Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110671 megtekintés
*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #60 Dátum: 2015. Május 21. 00:37 »
A rajzási láz sok méhészetben már lefutott, tehát ha nem figyelt eléggé a méhész, akkor már kinn vannak a méhek többsége a fán. Lehet begyűjteni a rajokat.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #61 Dátum: 2015. Május 22. 16:24 »
QUQURIQ !!!

Minden szellőzőt kinyitni, fóliákat elvenni, röpnyíláaokat maximumra állítani!
Így átszellőztethetjük a fészket!
Elfeledjük napi kb. 2 000 méhecske kel, szerdáig 14 000 kelővel gyarapodunk!
Már kezdik is a bölcső húzogatást!
Rossz idő múltával első teendőnk a lebölcsőzés, vagy a szaporítás, aki csak így tudja megoldani, a szaporulatot.

A Kiskakas!

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #62 Dátum: 2015. Május 31. 10:17 »
Üdvözlök Mindenkit!

A bemutatkozást illetően nem vagyok biztos benne, hogy a fórumon ez a menete. Röviden írok pár gondolatot magamról:
Bedők László (Lackólackó85) vagyok. Nem rég óta foglalkozom önállóan méhekkel. Kezdőként rengeteg kérdés merül fel bennem napi szinten. Egy ideje már olvasom a fórumot, nagyon sok gyakorlati dolgot tanultam innét. A kaptárakat illetően hozzám legközelebb a fekvő rendszer áll. Teljesen még nem határoztam el magam a kaptárkérdésben. Keresem a számomra legmegfelelőbb rendszert. A méhészetem még gyerek cipőben jár, de igyekszem szakmailag mindent megtenni a méhcsaládok fejlődéséért és egészségéért. Folyamatosan tanulni, új dolgokat elsajátítani.
Rajzással kapcsolatban egy kérdéssel szeretnék a fórum tagjaihoz fordulni.
Két családnál érdekes dologra lettem figyelmes. Röviden leírom, hogy mi történt.
Az akácvirágzás előtt rajbölcsőket fedeztem fel náluk. Úgy gondoltam, hogy az öreg anyákat elveszem, mentek még néhány bölcsőt és a megmaradtakból szép anyát fognak nevelni. Neveltek is, meg is találtam az új anyát. A napokban viszont meglepve tapasztaltam, hogy mindkét család megrajzott. A megmaradt bölcsőkből kikelt még néhány anya. Eddig úgy gondoltam, hogy ez nem történhet meg, mivel egy maradhat elv fog érvényesülni. Pontosan erre vonatkozik a kérdésem, hogy mit kellett volna tennem, hogy ez ne történjen meg, illetve mi lehetett ennek az oka? Tanácstalan vagyok ebben a kérdésben, hogy mit hibáztam el, mi lett volna a helyes teendő.

Előre is köszönöm a segítséget!

Lackólackó85


*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #63 Dátum: 2015. Május 31. 12:18 »
Idézet
Az akácvirágzás előtt rajbölcsőket fedeztem fel náluk. Úgy gondoltam, hogy az öreg anyákat elveszem, mentek még néhány bölcsőt és a megmaradtakból szép anyát fognak nevelni. Neveltek is, meg is találtam az új anyát. A napokban viszont meglepve tapasztaltam, hogy mindkét család megrajzott. A megmaradt bölcsőkből kikelt még néhány anya. Eddig úgy gondoltam, hogy ez nem történhet meg, mivel egy maradhat elv fog érvényesülni.

Isten hozott nálunk Lackó!
Anya elvételével nem szűnt meg a rajzási láz, ezért történhetett meg!
Ha egy érett bölcsőt hagytál volna csak meg, akkor maradtak volna a helyükön :)
Úgy gondolom más is ad majd útbaigazítást neked....
Akác mézed lett?
Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #64 Dátum: 2015. Május 31. 12:29 »
Hát nálam is eluralkodott a káosz. A legvadabb családom lecserélte az anyát. Abból gondolom, hogy nem fogyott a népesség, és eltűnt a jelölt anya, viszont szaladáglt egy új a lépen. Pedig abból a családból akác előtt szaporítottam, és a többi bölcsőt folyamatosan elvettem. Úgy látszik, hogy nem mindet vettem észre. Vagy megrajzott, de kevés néppel.

Egy másik, család is megrajzott, ott csak bölcsők maradtak, az egyértelműen az én hibám, ha ennyi bölcső van. Gyenge család volt még akác előtt, nem szántam rájuk elég időt, ne kérdezzétek miért, de tanultam belőle. Fura, hogy minkét családnál tegnap voltak peték. Lehet, hogy egy nappal előttem pattantak meg? Vagy van anya, csak nem láttam? Ketten is átnéztük alaposan töbször is.

