Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110616 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #165 Dátum: 2017. Május 23. 11:20 »
QUQURIQ !!!

Nem tudom, hogy tapasztala-e valaki, hogy akiknél teljes kaptár alapterületű taposórács van, felül szellőzőkkel, ott a vándorlásnál besüvítő menetszél miatt visszarágták a bölcsőket.
Nálam minden rajbölcsőt visszarágtak.

kiskakas

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #166 Dátum: 2017. Május 23. 18:54 »
N
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 15:16 írta oszkár »

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #167 Dátum: 2017. Május 23. 18:59 »
QUQURIQ !!!

Mind lerágva, még a fedettek is.
Harminchárom éve vándorlok, de csak most tapasztaltam a taposórácsokat most alkalmaztam először, ezért is írtam, hogy valaki tapasztalta e?

Kiskakas

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #168 Dátum: 2017. Május 23. 21:49 »
QUQURIQ !!!

Nem tudom, hogy tapasztala-e valaki, hogy akiknél teljes kaptár alapterületű taposórács van, felül szellőzőkkel, ott a vándorlásnál besüvítő menetszél miatt visszarágták a bölcsőket.
Nálam minden rajbölcsőt visszarágtak.

kiskakas

A múlt heti hordás miatt nem?

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #169 Dátum: 2017. Május 24. 08:41 »
QUQURIQ !!!

A lefedett bölcsőket ilyenkor már nem szokták bántani.

Kiskakas

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #170 Dátum: 2017. Május 24. 11:14 »
Sziasztok,új vagyok itt a fórumon!
Hunor 10 eseim vannak,normál aljjal.Kipörgettük a repcét,jött 2 nap rossz idő,itt Győr-Moson-Sopron megyében tombolt a szél,alig tudtak menni,lerágtak minden bölcsőt,nyitottat meg leszívták.

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #171 Dátum: 2017. Május 24. 16:42 »
Sziasztok!

10NB fészek, fél NB hizlalt méztér (ebből nekem csak néhány kaptárral van, többi fél NB rakodó, anyával alsó fiókon akác alatt, álló méhészet).
Szombat délelőtt a fészekben volt kb. 10-15kg méz. Ekkor 4. akácos repcemézes fiók elvétele kb. 8-10kg. 3. fiókban gyűlő akác kb. 10kg. Fészek felé betéve üres lépes fiók. Fészekben fedett bölcső, de anya petézik, hagytam a bölcsőket (hogy majd elveszem szaporulathoz/anyacseréhez).
Tegnap (kedd du.) ellenőriztem gyorsan. 3. fiók (szombaton beadott üres) lépjei kb. 70-80%-ig tele, 4. fiók kb. 90%-ig, fészekben 7-8 kg felesleg, amelyet fel kellene még nyomniuk. (A fészeklépek fele elmézesedve.)
A fészekben több bölcső oldalról ki volt rágva, egy még fedett, anya petézik, építtetőben is friss peték. Anya kétéves. Április elején 3,5 keretnyi fiassal, utána kapot 1 keret kelő fiast.
Akác alatt minden nap nagy részében "jó" idő volt. Mentek a kijárón minden nap, mint a golyószóróból.
Hétvégén fogom tudni őket rendesen végignézni, addig esetleg szúrópróbaszerűen megnézek egyet-kettőt.

Van még két hasonló erősségű ezekből. Volt két erősebb, azokat már akác elején "helyettesíteni" kellett.

Üdv.: Attila

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #172 Dátum: 2018. Március 19. 20:48 »
QUQURIQ !!!

Rajzás gátlás nem várt módszere, a március közepi tél!  :(
Egy generáció már kimaradt, most lehet, hogy a második is ki fog maradni?
Lehet, hogy megsértődik a repce, hogy nem tud elég méhet kivégezni?...habár, a belvizek sem kedveznek a repcének...

Kiskakas

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #173 Dátum: 2018. Április 19. 20:32 »
QUQURIQ !!!

