Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.

  • 491 válasz
  • 259974 megtekintés
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #345 Dátum: 2017. November 18. 00:50 »
Jenő ismerem és olvastam a cikkeidet, az álláspontodat is olvastam a félkeretről, de mint írtam is sok mindennel egyet értek amit írsz, de ezzel nem. A kérdést én alapvetően wr nek címeztem.

Minden kaptárral lehet sokat és keveset is dolgozni, ki milyen eredményeket szeretne. Lehet nagy családszámmal dolgozni belekalkulálni a rajzást, csendesváltást, ahogyan te is teszed illetve kisebb állománnyal folyamatosan jó erőben lévő fiatal anyás családokkal, rajzásmentesen. Álló méhészet vagy vándor az sem mindegy.

Egy nagyon fontos tényre viszont utalnék, ami felett rendszeresen elsiklasz. Az hogy neked van egy baráti társaságod akivel könnyen és gyorsan megoldod a pergetést egy kiváltság, másoknak nincs, max az otthoni pörgetésnél a család. Ha neked sem lenne, mit is kezdenél a 12 es hunor mézterekkel ...

Viszont megkérdezném te, az anyacseréket, hogyan hajtod végre, mert erről nem olvastam még tőled?

Jó kezekben nincs rossz kaptár, szerintem!

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #346 Dátum: 2017. November 18. 07:40 »
Ezt írja Gömbi, amivel egyet értek:
"Jó kezekben nincs rossz kaptár, szerintem!"
De "rossz kezekben" jó kaptár viszont van.
Nagyernyei Attila

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #347 Dátum: 2017. November 18. 07:51 »
A figura mintha önmagának is ellentmondana:
"a nyári méhek átlagos várható élettartama független a fajtától és a családok terhelésétől, és igen szűk határok között ingadozik, ami 37-40 nap"
utána meg ezt írja:
"Azonban minden családnál bekövetkeznek bizonyos pillanatok, amikor a nyári méhegyedek élettartama drámaian megnövekszik. Először is, ez történik a családban, ha anyjától megfosztják."

Tehát mindentől független, szűk határok között ingadozik, de mégis drámaian megnövekszik ha a családot az anyjától megfosztják. Mi ebből a tanulság? Hát nem kell anya a családba, és akkor majd a májusban keltek is áttelelnek.  :D Sosem értettem ezt az anyakorlátozós dolgot, de biztos velem van valami baj. Ha népes a család és nektár is van rendesen akkor az dől befelé, a család önmagát fogja korlátozni, rakodóban mondjuk nem annyira, pláne ha van hova hordania. Akkor minek korlátozzam én az anyát még pluszmunkával? Azért hogy 1 vagy 2 keret mézzel több legyen? Ne legyen! Inkább legyen bőven fias hogy minden családból el tudjak venni 2-3 keretet anélkül hogy észrevennék, és maradjon a család akác utánra is ereje teljében, egyrészt azért mert felénk akkor is van mit hordani, másrészt meg azért mert ha cserélünk anyát ha nem, ha rajzik a család ha nem, akác után a saját anyja sem petézik már annyit mint előtte. Ha össze nem is esik a család, de látszik rajta hogy nem olyan mint volt, mert sokan elkoptak a hordásban, és a fias is kevesebb lett. Meg még korlátozza is, már aki korlátozza.
A magam részéről jót mosolyogtam az íráson, és továbbra sem korlátozom az anyákat. Kell az a népesség a kölyökcsaládokhoz.
Mondjuk nekem hunorom van 3 fiókkal, a fekvő az más tészta, én is azzal kezdtem valamikor, de soha többet fekvőt. Annál csak a félkeret rosszabb...

