Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172335 megtekintés
*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhlegelő
« Válasz #2430 Dátum: 2021. Május 14. 21:40 »
Elég szomorú a 15 év,hányan tehetnek róla ,hogy ez így ment?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2431 Dátum: 2021. Május 17. 06:04 »
Húha!
Tegnap már éreztem akácillatot Szekszárdon a városban.
A védett részeken, a háztömbök között szépen fehérednek a fák.
Amikor április közepén azt "jósoltam", hogy május 20 előtt nem lesznek nagy dolgok (nem lesz hordás akácról), szinte mindenki egyöntetűen kinevetett.
Most is így látom, némi módosítással.
Talán Pünkösdre elindulhat némi nyalakodás róla, mert továbbra is lassú a virág fejlődése, a hajnali hűvösnek, és a nappali mérsékelt meleg, sokszor borús időnek köszönhetően.
Régen indult ilyen későn az akác, remélem addig bent tudom tartani a kaptárban a csapataimat.
Egyelőre néhány kivételével nyugton vannak, amelyik meg menni akart, kicseréltem az anyjukat, úgy hogy ráztam el tőlük fiatal népet, és elvettem 1-2 kelő fedett fiast.
A mai nap az esős időjárás miatt ismét kimarad, de a csapadékra nagy szükség van.
Legalább kikel az elszórt fűmagom...
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2432 Dátum: 2021. Május 23. 07:54 »
Néhol már tegnap is mértek fél kilót, de véleményem szerint az amire mindannyian várunk szerdától kezdődik.
Kedden még egy hidegfront fogja borzolni a kedélyeket, majd 26-án indul a 2021-es AKÁC szezon.
Én most (és eddig sem) voltam annyira borúlátó, mint sokan mások, mert láttam fagymentes, nagy reményre adó akácerdőket.
A korai virágok még kemények, eddig az esőzések sem tettek bennük kárt.
És van egy jó hírem, ami remélem az idén is bejön.
Többször hallgattam Róth László salgótarjáni méhész előadását aki kifejezetten jónak tartja, ha a hordás megindulása előtt hidegfront érkezik, erre a növény bomba mézeléssel reagál.
Hosszú évtizedes tapasztalatit sokszor megfigyeltem már én is, és minden bejön.
Tehát néhány nap és akik fagymentes akácerdőben vannak, vagy lesznek szerdától másként fogják látni a világot.
Több, profi méhészkollégával is konzultáltam a napokban, és arra a megállapításra jutottunk, hogy a sorozatos kudarcok, és a lehangoló időjárás miatt a méhészek nagy része elkeseredett, a valós képtől sokkal rosszabbnak ítéli meg a saját helyzetét is, ami megérthető.
Tehát ne temessük a 2021-es akácot, mert még el sem kezdődött!
Csak nehogy abba a hibába essenek a mostani kesergők, hogy dicsekvőkké válnak.....volt már rá példa.
Nagyernyei Attila

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2433 Dátum: 2021. Május 23. 21:20 »
Ámen!!!

Ma délután mi kaptunk az "áldásból"! Diónyi jegek formájában,ami fürtöstől vitte az akácvirág egy részét!

Azért már a "jóból" is megárt a sok!! :(

Re:Méhlegelő
« Válasz #2434 Dátum: 2021. Május 24. 08:30 »
Ámen!!!

Ma délután mi kaptunk az "áldásból"! Diónyi jegek formájában,ami fürtöstől vitte az akácvirág egy részét!

Azért már a "jóból" is megárt a sok!! :(

Sajnálom!
Nem vagyunk “nagy barátok”,de azért rosszat nem kívánok Neked se.Nehéz elfogadni azt a rosszat amiről nem tehetünk.Nehéz elfogadni ,hogy a sok munka rajtunk kívülálló okokból nem hoz eredményt.Sajnos amit idén is “produkál” ismét az időjárás azt nehéz elfogadni.

Csányi Antal

Re:Méhlegelő
« Válasz #2435 Dátum: 2021. Május 24. 18:51 »
A méhek készen állnak a bevetésre, és lassan az akác is hozná a formáját.
Amikor egy kicsit "kirittyent" a Nap, azonnal indul a hordás.
Tegnap délután fél 4-kor jött egy szélvihar, és eső.
Nyomtak egy féket a méheknek.
Ma már 1 órakor jött az égi áldás, majd 3 után ismét mentek egy kicsit.
Ahol jók a méhek, és fagymentes az erdő, csak az időjárás tud keresztbe tenni, de az nagyon.
És ahogy Anti írta, ezt nagyon nehéz elfogadni.
A méhészkedés egy olyan lutri, mely legkevésbé rajtunk múlik.
A hibáinkat a méhek rendre kijavítják, és előbb-utóbb termelő családokká válnak.
Most, hogy ekkorát késett az akác, főként azok nyertek akik gyengébb családokkal indultak neki a szezonnak.
Erre viszont nem lehet alapozni a termelést, de a rajzási láz talán nagyobb átok, mint a kicsit "vékonyabb" családok.
Amelyik menni akar, az a család nem foglalkozik a nyűgünkkel, hogy nekünk meg akácméz kéne....
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2436 Dátum: 2021. Május 24. 18:54 »
Szia Atti !    A valós kép ?  Lehet egy kicsit " elvarázsolva " látod a helyzetet és lassan nyílik a szemed !    Egy méhész össz vagyona 300 ezer forint , a másik méhész össz vagyona 140 kg méz , a harmadik méhész össz vagyona 80 kg méz , a negyediknek elpusztult 250 családja és öngyilkos lett .......... 

