Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 350476 megtekintés
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #600 Dátum: 2018. Június 16. 18:45 »
Én nem pempőzök alá, az a lényeg, hogy minél gyorsabban adjuk be a dajkának. Az elfogadás sok mindentől függ, de akác után  /Kb junius/ jól fogadnak, jól pároznak.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #601 Dátum: 2018. Június 16. 19:33 »
Ezt kérdez Ata67 tőlem:
"A keretet, ahol az anya van, hogyan támasztod le úgy, hogy ne törd a méheket?"
A "nagyboci" rövid  oldalára fektetem az NB keret rövid oldalának vállait.
Nem nyomódnak meg a méhek, mert az egyébként is galibát okozna a feromon miatt.
Így majdnem vízszintes.
Az anyát óvatosan a keret közepe felé terelem, és ha nyugis, megfestem.
Nálam ez már egy pillanat műve, rutinszerű.
Évtizedek óta soha nem volt gondom a festéssel.
Minden anyám festett, ha "kopasz" akkor tudom, hogy leváltották.
Nagyernyei Attila

*

laza

  • *
  • 22
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #602 Dátum: 2018. Június 16. 23:58 »
A méhészetben még nincs sokéves tapasztalatom, de az anyajelöléshez nagyon egyszerű segédeszközt használok, amivel szerzett tapasztalataimat leírom. Ez egy 0,4 mm vastag átlátszó műanyag lapból kivágott 3cm széles csík. Többfélét kipróbáltam ez talán egy játékbaba dobozáról való. Kb 10cm hosszú, végén lekerekítve, és egy 4,5mm-es furat rajta, lesorjázva. Ajánlott valami színes szigszalag is rá, mert nem látszik semmin... Ezzel készakarva sem lehet agyonnyomni az anyát, de leszorítja a lépre. Nem kell megfogni, és lehet kesztyűben. UNI-marker tollal csinálom. A különféle kipróbált eszközökkel a tisztaság volt a probléma, mire ezt kitaláltam. Ha csak egy kicsit is viaszos pl. a rács, amin keresztül jelölni próbáltam, a toll persze hozzáér, a rosthegyén azonnal feloldódott, és meglátszott a színén is. A színe ugye a kutyát sem érdekli, de 2 nap múlva már alig látszott belőle valami. Tehát nagyon fontos a segédeszköz tisztasága, tisztíthatósága! És a toll előkészítése méhészkedés előtt, pl. amíg készül a füstölő. Felrázás után a hegy benyomásával friss festék kijuttatása, a festék minden oldalról "lehúzása" egy papírral. Ezt többször ismételni, amíg egyöntetű színű nem lesz amit fog a papírra, majd kupak vissza. Ha megvan az anya, keret lefektetése, anya leszorítás, a torához lukra állás, előkészített festéktollal jelölés, ráfújás-számolás 1-2-3, ráfújás megint 1-2-3, mehet. Volt hogy nem húztam le a tollról a fölös festéket, "vastag" lett és nem száradt meg. Jól szétkenték egymáson is, és az anyán is, de nem támadtak rá. Volt hogy a stressztől, vagy a toll oldószerének szagától mozdulatlan maradt, amitől megijedtem kissé, de kb. 20 másodperc múlva észhez tért, és nem volt később vele gond. A másik hogy az UNI  utántölthető! Ez a felhasznált mennyiség tekintetében jelentéktelen, de most hogy a piroshoz értünk, hozzáöntöttem a fehér tartalmát, és gyönyörű feltűnő ciklámen színű lett.     

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #603 Dátum: 2018. Június 17. 09:49 »
Köszönöm a választ Attila. Én fém távtartós keretet használok. A keret ellentétes oldalain vannak a távtartók, ezért nem tudom a méhek törése nélkül a kaptártetőre fektetni a keretet.
Ata

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #604 Dátum: 2018. Június 17. 18:10 »
Megkérdezem mégegyszer.... anyajelölő számokat mivel lehet felragasztani? Nálam a szelak nem működik.

*

laza

  • *
  • 22
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #605 Dátum: 2018. Június 18. 10:03 »
A google-val keresve kidob pár lehetőséget, amiket kimondottan hozzá árulnak:
http://erista.hu/termek/reszletek/84/anyajelolo-szam-ragaszto
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/anyaneveles/anyajelolo-szam-ragaszto-5-ml
Ezekről írtad hogy nem jó? A pillanatragasztók a cianoakrilát tartalom miatt nem hiszem hogy alkalmasak. De ilyen szempontból a festékek sem lehetnek jobbak.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #606 Dátum: 2018. Június 20. 05:49 »

A google-val keresve kidob pár lehetőséget, amiket kimondottan hozzá árulnak:
http://erista.hu/termek/reszletek/84/anyajelolo-szam-ragaszto
https://www.meheszbolt-tamasi.hu/anyaneveles/anyajelolo-szam-ragaszto-5-ml
Ezekről írtad hogy nem jó? A pillanatragasztók a cianoakrilát tartalom miatt nem hiszem hogy alkalmasak. De ilyen szempontból a festékek sem lehetnek jobbak.

