Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1173033 megtekintés
*

Kitin

  • *****
  • 934
Re:Méhlegelő
« Válasz #240 Dátum: 2014. Július 12. 15:43 »
A 2014-es év rovara a földi poszméh. itt leírnak róla mindent:
http://rovarok.blog.hu/2013/12/20/az_ev_rovara_2014_foldi_poszmeh

izgalmas kis filmek a tenyésztésről:
http://www.youtube.com/user/polskitrzmielcompl/videos
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 12. 16:12 írta Kitin »

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #241 Dátum: 2014. Július 12. 18:46 »
Kinél, hogy áll a forgó mézelés szempontjából?
Felénk már a végét járja sajnos! A mostani pár nap rossz idő, nagyon nem kellett! Be kell érnem a meglévő gyarapodással.
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #242 Dátum: 2014. Július 12. 18:54 »
Zümi!

Az én világnézetem az élni és élni hagyni. Utálom az élhetetlen embereket. A kollégának még nagyon sok méhszúrást el kell viselnie mire a lábom nyomába érhet mind emberileg, mind szakmailag. Ezt a bagázst vagyis az oktatóját megismertem vagy húsz éve. Azért kiderülnek a turpik. Egyik kollégám tábláját verték le odatelepülési szándékkal, de mivel ő hamarabb kapcsolt és pakolt meg a tulaj is beleszólt, ezért maradt az én helyem.
De nem csinálok ebből problémát, isten nem ver bottal. Csak az bosszant, hogy meg akart hazudtolni, ami nem jött össze neki. Természetesen sokkal könnyebb lett volna neki a konténert elhúzni, mint nekem a hatvan kaptárat spaniferezni fel és le pakolni. Viszont időközben tudomásomra jutott a környékbeli napraforgó mézelési képessége meg a környékben elhelyezett konténerek száma, így jobbnak láttam ha minden vita nélkül én megyek. Főjön egy kicsit a kolléga a saját zsírjában. Kívánok neki annyi mézet, hogy bele tudjon fulladni :D.

Üdv. jani bátya

jani bátya!
Ismered a közmondást ugye?
Okos enged.........
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #243 Dátum: 2014. Július 12. 19:29 »
Zümi!

Az egyik telephelyemen Homokmégyen, már nem sok fér a kaptárakba. Virág még van dögivel, szerintem kitart a héten. A másik telephelyen, Dunapataj igazán még talán most kezdődik a virágzás, ott még bőven fér a kaptárakba, hacsak a hétfőre igért szúnyog írtás be nem kavar. De mivel a vaddohány elég rendesen visszavetette az állományt, szerintem nem lesz egy rekord mennyiségű mézem napraforgóból.

Üdv. jani bátya

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #244 Dátum: 2014. Július 12. 21:32 »
Sziasztok!

Nálam is még adja szépen a napraforgó de van is még mit hordani a kaptárakba. Én úgy számolom, hogy amit innentől behordanak, az lesz az enyém.

Nb18

Re:Méhlegelő
« Válasz #245 Dátum: 2014. Július 13. 08:58 »
Csináltam néhány képet a befejezetlen sejtekről. Az első képen látható amikor készen van a többi képen látszik, hogy vannak amik félbemaradtak.
Kora tavasszal kihelyeztem és amikor megjöttek a jó idők neki is láttak a beköltözéshez de aztán jött az a valami és egyik napról a másikra eltűnt az élet.

Nem tudom mi az a valami pedig minden évben megtörténik. Először minden rendben elkezd nőni a fű megjelenik a pitypang, árvacsalán, tyúkhúr stb szépen dolgozik a természet és amikor az emberek elkezdik a kerteket földeket rendbe tenni   vadul permeteznek gyomírtóznak, na ilyenkor kezdődik a nemzedékváltás a kaptárainkban megtorpan a fejlődés és egyik napról a másikra eltűnnek a vadméhek a kertemből és a hotelből is kihalt az élet ,mindenfelé sárgulnak a gyomok a kertekben - szántanak vetnek reménykednek.
 Nem tudom mitől van ez hogy most a környező mezőgazdasági területeken csinálnak valamit vagy a gyomírtók vagy a kettő együtt vagy fogalmam sincs micsoda de ez évek óta így van tessék megfigyelni!
Na ezt kéne kideríteni.

Kitin!

