Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 350557 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #660 Dátum: 2019. Május 28. 00:36 »
Egy "szépen" megrajzott kaptárban találtam egy viszonylag frissen kiépített keretet 7-8db rajbölcső volt rajta, körülöttük méz.
Érdekesek voltak ezek a bölcsők, rövidebbek voltak a szokásosnál, az oldaluk szép ipari módon megvastagítva és a fedelük sötétebb színű volt, szépen el is volt vékonyítva mintha már kelőfélben lennének. Felbontottam egyet és nem volt benne semmi...
 :o
Néztem a többit is, azokban sem volt semmi egyikben sem. Na ez mi lehetett? Vagy visszazárták volna a fedeleket kikelés után?
Sajnos nem fotóztam le, mérgemben mindet széttrancsíroztam.

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #661 Dátum: 2019. Május 28. 06:17 »
Gábor!
Az idei évhez még csak hasonlóra sem emlékszem. A hetente ismétlődő ciklonális hatásokkal együtt járó esőzések nagyon lerontják a párzás eredményességét. Harminc évenként egy ilyen belefér, de ha ez egy tendencia lesz, akkor az egy olyan újabb púp a hátunkra, ami már lehet, hogy el sem viselhető.

*

keydo

  • *
  • 17
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #662 Dátum: 2019. Június 06. 08:53 »
Sziasztok!

Kinek mi a tapasztalata , véleménye a napraforgó utáni anyapárzásokról, és az anyák minőségéről? nem befolyásolja az időpont az anyák minőségét?

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #663 Dátum: 2019. Június 06. 18:28 »
Keydo!
Sok anyát megszorítanak a friss napraforgó nektárral, és a család ezt zokon veszi.
Bekövetkezik a csendes anyaváltás, ami a méhészetben a legcsodálatosabb dogok egyike.
Soha nem volt ezekkel az anyákkal bajom, sőt örvendek nekik.
Mindenki arról beszél, hogy az akác alatt párzott anyák a legtökéletesebbek.
Én vitába szállnék ezzel.
Szerintem amelyik méhanyát napraforgón leváltják, következő év tavaszán a lánya robbantja a családot.

Nagyernyei Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #664 Dátum: 2019. Június 10. 20:46 »
Sziasztok!

Meddig érdemes anyát neveltetni rajokkal, ami meg fel tud jönni a teli beteleslesig?
Köszi

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #665 Dátum: 2019. Június 10. 20:52 »
Rajokat legérdemesebb párzott anyával csinálni. Legjobban fogadják, leghamarabb petézik és  ha jó a korösszetétel már keveset hordanak is. Nem is beszélve arról, hogy atka ellen lekezeljük egyszer, szinte egész évben atkamentes marad. Ha söpört rajokat csináltunk.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #666 Dátum: 2019. December 23. 08:05 »

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #667 Dátum: 2019. December 23. 09:38 »
" homokháti öreg bölény" ;D

Ez jó, erről magára is ismer?

Üdv. jani bátya

Írhatnál valami saját véleményt is időnként a linkjeidhez! Vagy esetleg...
Kérdezd meg "öreg bölényt", vagy egy méhészt- ha találsz itt ilyet-, hogy az a kép illik-e ahhoz a  cikkhez.
(Csak a kezdők félrevezetése miatt, a többi nekem 111, nem érdekel.)

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #668 Dátum: 2019. December 23. 10:25 »
Ez egy kutatási eredmény a témáról, szerintem rendben van.
Egyébként a sörétes fiast többször elemeztük, és a mi gyanúnk is ez volt, annyi kiegészítéssel, hogy a növényvédő szerek is ludasak.
Nagyernyei Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #669 Dátum: 2019. December 23. 11:36 »

... az a kép illik-e ahhoz a  cikkhez.
(Csak a kezdők félrevezetése miatt, a többi nekem 111, nem érdekel.)

A mellékelt képen (a cikkben) sörétes fias látható?

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #670 Dátum: 2019. December 23. 14:19 »
A drót. :)!!?

