha nincs atfüggesztés.
Ez persze csak személyes tapasztalat.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #449 Dátum: 2018. Május 26. 10:46 »
Sajnos tévedsz Jenő! Nyugi én tudok higgadt is maradni, és nem keresek összeesküvés elméleteket! Meg sem tudnám számolni, mióta és hány oldalon tart ez az álmokfutás a hunor felsőbbrendűsége (szerintetek) tekintetében. Tehát nyugi tudom te hány keretessel méhészkedsz és wr is.

TEHÁT!!! Mivel egymáson kívül, ti nem hisztek senkinek, ezért kellett a TE hozzászólásodat belinkelnem, hogy cáfoljam azt, hogy a 9 es hunorral sosem kell dolgozni .... Tehát ilyen prózai oka volt, hogy tőled idéztem, semmi más.   Felőlem azt gondolsz bele amit akarsz, de örülök, hogy már azt is jobban tudod én mire gondolok. Elég lett volna azt is írni, h szerencsétlenül fogalmaztam.

Szóval .....