Méhlegelő

  • 2755 válasz
  • 1184394 megtekintés
*

ekecs

  • **
  • 54
Re:Méhlegelő
« Válasz #2415 Dátum: 2021. Május 01. 21:12 »
Nem volt fias keret. Februárban leraktam őket egy fiókra. Márc.31.-én 7-8táblás fiasuk volt. Nem kaptak második fiókot illetve de. A két fiókba 7 keretpárra bővítettem aztán 8ra aztán 10. Aztán múlt vasárnap megkapták a harmadikat mert bundásan voltak a két fiókon. Rengeteg bogár kelt ki a múlt héten,sok volt a fedett. Annyi még,hogy vastagon voltak takarva,márciusban mézes kereteket karcoltam nekik meg pipás etető 2/1-es szirup.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2416 Dátum: 2021. Május 02. 08:10 »
Na, itt a módszer ne pepecseljetek vele annyit.
Ja, nekem pár napja nem volt időm hozzászólni.
Eddig 30 db 8 keretes kölyökcsaládot készítettem, és a méhesház vissza van.
Majdnem sikerült "túltolnom a biciklit", de éppen idejében tudtam még féket nyomni.
ÉK kiépítve, átlagban 3 NB műlép beadva.
Az idei repce eddig csúcs,  de megkezdődött a mászkálás is.
Ahhoz képest, hogy sokan már temették a repcéket, tegnap 3-4.5 Kg-os eredményeket mondtak a méhészek.
Szerintem az idei akácon is megelégednénk ezekkel a mérésekkel.
Nagyernyei Attila

*

leo

  • ***
  • 199
Re:Méhlegelő
« Válasz #2417 Dátum: 2021. Május 07. 20:21 »
Azóta mi van? Viharos szél.Borult idő. Bepetézett bölcsők.Sztem kevés hordás.Résen kell lenni.Húzzák a bölcsőket.A családok jók.Lehet akácig mindent megesznek.Ha lesz. Napráig etetés.
Ez a rossz forgatókönyv.Marad a remény.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2418 Dátum: 2021. Május 10. 19:37 »
Ritka esemény, amikor a galagonyáért otthagyják a repcét.
Szelídek, gyűjtenek szépen, akkor mi a gond?
Ezt a növényt legalább nem éri semmilyen növényvédelmi beavatkozás, nem "töri" a méheket, méze kiváló.
Akkor hajrá csajok!
Nagyernyei Attila

*

leo

  • ***
  • 199
Re:Méhlegelő
« Válasz #2419 Dátum: 2021. Május 10. 23:04 »
Remélem így van. Sok a galagonya. Ma permeezték a repcét. Holnap meglátjuk mi van.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2420 Dátum: 2021. Május 12. 06:47 »
Korán dobáltam a levegőbe a sapkám, hogy teljesen átszoktak a méheim a galagonyára.
Tegnap még nyomták a repcét is, ezzel együtt azonnal a mászkálás is megindult.
Néhány Km-re lévő kollégám hívott, és ugyan ez volt.
Remélem lassan lemegy ez a biodízelnek való mocsok.
Nagyon szeretem a halkonzerveket, és az az első amit elolvasok rajta,  milyen olajban van eltéve.
A repce kizárt, mert nem szeretnék tőle éjjel "mászkálni".
Hajrá növényvédelem, hajrá környezet védelem, hajrá "növényorvos SOKK".
Nagyernyei Attila

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhlegelő
« Válasz #2421 Dátum: 2021. Május 12. 15:32 »
Miből gondolod, hogy a szotyi olaja bármiben is jobb? Amikor ide a közelembe vetnek szotyit akkor szoktam kivinni egy kis botot, és néhány magot ki szoktam kotorni a földből, beteszem egy gyógyszeres üvegbe és lefagyasztom. Most is kotortam ki párat...
És hát az van, hogy ezek a magok pontosan ugyanúgy néznek ki, még a csávázószer is pontosan ugyanolyan színű rajta, mint amin nemrég (3 vagy 4 éve?) eltűnt a hordásban egy fióknyi méh mindenhonnan, és a családok is legyengültek őszre.
Szóval én sem dobálom a levegőbe a sapkámat, mert kinéz egy újabb "szép" kis pusztulás a nyár végére...
Természetesen laborom nincs itthon, úgyhogy nem tudom hogy ez a csávázószer ugyanaz-e mint a múltkori, csak gyanúsan ugyanúgy néz ki.

*

leo

  • ***
  • 199
Re:Méhlegelő
« Válasz #2422 Dátum: 2021. Május 12. 22:34 »
Tavaly szotyi után legyengültek a családjaim. Alig tudtam októberig 6 kereten betelelni.Idei indulás, eddig jó, most a repce is ad reményt.Meglátjuk.

