Méhészkedés rakodó kaptárban

  • 894 válasz
  • 379885 megtekintés
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #300 Dátum: 2017. December 23. 21:20 »
Ugy látom használható választ senki nem akar(tud) adni. Sebaj majd gondolkozom még ezen.
Viszont igen a fekvősök nagy része is ebben szenved csak ők nemnagyon foglalkoznak a fiassal mondván jol van ez így is.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #301 Dátum: 2017. December 23. 21:51 »
Mortimer kezdte!  :D

Attila! Szerintem azzal kezd az elődásodat, hogy pl egy 3 fél nb fiókon betelelt, jó családhoz repce közepéig, ha nem akar az ember hozzá sem nyúl, lefaragtál az előadásodból 1 órát!

Idézet
Valamennyit javít a helyzeten a végletekig szűk fészken tartott méhcsalád,     
 

Idézet
Mert csak feldobjuk rá az üres mézteret, aztán ha valamikor megtelik, leszöktetjük.   

meg nem megy fel, meg felpetézett az anya, a fészket tömik ...

Idézet
   A félkeretes technológiákkal egyrészt anyát korlátozunk, másrészt "noszogatjuk" a méheket, hogy hordjanak, mert a kikelő fias helyét szívesebben megtöltik mézzel, mint a szűz kereteket.   

Ezeket te hol olvasgattad? Ha valaki anyát korlátoz, annak oka van, DE az nem csak félkeretes technológia, más típusban is megoldható! Lehet azt másképpen is! A szűz keret pont a nem egyenlő lépes kaptárak ugymond "tartozéka". Tehát a mondanivalód második fele igaz az általad emlitett hunor fél nb re. Voltak nekem is nb fészek fél méztérrel, gondolom mit akartál kihozni az egészből, csak az nem úgy van.



Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #302 Dátum: 2017. December 24. 00:57 »
Belekevertem a hozzászólásomba az anyakorlátozást, abban tényleg ott az előny a félkeretesnél és a többi egyenlőlépes kaptárnál. A másik dolog, amiért létezik a félkeretes kaptár az lehet, hogy a krajnai méhünk, vagy legalábbis ez a pannon változata szeret fészekre hordani, vagy legalábbis jobban, mint az olasz méh. Ezért amikor feltesszük a méztérbe a fias kereteket, becsapjuk, azt hiszi, az is még a fészek, oda hordja a mézet, a kelő fias helyére és környezetébe. Utánna írom, hogy pl. a Hunor+félkeretesnél nem csak szűz kereteket lehet feltenni a méztérbe, hanem átszabott bábinges kereteket is. Ezeket jobban elfoglalják a méhek, mert bár már nem kel ki belőle a fias, mégis szívesebben hordják bele a mézet, mint a szűz keretekbe. Így már nem a fészket tömik. Persze kell az anyarács, mert az anya is felmenne egyből.
Zolesznek még mindig nem válaszolt senki.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #303 Dátum: 2017. December 24. 07:24 »
Mortimer hozzászólása az Én szemszögemből nézve tökéletes!
