Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1171991 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2355 Dátum: 2020. Július 01. 06:17 »
A hárs hozta a szeszélyes formáját.
A szélvihar és az átvonuló hidegfront után leállt a mézelése.
3-4 nap kiváló hordás után fájó ezt elkönyvelni.
Nincs mese, irány a napraforgó.
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #2357 Dátum: 2020. Július 06. 07:13 »
Néhányan panaszkodnak, hogy nem tudják kipergetni a hárs mézet mivel nagyon híg.
22.5-23 a víztartalma, ez mitől lehet.
Az biztos, hogy bomba méhcsaládok rövid időn belül besűrítik így valószínű, hogy ezeknél a méhészeknél is komoly népveszteség van.
Ha így vándorolnak napraforgóra az akár veszélyes is lehet.
Amennyiben a lépek meg tudnak mozdulni, nincsenek szorosan összetolva, a méhek a szállítás alatt teljesen "leázhatnak".
A napraforgó egyébként szépen mézel, eddig nem lehet ok a panaszra.
Kora reggeltől egészen késő estig szorgalmasan dolgoznak a méhek.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2358 Dátum: 2020. Július 06. 16:02 »
Végül is úgy döntöttem leírom a hallottakat, habár sokan ezzel nem értenek egyet.
Többen felhívtak (köztük egy mézfelvásárló is) hogy egyet értenek velem a hárson tapasztalt méhpusztulással kapcsolatban, mert többen keresték őket is ezzel a problémával, nem azért hogy ők csináljanak valamit, csak úgy kesergés képpen.
Tehát az idei hárson sokfelől hallom a méhpusztulást!
Most már határozottan merem állítani, hogy nem a nozema áll a háttérben, mert szinte kizárólag csak azok a méhészek panaszkodnak akik hárson voltak.
És nagyon nagy (több megyét átfogó) területről hallom a rossz híreket.
Hogy állnak az én méhcsaládjaim....kérdezték ezt is.
Az akác utáni folyamatos serkentésnek köszönhetően azért szépen van fiasom, ezért egy héten belül az új generáció hadba állhat, de addig is gyűjtögetnek, meglepően szépen.
Az pedig számomra nem logikus, hogy hopp ma-tegnap eltűntek a kijáró méhek, holnap meg minden rendben.
Ehhez kellet az  a 2 nap "kuka meleg", és a hárs szedte az áldozatait.
És ha valaki írásaimat csak átszaladta, szeretném jelezni, hogy semmi külső jele nem volt a nozemának!
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2359 Dátum: 2020. Július 06. 18:22 »
Hát nálam a vaddohányon is elment az állomány fele, kaptáranként vagy másfél fióknyi népességvesztés. Nem kell aggódnom azon hogy hova fogom tenni a napraforgó mézet, jó ha augusztusra összeszedik magukat.
Érdekes módon az itthon lévő kaptáraknál ugyanez nem figyelhető meg.

Üdv. jani bátya

Re:Méhlegelő
« Válasz #2360 Dátum: 2020. Július 06. 19:31 »
Erre felénk hárs az nuku , mégis " eltünt " a népesség !!!!!!!!!!!!!!!!!!l

*

buksi

  • ****
  • 310
Re:Méhlegelő
« Válasz #2361 Dátum: 2020. Július 06. 21:48 »
Érdekes Én is így jártam, eltüntek a méhek,meg mások is panaszkodtak.    :o