*

Apis

  • ***
  • 147
Re:Méhlegelő
« Válasz #2423 Dátum: 2021. Május 13. 20:38 »
Korán dobáltam a levegőbe a sapkám, hogy teljesen átszoktak a méheim a galagonyára.
Tegnap még nyomták a repcét is, ezzel együtt azonnal a mászkálás is megindult.
Néhány Km-re lévő kollégám hívott, és ugyan ez volt.
Remélem lassan lemegy ez a biodízelnek való mocsok.
Nagyon szeretem a halkonzerveket, és az az első amit elolvasok rajta,  milyen olajban van eltéve.
A repce kizárt, mert nem szeretnék tőle éjjel "mászkálni".
Hajrá növényvédelem, hajrá környezet védelem, hajrá "növényorvos SOKK".
Nagyernyei Attila
Rászántam 1/2 órát olvasgattam a neten. 5 neoból 4-et betiltott az EU. Az ötödiket jelöléskötetlenül lehet használni Mo- on virágzó repcében. Nemzeti hatáskörben Franciaország már ezt a neotis betiltotta. A SZT István Egyetem kísérlete szerint sem bírják  jól ezt a szert a méhek(NEO!!!)Én nem vagyok növényvédős sem OMME vezető, sem szaktanácsadó!. De miért nekem kell ezt leírnom????

*

Apis

  • ***
  • 147
Re:Méhlegelő
« Válasz #2424 Dátum: 2021. Május 13. 20:47 »
Korán dobáltam a levegőbe a sapkám, hogy teljesen átszoktak a méheim a galagonyára.
Tegnap még nyomták a repcét is, ezzel együtt azonnal a mászkálás is megindult.
Néhány Km-re lévő kollégám hívott, és ugyan ez volt.
Remélem lassan lemegy ez a biodízelnek való mocsok.
Nagyon szeretem a halkonzerveket, és az az első amit elolvasok rajta,  milyen olajban van eltéve.
A repce kizárt, mert nem szeretnék tőle éjjel "mászkálni".
Hajrá növényvédelem, hajrá környezet védelem, hajrá "növényorvos SOKK".
Nagyernyei Attila
Rászántam 1/2 órát olvasgattam a neten. 5 neoból 4-et betiltott az EU. Az ötödiket jelöléskötetlenül lehet használni Mo- on virágzó repcében. Nemzeti hatáskörben Franciaország már ezt a neotis betiltotta. A SZT István Egyetem kísérlete szerint sem bírják  jól ezt a szert a méhek(NEO!!!)Én nem vagyok növényvédős sem OMME vezető, sem szaktanácsadó!. De miért nekem kell ezt leírnom????
PLUSSZ nálunk naprában is használható szükséghelyzeti engedéllyel...

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:Méhlegelő
« Válasz #2425 Dátum: 2021. Május 13. 23:08 »
Nincs is itt semmi baj,hiszen Bross kiált v.kiállt a méhészekért!

Re:Méhlegelő
« Válasz #2426 Dátum: 2021. Május 14. 06:34 »
Buksinak ajánlom következő írásom,aki mindig és mindenért nagyon okosan Brosst okolja.

Az egész országban egyszerre kezdtek mászni a méhek.
Rengeteg hívást kaptam tegnap.Mindenki szinte teljesen azonos -a szokásos- tüneteket írja le.Sajnos ezt kell, hogy mondjuk.
Szokásos!
Úgy 15 éve ugyanaz.
Ezredszer nem fogom le írni a tüneteket csak az elképzelésem arról, hogy -MOST ISMÉT ÉS SZERINTEM-mi a baj.
Nyilván nem rendelkezem a bölcsek kövével és nem is vagyok ökotoxikologus.
De hülye se vagyok.
Még mindig a hosszú hatású szerek nyírják a méheink.Főleg neok és a klórpirifosz .
A talajok tele vannak a “maradék neok-kal”.Azt is tudjuk sok idő kell ahhoz, hogy eltűnjenek, hogy ne okozzanak a megporzókban, méheinkben kárt.
Múlt hét héten egész jó esők voltak,több helyen 20 mm is.Utána megjött a meleg.A repcék felszívták ezeket a mocskokat és így az eljutott a nektárig.
Azt is tudjuk egy svájci kísérletnek hála, hogy 1 ppb azaz 1 mikrogramm/kilógramm ezred része az 1 pikógramm/kilógramm is eltájolást,eltévedést okoz.
A viràgzás kezdete óta sok helyen nem is volt újabb permetezés mégis most van meg a baj ,pedig eddig nem volt méhveszteség.
Nyugtával dicsérd a napot mondás a méhészek körében így hangzik.
Virágzás után dicsérd  a repcét.
Azt is tudjuk ,hogy a klórpirifosz is egy rettenetes méreg.Rendkívül lassan bomlik.2020-ban április elején napraforgó vetése előtt talajfertőtlenítésre használta az egyik ismerős gazdálkodó.Virágzás közepén a labor ki tudta mutatni a napraforgó tányérból.Na vajon a nektárban benne lehetett-e?Az biztos, hogy a méheinket lenyomta.
A repce elején vett OMME -s minták jó nagy részében most is kimutatható volt,pedig tavaly betiltották ezt is.

