Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379944 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #360 Dátum: 2018. Május 16. 00:38 »
Te adamez2!
Mennyi családod is van neked? Mintha 42 rémlene. Ez még a hobbi szintet sem éri el. Sajermann szokta mondani, hogy figyeljétek meg, a játékméhészek magyarázzák mindig a módszereiket a profiknak! Ti néhány családos, na jó hobbisták magyarázzátok meg a néhány hordónyi mézpergetéseitekkel azoknak a tutit, akiknek 4 csapon 2 napja folyik a Klubvezető Úr figyelmeztetése ellenére a minden idők egyik legjobb (és minőségben is felülmúlhatatlan ) akácméze??? Én vezetem féltre a kezdőket(? )Te szerencsétlen! Az egyik kezdőm a 30 kg/ cs átlaga után a Bakonyban még fogott 6 jó napot, és ismét tele van. A másik (kevesebb családdal) még ezt is túlszárnyalta. Miket beszéltek ti itt? Egymást hívogatják a méhészek a haveri körömben hordó ügyben, és hordó után szaladgálnak (én nem adok mert minden tele lesz), aztán hova teszik a többit, miközben Te a téli akácmézes telelő koszorúdat említed. Veletek vitatkozzak?
"Megjegyzem, hogy azok a mézkoszorúk a fias kereteken már a téli méz alapjául szolgálnak. " Még a Klubvezető Úrtól sem olvashattunk ekkora önvallomást. Akácméz koszorú a telelő élelemben? Már nem is pergetsz az idén, vagy ezeket a lépeket szétválogatod, vagy mi van? Ja nincs fészek és méztér, csak turkálni lehet ezután valamit innét onnét, szélső lépből a család összehúzódása után?
Láttál már rakodót? Leveszik a méztérből az akác mézet, aztán a kiszorított anyás fészekből néhány nap alatt a család feltornázza a fészeklépekből a méztérbe azt a 8-15 kilónyit, és azt is el lehetne venni, de én sem veszem el, mert nem érdekel már 20-30 hordó + méz. Na nem azért mert vigyázok a méheimre, -óóó mint a Klubvezető Úr, aki nem vándorol északi akácra, meg sehova, csak írni szokott ilyesmikről, pedig a bocival cuccolni sem kell, - hanem mert már elegem van a pergetésből. Szaporítani szeretnék, mert önállósítják magukat, mint wr célzott rá. Ja nekünk van hús, mert nem kellett azért a néhány kiló többlet mézért az anyákat korlátozni, és majd azt a szaporulatot eladjuk. Jaj kedvenc idézetem W. Allentől:

"Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal."

