Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110809 megtekintés
*

irido

  • ****
  • 488
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #75 Dátum: 2015. Június 01. 09:00 »
Csatlakozom az előttem szólókhoz. Abban a tekintetben, hogy van jó anya és rossz anya,. A jó anya pedig rajzik, ha tele a kaptár. És itt a lényeg: a rajzás alapvető oka az, hogy az anya megszorul: vagy azért, mert a telefiasította a kaptárt , vagy azért, mert telehordta és tudna még többet fiasítani, vagy a kettő dolog együtt. Sokszor az anyarács behelyezése az a pillanat, amikor mindegyik bölcsőt húz, hiszen ilyenkor mesterségesen hozzuk létre a megszorítást. Azért nekem nagyon régen voltak olyan anyáim, amelyek tele kaptár esetén leálltak. Egy idős méhész bácsitól vettem őket, nekem "sikerült"eltüntetni a génállományukat. Sokszor gondolok rá, milyen balfácán voltam. Érdekes, hogy az az állomány sárga csíkos méhekkel volt teli. Talán annak az eltüntetésével ment el ez a tulajdonság is. Antinak azzal a mondatával kicsit vitatkoznék, hogy nem lehet néhány generációs szelektálással megváltoztatni évmilliók alatt kialakult genetikai állományt. Fenti példán túl megemlítem azt, hogy valamikor arra törekedtem, hogy május elejére legyen új petéző anyám. Hosszú évek alatt egy  következetes szelekcióval ezt el tudtam érni. A szelekció lényege az volt, hogy mindig a leggyorsabban fejlődő családtól vettem a tenyészanyagot. A szelekció másik ága pedig az volt, hogy ugyanezek a családok voltak azok, amelyek a legkorábban kezdtek herét nevelni. Az anyanevelést ugyanis mindig az első herefiashoz képest időzítettem: legyen ivarérett here a párzás idején. Tehát célzott párosítás történt, mégpedig olyan apai vonallal, amelyik teljes mértékben azonos genetikailag az anyával.
Attila: Misinek ellenkező az álláspontja a váltóbölcsős anyákról. érdemes egyszer elolvasni, hogy miért ?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #76 Dátum: 2015. Június 01. 17:01 »
Idézet
Szívesen látlak,bármikor jöhetsz,bár nem tudom ki vagy.
Az írásaid tetszenek,ezért tényleg,komolyan gondolom,gyere el,néz körül.

Anti!
Köszönöm szépen a meghívást! Felemelő érzés volt olvasni soraid.
Élni fogok a lehetőséggel :) Nagyon sok méhész meglátogatná néhány telephelyed, ha megadatna nekik is a lehetőség, mint nekem :D

A részleteket privátban megbeszéljük.

Üdv: Zümi
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #77 Dátum: 2015. Június 01. 21:18 »
Ha úgy gondoljátok, hogy az anyanevelésben, tenyésztésben nem lehet Nektek újat mutatni csináljátok, én meg úgy ahogy én gondolom. Tényeket írtam és nem gondolatokat.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #78 Dátum: 2015. Június 01. 21:23 »
Azért van olyan év , amikor az istennek sem akar meg rajozni . Hiába olyan erős , hogy az istrángot szakítja .

*

irido

  • ****
  • 488
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #79 Dátum: 2015. Június 01. 21:34 »
Nálam ez akkor fordul elő, ha a kikelő nép nem duzzasztja a méhcsaládot hirtelen. Legtöbbször népességfogyás van a háttérben.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #80 Dátum: 2015. Június 01. 21:36 »
Anyanevelés technikai kérdés. A tenyésztés elsődlegesen gondolkodást, figyelmet és koncepciót igényel.

A különböző természetes méhfajták a saját közegükbe rajzósak, ha onnan kivisszük vagyis az optimálistól az ökológiai fülke széle felé térünk el, csökken a rajzási kedv. Tehát az a család ami nem akar megrajzani, vagy beteg vagy nem megfelelő ökológiai körülmények között van.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #81 Dátum: 2015. Június 01. 21:52 »
Igazad van ! Most így bele gondolva ,csak akkor nem volt rajzásra hajlam mikor nem volt megfelelő gyűjtés . Igy a családok sem felylődtek  igazán . Hiába látja az ember erősnek , mégsem az . Vagy rosszúl gondolom ? A betegséget  , vagy az éhezésnek pedig gondolom vannak jelei .  Űdv . Antal

