Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés

  • 720 válasz
  • 350664 megtekintés
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #45 Dátum: 2014. Május 21. 09:27 »
Jani Bátya!
Korábban írtad, hogy anyásításkor leszorító karikát használsz. Az lenne a kérdésem, hogy hagysz egy méhjáratnyi helyet a külső, rácsos oldalán? Úgy látom, hogy így a fészekbe egy kerettel kevesebb fér az elfogadtatás idejére.

Attila

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #46 Dátum: 2014. Május 21. 13:45 »
Ezzel a kérdéssel nem nagyon szoktam foglalkozni, a méhek megoldják. Alaposan belenyomom a tokot a lépbe, akkor marad szerintem a méheknek hely a két lép között, bár egy kicsit széthúzom ott a lépeket, de nem probléma ha összeér legalább nem tud elmozdulni, az anya kiengedését az oldalon úgyis a lép kirágásával oldják meg.
A tokos lépet először rakd a kaptárba, utána a mellette lévőket ,utána pedig a többit, be fog férni anélkül, hogy elmozdulna.

Üdv. jani bátya

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #47 Dátum: 2015. Január 27. 11:39 »
Egy 100%-os eredményű anyásítást szeretnék ismertetni. A kezdetektől alkalmazom, kell hozzá egy literes virágpermetező, 1 liter vízhez 1-2 zacskó vaníliás cukor. Az anyátlan családot bölcsőzzük le, minden kis csészécskét kezdeményt távolítsunk el. Majd permetezzük le alaposan az oldattal a méheket. A kereteket kiemelve egyesével ajánlott. A falakon és a fenéken mászkálók se maradjanak ki. Ha ezzel végeztünk, jöhet az anyás raj, ezt a pár keretet az anyával szintén spricceljük meg, és a fogadó családba így rakjuk be folytatólagosan. Magában csak az anyát is beadhatjuk szabadon ezzel a módszerrel. Csupán egy fontos szabályt kell betartani, csak minimum 5 nap elteltével ellenőrízzük a petézést.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #48 Dátum: 2015. Január 28. 09:05 »
Kedves Robotur!

Kihagynám a vaníliás permetezést, amúgy rendben van.
Ja meg annyi, hogy semmi sem 100%.

« Utoljára szerkesztve: 2015. Január 28. 09:24 írta Sztenli »

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #49 Dátum: 2015. Január 28. 12:41 »
Természetesen mindeki amit jónak ítél meg, azt a módszert alkalmazza. Nekem ez bejött, 97- ben ismerkedtem meg ezzel a módszerrel. A lényeg az hogy ez tényleg 100%-os módszer, eddig minden ezen a módon beadott anyát elfogadtak. Sőt már az elmúlt években több helyen is úgy nyilatkoztak erről a módszerről hogy ez kivételesen tényleg 100%. Ezt csak megerőssíteni tudom, 18 év tapasztalatával.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #50 Dátum: 2015. Január 28. 15:45 »
Robotur.
Én is alkalmaztam ezt a módszert, tényleg (majdnem) 100% (egyik szaporítmányom túl közel került a törzscsaládhoz, és a keveredésben leölték az anyát).
Azt kérdezném, hogy azonnali anyacserét is lehet így csinálni? Tehát megkeresem az anyát, lenyomom, bespriccelés, új anya beadása.
Egyáltalán mikor a legbiztosabb az anyásítás (akármelyik módszer), ha az öreg anya elvétele után egyből beadjuk az újat, vagy ha már érzik az anyátlanságot, vagy ha már bölcsőt húztak és leromboljuk?

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #51 Dátum: 2015. Január 28. 17:35 »
Külső hordás, vagy etetés szükséges! Sokkal könnyebben fogadják új anyjukat! Akác hordás alatt a leghatékonyabb  anyásítani Robotur féle alkalmazással!
Anyanevelő ismerősöm drága import anyáit nem is meri berakni törzs családokhoz(túl drága játék lenne kísérletezni)
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #52 Dátum: 2015. Január 28. 18:00 »
Mortimer

Én az anya leölése után, mindíg másnap "spriccelem" be az új anyát. Bár a szakirodalom szerint kedvezőbb lenne, ha a délelőtt eltávolított anya esetén, még aznap délután anyásítanánk. Igaz ezt még nem próbáltam. A másnapi, még mindíg bejött.
Viszont amit érdemes betartani, de minden más anyásítás esetén is. A pároztatóból az anyát, lehetőleg ne vegyük ki túl korán. Tanácsos volna megvárni amíg a fiasítás fedését. Mert ellenben előfordulhat, hogy az anya  az új helyéről fog újra párzásra kirepülni. Amely már egyenlő az elvesztésével, hiszen a volt pároztatójára van rá tájolva.
Bár kockázatos a kicsi pároztatókban túlsokáig is"tárolni" az anyákat. Különösen figyelni kell az árnyékos elhelyezésükre, élelmük hamar kifogyhat főleg már hordástalan időben. Vagy a hangyák is rájárhatnak.
Az anya leölését, beadását mindíg dátum szerint felírom a kaptárra. Így nem fordulhat elő az időelőtti ellenőrzés.
Úgy már jártam hogy már az anyákat leöltem, de be esőzött így 1-2 napot csúszott a művelet. De nem szokott gond lenni. Sőt, amíg nincsennek le álanyásodva addig működik a módszer. Anno kezdőként, álanyásokat is anyásítottam így, persze egy olyan műraj kiséretében kaptak anyát, hogy az már önmaga is megállta volna a helyét. Ma már inkább szélnek eresztem őket, és készítek helyükbe egy új csapatott.
Szeretem ezt az anyásítási módot mert, nincs szoktatási idő, így petézési kiesés sincs. Továbbá nem számít a család hangulata sem kor összetétele.
A szoktatásos módszernél, a kezdők jellemzően korán állítják a kalickát kirágósra. ugyan is ennek az idejét fix napokhoz kötik. Itt pedig minden "játszik" ami kedvezőtlenül befolyásolhatja az egyység, anyafogadási hangulatát.