Aztán még C. Gézától is kellene olvasnom, mert tanulni v. visszafejlődni soha nem késő, és megtanulnám a A méhészkedés gyakorlata Na hagyjuk a hülyeséget!
Jaj most nézem mennyi az idő, és még az a sok fiók holnapra ... ;) ;D
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 16. 00:41 írta kivancsi111 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #361 Dátum: 2018. Május 16. 06:21 »
Ezt írja hajnalban kivancsi111:
" Az egyik kezdőm a 30 kg/ cs átlaga után a Bakonyban még fogott 6 jó napot, és ismét tele van. A másik (kevesebb családdal) még ezt is túlszárnyalta. Miket beszéltek ti itt? Egymást hívogatják a méhészek a haveri körömben hordó ügyben, és hordó után szaladgálnak (én nem adok mert minden tele lesz),..."
Ilyen hírek után meg majd meg a nyüszítés, hogy az a mocsok kereskedő megint lenyomta az árakat.
Ez a hihetetlen nagyzolás, vagizás már lassan unalmas.
Ha pedig ekkora eredményed lett minek adod el a méheket?????
Valami nem kerek.
Sokszor a "játékméhészek" találnak ki okos technológiákat, mivel ők általában munka mellett méhészkednek, és kevés az idejük.
Nem attól lesztek profik, hogy sok méhcsaládot tartotok!!!!!!!
Örülj az eredményeidnek, de próbáld meg szerényen átélni az önimádást.
Úgy látom wr méhésztárs is ráugrott a 15% pluszra maikor ezt írja:
" Két hunor fiók tele van mézzel, nincs bennük egyetlen üres sejt sem!"
Akkor figyeljetek kedves vevők!
Mától ezernyóc az akácméz, csak ezt felejtetted odaírni. (mert ennek ez lesz a vége)
Ezzel az a gond, hogy nem arról beszél amit én írtam, hanem megint az önámítás, dícshimnusz.
Korlátoztad a méhanyákat?
Nem.
Akkor pedig mit hasonlítasz mivel össze?
Lehet neked 5 csapon folyik az akácméz, akkor pedig nincs szükség mindenféle hókuszpókra, szűkítésre, hőreflektoros fóliára.
Tudjuk, felhúzom a fóliát aztán ha sokan vannak lazán csuklóból rádobom a méztereket.
Utána meg ha tele van a két fiók mézzel megyek fát ültetni, kirándulni.
Ha ennyire egyszerű lenne a méhészkedés, hogy munka nélkül ilyen óriási eredmények születnek, akkor biztosan én csesztem el valamit.
Már csak az a kérdésem, hány családdal termeltél?
Mennyi volt a betelelő állományod létszáma?
Ha az összes, egytől-egyig meghordta a két 9-es Hunort akkor megemelem a kalapom.
Mivel ezeket a csodálatos eredményeket senki nem látta, így csak arra jó, hogy hülyítsük a méhészeket.
A körülmények ismerete nélkül így még gratulálni sem tudok.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #362 Dátum: 2018. Május 16. 07:59 »
Idézet
Azt gondolom, hogy Te soha az életben nem méhészkedtél fekvő kaptárt, csak volt fekvő kaptárad, de fogalmad sem volt róla, hogyan kellene használni.
Igazad van.  :) Mentem végig a soron, elindultam a hunoroknál, ekkor még tudtam mit kell csinálni a méhekkel. Amikor a félkeretesekhez értem még ekkor is tudtam, majd a fekvőkhöz érve teljesen elfelejtettem, megbutultam. Ez komoly?  :D
Idézet
Éppen Te és Kiváncsi111 vezetitek félre a kezdőket azzal, hogy ócsároltok valamit, amivel semmilyen érdemi tapasztalatok nincsen
Pont annyi tapasztalatom van vele amennyire szükségem volt. Többet dolgoztam vele mint a félkerettel, mert lassan álltak össze a dolgok, kevés időm, anyagom és eszközöm volt az új kaptárak készítésére és a régiek átalakítására. Az első néhány hunorom a szétvágott fekvők anyagából lett.
Idézet
A fekvő kaptárat pedig hagyd meg azoknak, akik ezzel termelnek és szép eredményeket érnek el.
Hát azt én meg is hagyom nekik.  :) Nem is fogom ócsárolni egészen addig, amíg nem olvasom az olyan hülyeségeket hogy azzal többet lehet termelni mint 3 hunor fiókkal, meg hogy milyen jó ötször annyit dolgozni egy kaptárral, mert hogy a termelés az máshogy nem is működhet. De, működik. Ha nem működne már rég nem méhészkednék, mert én biztosan hozzá nem nyúlnék már hátralévő életem során sem a fekvőhöz sem a feleshez.
Idézet
Ilyen hírek után meg majd meg a nyüszítés, hogy az a mocsok kereskedő megint lenyomta az árakat.
Valóban nem jó ezeket leírni, mert már a kereskedők fülébe jutott hogy a tavaszi előrejelzésekkel ellentétben rengeteg vegyes lett, lent is van az ára a béka feneke alatt. De kikényszerítitek az emberből ezeket az írásokat a hülyeségeitekkel. Hol van most a 100 kiló feletti fekvő amiről írtál? Amibe ugye akkor se férne bele 55 kilónál több, ha az összes fias lépben is méz lenne. Vagy elfelejtetted odaírni hogy 80 kiló volt a kaptár önsúlya?
Idézet
Ha ennyire egyszerű lenne a méhészkedés, hogy munka nélkül ilyen óriási eredmények születnek, akkor biztosan én csesztem el valamit.
Úgy ahogy mondod. Mert váltottál egy olyan kaptárra amiben jóval több munkával sem tudsz többet termelni és ez bizony tény.
Idézet
Ha az összes, egytől-egyig meghordta a két 9-es Hunort akkor megemelem a kalapom.
Nyilván nem, ilyen csak a méhészek álmában, meg a hazug méhészek írásaiban létezik. Ja meg annál aki tavasszal 150-ből 100-at csinál. Az állományom 60%-a hordta meg, de a gyengébbek is meghordtak másfelet, meg volt 10 ennél is gyengébb család azok csak egyet. Meg van még 6 családom ami semmit nem csinált, 1 fiókon van, ezekkel telepítem be a pároztatókat, ezért nem raktam őket össze tavasszal. Kiegyenlítést sem csinálok soha, erre 2 alapos indokom is van amiket nem írok le, az hogy plusz munka az csak a harmadik indok.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #363 Dátum: 2018. Május 16. 08:05 »
Kedves Kiváncsi111!

