Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 111505 megtekintés
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #105 Dátum: 2016. Április 29. 16:05 »
Ma találtam olyan családot, ahol az időjárás megoldotta a rajzásgátlást. Az anyabölcsőkben egyikben sem volt álca, csak tiszta pempővel volt ele. Az összes álcát kidobálták.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #106 Dátum: 2016. Április 29. 21:57 »
Ma én is ugyan ezt tapasztaltam, de azért holnap folytatom.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #107 Dátum: 2016. Április 30. 13:35 »
Végefelé járok az állomány átvizsgálásának, és szinte mindegyik családnál azt tapasztaltam, hogy csak fedett, fiasítás van és pete. A köztes korosztályú fiasítás szinte nincs is, köszönhetően az elmúlt időszak időjárásának. Akác után lesz egy "kis" népesség visszaesés. Rajzásgátlás megoldva.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #108 Dátum: 2016. Május 02. 10:17 »
Mivel nem tudsz mindennap a méhek mellett lenni, ezért nem vetted észre a mérgezés miatti pusztulást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #109 Dátum: 2016. Május 02. 14:47 »
Ma találtam olyan családot, ahol az időjárás megoldotta a rajzásgátlást. Az anyabölcsőkben egyikben sem volt álca, csak tiszta pempővel volt ele. Az összes álcát kidobálták.

Nálunk nem dobálták ki. Mi megettük a pempővel együtt ;)

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #110 Dátum: 2016. Május 05. 07:06 »
Ezt is megértük!
Az akácvirágzás csúszása miatt sok méhcsalád túlfejlődik.
Egyre többen a rajzási láz felébredéséről panaszkodnak.
A tömeges rajzás ugyanolyan szakmai hiba, mint a gyenge méhcsalád.
Ezt senkire és semmire nem foghatjuk, ez a mi felelősségünk.
Itt most nem arról van szó, hogy nekem soha nem volt rajom!
A tömeges állományszintű rajzásról szól írásom!
Az idejében való csapolással a rajzást el lehet kerülni.
Sokszor írtam már, hogy a bomba család, és rajzásra érett család között csak egy szűk mezsgye van, ez egy igazi kötéltánc.
A méhcsaládok életével, a fiasítás KOR összetételével együtt kell, hogy dobbanjon a szívünk.
Minden mindennel összefügg.
Ha nagyon sok az egykorú fias, annak mindig rajzás lesz a vége!
A robbanásszerű fejlődésnek mindenki örül, ha a méhcsaládnak ezt az energiáját munkára tudjuk fordítani.
Amikor megmérjük az akácon az első kilót, a fészken kívül nem szabad tömött léputcának lenni.
Ha a hordás indulásakor zsúfoltságot éreznek, pont akkor fognak megpattanni amikor a legjobban kéne dolgozniuk.
Akkor melyik a jó család akácon?
A 3/4-es!
Az nem agyal, dolgozni akar, és törekedik a jó eredményre!
Nagyernyei Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #111 Dátum: 2016. Május 14. 12:15 »
QUQURIQ !!!

Szerdán, csütörtökön várhatóak a rajok!!!
Mindenki legyen a méhesében, aki nem szedte el az anyákat..

Kiskakas!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #112 Dátum: 2016. Május 14. 23:53 »
Vagy holnap csináljon leröpítéseket, tehát az erős családok cseréljenek helyet a gyengékkel.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #113 Dátum: 2016. Május 15. 07:19 »
Ez így ebben a formában szerintem kevés. A teljes kijáró méhtömeg elvesztése esetén sem szavatolható hogy lemond a rajzásról.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #114 Dátum: 2016. Május 15. 07:38 »
A repce lepergetésével együt bölcsőztem, (fekvőkaptár) ez elszokta venni a kedvüket a rajzástól. Többnyire nem, de ha mégis van raj az 1-2 db max. Többször volt már hogy idegen rajok tréfáltak meg, saját telephelyem fáin lógtak. De csak később derült ki hogy máshonnan jöttek. Most is ilyen előző éveben befogott rajokból lett család, és néhány tavalyi korai rajbölcső felhasználásával létrehozott család jeleskedik a bölcsők húzásában. Majd az anya csere megoldja.  A nevelt anyáimnál jellemzően nincs ilyen gond, a harmadik évig. 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #115 Dátum: 2016. Május 15. 12:14 »
Igaza van Kamikazenek, hogy a leröpítés miatt nem mond le a méhcsalád véglegesen a rajzásról, hiszen a fedett fiasból naponta kél ki legalább 10 dkg méhecske, de legalább késlelteti. A késleltetés mértéke attól függ, hogy mikor csinálod. A leröpítést én akkor tartom a legsikeresebbnek, amikor már táblás fedett herefias van és nagyon sok csengettyű (anyabölcső kezdemény) a lépek szélén, de még nincs egy sem bepetézve. Ha ekkor csinálod, akkor akár 3 hetet is késleltetheted a rajzást. Ha ehhez az állapothoz képest késel, akkor egyre rövidebb időt nyersz.