Na persze!
Akkor a V.Karcsiék mért tudnak méhészkedni 1000 méhcsalád feletti számmal 1/2NB rendszerben???
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #348 Dátum: 2017. November 18. 08:15 »

Egy nagyon fontos tényre viszont utalnék, ami felett rendszeresen elsiklasz. Az hogy neked van egy baráti társaságod akivel könnyen és gyorsan megoldod a pergetést egy kiváltság, másoknak nincs, max az otthoni pörgetésnél a család. Ha neked sem lenne, mit is kezdenél a 12 es hunor mézterekkel ...


Láttad a videót, de nem voltál eléggé alapos.
A baráti társaságom is mind méhész szinte. Akik Balatonszemesen vannak, előbb pergetnek, balatoni mikroklíma, homok. Mindannyian ott vagyunk. 8-10 ember. 2-3 db 10 keretes önfordítós pergető. Az egyik konténeres, szöktet, a maradékot lefújjuk. Sok munka és lassú. A testvére gyalogjait 12-es Hunor ( a fiú neve is Hunor) általában én szedem el. Nincs levéve a méztér. Feleségeik is fedeleznek.
 Kérdezed mit kezdenék velük, ha nem lenne aki kiperget. Szarakodnék én is. 111.
Olyan gyorsan szedem, hogy nem győzik a léphordó ládába rakni, és vissza az üreseket. Volt amikor bementem fedelezni, mert nem győzték, aztán belefulladtak a pergetők a mézes lépekbe. Aki nem látja a saját szemével, el sem hiszi miként telnek a hordók 3 önfordítós pergetővel. Felesnél amire a sugarast megtöltöttük, addigra  az önfordítóssal már kivettem 10 keretet üresen. Amire felesben a 60 keretet kipergette a sugaras, addigra az önfordítóssal már egy hordónyit. Szorozzuk ezt hárommal, néggyel  ;)
Nálam 4 önfordítós van. Volt amikor a haverom délután hozott még egyet, mert másnap nála folytattuk, és nem végeztem volna. Mondta már híres méhész, hogy nem érdemes ennyit befektetni, mert egész évben csak a helyet foglalják a pergetők. Düledező tanyasi pergető helyiségem és lépraktáramban bármekkora helyet foglalhat, nincs útban. Viszont meggyőztem, hogy egy pergető ára akácpergetéskor 2-3 óra alatt kifolyik a csapon :-X

Másnap a másik méhésznél pergetünk. Onnét haza kell vinni a lépeket. Léphordó ládában, de van cserelép (egy ideig, :o ha jó kedvem van, bedugul a rendszer ;D ;D ;D ). Na ott már előfordult, hogy az utolsó családok sötétben kapták vissza a lépeket, és otthon még éjfélig kipergettek, 20-30 mázsát, és a lépek + fiókban pár nappal később lettek felrakva.   Majd nálam pergetünk, és az utolsó napon az agyagos talajon lévő barátunknál. Ott egy kicsit lassabban megy, mert csak 3 pergető van 500 családra (ebből a nagybátyjának van 80)  és még vannak félmézterek, de lassan megszabadul valamennyitől.
Az idén is plusszméztereztem. Ezeknél gyakori volt a 24 aljáig fedett lép. Időnként be kellett mennem fedelezni, mert hatan nem győzték.
Ja! Még van akácom a tavalyelőttiből is :)

Egyszer a Czédulás István erre járt, és nem volt segítsége a pakolásnál. Fagyott akácról kellett gyorsan egy dombtetőre átcuccolni. Azonnal, mert a nulláról ment a 10 kilóra. Egész éjszaka dolgoztunk. Segített cserébe akácot pergetni. Aztán hunoros lett, és úgy pergette ahogyan nálunk látta, haláláig.

Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek. Ha nincs hova rakni a húst, és még nincs bölcső, akkor mennek a felesleges fiasok az eladók közé. Muszáj, mert a következő átvizsgálással csak egy-két hét múlva látom ismét ezeket, és akkorra már némelyik nem bír magával. Menne Egyiptomba. Fára ó.

