Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 350490 megtekintés
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #60 Dátum: 2015. Március 15. 08:53 »
Szerintem nekem eredeti Jenter van, 98 vagy 99- ben vettem. Pontos részletekre már nem emlékszem, de nem voltam elragadtatva az erdeménnyel. Nem kisérleteztem sokat, mert biztosra kell mennem anyákra minden évben szükség van. Az idő meg pénz, főleg ha meg kellene venni az anyákat.
Hogyan zárkázod a bölcsőket ha lécre ragasztod? Vagy már érett bölcsőként szétosztod és már a családoknál kelnek ki?
Ha gyertyával viszcseppekkel megragasztod, nem fog egy sem lehullani a csészékből.
Ha már nem lesz biztos a kezem az álcázáshoz, majd próbálkozok a Jenterrel. Remélem nem mostanában, fog bekövetkezni.
Anno, kerestem a Jentert, kérdem a nejem nem e látta. Sajnos igen még az előző őszön belepakolta egy fájin kínai cipősdobozba. Csak kicsit voltam kiakadva, mert ezek a dobozok büdösek mint a radai rosseb. Nem is volt egy szál elfogadás sem.  Mártott bölcsőkkel mentettem meg a helyzetet.
 

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #61 Dátum: 2015. Március 15. 09:32 »
Házilag műanyagcsőből csinált zárkáim vannak erre a célra (is). Méreteit nem tudom pontosan. 2mm.-es vágókoronggal csinálok rá kétoldalt rácsozást. Néhány óra alatt 2-300 kész van. Ilyen csővel kb fél cm vastag lábazati nikecellből kis pogácsaszerüséget vágok ki, ez zárja a végeit. Egy ilyen kis pogácsát ragasztok a tenyészlécre viasszal, erre ragasztom a bölcsőt. Anyátlandajkánál vannak a bölcsők fedéséig, innen megy át a keltetőbe. Ekkor kerülnek rá fel a zárkák dugózva.
A további problémáim ezután merülnek fel. Amit bölcsőként vagy kelés után azonnal nem használunk fel szépen sorban elpusztulnak nagy sajnálatomra. Szeretném valameddig eltartalékolni az anyákat de ez nekem néhány napnál tovább nem megy. Pedig úgy emlékszem hogy szakirodalomban olvastam hogy akár egy hetet is ki kellene bírnia a tömeges pusztulásukig. Erre valami tipp?

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #62 Dátum: 2015. Március 15. 09:53 »
Inkubátorozás, etetés, itatás. Miből adódik a plussz? Kevesebb a pároztatód? Én minimum 24 órán belül a kelés után betelepítem a pároztatókat. Minél hamarabb, annál jobb.
Szóval nem fára ragasztod a bölcsőket, ezt nem montad az elején. Én hagyományos fazárkákat használok így nincs gondom a ragasztással. Gondolom a nikicelre nem szeret annyira ragadni a viasz?
Az utóbbi években, én is anyátlan dajkákat alkalmaztam. De előtte anyásan is indítottam, és kombinálva is.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #63 Dátum: 2015. Március 15. 10:56 »
Igen a nikecell a probléma forrás, ezért akarnám megpróbálni a műanyagot. De annyira nem veszélyes a probléma viaszbölcső esetén sem hogy ne lehetne elnézni neki, csak kicsit talán több a macera. Megpróbálom majd a gyertyás olvasztást én is.
Én csak anyátlan dajkával szoktam, az anyáshoz és a kombinálthoz kicsi vagyok még ;D .

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #64 Dátum: 2015. Március 15. 11:35 »
Kicsi? :) ne mond má, akki több száz zárkát használ :)
Na de komolyra fordítva a betűt, én az idő szűkösségével szoktam küzdeni. Akácról hazatérve tudok anyanevelést indítani. De akki vándorolt tudja, hogy milyen az amikor 3 hét után hazaesik az ember az állománnyal. Szóval kemény napok mennek el, amíg a normális kerékvágásba visszakerül a méhész és az állománya. De sürget az idő mivel kb két hét van, a hordástalanság beállásáig. Az már pedig nem igazán kedvez az anyanevelésnek. 
Így minden előkészületet lerövidítek amit lehet. Ezért kiválasztok egy erős családot, lehőleg árnyékos elhelyezésűt. Pár kereten leveszem az anyát. Erősítek kelőfias keretekkel, a leanyátlanított csapaton. Kapnak egy kis kristálycukrot vízzel leöntve. Szóval ennyi az előkészület. Másnap, a már akácon tenyésztésre kinézett családok valamelyikéből, veszek ki megfelelő fias keretet álcázáshoz.... Szóval az előkészületek 1 napra vannak rövidítve.
Gyorsabb ha anyás indítást csinálunk mert akkor csak le kell előtte bölcsőzni őket és már lehet belógatni a tenyészkeretet. De itt nagyon résen kell lenni, nem lehet eltökölni amint fedték rögtön el kell szedni.
Sőt ilyenkor nagyon becsülöm, ha találok érett rajbölcsőket, főleg ha szépek. Gyors segélynek az esetleg anyátlan családokhoz. De  zárkáztam is már belőlük keltetőbe, persze a kelésük elhúzódó ezért macerás.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #65 Dátum: 2015. Március 15. 12:38 »
Bocsáss meg, nem akartalak félrevezetni. Nem használok többszáz zárkát, egyszerre max. 80-100 db.-ot. Ha csinálok akkor viszont nem aprózom el, így zárkával ellátom az egész családot és még tartalékom is marad.
Én Zsidei Méhanyanevelés című könyve alapján berendezett anyátlandajkát használok, bár az előkészítés kicsit macerás. 8 nappal az álcaáthelyezés előtt kell anyátlanítani, fedett és kelő fiassal erősíteni, megszorítani, majd később bölcsőzni. Viszont értem el vele (számomra) szép eredményeket. Nagyon sok a munka ekkor ezért gyakran csúszok valamivel.
Próbáltuk viszont a jentert, de nagyon megharagudtam rá. Egy drága méhészbazárnak gondoltam. Viszont most többfelől hallottam hogy működik. Nem tudom. Pont az álcaáthelyezést könnyíti meg ami az egész anyanevelés pároztatási elfogadtatási procedúra legkisebb és talán legkönnyebb része is.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #66 Dátum: 2015. Március 15. 13:03 »
Igen, én is mentem már bele ilyen, hosszas dajka előkészítésbe. De aztán jár kel az ember, sokféle gyakorlatot módszert hall az ember innen onnan. Aztán rájön hogy megy ez kevesebb "hókusz-pókusszal" is.
Egyébként jól mondták, hogy az anyanevelés nem való termelő méhészetbe. Nekem pont a május marad így ki, ami a legideálisabb volna.
Annak idején az "öregeknél" többféle pároztatót láttam akácon. Aztán amikor az anyanevelési módszerükről faggattam őket, mellébeszélés terelés következett. Majd rájöttem hogy nincs semmiféle módszerük, mentett rajbölcsőket használnak fel. ...