Érett savós bölcsős és fedett bölcsős méhcsaládot pedig hiába röpítesz le, az már mindenképpen rajozni fog. Többször láttam már érett savós bölcsős méhcsaládtól rajt kirepülni. Ilyen méhcsalád esetében a bölcsők rombolása is csak részleges megoldás. Azért részleges, mert zsúfolt fészek esetén biztos, hogy néhány méhcsaládnál egy két bölcsőt el fogsz nézni, akkor pedig rajozni fog.

Egy módon tudod biztonsággal eltávolítani zsúfolt méhcsaládtól az összes bölcsőt, ha lerázod, lesöpröd a méheket minden egyes fészeklépről. De ezzel legalább egy egész napra összezavartad a méhcsalád munkáját. Létezik olyan léplerázó gép, ami inkább lezökkenti a lépet és lezuhannak róla a méhek. Ez talán a legkíméletesebb módszer. 

Másik megoldás a rajbölcsős méhcsalád rajállapotba helyezése, tehát műlépre vagy kiépített, de fiasításmentes lépekre helyezése. A rajállapotba helyezés sajnos a mézgyűjtés elvesztésével jár főhordás idején. Ezért is érdemesebb inkább a fiasításokat az akác főhordás előtt időben (kb. 10 nappal) elvenni a mézelésre állított méhcsaládoktól. Ugyanis így nincs rajzási láz főhordás alatt és a dajkakorú méh is gyűjtő vagy lépépítő feladatot lát el.

Az elvett fias bölcsős lépekből és rajta levő méhekből pároztató családokat kell készíteni. Ezek szoktak a legsikeresebb szaporulatok lenni. Ezektől a szaporulatoktól már napraforgón mézet lehet pergetni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #116 Dátum: 2016. Május 15. 13:01 »
Végre már valaki, aki szintén lemeri írni, hogy csak a méheket lerázva lehet biztosabb az ember, hogy megtalál minden bölcsőt.

Azt nem tudom hogy kevesebb stresszel jár-e a lerázógépes eltávolítás. Mert nekem nincs. Gépnek túlzás nevezni, egy egyszerű szerkezet, sajóőrösi méhészeknél láttam ilyen hasznos eszközt. Akkor nagyon megtetszett, el is határoztam hogy készítek minél hamarabb magamnak egyet, aztán már eltelet 18 év, és még mindíg csak terv maradt.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #117 Dátum: 2016. Május 15. 16:43 »
Vajon ebben a tartósan hűvös időben is érvényes az a rajzásgátlási módszer, hogy hűteni kell a fészket, és széthúzni? Egyre kevesebb a nyitott fias, és több a dajkálni akaró méh...

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #118 Dátum: 2016. Május 15. 17:11 »
Ata67!

Én ezt csináltam a hét vége felé. Ahol bölcsőket húztak, ott a kerteket lerázva lebölcsőztem, ahol már az anya le is volt fogyva, ott elvettem az anyát és kinyitottam a kijárót. Továbbá mindenhol elvettem a takarást. Kíváncsi vagyok, mire lesz ez elég.

Nb18

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #119 Dátum: 2016. Május 15. 18:23 »
Köszönöm NB18. Én úgy készítettem elő a méheket akácra, hogy széthúztam a fiast (volt már néhány petés, és álcás  anyabölcső), csak hát nem jött a jó idő, akác van dögivel. Alul nyitva a higiénikus aljdeszka, és az anyarács fölötti fióknál is nyitottam kijárót. Tettem be a fészek fölé 3 műlépet, de ilyen időben minden hiába...
Számomra ez azt jelenti, hogy valójában nem vehetem el tőlük a tavaszi mézet, ha akác hordás elején olyan időjárás előrejelzést látok, ami egy hétig esőt mutat. Nem jó túl korán tisztító pergetést végezni... Egy jó akác esetén viszont akár be is keveredhet a vegyes méz az akácba.
Akác elején lehetett látni ezt a hetes rossz időt, tehát hiába indult Baranyában az akáchordás, nem kellett volna pergetni.
Szerintetek, egy stabil időjárás előrejelzés esetén lehet ilyen következtetéseket levonni?