Rajzásgátlás módszerei

  • 184 válasz
  • 110654 megtekintés
*

atya

  • *****
  • 1043
Rajzásgátlás módszerei
« Dátum: 2014. Január 02. 21:30 »
 ;)
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #1 Dátum: 2014. Február 03. 08:58 »
Használ-e valaki kijáróra szerelhető anycsapdát, amivel kifoghatja a kirepülő rajból az anyát?

 Ez nemcsak rajzásgátlás lehet, hanem szaporítás eszköze is, hiszen ha a csapdákon van hátsó zár, akkor a kaptár kicserélhető egy üresre és a visszaszálló raj a kijáró népességgel és az öreg anyával adja a mézelő családot. Az elvett kaptár népe a fiatal néppel, sok bölcsővel, sok fiassal pedig a szaporulatot. Igy az állomány egy lépésben duplázódik, amit természetesen nyár végén egyesítésekkel vissza lehet szabályozni, de az értékesítés is szóba jöhet.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 03. 09:03 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #2 Dátum: 2014. Február 03. 12:34 »
Üdv Laci!
Hogy néz ki a kijáróra szerelhető anyacsapda? Online lehet rendelni?
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 03. 12:47 írta zümi »
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #3 Dátum: 2014. Február 03. 14:29 »
Mielőtt belecsapsz a lecsóba, tisztázzuk a hátrányait is.

Az tudja eredményesen használni, aki ott tud tartózkodni a méhesben. Ugyanis azonnal zárni kell a csapdákat, amikor a rajok kirepülnek. Sőt a kaptárcserét is gyorsan le kell bonyolítani. Ugyanis az anyátlan raj egy órán belül visszaszáll és akkorra már a régi fiassal teli kaptár máshol legyen és a raj egy új kaptárba térjen vissza.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #4 Dátum: 2014. Február 03. 14:31 »
Ha ez a feltétel tetszik, akkor intézem a legyártatást.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #5 Dátum: 2014. Február 03. 16:54 »
De ha levágjátok az anya szárnyát, párzás után ,akkor sem tud messze menni. Gondolom, probálta valaki ?

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #6 Dátum: 2014. Február 03. 17:17 »
Nekem valahogy nem szimpatikus a csonkítás.Ráadásul benne van a pakliban,(persze ez nem törvényszerű)hogy leváltják az anyát,mert nem teljes értékű,ráadásul még így is kimehet a raj párzatlan anyával is.Én inkább a megfelelő időben elvégzett beavatkozások híve vagyok.
„Ha meg tudjuk változtatni önmagunkat,
a tendenciák is megváltoznak a világban.
Ahogy az ember megváltoztatja a saját természetét,
úgy fog irányába megváltozni a világ hozzáállása.
Nem szabad arra várnunk, hogy lássuk, mások mit tesznek.”

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #7 Dátum: 2014. Február 03. 19:04 »
Nem csináltam ,de végül is ez is egyfajta módszer mint írják a könyvek.  Az át függesztést használom.  Üdv.  Antal
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 04. 00:50 írta Nagyernyei Attila »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #8 Dátum: 2014. Február 04. 18:32 »
Laci, meggyőztél! Sajnos időhiányos vagyok, szóval bukott a mutatvány :'( De azért jól hangzik a módszered!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

Vivaldi

  • *****
  • 2049
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #9 Dátum: 2014. Február 28. 22:15 »
De ha levágjátok az anya szárnyát, párzás után ,akkor sem tud messze menni. Gondolom, probálta valaki ?
De ha a fejét levágod akkor se megy messze.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #10 Dátum: 2014. Március 01. 07:14 »
Akkor, elvesztette a fejét . Őrősi írta ,nem én találtamki.

*

Veszti1982

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #11 Dátum: 2014. Március 01. 07:40 »
A szárnycsonkítás csak a szárny 1/4-éről szól, mert ha 1/3-nál nagyobb a levágás a család leválthatja.
A nagyapám páros évben a jobb, páratlan évben a bal szárnyat ollózta.