 


Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #53 Dátum: 2015. Január 29. 03:55 »
Köszönöm szépen segítségeteket!

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #54 Dátum: 2015. Február 20. 21:19 »
Zümi!
Ebben a módszerben ( vaniliás spriccelés) pont az a jó, hogy lényegtelen minden külső és belső körülmény. Lényeg hogy egyszagúak legyenek. Nincs hordáshoz, dátomhoz kötve. Hordásban akácon, gyakorlatilag szabadon beengedheted az új anyát minden hókusz-pókusz nélkül. Még a szagok homogenizálására sincs szükség.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #55 Dátum: 2015. Március 13. 09:37 »
Sziasztok. Kérdésem lenne hozzátok hogy valaki közületek használ-e műanyag anyabölcsőkezdetet?
Eddig mártottat használtam de most nem vesződnék vele, csakhogy nem tudom milyet szabad megvenni és mit kell vele csinálni az álcázás előtt.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #56 Dátum: 2015. Március 13. 11:23 »
Régen használtam, de áttértem a mártottra. Jobb  elfogadási erdeményt, és szebb bölcsőket értem el hagyományos módon. Időtakarékosságból még a petézőtokot sem használom, a kiválasztott tenyészcsaládoktól szemre becsléssel veszem el a megfelelő álcákat.  A keltetőszekrényben keléskor, 24 órán belül marad a szórás. tehát sokat nem szoktam tévedni. Jellemzően többnyire max 12-16 óra az első és utolsó kikelése közötti különbség.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #57 Dátum: 2015. Március 13. 17:32 »
Köszönöm. Úgy sejtem akkor nekem is mártogatni kell majd. Te hogy rögzíted a bölcsőkezdetet a keretléchez? Nekem nem mindig sikerül tökéletesre, van hogy leesik.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #58 Dátum: 2015. Március 13. 18:22 »
A Jenter is jó, de nagyob odafigyelést igényel. Minden feltételnek és körülménynek  ideálisnak kell lennie, nagyon szép bölcsőket és anyákat is lehet nevelni vele.
De a természeteshez közelebb álló mártott bölcsőkkel, szerintem könnyebb jó erdeményt elérni.
Nem lécre, hanem zárkadugókra ragasztom, a bölcső "csészécskéket". A zárkadugók rúdra  vannak felvűzve egymás mellé. ...
A zárkadugók megfelelő oldalát, mártással célszerű előre vékony viaszréteggel bevonni.  Főleg első használat előtt. A műbölcsők alját, laposra kell a mártás végén nyomni, vagy már hidegen késsel picit levágni az aljából. Ez növeli felfekvő  ragasztási felületet. De ezt sem feltétlen muszáj. Lényegében csészék fenekét olvadt viszaba kell mártani, és gyorsan rányomni a dugó előkészített aljára. De ez így még nem túl erős rögzítést ad. Innen következik egy "trükk". Fogom a saját mártású, viaszgyertyát és erről csepegtetek viaszcsöppöket a már előragasztott csészécskék tövére, mind a két oldalt. Álcázás előtt, párórára be is tehetjük átmunkáltatásra szoktatásra az indító- dajka családhoz. Az így előkészíttet bölcsők, nem potyognak le.

Re:Szaporítás - Anyásítás - Anyanevelés
« Válasz #59 Dátum: 2015. Március 15. 07:52 »
Ami nekem probléma hogy mire beadom a dajkának szokatásra addigra lepotyog a keretről mindig egy-kettő. Mire másnap álcázok nincs probléma, a méhek megerősítik. Egyébként azért gondolom hogy a műanyagbölcső sem lenne rossz mert egyszer próbáltam álcázni gagyi bölcsőbe, jenter bölcsőbe és mártottba is egyszerre. A gagyiban az elfogadás szinte nulla, a mártott és a jenterbölcső között pici különbség volt a márott javára.
Te amikor műanyagba álcáztál melyik tipust használtad? Csinálni kell vele valamit álcázás előtt? Én úgy csináltam hogy a tenyészkeretet amire a kezeletlen bölcsőkezdetek fel voltak tűzve beadtam az álcázás előtti nap az anyátlandajkának szokni. A bölcsők száját beviaszozták és kicsit viasszal be is szűkítették.