Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 351933 megtekintés
*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #270 Dátum: 2015. December 07. 08:55 »
QUQURIQ !!!

Szerintem az éghajlat változásnak köszönhető, hogy a tavasz oly vontatottan indul, a hajnali fagyok sem ritkák.
Valamikor az anyanevelést április elején kezdtem, így a repce végére már petéző anyáim voltak.
Innen indítottam az egy fedett keretes szaporítást, ami napraforgón már termelt is egy keveset. Betelelésre teljes értékű törzs családdá vált.
Ma már ez csak álom. Ezt a műveletet 2-3 kerettel érdemes elkezdeni.
A korai nevelés nagyon sarkalatos pontja az anya nélküli starter családnak. Az a bizonyos 24 h anyátlanság akár – 1-3 C nál nem nagy eredményt produkál. Nappal lehet akár 21 fok is.
Ezt úgy kerültem ki, hogy a starter családot amikor kezdett hűlni a levegő, lezártam és bevittem a fűtött konyhába. Ezt neveztem (zárt startereltetésnek). Másnap visszavittem a helyére, és kinyitottam a kaptárt amikor már kellemes meleg volt a délelőtt.
Úgy időzítettem, hogy a bölcsőket lehetőleg a nap leg melegebb óráiban kelljen áttenni az anyás dajkához. Itt már a méhek túltelítettsége miatt biztosan nem fáznak meg a bölcsők.
Én is inkubátorban keltetek. Ide is egy hungarocell táskában viszem be a tenyészléceket.
Az inkubátort úgy kell kiképezni, hogy az aljába 1-2 l víz férjen el, mert áram kimaradás esetén ez folyamatosan tuja tartani a megfelelő hőmérsékletet egy darabig. (nem volt még példa áram kimaradásra).
A kaptárban lévő hatalmas virágporos, friss mézes keretek miatt nem szenvedett hiányt a sterter.
Nagyon szép bölcsőket lehetett építtetni velük.
A következő sarkalatos pont a pároztató. Ebben az időben tényleg csak kelő bölcső kerülhet a hajnali hideg miatt. Én csak egész keretes pároztatókat használok. A korai család készítésnél ha tudjátok szigeteljétek  kőrbe a kaptárakat hungarocellel, nylonnal behúzni. Megéri.
Addig amíg az anyák nem pároztak be, és nem petéznek, úgy sem nyúlok a kaptárba.
Pár év óta, már ez az időszak is eltolódott.

Kiskakas!


Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #271 Dátum: 2015. December 07. 10:23 »
Mivel nállam az akác egyet jelent a vándorlással, így eddig még meg sem kiséreltem a korai anyanevelést. Bár voltak esztendők amikor ezt az idöjárás és a családok állapota is lehetővétetete volna. De mint akkoriban munka mellett méhészkedő, nem túl sok szabadidővel gazdálkodhattam. Természetesen tudatam hogy jobb lenne, de a május gyakorlatilag szinte teljes egésze az akác projektre ment és megy el.  Így május 10.-e környékére teljes startra készen kell áljunk, részint a távolság és a biztonság miatt is nem is jövünk haza csak ha végeztünk. Így sokszor már csak néhány nap van ekkor, a májusból hátra. Így az anyanevelés kezdete nállam ez az időszak nem éppen ideális. Ezért is igyekszem minden hosszasabb előkészítő munkát kiküszöbölni. Hogy beleférjen  az indítás még a rövid  hordási időszakba.
A keltetőbe, én is hungarocel dobozban szállítom a bölcsöket. Az aljában melegvizes palackok tartják a hőt. A dajkától amikor elszedem a fedett bölcsőket, már zárkázom is így nem sérülékeny már a szállítás ideje alatt sem a hungarocel dobozban. A keltetőmnek nem nagy maximális áramfelvétele sem, ezért egy inverter és munka aksi van készenlétben áramszünet esetére. Próba üzem volt, de élesben még nem volt szükség rá.
A vizes hőntartó palack sem rosz ötlet, rövidebb áramszünetek áthidalására. Volt hogy magam is raktam be a keltető aljába, de teljesen más célból. Az állandó páratartalmat biztosító telített sóoldat, víz utánpótlására. Így nem történik nagyobb hőváltozás. A nyitogatásból eredő nyors hőkiáramlást, egy állandó fólia függönnyel mérséklem.
Kicsi pároztatóknál még hasznosabb lehet a hungarocel szigetelés, ezt is próbáltam már egy darabnál, valahogy ennyiben maradt pedig jó tapasztalataim vannak ezzel kapcsolatban. Régebben használtam nagykeretes pároztatókat, de a nagy méhigénye és az ebből eredő munka  miatt nem láttam fenttarthatónak. Jelenleg 1/4 és 1/8 NB méretű, kettő keretes pároztatókat használok. Kezdetben  úgy alakult ki a (1/4)hogy az volt az elképzelésem hogy anyásításkor egy üres nagy keretbe beszorítom a pároztató kis kereteit. Erre a gyakorlatban nem került sor, mert egyszerűbb csak az anyát bespriccelni egyedül. A módszerre nem akarnék megint kitérni régebben ez már megtörtént.
 