A fias felhúzása, és amit utána írt kísértetiesen hasonlít az előadásomban mondottakra, így azonosulok vele, és jól esik mástól olvasni.
Zolesz1991-nek megpróbálok válaszolni, de valójában olyan kérdés feszeget amely nagyon sokrétű.
Ezzel érinti a méz minőséget, a rajzásgátlást, a szöktetés lehetőségét.
Akkor megpróbálom, de ez a fekvőben sokkal egyszerűbb.
Ezt kérdezi ami valójában minden rakodós kollégát érint:
"Az a fiók amelyik elvan választva anyaráccsal az tehát így vegyes vágott lesz. Lessz benne már friss repce nektár is és még fiasok is.
Ezt nem fér a fejembe, hogy akkor ezzel a fiókkal mi lesz? Ezt nem lehet szöktetni mert nem mennek le rólla.
"
Ez a kérdést ismét hosszasan ki szoktam fejteni, de most nem ez a lényeg.
Természetesen ha az anyarács fölötti fiókban a szöktetés időpontjában még ki nem kelt fiasunk van, a szöktetés nem működik!
Arról nem is beszélve, ha nyitott fias is van közöttük, (akár csak néhány sejtben is) akkor bölcsőt fognak húzni, mert valójában csináltunk egy anyás dajkát.
Ezt elkerülendő, és hogy idejében el tudjuk végezni a tisztító pergetést sajnos egy nagyon munkás megoldáshoz kell nyúlni, amely valójában a kezelendő állomány nagyságának is határt szabhat.
A 2. fiókba, az anyarács fölé össze kell válogatni a fedett fias kereteket.
A gyorsítás érdekében anyakeresés nincs, simán lerázzuk a méheket az alsó fiókra, de itt jön egy újabb probléma, nehezen lehet őket utána az alsó fiókra betuszkolni.
Ha jórészt egykorú fedett fiast sikerült a 2. fiókba összehoznunk, akkor kint vagyunk a vízből, már csak számolni kell.
Ennek a beavatkozásnak az időpontja ismét rendkívül összetett, hogy mikor is csináljuk meg, mivel a hordás beinduláskor már nem lehet egy szem fias sem.
Itt figyelembe kell venni  az időjárást, ami terjedjen ki az éjszakákra is.
Amennyiben az előrejelzés melegedést mutat, éjszakai enyhességgel akkor bele kell húznunk, mert a nyakunkra jön az akác.
Ha nappal meleg, éjjel hűvösek vannak ez a legjobb, mert így tudunk számolni a legkönnyebben.
Ha éjjel is, nappal is hűvös időszak előtt állunk az anyakorlátozás idejében ez a legbecsapósabb, mert nehéz eltalálni mikor is álljunk neki.
Lehet itt nagyívű "lazán csuklóból megcserélem a fiókokat", meg hasonló okosságot elengedni, de nem fog működni.
A méhcsaládok termelőre állítása nagy szaktudást, és rengeteg munkát igényel.
Mindenki arra vágyik, hogy kevés munkával sok méhcsaládot lehessen úgy ellátni, hogy minél nagyobb legyen az eredmény.
Ezt a technológiát még senki nem vázolta fel.
Mindig az ésszerűségre törekedjetek, hogyha már dolgoztok a méhekkel annak legyen értelme.
A munkától pedig sose féljetek, annak mindig meg lesz az eredménye.
Nagyernyei Attila