A rovarhotelekről és a vadméhek egy részének életmódjáról tangenciálisan írtam már ezt-azt a Méhész fórumra, (többek között 2013.04. környékén a Sajtófigyelőbe is, ahol tettem fel képeket a szállólakók fészkének keresztmetszetéről is). A "szállólakó" vadméhek (Osmia- ,  Anthophora-fajok stb) egynemzedékes fajok, kora-, ill. késő tavaszi megjelenésüket követően gyorsan megépítik a fészküket, bepetézik a sejteket, ellátva táplálékkal az utódokat, s azt követően "végső nyugalomba" vonulnak. Nem mindegyik vadméh faj veszi igénybe a szállodai szolgáltatásokat, legtöbbjük vagy művészi fészkeket "kőműveskedik" össze, vagy a talajba, kő-és téglafalak repedéseibe, lyukaiba készíti a fészkét közöttük vannak kétnemzedékes fajok is. Csak a nálunk élő társas életmódú poszméh fajok "többnemzedékesek" (s természetesen azok az álposzméhek, vagy áldongók, melyek a poszméhek fészkeiben élősködnek), de ez sem feltétlenül többnemzedékes fejlődésmód, hiszen az ősszel megtermékenyített és áttelelő fertilis nőstények hozzák létre a kolóniát, s a következő fertilis nőstények, melyek a következő nemzedék letéteményesei, csak ismét a nyár végén, ősszel jelennek meg és "randevúznak" a hímekkel (azaz gyakorlatilag a szaporodóképesség szempontjából ezek is egynemzedékesnek számítanak...)
Nem feltétlenül a kemizálás felel tehát a vadméhek tavaszi, nyár-eleji "eltűnéséért, mindössze a szaporodó nemzedék nőstényei, hímjei "tűnnek el", s csak a következő évben jelentkeznek újra a rovarszállókon. A nem szállólakó vadméhek megfigyelése sokkal nehezebb, sokkal kevésbé látványos a jelenlétük. A poszméhek, fadongó sokkal látványosabb megjelenésűek, jelenlétük -legalábbis nálam- a virágzó kultúrákhoz igazodva folyamatos. Ilyenkor azok is azokat a virágzó kultúrákat látogatják, melyek tömeges virágporszolgáltatók. Azért nem ment ki mindegyik a most virító napraforgóra, nálam az Echiumon, Symphytumon, Coronillán, Trifoliumokon, Melilotuson folyamatosan sürgölődnek, csakúgy, mint a kerti Alstroemerián, Physostegián, Gaillardián, Rudbeckián, Oregano-n, Echinacea-n stb.

*

zümi

  • *****
  • 1382
Re:Méhlegelő
« Válasz #246 Dátum: 2014. Július 13. 08:58 »
Idézet
Az egyik telephelyemen Homokmégyen, már nem sok fér a kaptárakba.

jani bátya!
Ha NB24 amiben méhészkedsz, dobok egy hátast :D ;D
Egyébként szerencsés helyzetben vagy! Az állományod egy részével kétszer is kitudod használni a forgót, ha átszállítod a kipergetett családokat Dunapatajra!
Mindig arra kell törekedned, hogy a legjobb legyél, de sosem szabad elhinned, hogy az is vagy.

Re:Méhlegelő
« Válasz #247 Dátum: 2014. Július 13. 14:41 »
Zümi!

Valamikor azzal a típussal kezdtem. Én nagyon meg voltam elégedve vele. Szerintem álló telephelyi méhészkedésre tökéletes. Most az állományom többsége Nb 15-16 keretes fekvő, a rakodók többsége NB fészek 1/2 méztér, de van csak feles rakodó is a méztéri keretek kiépítése miatt.
Az elgondolásod nem rossz, de lehet ha minden jól megy vándorlás nélkül is meg lehet a második pörgetés, mint tavaly is volt. Adja isten. ;)

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #248 Dátum: 2014. Július 14. 21:45 »
Azért tettem egy érdekes megfigyelést a napraforgóknál. Úgy vettem észre azok a táblák jobban mézelnek amelyeknek a virágai egészen mélysárga színt mutatnak. Minél világosabb sárga kevésbé mézel.
Lehet badarság, de mivel az idén is több telephelyen vagyok, sok sok napraforgótáblával körülvéve, ezt figyeltem meg.

Üdv. jani bátya

*

kiskakas

  • *****
  • 3248
Re:Méhlegelő
« Válasz #249 Dátum: 2014. Július 14. 22:38 »
QUQURIQ!

Szép virágos jó éjszakát Mindenkinek!

