Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110706 megtekintés
*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #45 Dátum: 2015. Május 06. 07:26 »
Idézet
Anyakereső-anyafogó, és rajfogó.
Nem kamu.
Magyar találmány.
Hamarosan hallotok róla, világszabadalom.
Nagyernyei Attila

Attila!
Már azt hittem soha nem hozod fel a témát :)
Nagyon bízom benne, hogy nem lesz drága a "kütyü!?"
Sokat kell még várni, mire hozzá lehet jutni?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #46 Dátum: 2015. Május 06. 07:37 »
Kakas!
Egy család kezdte el csak lerágni a bölcsőt, hármat. Viszont ott maradt még 4 rajbölcső amihez hozzá sem nyúltak!
Csak a kelésben lévő bölcsőt rágják oldalba?
Biztos, hogy 100% a eredmény a keretek hézagosítása?
Vannak 10-12 napos bölcsők, amik virítanak, hozzá sem nyúlnak! Ráadásul 3 keretet emeltem ki az egy helyett, hogy legyen bőven hézag....
Még a végén szét kell szednem a családokat, mert megrajzanak!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #47 Dátum: 2015. Május 06. 07:50 »
Attila!
Elkezdted már az anyák korlátozását?
Nálam a méhesben még 3 nap és az 50% "menni akar"
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #48 Dátum: 2015. Május 06. 14:09 »
Egy család kezdte el csak lerágni a bölcsőt, hármat. Viszont ott maradt még 4 rajbölcső amihez hozzá sem nyúltak!
Csak a kelésben lévő bölcsőt rágják oldalba?
Biztos, hogy 100% a eredmény a keretek hézagosítása?
Vannak 10-12 napos bölcsők, amik virítanak, hozzá sem nyúlnak!

Zümi, szerintem szerezz be egy jó hosszú létrát. :-)

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #49 Dátum: 2015. Május 06. 16:38 »
A cimborámnak van egy családja, az már áprilisban bölcsőt húzott, így rajt készített. Tegnap meg ugyan abból a családból felült a fára egy újabb raj :)
Szeretik a szabadságot :D

Nálam mikor bölcsőt kezdtek húzni, akkor felpakoltam a méztérbe néhány fedett fias keretet, ahogyan Attila tanácsolta. Így elmaradt a rajzás. Inkább az lehet a lényeg, hogy az anya tudjon hová petézni. Talán ezért nem segített a keretek széthúzása, mert attól nem lett több szabad selyt az anyának. Ezt persze csak én gondolom tapasztalat nélkül, de logikusnak tűnik szerintem.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #50 Dátum: 2015. Május 06. 21:18 »
QUQURIQ !!!

Zümi!

„Még a végén szét kell szednem a családokat, mert megrajzanak”!
Bizony, lehet, hogy ez a leg jobb megoldás!
Sokkal hamarabb kellett volna bővíteni, fiókot cserélni vagy átfüggeszteni!
Amikor egy család tele van bölcsőkkel, csak a létra segíthet, ha nem avatkozol be drasztikusan!
A lebölcsőzés csak időhúzás, úgy is a család győz!
A kezdődő rajzásnál még lehet egy két dolgot csinálni.
Fogd ki az anyát ha tudod, helyezzed el tartalékba.
A szűz anyák majd megküzdenek egymással, bepárzik, mézed is lesz!

Üdv. Kiskakas!

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #51 Dátum: 2015. Május 06. 21:38 »
Hát igen!
Nekem is volt egy olyan családom, ami nagyon készült költözködni. Amikor még a többi családnál még filóztam, hogy bővítsek-e vagy nem, azoknál már akkor megjelentek a bölcsők és kétszer annyi fiasa volt mint a többinek. Annak ellenére, hogy huszadika környékén elvettem 2 keret táblás fiast néppel együtt és lebölcsőztem, mégis meglépett, hátrahagyva kilenc keret fiast. Pedig nyomtam nekik a műlépet is. Úgy látszik nem voltam elég drasztikus! Sebaj, egy családdal több van. Mondjuk egy termelővel meg kevesebb........ :-[

Nb18

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #52 Dátum: 2015. Május 07. 08:20 »

A szűz anyák majd megküzdenek egymással, bepárzik, mézed is lesz!