*

wr

  • *****
  • 890
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #304 Dátum: 2017. December 24. 08:59 »
Azért nem válaszolt még senki zolesz kérdésére érdemben, mert ez a dolog (is) ugyanúgy szívás a fekvőben is meg a félkeretesben is.  :D
Leírom a 3 fiókos hunor esetében mi a teendő, a többi kaptárrendszer engem nem érdekel. Ugye a 9-10 keretes hunor fiókok az emelgetést leszámítva mindenben nagyon jók, a másik amiben nem jók és mégis jók az a fiasítás teljes kiterjedése. Vegyük a normális esetet hogy jó a család, és a repcén sem hullanak tömegesen a kijáró méhek, azaz a család robbanásszerűen fejlődik. Az anya szeretne 11-13 keretet is bepetézni de nem tud a rács miatt, ezért a fészekből 2-3 keret fedett fiast ki kell venni, amit felteszünk a rács fölé.
Mivel ez a repce elején történik, a feltett fiasok a szöktetés idejére kikelnek, a két méztéri fiók elvehető, nem lesz benne fias csak méz (akár 25-26kg repce is pörgethető). Alul az anyának van helye (az a plusz 2-3 keret) petézni, a rács fölött van 4 műlép, így a fiatalok sem unatkoznak, mindenki teszi a dolgát, eszük be sem jut a rajzás.
Akác elején aztán amíg nincs nagy súlya a méztereknek újra érdemes belenézni a fészekbe, mert előfordulhat hogy némely családnál helyszűke lesz a fészekben, ilyenkor lehet (néha kifejezetten kell) elvenni fias kereteket, mert az abból kelő méhek a hordásban már úgysem fognak részt venni, hiányuk semmilyen hátrányt nem jelent, viszont új családokat képezhetünk velük. Hordásban böngészni is lehet nyugodtan, mert a több családból összerakott fias kereteken lévő nép sem fog egymással veszekedni.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #305 Dátum: 2017. December 24. 09:22 »
Köszi Attila, hogy megprobáltál adni rá választ de valojában ez sem teljesen működik amit te mondtál hisz annyi keretet ugysem lehet összeválogatni amiben csak fedett fias van kizárólag.
Eddig kétféle képpen oldottam meg.
Egyik példa, hogy amint a mérlegen láttam, hogy a repce kezdi megadni magát az akác pedig tényleg csak pár nap akkor kezdtem el az anyát zárni az alsó fiókra. A másik fiasos fiókot pedig elvettem szaporításra. A kijáró méhek hazamentek az ugy kis egységek pedig bölcsőt kaptak.
A másik lehetőség, hogy az anyazárást ugy időzítettem hogy akác elött kb 8-10 nappal elkezdtem. Így igaz hogy repce végére még maradtakfedett fiasos keretek viszont volt ami már kikelt és meghordták. Ilyenkor azt csináltam, hogy a 3. Fiok mézteret simán elvettem lefujoval az előbb említett fiókot viszont végig böngésztem egyesével a kereteket és amit úgy láttam sepréssel elvettem. Tudom nem épp ez a modern kori rakodós technológia de így a fiók is megtisztult nem keveredett benne a két méz és akác végére már ebből is kikeltek a maradék fiasok így akkor már használhattam az összes fióknál a mézteret.
Akácon pedig az egy félkeretes fiók szerintem tökéletes. Nem mézezik gyönyörű szép fiasításos.
A 10 keretes hunorba már belehord ha megindul jobban a hordás tudom hisz probáltam.
Szóval a kérdést csak azért tettem fel, hogy hátha valaki tud olyan tanácsot adni amivel nem kell se egyesével átböngészni és seperni ami olyan vagy a másik módszert sem mikor meg kompletten elveszem.
Idén előfordult az velem, hogy elvettem szaporításra az egyik fiasos fiókot repce legvégén. Addig nem volt semmi baj nem látszott semmi egéssz tavasszal. 3 honapig ki sem jöttek erre felém a méhek mégse volt hasmenésük tavasszal.
Szóval jol indult minden igen ám de akác ahogy elindult kb egy hétig mászkáltak a méheim sok a fűben volt a kaptárak mögött is és össze vissza. Ezzel nem voltam egyedül volt ismerösöm aki ugyan így járt. Ez tartott kb. 1 hétig aztán megszűnt ez a jelenség.
Amiért ezt leírtam az pedig az, hogy ugyan amit elvettem fiókot abba csak dajka méhek maradtak és amik ujjonnan keltek igaz. A kinti dolgozók visszarepültek így elvileg a „hordó” méhtömeg megvolt. Viszont az elhullásnak köszönhetően ami azalatt az egy hét alatt volt eléggé megcsökkent a számuk hiszen az utánpótlás már a szaporításba kelt ki. Így kb egy fiokkal karcsubbak lettek a méheim az egy hét elteltével.
Eddig ilyen velem egyik évbe sem fordult elő így meg se gondoltam még repce vége körül, hogy ez vár rám.
Szóval ezzel a technológiával, hogy elveszem akác előtt az egyik fiasos fiókot pedig ez a gondom, hogy inkább tartok tőlle mi van ha ujra előfordul ez az elhullás akkor a kikelő népesség hiánya miatt visszaesnek a méhek.

« Utoljára szerkesztve: 2017. December 24. 11:05 írta zolesz1991 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #306 Dátum: 2017. December 24. 10:30 »
Idézet
  elvenni fias kereteket, mert az abból kelő méhek a hordásban már úgysem fognak részt venni, hiányuk semmilyen hátrányt nem jelent,     

Azok nem, csak felváltanák az addig a dajkáló bogármennyiséget.

Az sem mindegy mikor kel az a fedett, ezt ránézésre megmondani ....

A pár böngészett fias meg karcsú a rajzásgátláshoz, kivéve a nagyon jó a hordás.

Békés boldog ünnepeket kívánok mindenkinek!