Úgy vélem, hogy nem egyről beszélünk. Nekem azzal van a bajom, hogy a Te ténykedésed itt a fórumon nagyrészt a fekvő kaptár lejáratásában merül ki. Én nem osztottam az észt senkinek, hogy mivel és hogyan méhészkedjen, csupán nem érzem etikusnak a fórumon tapasztalható ténykedésedet és ennek adtam hangot. Sokkal jobb lenne, ha a kezdőket nem úgy próbálnád meggyőzni, hogy valamit -amiben láthatóan kevés a tapasztalatod-, teljes mellszélességgel ócsárolsz.
Ha igazán segíteni szeretnél a kezdőknek ezen a fórumon, akkor ajánlom figyelmedbe a rakodókaptáras topikot (pont ez az), ahol megoszthatod a kezdőkkel (és a nem kezdőkkel is) mindazt a tudást és tapasztalatot, amire az elmúlt 30 évben szert tettél ebben a szakmában. Erre való a fórum. Cicaticis Géza könyvét pedig nem azért ajánlottam, hogy bárkit is a fekvő kaptár felé irányítsak. Csak úgy láttam, hogy itt olyanok szólnak hozzá a fekvő kaptárhoz, akik nem értik a rendszer működését és ez a könyv talán segíthetne nekik egy kicsit képbe kerülni a témában.

Sok sikert és jó erőt kívánok a további pörgetéshez!

Méhésztársi üdvözlettel,
Egy 42 családos hobbiméhész

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #364 Dátum: 2018. Május 16. 08:28 »
Nem "minek" adom el, hanem miért? Huf-ért.
Mert felesleg. Azokkal már nem bírok. Mert nincs veszteség, mit kellene velük tennem? Lekénezzem? ;D. Mert nem bírok több családdal, akár a többi méhész, és ugyanezt csinálják már, ráéreztek. Mert a normális 12-es Hunorban már nem akarnak elférni, és muszáj csapolni.
Nagyon irigyeltelek benneteket a múlt hét szerdáján, csütörtökén, és péntekén. Még az ép. kereteket tördeltem és a korán elillanó szándékúakat gyengítettem, mindegyik mézterét ehhez le kellett vennem. Sokszor voltál eszembe, mert neked ezt a rohadt emelgetést nem kellett ehhez megtenned. Aztán könnyítettem rajtuk, már csak 29 maradt vissza, és talán úgy 100 fiók ami sajnos kihűlt, majd kicsapatom szép lassan, tudod mi rakodósok erre ráérünk, igaz kell hozzá néhány ezer plusz lép, ami azután szaporítást segít.
A keretfedőről is folyik a méz. Ropogva kell lefeszíteni, mert hideg van. A hőtükrös fóliát nem használom. Talán jó lehet, de nincs rá szükség.
 Egyébként becsapott egy kicsit a mérlegesem. Egyik nap pl az egyik haverom 9,2-őt mért, amikor nekem csak 5,9 volt. Tegnap a fiam 29 kilóval könnyítette. Lehet túl erős, és rajzásra gondol, pedig eddig nem volt gond ezzel.
Az alacsony mézáraktól nem tartok. Viszonylag kevesen vagyunk, akiknek az idén lettek termelő családjaik. Tudod, majd ők napraforgón... Sok sikert! Nekem is telefonált egyik másik méhész, hogy mikor indul az akác  :o amikor már 20 kiló felett mértünk. ;) Neki ennyit sem emelkedett a mérleg összesen.Tegnap még várta az eső utáni jó napot akácról.  ;D ;D ;D ;D Jó napot!