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #671 Dátum: 2019. December 23. 16:21 »
Is.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #672 Dátum: 2019. December 23. 17:35 »
Kivncsi111 most vizsgázhatok én is nálad?
Szerintem ez egy gyenge teljesítményű (valószínű öreg) anya.
Miért?
Mert nem egykorú a fiasítása!
Én az ilyeneket megjelölöm, és az első adandó alkalommal, selejtezem.
Oszkár meglátását helyesnek tartom, hogy a drót mellett van egy kis kihagyás, (ez természetes), de az üres sejtekben mézet is látok szanaszét.
Ez ismét arra utal, hogy egy kimerülő félben lévő anya  produkálta.
A jó anyák fiasítása egykorú, és a fészekbe csak nagy hordás esetén engedik be a friss nektárt.
Virágpor hiányban nem szenved a család, mert gyönyörű fényesek az álcák.
Szerintem a kép csak illusztráció, a sörétes fias nem ilyen!
Ott az üres sejtekben nincs fias, és sokszor virágport tesznek bele, valamint egykorúak a fiasok, és sokkal hézagosabbak.
Remélem átmegyek a vizsgán, ha nem, várom a következő találós kérdést.
Boldog Karácsonyt Kívánok minden Fekete -Fehér Méhészklub tagnak, és természetesen az olvasóknak!
A képet egyébként a nettről vették le, én is megtaláltam.
Üdvözlettel:
Nagyernyei Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #673 Dátum: 2019. December 23. 18:31 »
Na akkor.
Az egy gyönyörűen petéző család anyájának nagyszerű remeke.
Ahogy írtad, a sörétes fias nem ilyen. Látunk sajnos eleget. Tehát ehhez a jó cikkhez éppen nem klappol ez a kép. Megtévesztő lehet a kép kezdő méhész számára. Következményként szidja például a műlép gyártóját, ok nélkül.
Nincs nagy különbség az álcák korában, csak a cím miatt könnyen félreérthető, kisiklik a gondolata az olvasónak. Aki látott már milliónyi ilyen keretet, az látja azt is, hogy a fedett álcák éppen csak néhány órája, esetleg egy napja vannak fedve, és a nyíltak is egy-két napon belül fedve lesznek, és akkor alig maradt azon a képen lyukas sejt. Ami marad "üresen", az azért van, mert az anyák ilyen hordásban nem tudnak minden sejtet bepetézni, és mint látható néhány sejtbe a szorultság miatt nektár (vagy eteti a méhész) kerül. Ha szétszórva lenne petés és kelő fias sejt is, valamint egymás mellett vegyes korú petés-kelő- álcás stb. akkor lenne sörétes. Ezt a lépet ha lefényképezték volna ismét 3 nap elteltével, akkor egységesen szép fedett keretként láthatnánk, kivéve -mint Oszkár célzott rá- a drótozás csíkját. Mivel ez a lép műlépként került be ebbe a kaptárba, ott építették ki, nagy valószínűséggel a méhek változó színe miatt böngészett rajjal, vagy befogott rajjal, ezért gyakori amikor a szűzlépbe első alkalommal a drótozás vonalában lévő sejteket kikerüli az anya. Belekukkant a sejtbe, de vagy megérzi a sejt aljának deformáltságát, vagy a drót fajhője miatt nem érzi felfűtöttnek és továbblép ahelyett, hogy a megfelelő lépéstechnikájával beletolatna.

Az én korosztályom nem a Szuper Marion és a Tamagocsin nőtt fel, hanem krimiket és indiánregényeket falt. Könnyebb nekünk egy kép láttán sokkal többet látnunk, mint a Winnetounak a Prérin, amikor nyomot keresett. A lovak patájának nyomai a fűben ugyanannyit láttattak, mintha ott állnának előtte. Tudta hány kovboy lovagolt és mennyi lovon nem ült senki. Hány napja voltak úton, honnét hova mentek, melyikkel lesz baj, mert lesántul. Milyen étrenden voltak a lovaik, és a nálam kíváncsibb indián- ha bírta a gyomra- a "covboy"  előző napi étrendjét is felsorolta. ;D

... várom a következő találós kérdést.

Ok.
Milyen anyagból van a képen látható kaptár a kép alapján? ???

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #674 Dátum: 2019. December 23. 18:42 »
Véleményem szerint hungarocell, mivel a nyitott fiasokat nem kell takarniuk, elegendő meleg van így is.
De mondok mást.
Lehet erősen szűkített, deszkakaptár is.
Üdv:
Nagyernyei Attila