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #307 Dátum: 2017. December 24. 13:15 »
Tíz fél keret fiast elvenni sem kis dolog, de szerintem nem ez volt a gond. A mászkálás valami ok miatt volt, tehát fogyott a népesség ezzel is és az elvétellel is. Lehet a kettő már sok volt a családnak és ezért volt annyira szembe ötlő a fogyás. Én a szaporítással vártam volna egy kicsit még, de így utólag könnyebb a döntés.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #308 Dátum: 2017. December 24. 19:55 »
Nem mind a 10 keret fias hisz enniük is kell.
Amugy a mászkálásnak semmi köze hozzá hogy elveszel fiast vagy sem hisz volt aki nem vett el mégis mászkáltak. A népesség csökkenést pedig irtam, hogy akác alatt kb egy hétig volt. Mikor vége lett akkor csappantak meg. Repce végén volt méhtömeg miután elvettem azt a pár keretet. Szoval nem ezért estek össze egy fioknyit. Hiszen akkor ha nem lett volna tömeg biztos nem ezt a modszert választom. Magam ellensége nem vagyok.
De elkanyarodtunk kissé... :)
 

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #309 Dátum: 2017. December 25. 13:21 »
Pedig itt vannak összefüggések. Szerinted pl. a mászkálás és a népességfogyás között nincsen?

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #310 Dátum: 2017. December 25. 14:28 »
Köszi Attila, hogy megprobáltál adni rá választ de valojában ez sem teljesen működik amit te mondtál hisz annyi keretet ugysem lehet összeválogatni amiben csak fedett fias van kizárólag.

--- Szia Zolesz!
Akácvirágzás kezdetére kell a fiasos fiókot berendezni: nagy felületű petés-től a nagy felületű fedettek-ig 1db fiókba menjenek (tehát nem csak fedett), ez lesz a fészek-méz kamra, külön érdemes pergetni, mivel a lépek is fészek lépek, sötétebbek, tartalmazhatnak tavaszi vegyes és repcés mézkoszorú részleteket. A tiszta akác a két közlőfiókból várható. Ha kétszer pergetsz repce végéig félkeretesnél is lehet neked akár 23-26kg, jó esetben. Ha vándorolsz, akkor előnyöd van az akác-repce elkülönítésben. Ha nem, akkor kicsit nehezebb bizonyos szempontból, hiszen egy ideig vegyes - repcevégi és akáceleji - nektár érkezik be. Persze akácrarendezéskor majdnem minden keretet végig kell böngészned az anyakeresés miatt is, ezzel biztosítod, hogy később többnyire fiókosan kezelhess. A rendezéskor kikerülő, máshova nem férő "felesleges" keretek ide: anyatartalékoló kiscsalád, szaporulatoknak élelem, szaporításhoz mézes-fias keretnek. Ezzel a nem kipergethető (mivel fiast tartalmaz, vagy téli maradékot) lépeket kiveszed a termelő kaptárból, a beáramló akácnektárt már ezek nem "szennyezik". Hidd el, ezek a mézeskeretek kellenek a későbbi fiasoknak (nem a termelőknél), mivel méhkenyér is van bennük a tavaszi "gazdag" időszakból. Akác elején még vegyes nektárból fogyaszt azért a nagymennyiségű fiasítás is, így az állományszintű maradék élelemkészlet repcenektár aránya csökken (műlépek / építtetők építése miatt is), főleg, ha sok család van egy helyen. Ekkor rakod be a közlőfiókot / szöktetsz az aktuális helyzet szerint. A közlőfiókkal, ha vársz napot és a család is kielégítő erősségű, az anyás dajka hangulat kialakulása is elmarad. Ha van még kérdésed, tedd fel nyugodtan, vagyunk itt egy páran, hogy választ adjunk :) 


Eddig kétféle képpen oldottam meg.
Egyik példa, hogy amint a mérlegen láttam, hogy a repce kezdi megadni magát az akác pedig tényleg csak pár nap akkor kezdtem el az anyát zárni az alsó fiókra. A másik fiasos fiókot pedig elvettem szaporításra. A kijáró méhek hazamentek az ugy kis egységek pedig bölcsőt kaptak.
A másik lehetőség, hogy az anyazárást ugy időzítettem hogy akác elött kb 8-10 nappal elkezdtem. Így igaz hogy repce végére még maradtakfedett fiasos keretek viszont volt ami már kikelt és meghordták.