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2437 Dátum: 2021. Május 24. 21:54 »
"Sajnálom!"
Remélem csak az akácvirágot!! :)  Én úgy gondolom túl fogom élni!  Van B-terv is,ha mindet leverné akkor is. De azért Köszönöm!  Az időjárást meg ,tetszik ,nem tetszik el kell fogadnunk.

mézengúz!  Akinek csak ennyi a "vagyona" az hamar egy gyárban találja magát.

Ez nekem "hihetetlen" erre alapozni egy "vállalkozást"? Jövőre lehet még rosszabb lesz.
Vagy ez csak vicc akart lenni, amit írtál?




*

leo

  • ***
  • 198
Re:Méhlegelő
« Válasz #2438 Dátum: 2021. Május 24. 22:41 »
Repcéről senki nem ír. Nekem  bejelentett családra  10 kiló  kb. Elégedett vagyok. Mint mindig mindennel.
Tavaly jobb volt. A múltat nem tudom.Akác úgy néz ki mint a tavalyi. Semmi. De remény.Nem vándorlok,mélyen fekvő területen vagyok.Vannak rajok amiket erősíteni kell,kölyökcsaládok. Több lábon kell lenni.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2439 Dátum: 2021. Május 25. 18:54 »
Nektek lehet , hogy vicc aki átéli annak tragédia !

*

oszkár

  • *****
  • 1112
Re:Méhlegelő
« Válasz #2440 Dátum: 2021. Május 25. 19:39 »
És biztos mi tehetünk róla!???  Azért felelősen kellene gondolkodni!!!

A 140 kg ,meg a 300,ezer ft, 80 kg mézet nem nevezném "vagyonnak"!! Erre mit lehet alapozni?

Ez arra sem elég ,hogy a "sarkon beforduljak"!!  Biztos nagy tragédia annak aki átéli!

Azért a "képességeivel " tisztában kellene lennie mindenkinek!!!!

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhlegelő
« Válasz #2441 Dátum: 2021. Május 25. 19:54 »
Ha nem tudjuk a hátteret kinek miért lett tragédia,azért még nem kellene leszolni,ma nekem holnap másnak lehet bármilyen baja,de már csak illyenek vagyunk,nincs emberiesség,csak emberek vannak.

*

leo

  • ***
  • 198
Re:Méhlegelő
« Válasz #2442 Dátum: 2021. Május 25. 22:44 »
Gyors válaszban kell írni, de nincs miről. Atkaírtás nem lehet.Pedig kellene.Várjuk ki az akácot , ha lehet.Ki , hogyan csinálja?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2443 Dátum: 2021. Május 26. 07:30 »
Ezt írtam néhány napja:
"Tehát néhány nap és akik fagymentes akácerdőben vannak, vagy lesznek szerdától másként fogják látni a világot."
Ma is így gondolom, bár ha a lellei szakmai zseninek lesz igaza, akkor ma nulla hordás lesz.
Miért?
Mert közel két éve cikiznek azért, hogy elmeséltem egy nógrádi esetet, amikor hajnalban talaj menti fagy volt, deres lett a fű, és aznap óriási eredményünk lett.
Ma meglátjuk, bár az akácok még nincsenek dandárban.
Szedresben reggel 4.3 fok volt, a vándorhelyemen 2.8, de Baranya megye sok helyén, ahol az akác már szépen kinyílt, 5 fok alatti hőmérsékletek voltak.
Én most is úgy gondolom, hogy ma fogja megmutatni először a 2021-es akác, hogy van e reményünk, vagy valóban a főokosnak lesz igaza.
Estére kiderül.
Azt a sok marhaságot meg szenvedve olvasom a méhészektől, hogy sarj hajtás, meg másodvirág a mostani.
Szerintem jobban járnának ha csendben maradnának, mert ez a nyilvános önégetés már fáj.
Sajnos abba a hibába néhány szaktanácsadó is beleesik, hogy temeti az akácot, aztán alig győzi korrigálni elkapkodott kijelentéseit.
Ha egyszer történik meg, még megbocsátható, de minden éveben, az már sok.
Hajrá 2021-es akác, most mutasd meg mit tudsz!
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 889
Re:Méhlegelő
« Válasz #2444 Dátum: 2021. Május 26. 16:36 »
Kezdi mutogatni... Ma először én is éreztem akácillatot, még ha nem is olyat mint egyébként. Pedig itt teljesen feketék voltak a fák még nemrég. Most teljesen egészséges (húzgáltam nem szakadt le) szép nagy nyíló fürtök vannak, a zöme még babos, csak sajnos nagyon kevés van belőle, az is foltokban. A sorban 20-30 fa zöld, 1 szál virág nélkül, utána van 3 fa ami szépen fehéredik, majd újabb szünet és így tovább. A lényeg, hogy ma már a méhek is megmozdultak, szóval lesz itt valami ha nem is sok.
Hála az emberiség "fejlődésének" most már ilyen és ennél is rosszabb tavaszokra kell készülni mint amilyen az idei is volt. Na ilyenkor számít igazán, hogy mennyit kell vagy nem kell a méhésznek beavatkoznia a család fejlődésébe, amikor napokon, heteken át hideg van és esik, a kaptárról még a tetőt sem lehet levenni. Lopva kellett a repcét elvenni az eső közti szünetekben, a méhészgúnya alatt pulóverben...