Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110652 megtekintés
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #15 Dátum: 2014. Május 05. 00:16 »
Tisztelt Arisztaiosz!


A magas labdák leütése egyszerű.
Önnek  valószínűleg igaza van.
A rajbefogók tekintetében mindenképpen.Kovács Péter hathatós segítségével a mi méhészeteink
köré voltak kihelyezve a geddekasok.
"Sajnos" olyan a technológiánk,hogy kevés raj tudja elhagyni a kaptárjaink.
Mindezek ellenére a Csuja L.-val szembeni írásai számomra nem tetszenek,
főképp a magas labdák leütése miatt.

Tisztelettel:Csányi Antal

ui:Nagyernyeit nem kellene támadnia,kevés ilyen tisztességes ember tapossa hazánk útjait.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #16 Dátum: 2014. Május 05. 07:07 »
Arisztaiosz!
Mint észrevette,hónapok óta nem piszkáljuk egymást a Zöld Fórum csapatával.
Az ott írók más stílusban fejtik ki véleményüket, és ez így van rendben.
Ezt írta nekünk:
 "Ha gondolja, a Méhész fórumra is felteszem az Adok-veszek témába a kérését, azt mégis csak többen látogatják."

Természetesen egy több ezres tagot számláló,több éve működő Fórummal nem kívánunk konkurálni.
Azért kíváncsi lennék, hogy az ott megjelent írások közül hányat nyomtatott ki Dr. Mészáros László?
Állítólag Kiskakasunk írásait mind összegyűjtötte, és lehet könyvet adnak ki belőle?
Az IB szócső újságban is sokat idéznek tőlünk, egyszer már címlapon is voltunk.
Nekünk ettől nagyobb népszerűség nem kell, úgyis meg tudnának fojtani bennünket egy kanál vízben.
Képzelje, ha nem koppintanánk az orrukra, nem írnánk le, hogy a KFT. ügyvezetője mennyit keres, honnan tudnák meg a méhészek, mennyit költenek a tagdíjainkból,hogy "szerényen" megéljenek.
Sok eredményt elértünk, a Méhészklub írásainak köszönhetően vezetőink szabályosan vezényelték már le az utolsó küldöttértekezletet.
Bááár, hogy hangfelvétel nem készülhetett egy nyitott szakma gyűlésen,ez azt bizonyítja, hogy még van teendőnk, vagy talán nem szeretnék újra hallani az ott történteket? Mi az amit nem lehet nyilvánosan vállalni?
Mitől majréznak, ha még az ügyészségi vizsgálat is öröm számukra?
Legszebb dolog az életben másnak örömöt szerezni.
Nagyernyei Attila
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 05. 07:12 írta Nagyernyei Attila »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #17 Dátum: 2014. Május 05. 12:32 »
Arisztaiosz!

A született rosszindulata nagyon szépen kiütközött a mostani hozzászólásán. Újra meggyőzött arról, hogy Ön a gyerekkori lelki sérüléseit nem volt képes feldolgozni és ezért van szüksége ilyen erkölcstelen viselkedésre. Higgye el, ennyire rosszindulatúnak lenni nem a hosszú élet titka. Sőt Gönyüi Mikulás jelmezhez abszolút nem illik. Ha nem tud segíteni, legalább ne ártson.

Az Ön feledékenységén nem segíthetek, ezért megismétlem. 2009-ben, tehát néhány évvel ezelőtt valóban kihelyeztem többszáz friss feromont üres rakodókasokban és valóban sikertelen volt a munkám. Bár évente 150-200 000 raj repül ki a magyarországi méhészek kaptáraiból és ezek 99 %-a elpusztul, mert nem talál megfelelő odút és az időjárás tönkreteszi őket. A legnagyobb méhsűrűségű Dráva síkon helyeztem ki a feromonokat, ennek ellenére nem fogtak egyetlen méhrajt sem. Megállapítottam, hogy erre a célra nem jók a feromonok. Nem is javasolom senkinek, ezt sok helyen leírtam már.

Más feladatra viszont alkalmasak a feromonok, és erre ma is használom, így például új anya elfogadtatására stb.

A Zöld fórumon nem kívánom hirdetni kérésemet. Ha már hirdetek, akkor inkább az OMME apróhirdetés rovatát választom.



Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #18 Dátum: 2014. Május 09. 06:43 »
"Sajnos" olyan a technológiánk,hogy kevés raj tudja elhagyni a kaptárjaink.

Szia Anti!

Ez a technológia azt jelenti, hogy egy kijáró van, és azon anyarács?

Én a Bertalan módszer szerint korlátoztam az idén.
- alsó fiók: Fedett fiasok, anyarács. (Ezt a fiókot majd akkor kell föltenni a fészek fölé, ha a jelenlegi mézkamra     3/4-ig megtelt.)
- középső fiók: 2-3 nyitott fias keretre korlátozva az anya 7 műléppel, fölé anyarács.
- felső fiók: lehetőleg három fedett fias, üres lépek, közte két-három műlép.

Teljesen tisztán fedett fiasokat nem lehet alulra tenni, és azt tapasztaltam, hogy húztak egy-két bölcsőt. Lehet, hogy itt sem lehet megúszni a lebölcsőzést? Bertalan azt írta, hogy ha megindul a hordás, akkor a család maga rágja le az addig húzott bölcsőit...
A legerősebb család most építi az utolsó műlépet a fészekben.
10 családdal próbálkozom.

