Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379934 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #345 Dátum: 2018. Május 11. 07:03 »
Az angolban a szó jelentése nagyon függ a szövegkörnyezettől. Itt inkább úgy értendő, hogy stupid/hülye=pofon egyszerű/végtelenül egyszerű.
Köszi Bicska!

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #346 Dátum: 2018. Május 11. 07:40 »
Pontosan ahogy Bicska írta. ( Bocsánat, ha legközelebb külföldi kifejezést használok odaírom a magyar fordítást.) Ha szó szerint fordítod, akkor sértő. Nem célom. A tőzsdén van egy csomó előrejelző/csoda/hiperszuper/tuttitippetadó indikátor. Valaki ezeket használja és keresi a Szent Grált. Valaki, általában a legsikeresebbek, húznak egy vonalat. Pontosan tudják, hogy nem a belépésen, hanem a money managmenten (pénz/kockázat kezelésen) van a hangsúly.
Lehet méhészkedni magas és alacsony költséggel is. A helyzet viszont az, hogy a méhészetben a költségek növekedésével nem nő arányosan a hozam. Azaz 3x annyi költséggel nem lehet 3x annyi mézet előállítani. ( Ezt azért illene belátni/kihallani a kritikai hangokból.)
A magasabb értékesítési ár, pedig valójában csak akkor magasabb, ha a költségek levonása után több pénz marad. És ez a megállapítás sem fekete-fehér. Mert, ha reálisan nézzük, akkor 1kg mézre illene vizsgálni a költségeket. ( Alapvetően ezt gondolom a fekvő vs rakodó "ellentét" gyökerének. Nem az a kérdés,hogy lehet-e termelni a fekvőben, hanem az,hogy mennyire gazdaságosan. Minél kevesebbet áll a méhész a kaptár mögött annál kisebbek a költségei. Attila által leírt technológiával, számomra úgy tűnik, hogy eléggé kérdőjelesen. A "méhek szeretete miatt csinálom" dumán lendüljünk túl...3 család felett már nem csak a méhek szeretetéről szól. )

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #347 Dátum: 2018. Május 14. 07:59 »
WR!
Amikor egy fiókra korlátozod a fészket, időnként szoktál felhúzni fiast?
Mikor állítod vissza két fiókra a családokat? Gondolom kettőn teleltetsz.
Üdv: Ata