Na adamez2 én meg azt a videót ajánlom a kezdőknek, amit valaki felrakott a netre, 4 órás, betegen, egy szuszra, nem papírról(egy ingyenes előadásom felvétele, nekem csak ilyen van, nem ebből haknizok a pénzért, van rendes munkám, mint méhész). Csak azzal meg az a baj, hogy az agyasabbja már ugyanezt csinálja, és bizony ők a konkurencia.
Nekem volt fekvőm. Felessel kezdtem. Vettem NB-t haláleset után az özvegytől. Ismerem. Tavaly is volt még kettő, azok migránsok voltak, ;D akik ismerik a sztorit most jót nevetnek. (Megmentettem egy NB-s nyomorék atkás  állományt, ::) és megmutattam, mennyivel termel kevesebbet, mint a Hunor, pedig igencsak felhoztam azokat. Haverom állt egy diófának támaszkodva, és megvetően nézve rám azt mondta: Te hülye vagy! Ezekkel a szarokkal töltöd az idődet, amikor ott ezerrel megy a több száz család?)Aztán átfejlesztettem. Nekem jó lenne, ha mindenki azzal dolgozna. De nekem ne beszéljenek hülyeséget naponta, mert a kezdőket ugyan abba a zsákutcába viszik, mint amiben ők vannak, és soha nem tudnak a fekvős gondolati világból többé szabadulni.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #365 Dátum: 2018. Május 16. 08:30 »
Adamez!
Gratulálok a pozitív kicsengésű, emberi hangnemű válaszodhoz!
Minden kaptárban el lehet érni az optimumot, lehet, hogy több munkával, vagy más módszerrel. A tudás abban van, hogy megtanuljuk alkalmazni a jó módszereket. A hobbi méhész 20 családdal is megtanulhat kiválóan méhészkedni egy adott kaptártípusban. Én bizakodó vagyok ebben a tekintetben, akkor is, ha olykor hibázok. Majd kijavítom. Érdekel, hogyan lehet kevesebb munkával több eredményt elérni, többek közt ezért is olvasom a fórumokat. Ha van időm “matatni” a családokat, azt is szívesen teszem, mert tapasztalatot gyűjtök, megfigyelek, jegyzetelek.
Az egészség megint egy másik kérdés. Van, akinek egyik típusú kaptárnál fáj a háta a kezeléstől, van, akinek a másiknál. Van, akinek a fiókok emelgetése nem probléma, de az állandóan hajlott hajlott háttal végzett munkát, vagy a pakolgatást nem bírja.
Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #366 Dátum: 2018. Május 16. 09:10 »
Én mindjárt megyek leemelgetni egyedül a meghordott, leszöktetett 2 db félkeretes mézteret, és már rakom is a futóra. A meghordott Hunor 12-est esélyem nem lenne egyben leemelni. Illetve én még bírnám, csak a derekam nem.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #367 Dátum: 2018. Május 16. 09:10 »
Kiváncsi111, a hozzám intézett szakmai jellegű kérdéseidre a fekvő kaptáras topikban válaszoltam.

http://meheszklub.hu/index.php/topic,44.msg40541.html#msg40541

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #368 Dátum: 2018. Május 16. 09:29 »
Idézet
Azt gondolom, hogy Te soha az életben nem méhészkedtél fekvő kaptárt, csak volt fekvő kaptárad, de fogalmad sem volt róla, hogyan kellene használni.
Igazad van.  :) Mentem végig a soron, elindultam a hunoroknál, ekkor még tudtam mit kell csinálni a méhekkel. Amikor a félkeretesekhez értem még ekkor is tudtam, majd a fekvőkhöz érve teljesen elfelejtettem, megbutultam.

Ha előtte párszor elolvastad volna Cicatricis Géza könyvét, akkor lehet, hogy tudtad volna, mit kellene csinálni. ;)

Az hogy neked nem passzolt a fekvő kaptár, szerintem nem jelenti azt, hogy akkor az másnak sem passzolhat.

Idézet
Ha az összes, egytől-egyig meghordta a két 9-es Hunort akkor megemelem a kalapom.
Nyilván nem, ilyen csak a méhészek álmában, meg a hazug méhészek írásaiban létezik. Ja meg annál aki tavasszal 150-ből 100-at csinál. Az állományom 60%-a hordta meg, de a gyengébbek is meghordtak másfelet, meg volt 10 ennél is gyengébb család azok csak egyet. Meg van még 6 családom ami semmit nem csinált, 1 fiókon van, ezekkel telepítem be a pároztatókat, ezért nem raktam őket össze tavasszal. Kiegyenlítést sem csinálok soha, erre 2 alapos indokom is van amiket nem írok le, az hogy plusz munka az csak a harmadik indok.

