Mi újság van az ún . termelői csoportok körül. ? A mezőgazdaságban már a termelőszövetkezetekre ( nem a pártállami értelemben)! összpontosítanak!
Nem látható ezirányú elképzelés az OMME vezetése részéről !
Az agrár-közgazdászok egyértelműen azt állítják ez a jövő piaci értékesítési útja,módja.
Szerintem a termelői csoportok létrehozása nem az OMME feladata. (ellentétes is lenne az Alapszabállyal.) A termelői csoport a benne részt vevők érdekeit képviseli, az OMME nem szűkítheti le a tevékenységét rájuk, neki az összes méhész érdekét kell néznie.
Van egyébként több termelői csoport a méhészet területén is. Anyagi érdek, összefogás hozta létre egy-egy egyéniség vezetése mellett. Létük alátámasztja a közgazdások elképzeléseit.
Koreában van egy mammut termelési és beszerzési csoport. Önálló cég, tulajdonosai a méhészek. A koreai apimondiát követően írtam róluk. Olyan, mint a mellifera lehetett volna. Csak nem volt. Persze az egy sikertelen próbálkozás nem jelenti azt, hogy sose lehet. De elég nehéz feladat: megfelelő tőke, telephely, megfelelő tárolás, labor, minőségellenőrzés. Nem lehetetlen, de nem is könnyű.
Játszunk el a gondolattal:
Megvan a termelői csoport. Te vagy a vezetője. Érkezik egy kérés: 5000 kg akácmézet kér valaki. Mit csinálsz? Mit csinál a termelői csoport mást, mint a kereskedő?
Felvásárolja, tárolja, minőségbiztosítást garantál, göngyöleget kezel, ... majd hordóban felrakja a kamionra és elküldi a vevőnek. Kezeli a kinnlevőségeket, beszedi a pénzt, majd ezután fizet a méhészeknek? Vagy van tőkéje, és mindezt megfinanszírozza?
Azaz miben különbözik a termelői csoport a kereskedőtől? Csak abban, hogy ki a cég tulajdonosa?