Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379882 megtekintés
*

izso60

  • *****
  • 558
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #330 Dátum: 2018. Március 13. 22:03 »
Üdv.Uraim!

Akkor nézzük a fogalmakat.
A fészek fiókon egy méztér még nem rakodó kaptár.
Biztos marhaságokat irt Örösi Tanár Úr is.
"A rakodó kaptár akkor kezdődik, ha 3 fiókot használ a méhész."
Ennyi.
Vita lezárva.
Jenő egyben biztosan profi, a szaporításban, és a rajok eregetésében.

Van egy közülük, aki a fekete noteszát kiteszi minden méhésznek az asztalára, és beszámol ki mennyit pergetett.
Tőlem azóta nem vitt mézet.
Írásaimban mindig a tapasztalataimat közlöm, és aki nem szívleli meg annak úgy kell.

Nos! Aki nem próbálta az "őszvér kaptárt,sőtt az egyenlő lépessel sem tanult meg igazán méhészkedni az csak halkan szólaljon meg a témával kapcsolatban.
A nem egyenlő lépesben nincs átfüggesztés mg hasonló hókusz-pókusz csak méhek vannak meg tiszta,fajtiszta és vegyszer tiszta méz.
De ez szakmai felkészülést igényel magas fokon,ami itt lehet hogy csodaként hat.
Ezt a technológiát nem,vagy csak kevesen  hirdetik NP pénzen a nagyérdemű számára!
Nem úgy mint az igen erősen elavult múlt századi módszereket.
SZÉGYEN!
Ebben sem kívánok személyeskedni,de ezt már meg kellett volna haladni(alapszabály módosítás nélkül)!
Amíg viszont ez így működik nem várhatunk semmi jót!
"Nekem erről ez a véleményem."



Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #331 Dátum: 2018. Március 13. 23:16 »
Kedves Méhésztársak ! Attila, izso60, kivancsi11 miattam ne torzsalkodjatok !
Attila !
Én egyáltalán nem sértődtem meg. Alább ezt írtam :
Idézet
Minden gyakorlati tanácsot örömmel fogadok
Talán nem fogalmaztam egyértelműen :
Idézet
Az eddig elkészült kaptárak 4 fiókos, Tamási rendszerűek. NB fészek + 1/2NB méztér.
Tehát : minden fiókom 1/2NB. 2X 1/2Nb fiók = 1NB fészek. Méztérnek még marad 2 db vagy ha (bár csak kellene) kell 3 db 10 keretes 1/2NB fiók.
Szezon végén beszámolok tapasztalataimról.
Ha még sem működik a dolog, akkor sem lesz szükség ezekre a műveletekre :
Idézet
Az NB fészekfiókokat úgy készítsd, hogy az aljától 8 és 11 cm között ne legyenek szögek.
Ha 9 centit majd le kívánsz vágni, akkor nem megy ki a fűrészed éle, úgy mint nekem.
Ha pedig félbe akarod vágni akkor ezt 18 centinél kerüld, de akkor egy felső marót is be kell szerezned, mert a leeső rész tetejébe falcot kell marnod a keretsornak.

Hiszen csak ketté kell választani a két fél fiókból álló fészek fiókot. Nem kell elvágni, ketté vágni, fűrészelni, falcolni stb.
De erre remélem nem lesz szükség.
Bár elolvastam Vicze Ernő bácsi könyvét, az általa leírt rendszer üzemeltetéséhez egyenlőre sem tudásom, sem tapasztalatom, sem mentorom nincs. Azért furdal a kíváncsiság, 1-2 családdal lehet hogy kipróbálom.  :-\
Az NB rendszerhez - bár nem akarok nagyképű lenni - egy kicsit talán értek és ezt
szeretném kamatoztatni, ha az elképzelésem nem túl naiv.
Méhésztársi Üdvözlettel : V. Lali
« Utoljára szerkesztve: 2018. Március 13. 23:20 írta lalimeheszet »
üdv.: lali