Amelyikből meg szeretnék szaporítani, jól megszorítottam, 5 keretre korlátoztam az anyát több, mint egy héttel ez előtt és el sem kezdtek bölcsőt húzni. Ez a legjobb család, nagyon sokat gyűjtenek és szelidek. Megpróbálom lépszalagos módszerrel.

Ez az időszak a legnehezebb úgy látszik. Nagyon résen kell lenni. Nálatok mi a helyzet?

Zoli

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #65 Dátum: 2015. Május 31. 16:54 »
Hát nálam is eluralkodott a káosz. A legvadabb családom lecserélte az anyát. Abból gondolom, hogy nem fogyott a népesség, és eltűnt a jelölt anya, viszont szaladáglt egy új a lépen. Pedig abból a családból akác előtt szaporítottam, és a többi bölcsőt folyamatosan elvettem. Úgy látszik, hogy nem mindet vettem észre. Vagy megrajzott, de kevés néppel.

Egy másik, család is megrajzott, ott csak bölcsők maradtak, az egyértelműen az én hibám, ha ennyi bölcső van. Gyenge család volt még akác előtt, nem szántam rájuk elég időt, ne kérdezzétek miért, de tanultam belőle. Fura, hogy minkét családnál tegnap voltak peték. Lehet, hogy egy nappal előttem pattantak meg? Vagy van anya, csak nem láttam? Ketten is átnéztük alaposan töbször is.

Amelyikből meg szeretnék szaporítani, jól megszorítottam, 5 keretre korlátoztam az anyát több, mint egy héttel ez előtt és el sem kezdtek bölcsőt húzni. Ez a legjobb család, nagyon sokat gyűjtenek és szelidek. Megpróbálom lépszalagos módszerrel.

Ez az időszak a legnehezebb úgy látszik. Nagyon résen kell lenni. Nálatok mi a helyzet?

Zoli

Zoli!
Ezt hívják méhészkedésnek! Aki résen van, azoknak is van buktató elhiheted! A tavalyi évben(rajzós év)még pótbölcső húzásnál is kirajoztak a családok......
Képzeld el mi lehet Csányiéknál??
Érdemes lenne egy méhészeti szezont lehúzni csak szemlélőként náluk....
Visszatérve a rajzásra a család mindig azt teszi(cselekszik)ami jó neki!!! Ha rajozni akar, fog is:)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #66 Dátum: 2015. Május 31. 20:39 »
Írtam előző hozzászólásaimban, hogy a nem rajzós változatokkal sokat lehet javítani a helyzeten. Nekem sincsenek gyenge családjaim / 19-20 kereten van bogár/, de sem repcén, sem akácon egyszer sem bölcsőztem, de nem ment el egy rajom sem. Higgyétek el a mentett bölcső negatív hatású. A jó tulajdonságú anya ilyenkor sokat ér. Sok munkát megtakarítunk vele. Méz is van, méh is van, mégsem bölcsőzik. Igaz nevelni is csak műbölcsős módszerrel lehet. 

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #67 Dátum: 2015. Május 31. 22:08 »
Semmivel sem rosszabb a génállománya a mentett rajbölcsőből nevelt anyának, mint az álcázott v petés anyaneveléssel nyert anyának.

A gyenge család nem rajzik, az erőset meg hat lóval kell visszatartani.

Előítélet és kamu, mondhatom  azt is, hogy anyanevelők propagandája, hogy a rajbölcsőből nevelt anya jobban rajzik.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #68 Dátum: 2015. Május 31. 22:53 »
Nem biztos, hogy a gyenge család nem rajzik. Nagyon erős és a legjobban hordó és telelő családom nem akar rajbölcsőt húzni 5 kereten megszorítva. Pedig jó lenne nagyon.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #69 Dátum: 2015. Május 31. 23:59 »
Geddekas!

Most a szívemből beszéltél!
Nagy a sötétség a fejekben!
Úgy 12-15 éve az ország két legjobb anyanevelőjétől
vásároltuk a bölcsőket a szaporulat számára.
Következő évben 150 ilyen család egy helyre került,
egy vándortanyára és akácon szinte napra pontosan egyszerre
jelentek meg a rajbölcsők,az összes családnál.
Pontosan ugyan olyan technológiai fogásokat
csináltunk egy másik állománnyal abban az évben,ahol mentett rajbölcsős
anyák voltak. A rajbölcsős csapat erősebb volt  mégis  valami oknál
fogva később indultak be.
Szóval nagy kamu szöveg,hogy a nevelt anya nem rajzik.
Megy a nép hülyítése!
Hogyan lehetne az év milliós génállományt, ösztönöket megváltoztatni
egy,vagy akár többszöri anyaneveléssel.