Üdvözlettel: Zsoldos Attila

*

bekesm

  • ***
  • 168
  • HUNOR/12
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #19 Dátum: 2014. Május 09. 14:23 »
Egy gondolat ……….
Végeztem a munkával a méhesben és hazaúton tettem egy kis kerülőt, gondolván –megnézem hány méhészet települt a telephelyem közelébe akácra.
Nem is kellett sokat mennem kb. 1 km. és lepakolva látok egy sor kaptárt úgy 40 – 50 családot. A kaptársortól kb. 100 méterre egy fán két szép raj. Szólni akartam a gazdinak, de semmi jel a méhészettel kapcsolatban.
Hát így jártunk! Ő és én.
Volna mit tanulni, rajzás gátlással és a vándorlással kapcsolatban (nekem is).

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #20 Dátum: 2014. Május 09. 16:20 »
Sziasztok !  Nálunk is nagy a rajzás, nemgyőzőm be gyűjteni . Az akác szépen virágzik, és az illata is jó. Ha síkerűl hétvégén megnézem a. mézteret, bár minden nap kint vagyok a méheknél. Űdv. Antal

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #21 Dátum: 2015. Április 27. 07:00 »
Sziasztok!
Tegnapi méhészkedésem során 4 családnál találtam fedett rajbölcsőt ::)
Egyenlőre leromboltam. Mivel szaporítani még nem szeretnék!
Ezek a családok erősek, de nem túlfejlettek.
Megtűzdeltem a családokat+műlép, takaró le, kijáró max nyílásra,viszont a rajzási lázat nem hiszem, hogy sikerült megszüntetni :-\
Ha nem szűnik a "láz"a következő lépés 5 nap múlva, az összes fias elvétele.......

Egész jó az idei pempő is, kicsit csemegéztem belőle :D :D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #22 Dátum: 2015. Április 27. 22:42 »
QUQURIQ !!!

Vegyél ki egy keretet, húzzad szét a kereteket egyenlő távolságra!
Garantáltan lerágják a bölcsőket, megszűnik a rajzási láz!
Vagy vegyed el az anyát, rombold le az anyabölcsőt, és tegyél be neki starteres, anyás dajkás kelő bölcsőt.
(ezzel csak akkor tudsz vándorolni, ha már az új anya betájolt, bepárzott és elkezdi a petézést)!

Kiskakas!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #23 Dátum: 2015. Április 28. 09:06 »
QUQURIQ !!!

Vegyél ki egy keretet, húzzad szét a kereteket egyenlő távolságra!
Garantáltan lerágják a bölcsőket, megszűnik a rajzási láz!

Kakas!
Nem is hallottam még erről a technológiai fogásról!
Az összes fias elvétele meg a leröptetés amit idáig drasztikus beavatkozásnak szoktam alkalmazni!
100% megoldás? Elég csak egy keretet kiemelni a fészekből? Fias keret legyen a kiemelt keret?
Ha visszarágták a bölcsőket utána összetolom a kereteket, oszt jöhet az akác??:)

Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #24 Dátum: 2015. Április 28. 21:52 »
QUQURIQ !!!

Úgy érzi a család, mint ha egy hatalmas kaptárban lenne.
Nem tuják a fészket felfűteni a kedvükre.
Némi huzat is keletkezik.
Nem lesz egység a családban.
Egy hibája azért ennek is van!
Ha akác hordásban csinálod, minden keretet meghizlalnak és mézzel megtömik a koszorúkat.
A kivett keretet nehéz visszatenni a méz miatt.
De hatásos, ha időben megcsinálod.

Üdv. Kiskakas!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #25 Dátum: 2015. Április 29. 08:05 »
Helló QUQURI !!!
Az legyen a legnagyobb bajom, hogy hizlalt keretekkel kell vesződnöm :)
Max 10 kg kereteket fogok pörgetni ;D
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #26 Dátum: 2015. Május 01. 17:51 »
QUQURIQ !!!

Figyelem!!!
Elérkezett a családok megszorulásának az ideje!
Sok begyűjtött virágpor és nektár, napi lerakott 2500-3000 pete!
Van méh hová petézni az anyáknak?
A kijáró méhek is tovább zsúfolják és melegítik a családokat.
Innentől kezdve ne műlépes keretekkel bővítsünk, kiépítettel és többel, a fészek közepébe!
El kell hitetni a családdal, hogy van még nagyon sok hely az anya számára!
A rossz időjárás is kedvez a rajzási láz kialakulásának! Otthon kotlanak a gyűjtők, unatkoznak és kajálnak…
Tudom, hogy ebben az időben nagyon vadak a méhek, de a gyors, és sok füstös beavatkozás meghozza a gyümölcsét a hordók számában!

A fakír Kiskakas!

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #27 Dátum: 2015. Május 01. 18:13 »
kiskakas: Miért ne műléppel bővítsünk? Mert a kiépítettbe azonnal petézhet az anya, és ahogyan írtad így jobban elhiszi a család, hogy sok hely van? Vagy más oka van, hogy nem műlépes keretet adunk be? Köszi
Zoli

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #28 Dátum: 2015. Május 01. 18:21 »
QUQURIQ !!!

Megadtad magadnak a választ!
A műlépet még ki kell a családnak építeni!
Ebben az időben???
A kiépíttetet meg napi 2500-3000 petével megtisztelheti!

A kiskakas!

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #29 Dátum: 2015. Május 01. 19:53 »
Sok begyűjtött virágpor és nektár, napi lerakott 2500-3000 pete!

Na ne vicceljünk már kérem! :)