Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 350497 megtekintés
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #645 Dátum: 2019. Február 11. 17:19 »
A Cloake módszer leírását ebben a régi újság archívumában találtam. A Gilles Fert könyvben található leírás számomra nem teljesen logikus. Pl.: A  könyvben azt írják, hogy a felső fiókokból el kell távolítani a nyitott fiast , átrakni az anyás részbe. Csak a fedett fias marad. Akkor mi fogja a fiatal dajka méheket a felső fiókba vonzani? .... Akárhogyis olvasom, számomra nem áll össze a dolog. Van valakinek esetleg egy használható leírás? A neten van angol nyelvű leírás de azzal nem boldogulok.

*

Berci

  • ***
  • 244

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #647 Dátum: 2019. Február 11. 19:41 »
Berci! .... remélem nem gondolod, hogy ezeket nem találtam meg... :-[

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #648 Dátum: 2019. Március 23. 07:21 »
Érdeklődni szeretnék, hogy lehet az, hogy egy kis családban ami 5 kereten van, az egyik szélén ott a petéző anya tenyérnyi összefüggő napos fiasítással, három kerettel arrébb pedig a sejtek falára össze vissza napospete rakva, mint egy álanyás családnál. Mi ilyenkor a teendő? Hogy lehetséges ez?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #649 Dátum: 2019. Március 23. 08:31 »
T

« Utoljára szerkesztve: 2019. Szeptember 23. 20:24 írta oszkár »

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #650 Dátum: 2019. Március 23. 16:02 »
Ez egy épp, hogy áttelelt család. Az anya tavaly májusi kelés. Nem nagy felületen látom az álanyás petézést, körülbelül fél tenyérnyi területen vagy, annyi se. Holnap megnézem őket és kíváncsi vagyok mit mutat az a fiasítás.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #651 Dátum: 2019. Május 11. 20:08 »
Sziasztok!

Kérdésem a következő lenne, ha egy családban találok fedes előtt álló bölcsőt és szetrakom a családot akkor a fedetlen bölcsőt felhasználhatom vagy vissza fogja rágni a kölyök család és nevel magának ujjat?

Köszi

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #652 Dátum: 2019. Május 11. 21:00 »
 Konyabandi83!
Felhasználhatod.
Kicsit hamarabb fogják a bölcsőket lefedni mintha a saját helyükön hagytad volna őket.
Valójában úgy működik ekkor mintha starter családhoz raktad volna.
Lényeg, hogy minél közelebb legyen a fedéshez, mert attól függ az anya minősége.
Nagyernyei Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #653 Dátum: 2019. Május 11. 21:08 »
Konyabandi83!
Felhasználhatod.
Kicsit hamarabb fogják a bölcsőket lefedni mintha a saját helyükön hagytad volna őket.
Valójában úgy működik ekkor mintha starter családhoz raktad volna.
Lényeg, hogy minél közelebb legyen a fedéshez, mert attól függ az anya minősége.
Nagyernyei Attila

Köszönöm!

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #654 Dátum: 2019. Május 11. 23:07 »
Én úgy tudom, hogy inkább fedettel érdemes szaporítanod, mert egyébként miután szétszeded őket érzik, hogy meggyengültek, és emiatt visszarághatják a bölcsőt. Gyakorlatban emiatt nyitottal soha nem próbálkoztam, csak fedettel, azt nekem nemigen rágják vissza.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #655 Dátum: 2019. Május 12. 06:57 »
Természetesen azt mindenki tudja, hogy a "kopogós" bölcső a legideálisabb.
De itt a kérdés az volt, hogy a fedés előtt lévő bölcsőt fel tudja e használni.
A bölcsőket kölyökcsaládoknak szétrakja, ekkor nem rágják vissza.
Erre válaszoltam.
Nagyernyei Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #656 Dátum: 2019. Május 26. 23:29 »
Böngészett műrajt készítettem fedett bölcsővel. Túlnyomórészt kelés előtt álló fedett fiasokat igyekeztem összeválogatni, plusz mézes-virágporos lép, és még fiatal méheket ráztam nyitott fias keretekről. 2.5 hete készítettem őket, egyelőre az anya nem petézik, de szűz anyát láttam náluk. A szűzanya ellenére viszont van jó pár fedett bölcső náluk, amit utólag húztak. Sajnos nálam ilyenkor már nem igazán van olyan fedett fias, amin egyáltalán nincs nyitott, úgyhogy a lépek válogatásával ezt nem nagyon tudom elkerülni. Ha megkaparok egy ilyen pótbölcsőt, akkor kifejlett anyák vannak benne, de úgy néz ki a család nem engedi, hogy kikeljenek (már csak az eltelt idő miatt is ki kellett volna már kelniük...). Bár látom, hogy a szaporítás elkészítésekor mentett rajbölcsőből kikelt az anya, volt olyan család, ahol ezen kívül láttam kikelt pótbölcsőt is. Ugyan van szűz anya a családnál, de leszúrt anyát is láttam a kaptár alján, és nem vagyok benne biztos, hogy a terv szerinti rajanya van életben, vagy éppen egy pótbölcsőből kikelt anya.
Szokott hasonlót tapasztalni aki fedett bölcsővel szaporít? Ha igen, mit tesz ellene?