A kiegyenlített állományban nagyjából ez a helyzet. Ha jól sikerül beállítani az állományt, akkor nincsenek kiugró eredmények sem felfelé sem lefelé és a rajzási hangulat felébredése is féken tartható.

Szabad tudni, hogy mi lenne a másik két indok?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #369 Dátum: 2018. Május 16. 11:28 »
Idézet
Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek. Ha nincs hova rakni a húst, és még nincs bölcső, akkor mennek a felesleges fiasok az eladók közé. Muszáj, mert a következő átvizsgálással csak egy-két hét múlva látom ismét ezeket, és akkorra már némelyik nem bír magával. Menne Egyiptomba. Fára ó.

ezen is el lehet gondolkodni, de nem akarok olajat a tűzre.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #370 Dátum: 2018. Május 17. 08:28 »
Ezt írja wr méhésztárs:
" Mondhatnánk hogy a halmazban talán Nagyernyei az egyetlen kivétel, de ő sem kivétel, mert ilyet írt hogy néha 3 fiókon is. Amelyik család akácon 20 hunor kereten mézel az nem termelő család, inkább kölyökcsalád."
Megint csak a rosszindulat!
Elolvastad részletesen amit írtam?
Ott kitűnik, hogy 3 az-az három 10-es Hunor méztéri fiókra gondoltam!
Sőt leírtam, hogy akkor kezd rakodó kaptár lenni, ha 3 fiókon "üzemel" a méhcsalád.
Na de menjünk tovább mert sok mindenre választ adtál.
Talán az a legnagyobb gáz, ha valakit a saját írásával szembesítenek!
Íme ezt írja wr méhésztárs:
"Gyenguszok az eredményeim?  :) Két hunor fiók tele van mézzel, nincs bennük egyetlen üres sejt sem!"
Aztán én ezt kérdeztem:
"Már csak az a kérdésem, hány családdal termeltél?
Mennyi volt a betelelő állományod létszáma?
Ha az összes, egytől-egyig meghordta a két 9-es Hunort akkor megemelem a kalapom."

És meg is jött a válasza:
"Nyilván nem, ilyen csak a méhészek álmában, meg a hazug méhészek írásaiban létezik. Ja meg annál aki tavasszal 150-ből 100-at csinál. Az állományom 60%-a hordta meg, de a gyengébbek is meghordtak másfelet, meg volt 10 ennél is gyengébb család azok csak egyet. Meg van még 6 családom ami semmit nem csinált, 1 fiókon van,...."
Köszönöm a válaszod, így már mindent értek.
Nézzük egy "hazug méhész írását". (Ez én lennék.)
182 termelő családdal teleltem be 2017-ben.
Ebből 180 család lett termelő, egy közepes, egy pedig mivel meszes volt, tartalék.
Természetesen ezt úgy értem el, hogy folyamatosan csapoltam ez erőseket.
Az idén ez jól sikerült, mert elég egységes volt az állományom, tehát könnyű dolgom volt.
Az átlagodra nem vagyok kíváncsi, az kikövetkeztethető.
A végére hagytam ezt a benyögését, amit ezen hozzászólásomra írt:
"Ha ennyire egyszerű lenne a méhészkedés, hogy munka nélkül ilyen óriási eredmények születnek, akkor biztosan én csesztem el valamit."
Íme a válasza, amit tényként közöl:
"Úgy ahogy mondod. Mert váltottál egy olyan kaptárra amiben jóval több munkával sem tudsz többet termelni és ez bizony tény."
Valami nem kerek wr méhésztárs!!!!!
Mikor jártál nálam?
Tényeket közölsz anélkül, hogy tudnád az eredményeimet?
Kapd össze magad, mert így tökéletesen nevetségessé váltál.
Komoly bátorságra utal kijelentésed.
Egyáltalán tisztában vagy  a TÉNY fogalmával?
A tény ezt jelenti:
"Megalapozott állítás, a valóságot tükröző, igaznak tekintett, és általánosan elfogadott megegyezés, ahogy a dolgok megtörténtek, vagy ahogy a dolgokat megfigyelték – ellentétben egy feltételezéssel vagy véleménnyel."
Látod, ennyire egyszerű.
Te csak feltételezel, így tökéletesen hiteltelenek rám vonatkozó írásaid!
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #371 Dátum: 2018. Május 19. 06:44 »
 :D