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #12 Dátum: 2014. Április 01. 20:51 »
QUQURIQ!

Nem nagy cuccos a rajzásgátlás....
Adjatok az anyának sok-sok keretet amibe belepetézhet!
Csak időben!!!
Jó méhlegelő, Sok pete=sok méh=sok nektár=sok méz=boldog méhész!!!
Nem kell ide nagy tudomány!!!

Egy Kiskakas a sok közül....!

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #13 Dátum: 2014. Május 04. 14:04 »
Vásárolnék. A szeptemberi lábtörésem miatt a méheim is szenvedtek. ősszel, télen és koratavasszal is megszüntek méhcsaládjaim. Megfeleződött az állományom.

A mostani hüvös elmúltával az erős méhállományokban a méhcsaládok rajzani akarnak. Akinek van fölösleg méhe, kérem jelentkezzen.  Szükségem lenne méhekre, akár fias lépeken, akár söpört v természetes raj formában, mert szeretnék 100 Rakodókasos méhcsaláddal betelelni és ha tehetem az összes NB lépes családot értékesítem.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Május 04. 14:09 írta Geddekas »
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Rajzásgátlás módszerei
« Válasz #14 Dátum: 2014. Május 04. 23:43 »
Vásárolnék. A szeptemberi lábtörésem miatt a méheim is szenvedtek. ősszel, télen és koratavasszal is megszüntek méhcsaládjaim. Megfeleződött az állományom.

A mostani hüvös elmúltával az erős méhállományokban a méhcsaládok rajzani akarnak. Akinek van fölösleg méhe, kérem jelentkezzen.  Szükségem lenne méhekre, akár fias lépeken, akár söpört v természetes raj formában, mert szeretnék 100 Rakodókasos méhcsaláddal betelelni és ha tehetem az összes NB lépes családot értékesítem.

Tisztelt Geddekas!

Szomorúan hallom, hogy immáron többedszerre sínylették meg a méhcsaládjai a fizikai illetve mentális állapotát.

Azt viszont nem értem, hogy egy ilyen rajzós tavaszon nem működik a rajbefogó feromonos módszere. Egykor -ha jól emlékszem- mintegy 500 beferomonozott rakodókassal települt ki, csak akkor -elmondása szerint- a méhek nem voltak hajlandók rajzani. Ez az idei évre viszont nem igaz, Húsvét hétfő óta 5 raj érkezett csak a szűkebb környezetembe is, melyből feromon használata nélkül is mindegyiket sikerült befognunk. Az ön kvalitásaival a méhek idei rajzós hajlandósága fényes sikerrel kecsegtethet az újrakezdést illetően... Ha javasolhatom, az ön állapotában tényleg vigyázzon magára, s létrára ne hágjon föl, a feromon szükségtelenné teheti a létrázást.

Ráadásul azt javasolnám, a megmaradt NB családokat se értékesítse, mert bár úgy tűnik, hogy a rakodókasokban sokkal egyszerűbb, örömtelibb és gazdaságosabb a méhészkedés, de egyrészről ezzel elveszne az önhöz szegődött hallgatók diplomamunkájának folytatásához és befejezéséhez szükséges kaptártípus kontroll-csoport, másrészt pedig ez a lépés egy vérbeli kutatótól nagyon barátságtalan cselekedet lenne a hallgatók irányában. Arról már nem is beszélve, hogy ez az ön további kutatómunkája szempontjából is rendkívül megnehezítené a rakodókasban rejlő előnyök szaktudományos bizonyítását.

Ráadásképp némileg eltájolt a témák között, ez a Rajzásgátlás módszerei topic, nem az Adok-veszek... Ha gondolja, a Méhész fórumra is felteszem az Adok-veszek témába a kérését, azt mégis csak többen látogatják. Cserébe megkérném, hogy okulásunkra közölje: arányaiban mennyivel jobb a rakodókasban élő családok túlélő-képessége, mint a NB kaptárakban élőké.