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #332 Dátum: 2018. Március 14. 00:35 »
Lali.
Akác előtt a megfelelő időpontban összeraksz bele 8 táblás fiast, ne legyenek nozémásak, atkásak, ne vigye el őket vegyszer, aztán ha abban az egy hétben átlagos idő lesz, akkor kelleni fog a 3 méztéri fiók is. Plusz a 4. és 5. leszöktetni. Persze ha addig el nem fagy az akác.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #333 Dátum: 2018. Március 14. 06:59 »
Na tehát eljutottunk ismét a kaptárvitához.
Megállapították az okosok, hogy az NB fészek 1/2 NB mézterek egy kiváló választás.
Úgy legyen!
Izso 60 megint alakított egy nagy semmit, amikor ezt írja:
"Nem úgy mint az igen erősen elavult múlt századi módszereket.
SZÉGYEN!"
Ez a múlt századi módszer még mindig 60-70 %-ban uralja a hazai kaptártípusokat.
Szégyen, vagy nem szégyen a tényeket illik elfogadni.
Az én kritikáim jobbító szándékúak, a tied pedig személyeskedő.
A következő beszólásából csöpög a rosszindulat.
"Aki nem próbálta az "őszvér kaptárt,sőtt az egyenlő lépessel sem tanult meg igazán méhészkedni az csak halkan szólaljon meg a témával kapcsolatban."
Én nem merek a te eredményeidről véleményt mondani, és a méhészkedési módszeredről sem.
Te viszont simán fikázol.
Soha nem hallgattad meg előadásimat, nem is tudod miről írogatsz.
Amolyan "hablatyolsz", mert éppen ilyen kedved támadt.
Az értelmes szakmai vitákra továbbra is vevő vagyok, de ahhoz a kulturáltság alapszintjét illene megütni, ez pedig a kölcsönös tisztelet.
Nagyernyei Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #334 Dátum: 2018. Március 14. 07:35 »

Ez a múlt századi módszer még mindig 60-70 %-ban uralja a hazai kaptártípusokat.
Szégyen, vagy nem szégyen a tényeket illik elfogadni.


Tehát szégyen. Valóban tény is. Szomorú tény. Illetve.... ;D ;D ;D ::) ;)

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #335 Dátum: 2018. Március 14. 11:37 »
"A fészek fiókon egy méztér még nem rakodó kaptár."
"A rakodó kaptár akkor kezdődik, ha 3 fiókot használ a méhész."
Akkor típusát tekintve a  fészek és egy méztér milyen kaptár? Eddig rakodónak tudtam. Van más elnevezése?

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #336 Dátum: 2018. Március 14. 11:42 »

Ez a múlt századi módszer még mindig 60-70 %-ban uralja a hazai kaptártípusokat.
Szégyen, vagy nem szégyen a tényeket illik elfogadni.


Tehát szégyen. Valóban tény is. Szomorú tény. Illetve.... ;D ;D ;D ::) ;)

Idejét sem tudom, hogy mióta gömbölyű a kocsi kereke. Kocs óta. Bevált, marad. Akkor is ha régi.

A kaptártipusoknál sok-sok tapasztalat csúcsosodik ki. Mi változott a méheinknek 100 évben, ami indokolja a kaptárak változását?

Szerintem az az Oktondi, aki csak azért is eldobja a bevált tipusokat, mert Ő mindent tud.

*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #337 Dátum: 2018. Március 30. 11:10 »
Üdvözletem! Kellene egy kis segítség. Van egy pár 1/2nb tavalyi kölyökcsaládom. De nem tudom,hogy jól csináltam-e. Leszűkítettem őket 6 keretpárra. Hogy bővítsek először? Oldalra,vagy cseréljem meg a két fiókot?

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #338 Dátum: 2018. Április 28. 17:24 »
Neo, nem szeretnék értetlennek tűnni, de nekem még nem minden tiszta.

1, Írod, hogy az anyarács behelyezése váltja ki a bölcsőhúzást, és ha jól értettem, akkor az lenne a célod, hogy csak a felső 2 fiókba húzzák. Ezt hogy éred el? Vagy bölcsőzöd az alsó 2 fiókot amikor elviszed a felső kettőt? Azt értem, hogy 9 nap múlva már az alsó 2 fiókba nem fog bölcsőt húzni, mert nincs nyitott fias, de előtte miért ne tenné?

2, Amikor elveszed a felső 2 fiókot az anyával, akkor ott még nem törvényszerűen lesz fedett bölcső. A nyitottatt nem rágják le, amikor érzik, hogy meggyengültek? (Ha jól emlékszem Jenő mond valami olyasmit az előadásában, hogy mindig fedett bölcsővel szaporít, mert a nyitottat lerághatják).

3, Tisztító pörgetést hogy végzed ennél a technológiánál?