Szerintem meg te teszed magad nevetségessé nap mint nap. Nem érzed már szánalmasnak ezt a vergődést? Mert hát a te fekvős eredményeid mindenkiénél jobbak. Tudod, ha megpróbálnék átlagot vonni akkor valahol az jönne ki, hogy minden családom meghordott kb. 15-16 hunor keretet. Szóval ez inkább a 30 kilóhoz van közelebb mint a 20-hoz, ami egész jó, mert eddig hallottam egy 18,5 és egy 20,5 kilós átlagról. Olyat én még ha akarnék sem tudnék számolni, mert most el kell ugranom 2 kölcsön hordóért. A te 40 kilós átlagodra meg senki nem kíváncsi, ami bele sem fér fizikailag sem a keretekbe.
Tudom, neked az elvégzett munka sem számít, csak azt nem értem akkor miért nem árut töltesz fel a teszkóban, vagy miért nem valami segédmunkát végzel valami cégnek.
Rajtad kívül ugyanis mindenkinek nagyon lényeges az, hogy a számlájára utalt pénzért mennyit dolgozott. Ha ezt is belevesszük a játékba, és hát miért ne tennénk, mert a bevételt osztjuk az érte végzett munkával, akkor sajnos azt kell mondanom hogy nekem jóval több mézem lett.
Ismét velünk van a baj, mert ti széttrollkodjátok a rakodós topikot. Én nem írtam egy betűt sem a bugyuta fekvős topikotokba, nem is fogok mert nem érdekel. Megint ti jöttök ide észt osztani. És megint be fogjátok állítani úgy, hogy ez fordítva van.  :) De megint én voltam a hülye, mert reagáltam bármire.  :-\

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #372 Dátum: 2018. Május 19. 07:01 »
Azt gondoltam kulturált keretek között tudjuk folytatni az eszmecserét, de te újra csak olyan dolgokat állítasz tényként amit csak feltételezel.
Nyomozónak ne menj el, mert az első napon kirúgnak!
Ott tényekre kíváncsi az ügyész.
A sértegetésed hidegen hagy, viszont a Fekete-Fehér Méhészklub színvonalának igen ártalmas.
Ezt a kijelentésedet a fekvős kollégák nevében visszautasítom!
Kérlek őrizd meg nyugalmad, és emberi méltóságodat.
" Én nem írtam egy betűt sem a bugyuta fekvős topikotokba,...."
Ma Magyarországon még mindig uralkodó típus a NB fekvő.
Azon próbáltunk szakmai vitába bocsátkozni, hogy melyiknek mik az előnyei, hátrányai.
Te azt írod, hogy 60%-a termel csak az állományodnak, akkor mégis minden családod meghordott 15-16 keretet?
Ne szépítsd a dolgokat, a fekvős méhészeket pedig hagyd békén!
Ha pedig annyira gáz lenne a fekvő, akkor miért méhészkednek ennyien benne?
Ezzel a soroddal viszont egyet értek!
" De megint én voltam a hülye, mert reagáltam bármire."
Köszönjük az önkritikádat.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #373 Dátum: 2018. Május 19. 08:13 »

Ma Magyarországon még mindig uralkodó típus a NB fekvő.


Ugyan senki sem mérte ezt fel, de remélem így van. Ez az egyik nagy szerencséjük a rakodósoknak. Van aki adjon kölcsön hordókat ;)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #374 Dátum: 2018. Május 19. 21:40 »
Ha neked a szaktanácsadói hálózat senki, ám legyen.
És van ettől egy pontosabb statisztikai adat is.
A méhegészségügyi felelősök által kitöltött nyomtatványon a kaptárak típusa is feltüntetésre kerül.
Ez bemegy a NÉBIH-hez, és az MVH-ba is.
Az OMME innen is tudja kinek milyen rendszerű a méhészete.
Én 2012-es adatokra emlékszem, de akkor még a fekvők voltak többségben.
Ez nem azt jelenti, hogy ez a legjobb, meg a jövő kaptártípusa.
A fekvő kaptárnak sok előnye van 100-150 családig.
Utána a rakodók jönnek képbe a gépesítés, a szalagszerű technológia miatt.
A tények nagyon furcsa dolgok, de meg kell hajolni előttük.
wr méhésztárs álmodozik, én pedig a valóságról szeretek beszámolni.
Már csak az zavar, hogy az én 40 kilós átlagomról regél, de soha nem járt nálam.
Vagy tévedek?
Nagyernyei Attila