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #348 Dátum: 2018. Május 14. 11:27 »
Később már nem. Repce előtt felkerül a rács, akkor teszek fel 2-3 fiast. Ez kell mert enélkül a szűkebb fészek miatt rajzásra készülne már a repce vége felé, viszont akácon már kellően korlátozza az anyát, mert zömében fedett fias lesz a fészekben és virágpor. Tulajdonképpen átmenetileg megnövelem azzal a 2-3 kerettel a fészek méretét a fejlődés időszakában, de azok a repce végére ki is kelnek, csak a fészekben marad hely az anyának, és ott is kevesebb, tehát akác előtt és alatt tulajdonképpen saját magától is korlátozódik a fiasítás.
Az akác elvétele után kiveszem a rácsot, ekkor az anya felmegy a második fiókba (is). Hogy zömében hol petézik az a családtól és az anyától is függ, van amelyik zömében lent marad, van amelyik szinte csak a második fiókban, de olyan is akad amelyik felmegy a harmadikba petézni. Ez azért jó mert szabadon petézhet ahol akar, és általában elég csak a felső mézteret leemelni ha bele akarok nézni a fészekbe. A harmadikat könnyen lekapom mert ugye üres, megnézem hogy van-e pete a másodikban, és már rakom is össze, az anyát nem keresgetem csak ha okom van rá.
A napraforgóra nem nagyon szoktam lezárni az anyát csak elvétve, hord amennyit hord, van hogy csak 1 fiókot veszek el a többit náluk hagyom és arra etetem rá a cukrot. A napraforgó után a harmadik fiókot már nem kapják vissza, tehát a téli élelem a második fiókban lesz őszre, az alsóban meg némi fias és virágpor a fekete lépekben. Egy fiókon szoktam teleltetni, az 1 vagy 2 fiók előnyeit és hátrányait leírtam nemrég valamelyik topikba. Nem egyértelmű még hogy melyik a jobb, mert mindkét megoldásnak van előnye és hátránya is.
Ha 2 fiókon teleltetsz akkor semmit nem kell csinálni, teleeteted a második fiókot, amire az alsóról szépen felhúzódnak a tél folyamán ahogy fogy az élelem, és tavasszal a felsőben indul az anya, az alsót ki lehet alóla venni, mehetnek a fekete lépek az üstbe kifőzésre. Két fiók esetén érdemes 1-2 lépet a fiókok széléről kivenni hogy semmiképpen ne legyenek penészesek, azaz fiókonként 7-8 kereten, tehát 7-8 keretpáron telelnek.
Egy fiók esetén októberben meg kell cserélni a két fiókot hogy a mézes legyen a fészek. Az alsóból csak azt a 2-3 keretet hagyod meg amiben nagyobb kiterjedésű fiasítás vagy nagyobb mennyiségű virágpor van. Ilyenkor a mézkészlet javára kell tévedni, tehát inkább méz legyen a kialakított fészekben mint fiasítás. Ha olyan a keret hogy fekete, szinte üres, csak van benne egy tenyérnyi fias vagy 2 tenyérnyi virágpor akkor azt nem kell sajnálni, el kell venni, hogy inkább teli mézes keret legyen a helyén. Azt a 2-3 üresebb, virágporosabb stb. lépet nem szabad a fészekbe egymás mellé tenni mert akkor azon fognak ülni, és alkalomadtán akár ott éhen is halhatnak. Meg kell vele tűzdelni a fészket, tehát ha van egy olyan keret ami jó virágporos, vagy csak 1/3-ig van mézzel, akkor azt jobbról balról is teli mézes keret vegye körül.
Sosem halt éhen családom, és soha nem adok nekik lepényt sem tavasszal. Olyan persze néha megesik a népesebbekkel 1 fiókon teleltetésnél, hogy a tavaszi átvizsgálás során úgy látom hogy jobban megfogyott a téli készlet a kelleténél, ilyenkor kapnak 2-3kg cukrot, de már szirupban.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #349 Dátum: 2018. Május 14. 12:17 »
Napraforgó után hogyan veszed el a mézet, ha az anya szabadon petézhet a három fiókban? Összeválogatod a mézeseket egy fiókba és azt szökteted le?

Az egy fiókon teleltetés nekem elég macerásnak tűnik, hogy októberben kell tűzdelgetni. A két fiókos szimpatikusabb. Pláne, ha tavasszal tényleg csak ki kell venni az alsó fiókot és selejtezni az öreg lépeket.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #350 Dátum: 2018. Május 14. 13:33 »
Általában már a tavasszal de legkésőbb a nyáron tudom hogy a közelemben hol és mennyi napraforgó lesz. Ha közel és sok, akkor optimistán arra számítok hogy 2 fiókot is el tudok venni, ekkor kell a rács. Ellenkező esetben 1-1,5 fióknál többet nem hord meg, azt ha kell is válogatni nem sokat, mert vagy a második vagy a harmadik lesz mézesebb, akkor csak azt veszem el, a másik náluk marad. Tehát lesz egy teli, vagy közel teli, meg egy darab fiók. Ha meg még rosszabb akkor még annyi se. Eddig nem volt vele gond, mert legalább annyit, de inkább többet pergettem belőle mint az akácból. Általában a hordás dandárjában ki kellett venni a harmadik fiókból 2-3 teli keretet és műléppel pótolni, a teli kereteket pedig a pergetés idejéig rátenni a kölyökcsaládokra. Mostanában viszont vakaróznak a gazdák, kezdik kerülni mert sok a gond vele, így sajnos egyre kevesebbet vetnek.

Az 1 fiókos ősszel macerás, a 2 meg tavasszal. A fekete lépeket amiben az anya végigpetézett egy (netán több) szezont így is úgy is ki kell szedni és kiválogatni, pláne amelyiknek már jó erős bábinges szaga is van. A még használhatókból méztéri keret lesz, a többiből pedig viaszkorong.