Mennyire jól sikerülhet egy népbutítás,íme egy példa:
Az egyik salgótarjáni mesterkurzuson Bánka tartott előadást.Az ország egyik
legjobb reklámját nyomta egy időben.Az előadásában olyan mennyiségű fiasítás
mennyiséget mondott amihez közel 10 ezer petét kellett volna nyomni az anyának naponta.
A pontos fias keretek számára már nem emlékszem,de nem is ez a lényeg.
Ugye nehéz volt kiszámolnom,az általa elregélt számot -fias keretek száma-be kellett szoroznom a négyzetdeciméter
400 szorosával, osztani 21 nappal.
Hátul gombolós méhészként felálltam és felhívtam a figyelmét,hogy ez lehetetlen.
Nem igazán érdekelte.
Ez rendben is van,neki el kellett adnia a méheit.,ebből élt,vagy él.
Az viszont nem értettem,két napon keresztül miért kísérgette 30-40 ember,lesve szavait.



Csányi Antal

« Utoljára szerkesztve: 2015. Június 01. 00:41 írta Csányi Antal »

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #70 Dátum: 2015. Június 01. 00:56 »
Zümi!

Ezt írod:
"Ezt hívják méhészkedésnek! Aki résen van, azoknak is van buktató elhiheted! A tavalyi évben(rajzós év)még pótbölcső húzásnál is kirajoztak a családok......
Képzeld el mi lehet Csányiéknál??"
Szívesen látlak,bármikor jöhetsz,bár nem tudom ki vagy.
Az írásaid tetszenek,ezért tényleg,komolyan gondolom,gyere el,néz körül.
Azonban el kell keserítselek,sok rajt nem fogsz látni.
Remélem nem kiabálom el,mert épp most ismét megakarnak lépni.
Bent ültek majd egy hetet a rossz idő miatt,és most húzgálják a bölcsőket!
Remélem az ellen reakciónk sikeres lesz,fias felhúzás,bölcsőzés.

Csányi Antal

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #71 Dátum: 2015. Június 01. 07:15 »
12 évvel ezelőtt egy országosan ismert, Bács--kiskun megyei anyanevelő előadását hallgattam végig. Még abban az évben rendeltem az illetőtől 70 db anyát. Már abban az évben leváltották a nagy részüket a családok. A fekete anyabölcső vírusról már nem is beszélve. Azóta soha nem veszek anyát.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #72 Dátum: 2015. Június 01. 07:28 »
Semmivel sem rosszabb a génállománya a mentett rajbölcsőből nevelt anyának, mint az álcázott v petés anyaneveléssel nyert anyának.

A gyenge család nem rajzik, az erőset meg hat lóval kell visszatartani.

Előítélet és kamu, mondhatom  azt is, hogy anyanevelők propagandája, hogy a rajbölcsőből nevelt anya jobban rajzik.

Tökéletesen így van. Annyival pontosítanám, kiegészíteném, hogy nem rajbölcsőből nevelt, hanem rajbölcsőben nevelkedett. A rajbölcsőben és váltóbölcsőben nevelkedett anya a tökéletes, a többi mind pótanya. Most rohanok rajbölcsővel szaporítani, mert én nem vagyok olyan szerencsés mint Antiék. Nagyon szűknek érzik a kaptárat nálam... ;D

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #73 Dátum: 2015. Június 01. 08:02 »
A rajbölcsőből, és váltó bölcsőből kelt anyákat a méhek akarják.
A nevelt anyákat meg az anyanevelők.
Természetesen a méhanya nevelőket nem kívántam megsérteni, de amit a természet produkál (erősebb kutya...)
azt egyikük sem tudja produkálni, esetleg csak megközelíteni, mert a kiválasztott álcákat a dajkák azonnal el kezdik etetni.
A rajbölcsőket szemrevételezéssel szelektálni kell.
A szép, különálló rajbölcsők, jó tulajdonságú családtól kiválóak.
Ezért kell folyamatos feljegyzés, (termelési adatok,vadság), hogy ott abban a pillanatban tudjunk dönteni,kellenek e vagy sem az állományunkba hasonlók.
És akkor jönnek a herék, amit méhészetünkön belül, és ekkora méhsűrűségnél nem tudunk irányítani.
A váltó bölcsők a méhészetünk kincsei!
Arra mindenki úgy tekintsen mint egy kincsre!
Mentsük meg őket, mert a váltást is örökölhetik, természetesen a herék nem biztos, hogy ebből a családból találnak "célba".
Nagyernyei Attila

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #74 Dátum: 2015. Június 01. 08:40 »
Köszönöm szépen a segítséget Zümi! Így már tiszta, hogy mi volt a gáz. A jövőben erre ügyelek.

Az anyanevelést illetően sokat filóztam én is, hogy vajon melyik módszer lenne célra vezetőbb. E téren az Attila szavai meggyőztek:
"A rajbölcsőből, és váltó bölcsőből kelt anyákat a méhek akarják."

Akácmézet illetően, a megrajzott két családban a töredéke nem lett, mint a többieknél. Összességében nagyon szépen gyűjtöttek, tetszett, amit láttam!

Köszönöm segítséget,
Lackólackó85