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #82 Dátum: 2015. Június 01. 22:11 »
Helyesen gondolkodsz.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #83 Dátum: 2015. Június 02. 22:23 »
Sziasztok!
A rajzásról már értekeztetek eleget.
Most nézzük, ha kint ül a raj a fán, és nem tudjátok eldönteni melyik kaptárból költöztek el (mert nem voltatok ott), honnan tudhatjátok mégis melyik lehetett.
Amennyiben a rajt sikeresen be tudtuk fogni, biztosan marad a fán egy maroknyi, ha fatörzsre telepedtek akkor jóval több.
Amennyiben az anya (vagy anyák) már kasban vagy zsákban vannak, akkor a raj felbomlik, és a maradék nép, a szökevények visszakérezkednek oda ahonnan jöttek.
Ekkor kell résen lennünk!
Általában a kaptár homlokfaláról lefelé másznak, hasonlóan mint a zsongatáskor.
Ezt természetesen csak akkor tapasztalhatjuk, ha sikeres volt a raj befogása.
Van, hogy többszöri kísérletre lesz csak a zsákmányunk.
Amennyiben mód van rá, a hajnali befogás a szerencsésebb.
Sokkal tömörebb a raj, és szinte egy csomóban lehuppan, ha vékony a fa, vagy ág.
Ha fatörzsre települtek az macerásabb.
Érdemes nyitott fias keretet húzni a raj közelébe, arra szívesen rámásznak.
Nagyernyei Attila

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #84 Dátum: 2015. Június 02. 23:14 »
Liszt.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #85 Dátum: 2015. Június 22. 09:41 »
Fülemüle, valóban tényeket ír, bár a mentett rajbölcsőkről picit eltér a véleményem. én azt mondom hogy ha ez egy kiváló családú 3 éves anyánál volt, és az előző években nem volt rajbölcsőik, annak ellenére hogy erőssek voltak és a körülmények is kedveztek volna. Akkor felhasználhatók válogatva ezek a bölcsők. De a bökkenő ott van hogy kevesen végeznek ilyen irányú megfigyeléseket feljegyzéseket a családjaikról. Tehát nincs visszakövethetőség. Egyébként én is inkább a terveszerű mesterséges anyanevelést preferálom, viszont itt is szükséges a tenyésztésre kiválasztott család előéletét tudni.
A rajbölcsők mentése, a legegyszerűbb anyaszaporítási módszer. Nem kell hozzá sok ismeret,  a nagykeretes pároztatókba csak be kell lógatni a kereteket, esetleg egy gyufaszállal rögzítve áthelyezni a bölcsőket. Szóval egyszerű, ezért sokan élnek is vele, ezzel rajzási hajlam felé szelektálva az állományt. Bár a rajzós család nyilván más egyéb tekintetben lehet kiváló is, de mit ér akácon az a család, amely a fürtben lógva a fa tetején kakukkol?
Idén egy tavaly rajként befogott családom, ezerrel húzta a rajbölcsőket. Sem igazán népes, sem igazán mézes sem volt. Megszorulva sem voltak. Ők mégis menni akartak. Nincs rajzó hajlam?

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #86 Dátum: 2015. Június 23. 07:30 »
Nekem is az a bajom hogy a legjobb családjaim nem húztak bölcsőt. Ez nekem nem baj, megszorítani nem akartam őket. Marad az anyanevelés.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #87 Dátum: 2016. Április 28. 15:57 »
QUQURIQ !!!

Olyan érdekes, hogy ide 2015. június 23 óta nem írt senki!
2014-ben, viszont már februártól ment az eszme csere váltás.
Mi lehet az oka?
Lehet, hogy mindenki a megszokottnál gyengébb családokkal telet be?
Vagy sejteni kezdjük, hogy az enyhe tél, nem tesz jót a méheinknek?

Kiskakas, Baldavári László

*

Dozer

  • *
  • 32
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #88 Dátum: 2016. Április 28. 18:28 »
Vagy ülünk a rossz időben, és arra várunk hogy az első meleg napon nekiessünk a bölcsőzésnek :D
Szerintem sejtem min törik a fejüket a kaptárban majdnem egy hete....
(múlt hét csütörtökön erős családoknál már kellett bölcsőt rombolnom)

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #89 Dátum: 2016. Április 28. 20:10 »
Hasonlóan gondolom, mint Dozer! Ha az idő engedi, holnap már nem ártana csinálni, de legkésőbb szombaton.