Egy fiók esetén be kell telelni a családot, cserébe az anya egész télen nem tud sehova sem petézni, és tavasszal sem kell őket háborgatni. Két fiók esetén nincs betelelés (feletetem és kész), viszont ott marad a veszélye hogy még november elején is hordanak a zöldítésből az alsó fiókba, ami aztán ha beáll a hideg ott lesz nekik beérleletlenül. És ha enyhe lesz a tél, az alsó fiókban annyit petézhet az anya amennyit csak akar, mert ott marad bőven hely. És tavasszal ki kell venni az öreg fiókot alóluk, tehát macerálni kell őket. Viszont a 2 keretsor miatt, meg amiatt hogy jóval többet is be lehet etetni, nullára csökken annak az esélye hogy éhen haljanak. Legfeljebb nozémásak lesznek a hígan maradt októberi zöldítéstől.  :) Ha csak nem élték fel mindjárt az enyhe tél elején a fiasítás nevelésére.  :) De ahhoz meg nem árt ha decemberben-januárban van enyhe idő, hogy ki tudjanak jönni tisztulni.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #351 Dátum: 2018. Május 14. 20:30 »
WR!
Köszönöm a részletes leírást.
Ata

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #352 Dátum: 2018. Május 14. 21:04 »
Most tetszik először wr írása (amivel egyet is értek), mivel ezzel a megállapításával segítségemre sietett amikor ezt írja:
" Azt a 2-3 üresebb, virágporosabb stb. lépet nem szabad a fészekbe egymás mellé tenni mert akkor azon fognak ülni, és alkalomadtán akár ott éhen is halhatnak. Meg kell vele tűzdelni a fészket, tehát ha van egy olyan keret ami jó virágporos, vagy csak 1/3-ig van mézzel, akkor azt jobbról balról is teli mézes keret vegye körül."
Gyakorlatilag ugyan ezt fogalmaztam meg, ennek a veszélyére hívtam fel a figyelmet.
Ez kivancsi111-nek így jött le:
"Ki fikáz kit? Ki írta amíg le nem állították, hogy a Hunorban éhen vesznek télen a méhek?"
Ebből látszik a rosszindulata!
wr írásának többi része szakmailag elfogadható, de a pergetési teljesítménye a lehetőségeihez képest nagyon gyenguszok.
Persze aki nem akar plusz energiát befektetni inkább wellnessezik helyette, azt is megértem.
Abban hibázik, hogy nem 15%-al lesz kevesebb méze!!!!!!!!!!!
De ez az ő baj ha megelégszik azzal amije van.
Én inkább egy kicsit többet dolgozom, de a végeredmény nem 15% plusz.
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #353 Dátum: 2018. Május 15. 09:23 »
Akkor még egyszer leírom. A fekvőben meg a félkeretesben valóban nem 15% a plusz, azokban akár 100%, ezért írtam hogy a felét pergeti az aki nem turkál benne. Ez nem csak a saját, hanem mások tapasztalata is. A hunor ebben kivétel, ha elfogadod ha nem. Ezért is szeretem.
Gyenguszok az eredményeim?  :) Két hunor fiók tele van mézzel, nincs bennük egyetlen üres sejt sem! Annak idején a fekvőben ilyen eredményről csak álmodoztam. Szóval igen, ezzel én tökéletesen megelégszem, főleg annak fényében hogy mennyi munkát fektettem bele. Így ezer más dolgot is csinálhattam még mellette a tavasszal, viaszt préseltem, fiókokat és kereteket gyártottam, sövényt és fákat ültettem, stb, stb.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #354 Dátum: 2018. Május 15. 09:32 »
Ha számolgatunk egy kicsit, akkor az a 15% lehet, hogy fordítva van. Azt írja wr, hogy tele vannak a kaptárak, nincs egy szabad sejt. Vagyis a két mézkamra akác mézzel van tele. Ez összesen 18 hunor keret , ami 13+ NB keretnek felel meg. Ehhez képest a 18 keretes fekvő kaptár mézkamrája 12 keret (Attilánál 13 keret), vagyis wr méhésztársnak még mindig van 1+ keret előnye, de hajszállal Attila mézterénél is több méze van. És akkor arról még nem beszéltem, hogy ha wr méztéri keretei a méztérben épültek, akkor alul is be vannak építve, szemben a fekvős NB keretekkel, ahol ez sok esetben nem igaz. Szóval lehet, hogy inkább wr méhésztársnál van az a 15% plusz. Ez van, a számokkal nehéz vitatkozni.