Igen, ezekről írtam.
A ragasztót már be is sűrítettem (az alkohol tartalmából párologtattam), de nem igazán marad meg a toron. Először heréken próbltam, de nem marad meg... könnyen lejön. Lehet hogy be kéne sűríteni 96%alkohollal , amibe kevesebb a víz?

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #607 Dátum: 2018. Június 20. 11:58 »
Anyajelöléshez a filc helyett ezt érdemes kikpróbálni:
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/product_info.php/products_id/290/osCsid/0bfc3115ca1b7eb621e0d31cec4a6b7b
Könnyebb vele jelölni, és ugyanúgy 2 másodperc alatt szárad, 3évig biztosan kitart.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #608 Dátum: 2018. Június 20. 21:54 »
Én is ezt típust használom. Nekem bevált ;)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #609 Dátum: 2018. Június 21. 18:51 »
 kölyökcsalád elválasztós egyesítése. Az elválasztás 1 hét utáni eltávolítása.
[/quote] Szia Neo.
Elválasztásnak elegendő egy anyarács?
« Utoljára szerkesztve: 2018. Június 21. 18:55 írta lstt »

*

neo

  • *****
  • 939
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #610 Dátum: 2018. Június 21. 21:37 »
Én azokban az esetekben, amikor rizikósabb az egyesítés, pl. nincs fiatal méh, akkor fóliát szoktam berakni a sarkot felhajtva. Ha van kelő fias a fogadó családnál, akkor elég az anyarács. De az sem mindegy, hogy a kölyökcsalád mekkora az anyásítandóhoz viszonyítva. Nálam egy kölyökcsalád egy teli fél NB fióknyi népet és fiasítást szokott jelenteni.Mindig óvatosnak kell lenni: a legkevésbé kockázatos megoldást választani, aztán ha közel 100 százalékos a hatékonysága, akkor áttérni óvatosan egy-egy családdal a kevésbé rizikós, de egyszerűbb módszerre. Tíz év után pedig rutinszerűen lehet alkalmazni a bevált módszert.
Mindenkinek saját magának kell kitapasztalni a saját körülményei között legjobban működő módszert. Különbségek lehetnek méhészetek között. Nálam pl. nem működik az a módszer, hogy termelő családokat meganyátlanítok, és bölcsőt kapnak. Annyira rossz a párzás, hogy bele lehet akár bukni. Csányi Antiéknál, ha jól értem a technológiájukat, működik. Mindketten igazat mondunk, mégis ellentétes az eredmény. Tehát mindig a saját tapasztalat a döntő, másoké csak iránymutatás.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #611 Dátum: 2018. Június 21. 21:46 »
Köszönöm

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #612 Dátum: 2018. Június 21. 22:32 »
Különbségek lehetnek méhészetek között. Nálam pl. nem működik az a módszer, hogy termelő családokat meganyátlanítok, és bölcsőt kapnak. Annyira rossz a párzás, hogy bele lehet akár bukni. Csányi Antiéknál, ha jól értem a technológiájukat, működik. Mindketten igazat mondunk, mégis ellentétes az eredmény. Tehát mindig a saját tapasztalat a döntő, másoké csak iránymutatás.
Egyetértek Neo-val.
Mindenkinek ki kell kínlódni a számára megfelelő technológiát,
illetve a bizonyos technika fogásokat.
Nem bölcsőt kapnak hanem bölcsőt hagyunk.
Egységesítjük a családokat az erősek szintjére,majd
megszorult család rajhangulata elején,napospetés,max a 4-5 napos
bölcsős állapotban elvesszük az anyát,9-10 nap múlva egy,a legszebbet
meghagyjuk.
Egyet mert különben megrajzik.
Idén 90 % fölötti a párzás arány és egy-két % a me  grajzott.
Jól sikerült.

Csányi Antal

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #613 Dátum: 2018. Június 22. 21:31 »
Utánna ezeknél a családoknál ahol bölcsőt hagytatok, később történik valamiféle visszaegyesítés, vagy fiasítással való erősítés?

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #614 Dátum: 2018. Június 22. 21:58 »
Amikor elvesszük az anyát akkor állítjuk be a családokat.
10-14 nagy langstroth fiasra szoktuk a termelőket összerakni.
Így olyan erős lesz anyásodás után,hogy nem kell tovább erősíteni.
Sok fiatal gyűjtő méh sok akácot hozhat.
Az “öreg” gyűjtőket úgy is megeszi a repce.
Arra kell figyelni akác virágzásra már legyen szűz esetleg petéző anya,
mert akkor többet hord.

Csányi Antal
« Utoljára szerkesztve: 2018. Június 22. 22:16 írta Csányi Antal »