------ Csinálhatsz átfüggesztést úgy, hogy a méztérbe rács felé teszel fel fias lépeket olyan elrendezésben, hogy a fészekfürt hőgazdálkodását legkevésbé sértse, amelyek május elején kikelnek. Rács alatt az anyának több helye marad, szépen kibírja akác elejéig az alsó fiókra zárásig (itt az anya 2-3 nyitott, fedett fiassal kerül lezárásra, azaz ide is kerül olyan lép, amely fias nem fért már be a fiasos fiókba, másrészt, ha fedett, akkor egy idő múlva petézésre ismét alkalmassá válik és legyen az alsó fiókban is tartalék mézes lép).
Tehát repcén az anya két fiókon van, akác kezdetén kerül egy fiókra. Akác előtt sokkal nem érdemes, mivel akácvégéig úgy kell maradnia, ha pedig túl sokáig úgy marad 2,5 hét < , akkor az már fiasítás korlátozássá válik.



 Ilyenkor azt csináltam, hogy a 3. Fiok mézteret simán elvettem lefujoval az előbb említett fiókot viszont végig böngésztem egyesével a kereteket és amit úgy láttam sepréssel elvettem. Tudom nem épp ez a modern kori rakodós technológia de így a fiók is megtisztult nem keveredett benne a két méz és akác végére már ebből is kikeltek a maradék fiasok így akkor már használhattam az összes fióknál a mézteret.
Akácon pedig az egy félkeretes fiók szerintem tökéletes. Nem mézezik gyönyörű szép fiasításos.
A 10 keretes hunorba már belehord ha megindul jobban a hordás tudom hisz probáltam.
Szóval a kérdést csak azért tettem fel, hogy hátha valaki tud olyan tanácsot adni amivel nem kell se egyesével átböngészni és seperni ami olyan vagy a másik módszert sem mikor meg kompletten elveszem.
Idén előfordult az velem, hogy elvettem szaporításra az egyik fiasos fiókot repce legvégén. Addig nem volt semmi baj nem látszott semmi egéssz tavasszal. 3 honapig ki sem jöttek erre felém a méhek mégse volt hasmenésük tavasszal.
Szóval jol indult minden igen ám de akác ahogy elindult kb egy hétig mászkáltak a méheim sok a fűben volt a kaptárak mögött is és össze vissza. Ezzel nem voltam egyedül volt ismerösöm aki ugyan így járt. Ez tartott kb. 1 hétig aztán megszűnt ez a jelenség.
Amiért ezt leírtam az pedig az, hogy ugyan amit elvettem fiókot abba csak dajka méhek maradtak és amik ujjonnan keltek igaz. A kinti dolgozók visszarepültek így elvileg a „hordó” méhtömeg megvolt. Viszont az elhullásnak köszönhetően ami azalatt az egy hét alatt volt eléggé megcsökkent a számuk hiszen az utánpótlás már a szaporításba kelt ki. Így kb egy fiokkal karcsubbak lettek a méheim az egy hét elteltével.
Eddig ilyen velem egyik évbe sem fordult elő így meg se gondoltam még repce vége körül, hogy ez vár rám.
Szóval ezzel a technológiával, hogy elveszem akác előtt az egyik fiasos fiókot pedig ez a gondom, hogy inkább tartok tőlle mi van ha ujra előfordul ez az elhullás akkor a kikelő népesség hiánya miatt visszaesnek a méhek.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #311 Dátum: 2017. December 25. 19:54 »
Fülemüle
Azt, hogy van e pontosan összefüggés vagy nincs nemtudom mivel kutato nem vagyok.
Viszont kérdezek két dolgot.
1. Ha ezt a modszert már régebben is alkalmaztam és akkor nem volt ez a jelenség akkor miért nem jelentkezett.
2. Másnál is volt ilyen méghozzá olyan állományba, hogy a 24es kaptár (egy anyás) tele méhekkel dugig/itt népességcsökkenésről nincs szó/ és mégis fellépett ez a dolog.
Akkor, hogy is van hát ez?
« Utoljára szerkesztve: 2017. December 25. 20:35 írta zolesz1991 »