Igen!
Kb. 15 évvel ezelőtt pár évig vándoroltunk japán napraforgóra. Alacsonyak voltak, nagyon vastag szárral, és nagyon vastag hatalmas levelekkel. A virágok szirmai egészen sötét sárgák voltak. A nektár színe is közép barna volt. Az volt a trükk benne, hogy nagy szárazságnál a növény felhasználta önmagát, hogy a szemeket beérlelje.
Ebből adódóan nagyon jól is mézelt.
Aztán egy nagyon csapadékos nyáron, szártő rothadást kapott ez a gyönyörű napraforgó és sajnos szinte az egész tábla kiborult. Innentől kezdve nemvolt többet japán napraforgó.
A kísérleti táblák közelébe pár km senkinek nem volt szabad napraforgót ültetni, a növényvédelmi munkálatokat is a japánok végezték.
Soha nem volt mérgezésünk...

Kiskakas

Re:Méhlegelő
« Válasz #250 Dátum: 2014. Július 15. 13:15 »
Nálunk az akácot követően június 6-ig nem mézelt semmi. Akkor elindult a szeder (most először az elmúlt 4 évben, amióta méheim vannak), és bár sok nektárt nem adott, hársig legalább megoldotta a serkentést. Napi 0-50 dkg gyarapodást mértem róla. A kislevelű hárs június közepén indult. Volt néhány kilós nap, de többnyire csak 0-60 dkg emelkedést mértem róla. Június 21-én indult a nagylevelű- és az ezüst hárs. Az utóbbi hosszan mézelt, nagyjából július 8-án virágzott el. A három hársról összesen 14 kg gyarapodást mértem. Nálunk elvileg ez az utolsó méhlegelő, azonban az idén a hárs elvirágzása óta is folyamatos hordás van, napi 1 kg körüli emelkedést mutat a mérleg. Ma belenéztem négy családba és egészen meglepődtem. A fészekben található 12 keret kihizlalva, műlépek szépen kihúzva, a keretekben friss nektár csillog. A fiasítás ugyan 7-8 keretre terjed ki, de jó ha 3-4 táblás kijön belőle. A fixen beépített anyarácson túli méztérben (Madarász féle fészekmézkamrás) csak az első 2-3 keretben van említésre méltó mennyiségű méz. Az anyarácson kisebb-nagyobb zúgépítményeket alakítottak ki. Ezeket lebontottam és 2-3 jó mézes fészeklépet kicseréltem méztéri részlegesen töltöttel. Nagyon gondolkodom, hogy betegyek-e még 1-1 műlépet a családokhoz? A zúgépítményekben lévő méz világos színű, és kimondottan hárs jellegű íze van, de nem annyira intenzív. Elképzelhető, hogy hárs mézharmatot gyűjtenek? Vagy esetleg mi lehet még? A napraforgót kizárnám, mert egyrészt teljesen világos a méz, másrészt a telephelyem 2 km-es körzetében csak erdő van, és 5 km-es körzeten belül sincs napraforgó. Még egy érdekesség, hogy a méhek rendkívül ingerültek. Csak méhészálarcban tudok a kijárók előtt közlekedni, mert rögtön támadnak. Tegnap lekaszáltam előttük a füvet, teljesen be kellett öltöznöm, még kesztyűt is fel kellett húznom. Az egyik kaptárból, amikor előttük kaszáltam, pillanatok alatt kirohantak a méhek és ellepték a homlokfalat. Azt talán mondanom sem kell, hogy a mai átvizsgálás sem volt leányálom, pedig hordás van. Vajon mi lehet, amitől ennyire megbolondulnak?
Üdv, Ádám

Fészekmézkamrás NB18

Re:Méhlegelő
« Válasz #251 Dátum: 2014. Július 15. 19:30 »
Lehet Evodia,de ilyenkor még a naprának is lehet világos színe.

Re:Méhlegelő
« Válasz #252 Dátum: 2014. Július 15. 20:38 »
Nekem is hasonló a mézem színe az egyik telephelyemen.
Szerintem lucerna.
Nagyernyei Attila

*

Geddekas

  • *****
  • 5859
Re:Méhlegelő
« Válasz #253 Dátum: 2014. Július 15. 23:39 »
A hársméz annál sötétebb a tapasztalatom szerint, minél több benne az édesharmat.
Az élet a legjobb tanítómester, eltekintve attól, hogy minden tanítványát megöli. Bár az erdő zsugorodott, de a fák továbbra is a fejszére szavaztak, mert annak a nyele fából volt, és azt hitték, hogy közülük való.

Re:Méhlegelő
« Válasz #254 Dátum: 2014. Július 16. 06:43 »
Az édes-harmat színe a róka vöröstől, a szurok feketéig terjed attól függ, hogy milyen növényről gyűjtik a méhek.
Az idén egyelőre a sok csapadék miatt nem jellemző, de helyi környezetben előfordulhat.
Ízéről azonnal ráismerni. Világos színű édes-harmat nincs.
A méhészek a szleng szótárukban fekete méznek hívják.
Nagyernyei Attila