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #657 Dátum: 2019. Május 27. 07:36 »
Gábor!
Szerintem a rajzási láz előrehaladott időszakában, ami most van néhány családnál, csak úgy lehet elkerülni ezt a problémát, ha a beadott érett bölcső utáni napokban újra lebölcsőzöd a családot, amíg nyitott fiast találsz. Beszéltük valamelyik fórumon, hogy képesek a fedés előtt álló nyitott fiasra is bölcsőt húzni. Ha az általad beadott érett bölcsőből két napon belül kikel az anya, akkor az is lehet, hogy a fedés előtti fiasra húzott anyabölcsőből 6 nap múlva ott a másik szűz anya. Nincs garancia, hogy a Tiéd fog megmaradni.
Volt olyan családom tavasszal, ahol több bölcsőt hagytam. Az lett az eredménye, hogy egészen későn lett csak petéző anyja. Lehet, hogy leszúrta egyik a másikat, lehet, hogy öklömnyi rajocskákat eregettek, többször ismételve.
Üdv: Attila

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #658 Dátum: 2019. Május 27. 11:12 »
Gábor!
Nekem olyan érzésem van, hogy a kikelt szűzanya, amit láttál, az a pótbölcsőből származik, tehát nemrégiben kelt. Amikor szűzanya van a családban, akkor nem szokták elengedni a tartalék bölcsőiket fedett állapotig. Tartalékban van nyitott, ha rossz idő miatt nem tud párzani a korábban kelt anya, akkor elvileg megtarthatják. Az az eset, amikor a bölcső félig kirágva, és azon keresztül etetik a bölcsőben lévő anyát (tehát fogva tartják), inkább a rajzás késleltetésének a módszere, nem annak, hogy megvárják,  sikeres-e a párzás. Ha ez a hétvégi jó időben is így volt, akkor lehet, hogy ez tényleg ezt a célt szolgálja, mert a raj kiment volna. Így viszont tényleg az lehet a helyzet, hogy az anyának a hétvégi nászrepülésre volt csak szüksége, aztán ha nem sikerül, akkor kiengedik a bölcsőből a következő szűzanyát. Azonban az lenne logikus, ha csak egyet tartalékolnának így, nem többet. Persze, valószínűleg nem gondolkodnak, majd az egyes anyák sorsa eldől a párharc során. Én nem szoktam sohasem azzal foglalkozni, hogy csak fedett fias legyen a szaporulatnál. Nálam egy fiók egy műraj. Bele sem szoktam nézni, csak alulról belenézek, ha érett bölcsők vannak ott, akkor kapnak egy plusz  üres fiókot, hogy ne akarjanak kimenni. Csináltam már olyant, hogy 10-12 nap után vakon rábölcsőztem, mondván, ha van anyja, akkor kirágja, ha nincs akkor kikel. Nem jó módszer. Az első bölcső kikelése után 3 héttel ellenőrzés, ha nincs pete, akkor egyesítem azt a műrajt egy olyannal, ahol van fias. Ha csak nyitott fias van, akkor úgy döntöm el, hogy álanyás-e, hogy keresgélek bölcsőkezdeményeket. Ha van petés vagy álcás bölcső, akkor tuti, hogy álanyás, ezért azonnali egyesítés.  Ezt a fiókot rárakom a bepárzott anyás fiókjára. A feles kaptáraknak ez egy utolérhetetlen előnye. Semmi hókuszpókusz, újságpapír. Nem szabad pároztatókkal sem bajlódni. Az viszont igaz, hogy az a legsimább ügy, amikor zárt fias kap egy bölcsőt. Zárt fiast pedig úgy kell csinálni felesben, hogy két fiók közé anyarács, aztán 9 nap múlva elvinni azt a fiókot, amelyikben csak zárt fias van. Ha az anyarács és a másik fiók közé üres fiókot raksz(amikor 4 nap múlva tudod, hogy melyikben van az anya), akkor az nem fog bölcsőhúzást eredményezni, mert az ilyen fiókba, ahol alul-felül fias fiók van, nagyon szívesen petézik az anya. Ha nem így csinálod, hanem ilyenkor az anyás fiókot megfejeled, akkor azt nem fogja szívesen elfoglalni, nagyon gyakran bölcsőzni kezd.
Persze lehet, hogy Hunoros lettél? Ott más a technológia, de szerintem szaporítani fél NB-vel kell!

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #659 Dátum: 2019. Május 27. 23:34 »
Neo!

Nem lettem Hunoros  :) Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat. Mondjuk a Te őszi egyesítéses technológiáddal jó eséllyel évente cserélődnek az anyák, de mivel én nem tervezem az anyák évenkénti cseréjét, így jobban szerettem volna, ha abból a bölcsőből lesz az anya, amit mentettem, és nem egy ki tudja hány napos álcára húzott bölcsőből. Most már mindegy :) Csak kíváncsi voltam, hogy más ezt hogy oldja meg egyszerűen, egyáltalán foglalkozik-e vele. Ahány kikelt bölcsőt láttam annál a két szaporításnál amit a hétvégén átnéztem, nem túl esélyes, hogy a mentett bölcsőből kelt anya lesz a befutó... Mindenesetre fura, hogy már 2.5 hete lettek készítve és még mindig csomó fedett bölcső volt.