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #312 Dátum: 2017. December 25. 23:19 »
Próbáld meg a Bertalan-módszert.2001-es és 2007-es Méhészet.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #313 Dátum: 2017. December 26. 11:28 »
Egyet értek Veled abban a dologban, hogy valóban megérne egy kutatási témát ezen összefüggések vizsgálata. A különböző környezeti körülmények között. Had mondjak egy példát erre a repce dologra. Évekkel ezelőtt voltam repcén, észrevettem a kijáró méhek erős fogyását. Még fél nyílásban tartott, de azonnal átköltöztem az akácos helyemre. Itt megszünt a pusztulás, néhány nap múlva szépen elkezdtek tájolni a fiatalok, viszonylag rendeződött a létszám. Ja és a repcét míg ott voltam nem permetezték semmivel, de kártevők sem voltak rajta. Másik évben ugyancsak repcén voltam, este  permetezték, ottlétemkor többször is, ennek ellenére nem észleltem elhullást. Mi ennek a tanulsága? Ha rendes időben, megfelelő szerekkel védekeznek nincs mászkálás, nincs jelentősebb elhullás. Tehát lehet ezt rendesen, másokat is figyelembe véve végezni, meg lehet gondatlanul is.

Re:Méhészkedés rakodó kaptárban
« Válasz #314 Dátum: 2017. December 26. 16:39 »
Kedves Zolesz1991!
Örülök a felvetésednek- kérdésednek, mivel kicsit megmozgatta a rakodósokat.
1/2 NB - val dolgozom hobbi szinten. A tavaszi fejlődés, akácra felkészítés, a tiszta akácméz elérése az egyik legizgalmasabb kérdés számomra is.

Ahhoz, hogy minden stimmeljen úgy tapasztaltam néhány dolognak össze kell jönnie:
- repcevirágzás elején 8-9 fias keret ( nem több)
- repcevirágzás elejétől a méhcsalád három fiókon ( másodikon anyarács)
- közepes ill. jó hordás a zavartalan fejlődéshez
Optimális esetben két héttel akácvirágzás előtt 15-16 fias keret. Ha ez megvan, már ekkor el kell kezdeni a korlátozást ( ez egyébként kiegyenlítéssel szinte mindig elérhető).
Valójában a fészekhez csak ekkor nyúlok hozzá drasztikusan.
A berendezés a következő:
- alsó fiók: 10 fias ( szélen nyitott)- ezen a fiókon van a kijáró
-anyarács
- második fiók: anya+ 2 fias+ kiépített üres lép + 7 műlép
- anyarács
- harmadik fiók: maradék fias keretek ( fedett) + repcemézes keretek
- negyedik fiók:mézes ill. üres kiépített keretek

Ha ezt sikerül elérni mehet tovább a repcevirágzás, van hely a nektárnak, az anya- ha akar petézhet ( általában jelentősen lelassul), ez nem baj mert nincs rajzás, van elég dolgozó ,kijáró méh.

Akácvirágzás elején leszöktetem a negyedik fiókot, másnap a harmadikat, úgy , hogy a kipörgetett fiók kerül a mézes fiók alá. A két alsó fiókot megcserélem - az alsóra kerül az anyarács. Ezzel megvalósult a tisztítópergetés. Az alsó fiókban a kikelt fias helyére nem hord repcemézet, mivel ott a kijáró ( és főleg középen lesz üres hely)- inkább virágpor kerül ide. A másodikban elkezdenek épülni a műlépek itt nincs méz.

Olyan előfordul, hogy néhány méh a kereteken marad , ez általában nem több 10-15- nél. Ezt könnyedén le lehet fújni.

Nálam ez a módszer vált be, nagyon hasonló a "Bertalan féle" módszerhez.

Csak akkor változtatok, ha túlfejlődik a család- abból szaporítás lesz.

Dr. Rózsa Árpád

« Utoljára szerkesztve: 2017. December 28. 08:58 írta Arpink »