1. Anyarács behelyezésekor ideális állapotban nincs bölcső. A család csak az anyás részben fog bölcsőt húzni. Olyan esetben, amikor sokszor bölcsőzünk egy családot, akkor szokott csak a nyitottra bölcsőt húzni. Ilyen esetben az anya petézi be, értelemszerűen ott amelyik kaptárrészben van.
2. Ilyenkor ráhúzok néhány napot, és akkor veszem el, illetve mesterségesen nevelt bölcsőket is lehet felhasználni.
3. A tisztító pörgetés az amikor a kölyökcsaládokat létrehozom. Az anyarács feletti rész a kölyökcsaládoké, alatta minimális a méz, de az nem lesz pergetve.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #339 Dátum: 2018. Április 29. 07:52 »
Köszi, most már minden világos.  :)

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #340 Dátum: 2018. Május 01. 13:12 »
Igen rendhagyó, rendbontó évben vagyunk!
A családok hunor/12 ben kiteleltek, mézet elvenni kellet tavasszal, szó nem volt éhenhalásról.
Rövidke méhészeti tapasztalatom alapján mondom, talán még ennyire nagy szükség nem volt az anyakorlátozásnak, a méhek méztérbe való kényszerítésének, mint most, akác előtt volt.
Igen! Lehet vitatkozni! "Majd a bejövő nektár kiszorítja az anyát" címszóval!
Az egészen más mint a célirányos, tervezett anyakorlátozás. Nem beszélve a népség méztérbe való kényszerítéséről. Megjegyzem! A dajkák kényszerítve vannak gyűjtő munkára. Persze ezzel is van aki vitatkozik.
Megszokásból csináltam anyanevelést, sajnos a kései (vagy nem) nemzedék váltás miatt a szükségesnél kevesebb a népesség, elég de nem annyi, hogy anya neveléshez népet lehetne elvenni, főleg nem negatív következmény nélkül.
Azért elfogadható bölcső lett, egy TK-n 28 db.
Első akác végén kis egységeket alkotok az anyacserékhez szükséges anyaneveléshez. Szaporítás második körben, valamikor dohányon.

*

Berci

  • ***
  • 244
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #341 Dátum: 2018. Május 09. 08:20 »
Mi a technológiám?
Életem egy szakaszában tőzsdéztem. A  tőzsdén elég sok stratégia van. Mindenki a saját magáéra esküszik, de az igazán nagyok és sikeresek alapelve egy mozaikszóban le lehet írni. K.I.S.S.  keep it simple stupid…na én ezt követem a méhészetben is.
30 éve foglalkozom lovakkal és nekem nagyon furcsa,hogy van egy olyan állatfaj akit nem kell naponta etetni, mert „ nem desznyó”.
Na ennyi bevezetés után a technológiám. Nem nagy okosság, szerintem, és innen szedtem össze a fórumról.
Hunor 12 fészek és méztérben csinálom. Állóméhészet. Tavasszal jó a méhlegelő, akác szórványban ( főleg tölgy erdőkkel vagyok körülvéve) és még a napraforgó mézel valamennyit.
Napraforgó után 8 lépet teszek vissza a „bödönbe”. Egy fiókon teleltetek. (szerintem télen minden családot „bele lehet taposni „ 8 Hunor lépbe+ ezzel az egy mozdulattal, „csuklóból”, meg van a tavaszi szűkítés is. Tavasszal nem megy el a kaptár melege, mert nem nyitogatom minden fiszref.szra.) Napraforgó utántól serkentek és 3 naponta oxálsavazok egészen október elejéig. ( ez a legmacerásabb időszak az egész évben. Viszont fontos, hogy nyugodtan teleljek.) Augusztus 