De a legvalószínűbb az, hogy kimegy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #53 Dátum: 2015. Május 07. 10:35 »
A rajzásgátlásnak van még az itt említetteken még egy (több is) módja. Ez pedig a rohamos hordás... ;) Ha sikerül addig a kaptárban tartanod őket, amíg beindul az akác akkor már a gyűjtéssel lesznek elfoglalva és jó eséllyel kirágják a fedett bölcsőket. Aztán létezik még az un. váltókijárós röptető keret. Ennek segítségével a családot meg is lehet osztani ill. miután már lemondott a rajzásról újra összeengedni a rakodó népét -kevés lesz nála a gondozandó fiasítás is- így a család a teljes erejét a gyűjtésre fogja koncentrálni.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #54 Dátum: 2015. Május 07. 15:53 »
Idézet
Ha sikerül addig a kaptárban tartanod őket, amíg beindul az akác akkor már a gyűjtéssel lesznek elfoglalva és jó eséllyel kirágják a fedett bölcsőket.

Ez így van, mivel erősebb a gyűjtési láz a rajzási láznál :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #55 Dátum: 2015. Május 07. 15:56 »
Idézet
váltókijárós röptető keret.

NB fekvőnél is alkalmazható 2 kijárósnál? kicsit részletesebben írnál róla?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #56 Dátum: 2015. Május 07. 22:21 »
A vátókijárós röptetőkeret rakodó kaptáraknál használatos, elsősorban a rajzás gátlása céljából. A működéséről legegyszerűbben az Örösi könyvből (A méztermelés különleges fogásai- a rajzás meggátlása) ill. Vicze Ernő bácsi Az alacsonykeretes rakodókaptár című könyvéből(Az alacsonykeretes rakodókaptár szerkezete és kezelése-váltókijárós röptetőkeret) tájékozódhatsz. Ha lesz időm, akkor holnap lefotózom a sajátomat. Fekvőben nem tudok alternatíváját, persze ez nem jelenti azt, hogy nem is létezik.
A méhekkel pedig mindannyian sokat dolgozunk. Én is. :-) Kemény munka nélkül -és persze még rengeteg minden kell hozzá- a méhészetben sem lehet eredményt elérni. Mindenkinek vannak tapasztalatai, szokásai, bevált módszerei. De azt is tudjuk ugye, hogy minden év más. És évente csak egyszer van akác, egyszer lehet csak próbálkozni, aztán majd csak jövőre.  :) Még egy fontos dolog amit saját tapasztalatból írok a szakirodalmat tekintve: Vicze Ernőnek mindíg igaza van.  ;)

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #57 Dátum: 2015. Május 08. 06:31 »
Személy szerint én Faluba Zoltánnal vagyok úgy a fekvő kaptár esetében, hogy bizony neki mindenben van igaza van, amit a könyveiben leírt. :-)

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #58 Dátum: 2015. Május 08. 21:50 »
Zümi!

Nekem ilyen váltókijárós röptetőkereteim vannak. Ezeken csak az elején és a hátulján nyithatok 2-2 kijárót de az eredetinek az oldalain is van erre lehetőség. Tapasztalatom szerint ennyi lehetőséggel is működik "szöktetés" a felső fiókból. De persze akkor már nem igazán, ha a beüzemelés másnapján már kelnek is a bölcsőkből az anyák....:-) A rajzás felébredését könnyebb meggátolni, mint a már kialakult rajzási lázat meggátolni. Olyan családoknál érdemes ezt használni, amik a bölcsőzések ellenére és egyéb fortélyok ellenére sem hajlandóak lemondani a rajzásról. Ahogy korábban írtam lehet a keret segítségével a családot megosztani ill. ha már lemond a rajzásról, akkor újra egyesíteni. Ha megosztom a családot, akkor amíg nem viszem el más helyre őket (valamelyiket), addig a felső fiókban levőt tálcás etetőből az alsó fiókban levő családot meg csak erre a célra használt "pipás" etetőből etetem (akác után pl.)

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #59 Dátum: 2015. Május 19. 07:43 »
QUQURIQ !!!

Aki tudja, sos ma talán még a fészkeket át tudjátok nézni.
Ha bejön a több napos esős rossz idő, megszaporodnak a bölcsőink!
Egy kis időhúzásra játszhatunk… Akinek még nincsenek vagy lebölcsőzött, rossz idő alatt hátra dőlhet a székben!
Ahogy megjön a jó idő, legyünk a méhesünkben, mert útnak indulhatnak a családok a fákra.
Érdemes megvenni a nagy alu létrát, kb. két jó raj ára…

Kiskakas!