Na Karcsiék meg azért tudnak 1000 feletti családdal dolgozni, mert ott nem egy méhész van egész évben, hanem sok-sok. Felénk viszont egy állomány egy méhész, csak pergetéskor állunk össze, de reálisan számolva külső segítség alig, csak a család.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #349 Dátum: 2017. November 18. 09:50 »
Én örülök neki, hogy van ahol ilyen a közösség, és összetartó, hála az égnek, hogy még létezik ilyen. De mint írod is a segítséget vissza is adod, tehát azért jó pár nap plussz pergetés vár rád máshol is. Mondhatjuk, hogy árnyaltabb a kép azért így.

[/quote]
Anyacsere nálam a zárkázott módszerekkel lehetetlen. Ha nem tetszik megköszönöm neki, és elveszem, majd bölcsőt kap. Valamennyi mindig megrajzik, hol több hol kevesebb, ott ugye új anya lesz. A 300 körüli műraj szintén új anyás. Ahonnét készítem, gyakran anya kidobva, és marad bölcső. Nyáron sok a váltás öreganyásoknál. Mindig van váltós család. Folyamatosan erősítem a váltani készülőt, és fias kerettel veszem el a fedett bölcsőket a kidobott anyás pótbölcsősökhöz.
Első átvizsgáláskor a rossznak ítélt anyákat, vagy öreg anyásakat felírom , szétosztom. Már akác előtt szaporítok, mert ezek bölcsőznek.
[/quote]

Igen valami ilyesmire gondoltam, ezért is kérdeztem. Azért sok itt a ha, meg ezek is plussz munkák, és egy vándor méhészettel nem lehet összehasonlítani. Valamint akkor tudsz biztos képet kapni az állományodról ha bepároztak az anyák, vagy nem. A vándorlásról alkotott véleményedet is ismerem. Erre tökéletes a rendszered, és az egész. És igen a fentiekből látszik, hogy neked kell a fias, mert a bölcsőset, lerajzottat, a váltottat, nem bepárzottat erősíteni kell. Őszre biztosan felerősödnek és szépen betelelt családok lehetnek.
És itt jönnek képbe a kisebb méhészetek, folyamatosa erős fiatal anyás családokkal, folyamatos vándorlással.
Szerintem érzékelhető a különbség, és mind a kettő eredményes lehet, ki melyik utat választja, kaptártól függetlenül!!!

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #350 Dátum: 2017. November 18. 10:32 »
Kíváncsi!
Tudom nálad a méz csak melléktermék ::) :)
Viszont nem akarom elhinni, hogy "pár" mázsa napra méz nem jönne jól :-[
Miért nem vándorolsz rá az állomnyod egy részével?
Nincs rá időd?
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #351 Dátum: 2017. November 18. 12:33 »
Én örülök neki, hogy van ahol ilyen a közösség, és összetartó, hála az égnek, hogy még létezik ilyen. De mint írod is a segítséget vissza is adod, tehát azért jó pár nap plussz pergetés vár rád máshol is. Mondhatjuk, hogy árnyaltabb a kép azért így.



Á dehogy. Amikor a haveroknál pergetünk, akkor ráérek hétkor kelni. Minden teher leszáll a vállamról. Feleségemmel megyünk, hétvégén a fiam is szokott jönni velünk.
Elénk teszik a reggelit a teát is, és kényelmesen megreggelizünk. Állandóan jön a kérdés: mit kérsz inni? Nem nekünk kell idegeskedni, hogy mi maradt otthon, lesz-e áramszünet, vagy ékszíj szakadás stb.  Délben ebéd, nem a mi gondunk. Ha raj van, elmondom a havernak, hogy raj csak a kezeletlen méhészetekben van. Na ezt nálam visszaszokták idézni amikor rajom van, néha :-[, de arra is van válasz. Csak a jó családok rajoznak ;D
Nekem csak akácpergetésre kell segítség, mert nálunk vegyesből ha 15 kg összejön, az már egy jó év. Azt meg kiveszem méztér levételekor.
Vándorló haverokhoz megyek máskor is pergetni. Nincs ilyen, hogy te meg én meg akárki hány napot volt a másiknál. Ha nem szól az egyik barátom a bakonyi akácpergetéskor, ahova hajnalban szoktunk indulni, és délután itthon pergetjük, akkor sértődés van. Tolnában már világosodáskor ott voltam elszedni velük. A feleségem is ráért, és jött velünk, pedig csak otthon volt rá szükség a fedelezésnél, azért talált valami elfoglaltságot Ő is.  Ha bármelyik cimbora este tízkor szól, hogy gondja van, már megyek is. Ha valaki például a kevés méz, vagy bármi miatt kihagyna valamelyikünket, arra van egy szólás felénk. " Viszek magammal kaját, ha sajnálod azt a darab kóbászt."
Na erről is lehetne egy könyvet írni.