20-a  után 4x5 liter 1:1-es szirupot feletetek és takarok. ( A hirtelen nagy mennyiségű szirup „kiszorítja” az anyát és nincs helye petézni. Pár nap „fiasmentességet” érek el és ezzel növelem/növelhetem az atkaírtás hatékonyságát.) A napraforgó után csak egyszer nyitok kaptárt, amikor a méheüs ellenőrzi az állományt. Miért? Nem szeretném a családokat zaklatni, viaszhídjaikat lerombolni és a telelő fészket rombolni. ( Az általam olvasott vizsgálatok szerint egy kaptárnyitás után 36 óra elteltével nyugszik meg a család, ha ez még léprendezéssel is jár, akkor ez az idő 72 óra)
Március közepe táján ( az idén március 18-án) gyors ellenőrzés. Mivel a 8 lépen vannak, szinte a „mézen ülnek”. Etetni, serkenteni, biszbaszolni nem kell őket. Tudják a dolgukat. Ne akarjak már egy 100 millió éve működő rendszernél okosabb lenni!  Ha meg van mindenki, akkor örömködés, kaptár becsuk és viszlát! Április közepén virágzik az indikátor madárcseresznye fám. ( kb 30-40 éves szép naaaagy.)  Akkor beteszek 4 db műlépet a családokhoz, mert hogy már akkor alig férnek el a 8 lépen+ a 4 lépből a gyümölcsön 2-3-at kiépítenek. Oszt jónapot… Akác előtt felkerülnek a mézterek. Hoznak amennyit hoznak…nem rajtam, hanem egy nálam magasabb Erőtől függ…azért nem panaszkodom.
Akác után valamennyit méhlegelő van. Fagyal,hárs, vadvirágok. Akác után szaporítok. (még az állomány fejlesztés stádiumánál tartok.)
Mivel a fészekhez nem nyúlok és akác után még „bőség van”, így, a „gyerekek” kivételével ( azokat is csak addig amíg nincsenek kijáróik) nem kell nyáron etetnem. Tény, hogy nem túl erős ( egy fedett fias meg némi nép+bölcső) szaporításokat csinálok. Mivel 8 lépen teleltetek, így nem kell „kergetnem” őket. Szépen feljönnek maguktól.
A nyár végén jön a napraforgó…az sem ad rekordtermést a kötött agyagon, de az arra se panaszkodom.
Ennyi és nem több…amit a fórumról vettem. Jenő „bödönjei” és az, hogy elmondja, hogy mit NE csináljunk a méhekkel. pl. tavaszi lepényezés helyett bőséges őszi feletetés. Így nem az áttelelő méheket késztetem még extra munkára életük alkonyán. Azt, hogy Ő úgy gondolkodik, hogy egy családot csak 10-14 naponta (!!!)  tud megnézni, mivel (jórészt) egyedül kezeli az állományt. Hogy lehet nagy mennyiséget is adni telelőélelemnek és nem árt a korai takarás és az atka elleni védelem mindennél fontosabb. ( az alkalmazott módszerben van különbség közöttünk.)
WR-től, hogy nem biztos, hogy kell a „bödön”, mert 2x12=3x8-cal ( igaz,hogy Ő 9-be nyomja), csak a 8 könnyebb, mint a 12…és nem leszek fiatalabb+ kell az erő másra is. Az anya tényleg nem megy lefelé. Az utolsó pillanatig fenn kóricál a felső fiókban. Az idén 2-3 családdal megpróbáltam.
Amit Attilától vettem az a tavaszi szűkítés, de nem, úgy ahogy Ő csinálja. Annál egyszerűbben.
Mint látható a költségeim alacsonyan tartásával tudok örülni annak a méznek amit a terület ad és tudok gazdaságosan termelni. 
Részemről ennyi lenne. K.I.S.S.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #342 Dátum: 2018. Május 09. 13:34 »
Sziasztok!