Persze az is hozzátartozik a teljes képhez, hogy az NB kis fészkében is van némi akác méz. Nálam általában 1 vastagon meghordott keret + két ujjnyi mézkoszorúk a többi keretben, esetleg itt-ott körben is van méz. Ezt a mézet nem veszem el, sőt én még hagyok a családnál a mézkamrából is 1-1 szép mézes-virágporos keretet. Jól jön az most a méheknek, megérdemlik. Megjegyzem, hogy azok a mézkoszorúk a fias kereteken már a téli méz alapjául szolgálnak. Erre még ráhordják a nyári mézeket, majd augusztusban kiegészítem 1-2 kg cukorral és kész a telelő élelem. Tavasszal bármikor pergethetek, mert kizárt, hogy cukrot pergessek. Ezen kívül nyugodtabb vagyok, hogy a méhek a saját mézükön telelnek.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #355 Dátum: 2018. Május 15. 12:08 »
Most miért mondasz ilyet? Neki a kisebb lépfelületben is több méze van és punktum.  :D És az enyémek léctől lécig keretek, a nagybociban olyan nekem ritkán volt, vagy ha volt is, sosem láttam benne olyat hogy meghordták volna az alsó lécig. Bánom hogy nem fényképeztem tavalyi napraforgós keretet, elég sok volt benne olyan amit gyakorlatilag már az alsó léctől fedelezni kellett. Hol van ilyen az NB-ben?
És ez ugye nem volt egy jó év, mert el voltak maradva a fejlődésben a természethez képest. A jó év az olyan amint már írtam is, hogy a dandárban a jobbaktól még ki van véve 2-3 teli keret, áttéve a kölykökre, és a helyette berakott 2-3 műlépet még kiépíti, és ha nem is fedi már le de közel telehordja. Akácon és napraforgón is.
Most már tényleg elegem van ebből a kisebb (amikor meg kicsinek kellene lennie akkor nagyobb), és bonyolultabb kezelésű kaptárból többet pergetek baromságból, úgyhogy a részemről a továbbiakban nem is reagálok rá.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #356 Dátum: 2018. Május 15. 13:58 »
a nagybociban olyan nekem ritkán volt, vagy ha volt is, sosem láttam benne olyat hogy meghordták volna az alsó lécig.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #357 Dátum: 2018. Május 15. 18:56 »
nagybociban olyan nekem ritkán volt, vagy ha volt is, sosem láttam benne olyat hogy meghordták volna az alsó lécig.
Bánom hogy nem fényképeztem tavalyi napraforgós keretet, elég sok volt benne olyan amit gyakorlatilag már az alsó léctől fedelezni kellett. Hol van ilyen az NB-ben?

Azért mert Te még nem láttad, az nem jelenti azt, hogy nem úgy van. Tapasztalatból mondom, hogy NB-ben is ugyanúgy meghordják, és legalább 2/3 részig, de az sem ritka, hogy talpig lefedik. Az idén nem teljesen ez a helyzet, de ma délután azért elég szép kereteket pergettünk az asszonnyal, és tetőtől talpig mézesek voltak.

És ez ugye nem volt egy jó év, mert el voltak maradva a fejlődésben a természethez képest. A jó év az olyan amint már írtam is, hogy a dandárban a jobbaktól még ki van véve 2-3 teli keret, áttéve a kölykökre, és a helyette berakott 2-3 műlépet még kiépíti, és ha nem is fedi már le de közel telehordja.

Ezt a módszert a fekvősök is régóta alkalmazzák. Tavalyi akácon én is pontosan így jártam el, és nem egy családtól vettem el kereteket és adtam oda érlelésre a szaporításnak.

Most már tényleg elegem van ebből a kisebb (amikor meg kicsinek kellene lennie akkor nagyobb), és bonyolultabb kezelésű kaptárból többet pergetek baromságból, úgyhogy a részemről a továbbiakban nem is reagálok rá.