*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #67 Dátum: 2015. Április 10. 22:39 »
QUQURIQ !!!

Elérkezett az anyanevelés kezdésének ideje.
kb. 10 nap múlva tömegesen ivarérett heréim lesznek, herés kereteknek köszönhetően!
Dajka családok beállítva, holnap álcázok.
Szép lesz az idő, ömlik be a virágpor, a serkentés is megy már egy ideje.
16 nap múlva az extra családokból csinálom az egy kelő fias keret szaporítást + mézes keret.
Május 6-7 körül petéző anyáim lesznek, az akác első napjára.
10-12 nap alatt a begyűjtött akácméz magalapozza a kis családok jövőjét.
Ezek a szaporítványok természetes méhlegelőn (ha közepes az év) napraforgóra termelő családok lesznek.
Az atkákat is szétosztom így, egyben a rajzás gátlás t is hátrább szorítottam.

A merész Kiskakas!

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #68 Dátum: 2015. Április 10. 23:09 »
Nálam még herék is alig lézengenek.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #69 Dátum: 2015. Április 10. 23:11 »
Pontosabban is nélkül. Mert dolgozók vannak rendesen, de a herés kereteket még csak most tettem be.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #70 Dátum: 2015. Április 11. 07:41 »
A heréskeret nem fügvénye a heréknek, esetleg ösztönző. De nélküle is lesznek herék. Jó annak akki már ilyenkor az anyaneveléssel foglalkozhat, ez nállam nem fér bele a vándorlás miatt. Viszont végre az első alaposabb tavaszi átvizsgálást megkezdhetem. Mert eddig itt "tél" volt. A belvíz miatt rengeteg repcét kitárcsáznak, talán marad némi így is. A repcén húzott bölcsökből szándékomban áll felhasználni, de művi úton most nem fogok bíbelődni. Az érett bölcsőket, levett anyás családok fogják megkapni, a levett anyákkal képzek új egységeket. A tervszerű anyanevelés, sajnos csak akác az után fér bele a vándorlás miatt.
« Utoljára szerkesztve: 2015. Április 11. 07:55 írta Robotur »

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #71 Dátum: 2015. Április 12. 08:46 »
Gödöllői dombság hűvösebb ezek szerint, mint a Kiskakas vidéke.

Van már nálam fedett herefias bőven, de a legerősebb családoknál sem táblás. Kikelt herék még alig vannak. A herefias lép szélén jelennének meg a rajzási lázat jelző csengettyűk, de ilyenek még nincsenek. úgy becsülöm, még legalább két hét múlva lesz nálam tömeges herekelés és utána két hét múlva indulnak ki a kaptárból az első természetes rajok. Tehát a rajzás megelőzéssel két hét múlva kezdek foglalkozni.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #72 Dátum: 2015. Április 13. 20:17 »
Szerintem a kérdésem ehhez a topic-hoz kapcsolódik. Ha van egy telephely, ahol van egy méhcsalád, és azt a családot kb 2 km-rel szeretném odébb vinni és a pincézés megoldható, akkor mennyi ideig kell pincébe vinni őket, hogy ne repüljenek vissza? Komplett összeszokott család, nem raj. Ahová vinném, az a hegy másik oldalán van, így nem sík terepen de légvonalban kb 2 km
Köszi

Zoli

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #73 Dátum: 2015. Április 13. 20:39 »
Az én véleményem szerint 2 nap elég, de a biztonság kedvéért kirágósra csinálnám az új helyen a kijárót.
De azért hallgassuk meg mások véleményét is.

Üdv. jani bátya

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #74 Dátum: 2015. Április 14. 08:31 »
Köszönöm jani bátya. Úgy látszik, hogy már inkább a méhekkel foglalkoznak a többiek és nem a gép előtt ülnek, ami nagyon helyes. Így marad a te tanácsod. Két napig pinyó, aztán mehetnek a szabadba. Köszönöm a tanácsot
Zoli