Szöktetéskor korábbi években tapasztaltam olyat, amelyik családnál több here volt a méztérben, szöktetéskor a herék nem nagyon akartak lemenni.
Vajon a nyíláson nem férnek át, vagy csak nem akarnak simán lemenni.
Zavaró lehet, ha le kell őket seperni és közben egyik másik rápiszkít a szép lépekre.
Tapasztaltatok már hasonlót?

Köszi a választ.
Attila

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #343 Dátum: 2018. Május 10. 22:05 »
Mi a technológiám?
Életem egy szakaszában tőzsdéztem. A  tőzsdén elég sok stratégia van. Mindenki a saját magáéra esküszik, de az igazán nagyok és sikeresek alapelve egy mozaikszóban le lehet írni. K.I.S.S.  keep it simple stupid…na én ezt követem a méhészetben is.
30 éve foglalkozom lovakkal és nekem nagyon furcsa,hogy van egy olyan állatfaj akit nem kell naponta etetni, mert „ nem desznyó”.
Na ennyi bevezetés után a technológiám. Nem nagy okosság, szerintem, és innen szedtem össze a fórumról.
Hunor 12 fészek és méztérben csinálom. Állóméhészet. Tavasszal jó a méhlegelő, akác szórványban ( főleg tölgy erdőkkel vagyok körülvéve) és még a napraforgó mézel valamennyit.
Napraforgó után 8 lépet teszek vissza a „bödönbe”. Egy fiókon teleltetek. (szerintem télen minden családot „bele lehet taposni „ 8 Hunor lépbe+ ezzel az egy mozdulattal, „csuklóból”, meg van a tavaszi szűkítés is. Tavasszal nem megy el a kaptár melege, mert nem nyitogatom minden fiszref.szra.) Napraforgó utántól serkentek és 3 naponta oxálsavazok egészen október elejéig. ( ez a legmacerásabb időszak az egész évben. Viszont fontos, hogy nyugodtan teleljek.) Augusztus 20-a  után 4x5 liter 1:1-es szirupot feletetek és takarok. ( A hirtelen nagy mennyiségű szirup „kiszorítja” az anyát és nincs helye petézni. Pár nap „fiasmentességet” érek el és ezzel növelem/növelhetem az atkaírtás hatékonyságát.) A napraforgó után csak egyszer nyitok kaptárt, amikor a méheüs ellenőrzi az állományt. Miért? Nem szeretném a családokat zaklatni, viaszhídjaikat lerombolni és a telelő fészket rombolni. ( Az általam olvasott vizsgálatok szerint egy kaptárnyitás után 36 óra elteltével nyugszik meg a család, ha ez még léprendezéssel is jár, akkor ez az idő 72 óra)
Március közepe táján ( az idén március 18-án) gyors ellenőrzés. Mivel a 8 lépen vannak, szinte a „mézen ülnek”. Etetni, serkenteni, biszbaszolni nem kell őket. Tudják a dolgukat. Ne akarjak már egy 100 millió éve működő rendszernél okosabb lenni!  Ha meg van mindenki, akkor örömködés, kaptár becsuk és viszlát! Április közepén virágzik az indikátor madárcseresznye fám. ( kb 30-40 éves szép naaaagy.)  Akkor beteszek 4 db műlépet a családokhoz, mert hogy már akkor alig férnek el a 8 lépen+ a 4 lépből a gyümölcsön 2-3-at kiépítenek. Oszt jónapot… Akác előtt felkerülnek a mézterek. Hoznak amennyit hoznak…nem rajtam, hanem egy nálam magasabb Erőtől függ…azért nem panaszkodom.
Akác után valamennyit méhlegelő van. Fagyal,hárs, vadvirágok. Akác után szaporítok. (még az állomány fejlesztés stádiumánál tartok.)
Mivel a fészekhez nem nyúlok és akác után még „bőség van”, így, a „gyerekek” kivételével ( azokat is csak addig amíg nincsenek kijáróik) nem kell nyáron etetnem. Tény, hogy nem túl erős ( egy fedett fias meg némi nép+bölcső) szaporításokat csinálok. Mivel 8 lépen teleltetek, így nem kell „kergetnem” őket. Szépen feljönnek maguktól.
A nyár végén jön a napraforgó…az sem ad rekordtermést a kötött agyagon, de az arra se panaszkodom.
Ennyi és nem több…amit a fórumról vettem. Jenő „bödönjei” és az, hogy elmondja, hogy mit NE csináljunk a méhekkel. pl. tavaszi lepényezés helyett bőséges őszi feletetés. Így nem az áttelelő méheket késztetem még extra munkára életük alkonyán. Azt, hogy Ő úgy gondolkodik, hogy egy családot csak 10-14 naponta (!!!)  tud megnézni, mivel (jórészt) egyedül kezeli az állományt. Hogy lehet nagy mennyiséget is adni telelőélelemnek és nem árt a korai takarás és az atka elleni védelem mindennél fontosabb. ( az alkalmazott módszerben van különbség közöttünk.)
WR-től, hogy nem biztos, hogy kell a „bödön”, mert 2x12=3x8-cal ( igaz,hogy Ő 9-be nyomja), csak a 8 könnyebb, mint a 12…és nem leszek fiatalabb+ kell az erő másra is. Az anya tényleg nem megy lefelé. Az utolsó pillanatig fenn kóricál a felső fiókban. Az idén 2-3 családdal megpróbáltam.
Amit Attilától vettem az a tavaszi szűkítés, de nem, úgy ahogy Ő csinálja. Annál egyszerűbben.
Mint látható a költségeim alacsonyan tartásával tudok örülni annak a méznek amit a terület ad és tudok gazdaságosan termelni. 
Részemről ennyi lenne. K.I.S.S.
Szia Berci!
Nem vagyok angolos! A lányomat idehívtam mikor olvastam az idézeted. Azt fordítta, hogy "tartsd azt szimplán hülyének" Tudom, hogy nem ez az, amit sugallni akartál. A te értelmezésedre, vagy fordításodra vagyok kíváncsi. Köszönöm!

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #344 Dátum: 2018. Május 11. 05:52 »
Az angolban a szó jelentése nagyon függ a szövegkörnyezettől. Itt inkább úgy értendő, hogy stupid/hülye=pofon egyszerű/végtelenül egyszerű.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"