Sajnálom, mert pont most kezdődött el egy olyan párbeszéd, ami nem egymás kaptárjának a becsmérlésén alapul. Ami a fekvőt illeti az a véleményem, hogy Te egyszerűen nem éreztél rá, hogyan kell benne méhészkedni, összeszedtél egy csomó keserű tapasztalatot és ezzel azonosítod a fekvő kaptárt. Ami nem baj, csak nekünk, akik másképpen látjuk ezt nem esik jól, és értetlenül állunk az előtt, ahogyan megnyilvánulsz ebben a kérdésben.

*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #358 Dátum: 2018. Május 15. 21:28 »
Mi pontosan ugyanolyan értetlenül állunk az érveitek előtt. Csak van 2 órási különbség a kettő között. Elmondom mi, mert ezek szerint még mindig nem jött le. Az egyik, hogy azon az oldalon szinte kivétel nélkül olyanok vannak, akik csak fekvőztek, olyan kaptárral mint ami nekem van soha életükben nem dolgoztak. Mondhatnánk hogy a halmazban talán Nagyernyei az egyetlen kivétel, de ő sem kivétel, mert ilyet írt hogy néha 3 fiókon is. Amelyik család akácon 20 hunor kereten mézel az nem termelő család, inkább kölyökcsalád. Ezzel szemben ezen az oldalon mindenki fekvőzött is, szóval ha valakik akkor ez a csoport inkább tud különbséget tenni azzal szemben aki csak fekvőt használt.
Ez olyan mintha a szomszéddal azon vitatkoznánk hogy milyen az ő felesége az ágyban, miközben én sosem voltam még vele.
A másik, hogy láttam már néhány méhészt életem során, itt is, meg úgy szerte az országban. Láttam köztük olyanokat akik a fekvőről átálltak félkeretre vagy hunorra, de olyat még életemben nem láttam, hogy ez fordítva lett volna, és valaki nekiállt volna fekvőzni a hunor vagy a félkeret után. Nagyernyei az egyetlen, és ismét hagyjuk figyelmen kívül, ő valami külön kasztot képvisel a méhészek táborában.  :)
Érzed a két értetlenkedés közti különbséget? Én még azt sem mondhatom hogy nekem rosszul esik, mert nem esik rosszul, teljesen hidegen hagy. Azért szólogatok be, mert sérti az igazságérzetemet, zavar hogy tudatosan vagy tudatlanul de félrevezetitek a kezdőket. Szerintem Jenőnek is ez az igazi problémája az írásaitokkal, csak ő más formában adja elő.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #359 Dátum: 2018. Május 15. 21:47 »
Az lehet, hogy ezen a fórumon több a fekvő kaptáras, de közülünk senki nem szólta le a rakodó kaptárak egyik fajtáját sem. Ellenben Te és Kiváncsi111 folyton ezt teszitek a fekvő kaptárral. Azt gondolom, hogy Te soha az életben nem méhészkedtél fekvő kaptárt, csak volt fekvő kaptárad, de fogalmad sem volt róla, hogyan kellene használni. Jó szívvel ajánlanám Cicatricis Géza: A méhészkedés gyakorlata c. könyvét elolvasásra. Tanulni soha nem késő.

Éppen Te és Kiváncsi111 vezetitek félre a kezdőket azzal, hogy ócsároltok valamit, amivel semmilyen érdemi tapasztalatok nincsen. Olyan dologról írj, amihez értesz. Ha ez a 9 keretes hunor rakodó kaptár, akkor arról. A fekvő kaptárat pedig hagyd meg azoknak, akik ezzel termelnek és szép eredményeket érnek el. Én sem írok a rakodóról, mert nem értek hozzá, de szívesen olvasom, ha valaki érdekes dolgokat ír róla. A Te írásaid között is van jó néhány, ami számomra is érdekes és elgondolkodtató. Javaslom, hogy maradj inkább ezen a vonalon. Az igazságérzet jó dolog, de itt nem arról van szó, hogy valaki átver valakit, csak leírja a saját tapasztalatait egy bizonyos dologról. Ez valakinek vagy tetszik vagy nem, vagy segítség vagy nem. Ezt majd mindenki eldönti maga.
« Utoljára szerkesztve: 2018. Május 15. 22:01 írta adamez2 »