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #352 Dátum: 2017. November 20. 22:28 »
Azt mondja, hogy: automatic royal jelly collecting machine
https://www.youtube.com/watch?v=4xYTBRcBnz8

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #353 Dátum: 2017. November 21. 18:29 »
Azt mondja, hogy: automatic royal jelly collecting machine
https://www.youtube.com/watch?v=4xYTBRcBnz8

Huh nagyon ütős. 60 bölcső egy lécen, 5 léc per keret. Az nem derül ki, hogy egy keret van-e egy családban, vagy több. Szuper a kézi léckiemelő, a kézi bölcső felező, az álca kiemelő és a pempő kivevő. No az automata. De van kézi üzemmődja is. Automatában meg csak adogatja. A film alatt legyártott egy kilót? Már csak az álcázógépet kéne megmutassa, vajon jenter jellegű ezekkel a lécekkel? Mindenre megvan a gyári, műanyag... No el kellene hozni az egész technológiát.

Egyből nem keseregne senki...
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #354 Dátum: 2017. November 21. 22:13 »
álcázás:
https://www.youtube.com/watch?v=IzgpdWcOHho

Nemrég tettem föl egy másik videót abban mintha komolyabb gép lett volna.
Kézzel is haladósan csinálják:
https://www.youtube.com/watch?v=QNkU1RTK8CY
Úgy tudom, hogy a kínaiaknál olyan méhfajta van amivel több pempőt lehet termelni, mint a miénkkel. Kaptáranként 1 keretet szoktam látni
Ez is olyan, ha nálunk is vadul beindulna a pempőtermelés akkor rögtön annak is zuhanna az ára aztán meg beindulna a pancsolgatás.

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #355 Dátum: 2017. November 22. 17:09 »
szerintem az ár lejjebb nem mehet eredeti pempőnél, mint az ismeretlen eredetűnél.
« Utoljára szerkesztve: 2017. November 22. 17:18 írta KörmendyRácz »
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #356 Dátum: 2017. November 22. 17:16 »
Álcázásban láttam több ilyen kézit. Még olyat is, ahol két kézzel, két tűvel egyszerre álcázott.

Itt egy keret három léce 1 perc, a másik sokkal gyorsabb.
Einstein tévedett: Ha csak méheink vannak, már akkor leáldozóban az emberiség létjogosultsága!

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #357 Dátum: 2017. November 23. 07:23 »
Ezt olvasom mostanság, amikor van időm. 1944-es kiadás, de nagyon tetszik!
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

*

Bicska

  • *****
  • 601
Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #358 Dátum: 2017. November 23. 21:34 »
Ha valakit, valamelyik fejezet érdekel, szóljon, be-scannelem.
"Vassal csorbitott csontváz-leletek
mutatják, hogy itt mivé lehetek,
ha mellemre kitüzöm jeletek, -
csirkefogók! Nem játszom veletek!"

Re:Szakirodalom, videók, digitális könyvek stb.
« Válasz #359 Dátum: 2017. November 23. 21:43 »
Igen!
Engem az anyakorlátozás fejezet érdekelne.
Üdv:
Nagyernyei Attila