Figyeljetek nagyon, mert gyorsan túlfejlődnek a családok.
A virágpor és a nektár kezdi kiszorítani az anyákat.
Ma több helyen találtam 1,5 cm bölcsőket  11 keretes egységes méretnél, (30 cm keretméret)
Ki kellett szedni a fölösleges mézes kereteket, hogy üressel helyet adjak az anyáknak.
hétfőn méztéri fiókokat fel kell tenni.

Kiskakas

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #174 Dátum: 2018. Április 26. 21:22 »
QUQURIQ !!!

Több családtól már el kellett venni az anyát, mert útnak indultak volna, fedettek voltak a bölcsők.

Kiskakas

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #175 Dátum: 2018. Április 26. 21:34 »
QUQURIQ !!!

Akinek rajozni készülnek a családjai, vegyen le mindenféle takarást, a szűkítők is feleslegesek már.
A felső szellőzőket teljes nyitva kell tartani. A taposórácsok alól pedig vegyétek ki a tömör aljakat.
Át kell szellőztetni a fészkeket, ez hűvös időben nagy segítség lehet.
...vagy vegyetek ki egy keretet a fészekből, húzzátok szét őket, ugyanaz az eredmény, lerágják a bölcsőket.
Persze a rajkirepüléskor már csak a hosszú létra segít!  :o ;D :-[

kiskakas

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #176 Dátum: 2018. Április 27. 05:48 »
Annyit tennék kiskakas írásához, hogy ha megvan a 7nb keret fias, akkor is meg lehet lépni a takarásokat, meg a szűkítést. Így talán fel sem lép a rajzási láz.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #177 Dátum: 2018. Április 29. 21:35 »
QUQURIQ !!!

Igaz, hogy pihenős, hétvége van, de az a méhész aki tényleg ezzel tölti a hétvégét, könnyen megbánhatja!
Családátnézés, már régen nincsen esélyünk az anyának helyadásra a fészekben, mert az mind már tele van fiasítással. Már a kereteket is régen fel kellett húzni, a sok fiast csapolni is már többször kellett. ..de mit tehetünk még?
Fészekosztás, anya elvitele. (100 %, ha az anya átkerül)! (egyszer kell megcsinálni, a szaporítás is megtörtént...
Bölcsőzés a végtelenségig, (hiba lehetőséggel) sok munkával, (időjárás függő)

Kiskakas

 

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #178 Dátum: 2018. Április 29. 23:32 »
QUQURIQ !!!

Figyeljetek nagyon, mert gyorsan túlfejlődnek a családok.
A virágpor és a nektár kezdi kiszorítani az anyákat.
Ma több helyen találtam 1,5 cm bölcsőket  11 keretes egységes méretnél, (30 cm keretméret)
Ki kellett szedni a fölösleges mézes kereteket, hogy üressel helyet adjak az anyáknak.
hétfőn méztéri fiókokat fel kell tenni.

Kiskakas

QUQURIQ !!!

Igaz, hogy pihenős, hétvége van, de az a méhész aki tényleg ezzel tölti a hétvégét, könnyen megbánhatja!
Családátnézés, már régen nincsen esélyünk az anyának helyadásra a fészekben, mert az mind már tele van fiasítással. Már a kereteket is régen fel kellett húzni, a sok fiast csapolni is már többször kellett. ..de mit tehetünk még?
Fészekosztás, anya elvitele. (100 %, ha az anya átkerül)! (egyszer kell megcsinálni, a szaporítás is megtörtént...
Bölcsőzés a végtelenségig, (hiba lehetőséggel) sok munkával, (időjárás függő)

Kiskakas

 

Ne szédítsd már a népet!!  Meg csapolni ..... többször is,  ó te jó ég!!! szállj vissza a valóságba ...

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #179 Dátum: 2018. Május 01. 16:07 »
P
« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 17:22 írta oszkár »