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #272 Dátum: 2015. December 07. 20:29 »
Sziasztok!

Sikerült beszereznem Faluba Zoltán: A Méhanya Nevelése és az Örösi féle Egyszerű anyanevelés remekművet. Ha van rá érdeklődés akkor be tudom digitalizálni. A Zsidei féle Méhanyanevelés is elérhető digitálisan.
Baranyi Gergely

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #273 Dátum: 2015. December 07. 20:50 »
Az remek lenne Barger!
Rég olvastam őket,és egyik sincs meg nekem.

Csányi Antal

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #274 Dátum: 2015. December 08. 16:20 »
Nagyon sok könyvet sikerült már letöltenem digitalizált formában, de ezeket még nem olvastam.
Ha valakit érdekel akkor van két videóm is a témában:
Petés anyanevelés (nem tudom ki a szerző)
Méhanyanevelés Dr Ludányi István

De ha valaki egy konkrét könyvet keres lehet, hogy abban is tudok segíteni.


Nagy Zoltán

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #275 Dátum: 2015. December 08. 16:31 »
Sziasztok!

Amint időm engedi digitalizálok. 1-2 hét reményeim szerint. Addig kitartás!

Baranyi Gergő
Baranyi Gergely

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #276 Dátum: 2015. December 10. 16:54 »
Sziasztok!

Lássanak hát csodát kicsik és nagyok.

Örösi Pál - Egyszerű Anyanevelés.pdf
http://www39.zippyshare.com/v/PzWzxxTj/file.html

Baranyi Gergő
Baranyi Gergely

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #277 Dátum: 2015. December 10. 17:28 »
Köszönöm, már szedem is lefelé.

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #278 Dátum: 2015. December 10. 17:43 »
Köszönjük.
Én is le töltöttem, és ha van még ilyen, akkor várjuk szeretettel.  :)
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #279 Dátum: 2015. December 10. 18:42 »
Lesz. A Faluba Zoltán és a Zsidei Barnabás féle anyanevelésest fogom még digitalizálni. De eltart egy darabig a szkennelés, meg utána a szerkesztés. Karácsonyig meglesz :)

Baranyi Gergő
Baranyi Gergely

*

atya

  • *****
  • 1043
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #280 Dátum: 2015. December 10. 18:58 »
Szerintem sokan várják már.   ;)
A sikerhez csak annyi kell, hogy képes legyél az életed a magad módján élni.

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #281 Dátum: 2015. December 10. 18:59 »
Köszönjük szépen!

Zsindei Barnabás könyvét innen le lehet tölteni:

http://www.mediafire.com/download/hy9j80bpo048hk4/Zsidei+Barnab%C3%A1s+-+M%C3%A9hanyanevel%C3%A9s.rar

Fabula Zoltán könyvének is nagyon örülnék.
Nagy Zoltán

*

gewi

  • **
  • 78
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #282 Dátum: 2015. December 10. 19:03 »
Nem jó a linkem. Illetve jó, csak van ott még több minden is.

https://www.mediafire.com/?jt5suzklbxryu#6fxle7vp1jup9

A könyvek mappát is ajánlom figyelmetekbe.
Nagy Zoltán

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #283 Dátum: 2015. December 10. 19:08 »
Köszi a Linket gewi, van itt minden mi szem szájnak ingere :)
A Zsideit azért csak beszkennelem majd. Ez a verzió nekem is megvan, de nem olyan jó a minősége.
Baranyi Gergely

*

barger

  • ***
  • 173
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #284 Dátum: 2016. Január 09. 18:30 »
Sziasztok, még mindig lógok nektek könyvvel. Ígérem hamarosan meglesz, hogy még mielőtt szükség lenne rá mindenki elolvashassa.

Egy kérdésem lenne viszont. MI a véleményetek róla ha frissen bepetézett keretet teszek be anyátlan családhoz. Abból milyen minőségű anyát nevelnek?
Baranyi Gergely