A lényeg:még mindig a hosssú hatású mérgekkel van baj.
De!
Amit Apis írt ,az is igaz.Az “ötödik” még be nem tiltott neo az acetamiprid is okozhatta sok helyen a méhveszteségeket.
Az összes kis kert tulajdonosnak a mospilant ajánlgatják a mezőgazdasági boltokban,aminek ez a hatóanyaga.
De pult alól kapsz aktarát is ,aminek tiametoxán -ami az egyik legkeményebb neonikotinoid -a hatóanyaga.
Van is baj bőven belőle még a városokban is, Pécset is.

Erről is a Bross tehet?

Az új elnökség és Bross elindította a mintázásokat.
Megtörténtek a repce virágzások előtt.Rögtön lett eredménye

Buksi!
Meséld már el ki tiltakozott legjobban a mintázások ellen.Ki mondta azt,hogy ez törvénytelen?
Ugyanaz(azok) aki(k) nem voltak évekig hajlandók egy előre mutató monitorozást elindítani.(?)
A ma már (hála a buzacipónak) nem engedélyezett klórpirifoszos kezelések egy kis része ki is derült a mintázásnak köszönhetően.
Folytatódnak a mintázások.
Na ,ez a monitoring !
Köszönjük meg az elnökségnek.

Nézd csak alább a linket buksikám!
Meg mondjam melyik boltban kitől kell kérni.
Valószínűleg a többiben is kapsz.

https://www.syngenta.hu/rovarolo-szer-actara-sc

Csányi Antal



« Utoljára szerkesztve: 2021. Május 14. 06:47 írta Csányi Antal »

*

buksi

  • ****
  • 319
Re:Méhlegelő
« Válasz #2427 Dátum: 2021. Május 14. 08:02 »
Antikám!
Nem mondtam,hogy csak Bross tehet róla,de úgy látom Te sem olvastad kérgeskezű írását,különben meg amíg lehet hamis lépes méz, addíg minden lehetséges.

*

wr

  • *****
  • 901
Re:Méhlegelő
« Válasz #2428 Dátum: 2021. Május 14. 09:02 »
A mospilan leírásában pl. ez van: "Növényvédőszer rendeltetése:   felszívódó, rovarölő permetezőszer."
Meg még többek között ezek: " Őszi káposztarepcében, mustárban és olajretekben őszi (szikleveles állapottól 4 valódi leveles állapotig: levéltetvek, repcebolha és repcedarázs lárvák ellen) vagy tavaszi (levéltetvek, repce-fénybogár, ormányosbogarak ellen) kijuttatással alkalmazható. A védekezés szükségességéről a kártevők egyedszámának felmérése alapján lehet dönteni. Növényeként 5 repce-fénybogár előfordulása esetén javasolt a védekezést elvégezni. A permetezést 200-400 l/ha vízmennyiséggel célszerű elvégezni. Javasolt a permetlébe nedvesítő szert adagolni. A repce-fénybogár elleni kezelések a területen előforduló egyéb károsítók (repceszár-ormányos, repcebecő-ormányos) ellen is hatásosak. A kártevők nagyobb egyedszáma esetén a nagyobb dózist kell használni. A repce virágzása idején, illetve ha a védendő táblán virágzó gyomok, vagy annak környezetében más virágzó kultúra található, a szer 0,15-0,2 kg/ha dózisban nappali permetezéssel kijuttatva a méhekre nem veszélyes."

Szóval mit nem értetek? A hatóanyaga olyan, mint az intelligens mosóporé! Lesben áll az acetamiprid molekula. Jön a repce fénybogár, tudja hogy azt azonnal le kell nyomni, lenyomja. Aztán jön a méh is, felismeri (mivel intelligens molekula)  :-) hogy az nem kártevő rovar, így azt békén hagyja! Ezért szerepel a leírásában is, hogy méhekre nem veszélyes, nappal is kijuttatható. Ki is juttatták itt is, reggel 9 óra 20 perckor ment a gép permetezni, Még aznap komoly mászkálás lett, olyan méhek is jöttek vissza amik a méhes előtt 10-20 méterrel leestek, és forogva vergődve lassan elpusztultak. De szerencsénkre megjött a hűvös idő, így legalább nem mennek rá tovább, mire mennének addigra vége is lesz a virágzásának.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2429 Dátum: 2021. Május 14. 18:28 »
Ezt írja Csányi Anti:
"Meséld már el ki tiltakozott legjobban a mintázások ellen.Ki mondta azt,hogy ez törvénytelen?"
De csak óvatosan a válasszal, mert azonnal feljelent!
15 évig miért nem derültek ki ÍGY a dolgok?
Azért mert ez egy sima kárfelmérés volt, a veszteségek felmérése.

Nagyernyei Attila