Re:Méhlegelő
« Válasz #2362 Dátum: 2020. Július 06. 21:49 »
Nem biztos, hogy írásom idetartozik, de egy része biztosan.
A vaddohány is megtizedelte a méheket ahogy jani bátya írja, és többen is jelzik.
A hársról már írtunk, és van egy harmadik óriási jelentőségű tényező a legyengülésekben.
Sok méhésztárs nem etetett akác után a hordástalanságban!
Ma is beszéltem olyanokkal akiknél konkrét pusztulás is volt emiatt, és teljesen megszűnt a fiasítás.
Akik nyomták végig a serkentést, és esetleg az ásványi-anyag-vitamin tuningokat ott jók a méhek.
Sóvárgó szemekkel láttam ilyent is.
Nálam a 18-as NB-kben 2-3 léputca méh hiányzott a napraforgó virágzás kezdetén, de bizakodó vagyok mert szépen tekernek, és folyamatos a kelés.
Pszszzt ...halkan merem megjegyezni, egyelőre semmi hulla nincs előttük....bár a repce is így kezdődött.
Tehát összességében talán kijelenthető, hogy országosan a fenti körülmények miatt bomba napraforgó méz termés nem várható.
Egyszerűen ezért, mert kevés a termelő méhcsalád.
Amit meg gyűjtenek e telelő élelem része lesz.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2363 Dátum: 2020. Július 11. 06:32 »
Kezdenek "észhez térni" a méhcsaládjaim.
A napraforgó szépen mézel, de ez a kuka meleg nagyon lerövidíti a virágzását.
A 2020-as év nem lesz a méhészeknek a siker éve.
Az OMME honlapján is olvashatjátok a felhívást, hogy akinek napraforgón eltűnnek a méhei, jelezze.
Én is szeretném jelezni, hogy ez nem a megszokott napraforgó virágzás alatti klasszikus méheltűnés, mert az akác utáni hordástalanság is rányomta az idei szezonra a bélyegét.
Az addig sanyarú sorson élő méhcsalád beesett egy Kánaánba,  és ez sok helyen komoly méhveszteséget okozott.
Véleményem szerint a hosszú akác utáni időszakban elöregedtek a méhek, és a nagy hordásban néhány napig bírták csupán.
Ahogy látom a környezetemben lévő méhészeket, csak néhányan mondhatják el, hogy az idén várhatóan jó eredményük lesz.
Azért még nincs vége, a ma idekeveredő hidegfront kicsit visszafogja még a virágzás lendületét, de a zömén már túl vagyunk.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2364 Dátum: 2020. Július 13. 07:24 »
Nagyon érdekes alakul a napraforgóvirágzás alatti időjárás.
Az elmúlt héten a kánikulában szép napi eredmények voltak, viszont ha nem hűlt volna le a levegő, pár nap alatt kivégzi a növényt.
A 23-25 fok viszont kevés, na meg a hajnalok is elég csípősek, nálunk jellemzően 8-9 fok van csupán.
Így egy kicsit hosszabb lesz a virágzás, de kéne egy néhány fokos emelkedés nappal.
Ki tudnánk mi rajzolni az ideális időjárást, de ez nem rajtunk múlik.
A 2020-as évben szinte egy hullámvasúton ültünk, egyszer hideg, másnap pedig kánikula.
Nagyon nehéz így méhészkedni.
A méhcsaládok gyönyörűen építik a műlépeket, és ebben az időszakban már nem is rontják el, nem "herézik" be, ami örvendetes.
Én ilyenkor szoktam kiépíttetni a jövő évi induló lépkészletemet.
Az anyáknak is "ugródeszkának" szánom a kiépített szűz lépeket.
Amelyik táblásan bepetézi, az nálam marad.
Amelyik kerülgeti annak nem jó hírem van.
Ebben a gyenge-közepes hordásban nem szabad, hogy a JÓ anyákat kiszorítsák a begyűlő friss nektárral, mert akkor az anya teljesítménye már leszálló ágban van.
Tegnap a telephelyemen néztem át az állományomat, ott a fele körül van a mézmennyiség a vándorokhoz képest.
Viszont éppen emiatt a fiasítások gyönyörűek, a szűzlépek csurig bepetézve.
Ahogy hallom a kollégáktól sok helyen panaszkodnak, hogy gyenge a napraforgó.
Remélem ez a felvásárlási árakban is "kikristályosodik".
Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #2365 Dátum: 2020. Július 13. 11:57 »

A 23-25 fok viszont kevés, na meg a hajnalok is elég csípősek, nálunk jellemzően 8-9 fok van csupán.
Így egy kicsit hosszabb lesz a virágzás, de kéne egy néhány fokos emelkedés nappal.


Szombat reggel korán felébredtem, gondoltam, "hűttivel" lekaszálom a kaptárak előtt a füvet.
Fél hatkor értem ki, kiszállok az autóból, rendesen zsong a méhes. Mi van itt?
Mentek, mint a golyó.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2366 Dátum: 2020. Július 13. 12:46 »
Csak szombat reggel nem 8-9 fok volt hanem 20!!!!!!!!
Délután meg 35.
Erről a hullámvasútról írtam reggel.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2367 Dátum: 2020. Július 14. 20:27 »
Na tehát, lassan kijelenthető, hogy a 2020-as napraforgó virágzásnak (mézelésnek) és ezzel a termelési szezonnak vége.
Több méhésszel konzultáltam és a tegnapi bonyhádi méhészklubon is erről beszéltünk, hogy vége a hordásnak.
Nem is lenne ezzel gond, ha nem július 14-ét írnánk.
Mi lesz ezután?
Az aranyvesszőnek (szolidágónak) még van egy hét, esetleg tíz napja, hogy a méhek látogathassák.
Ilyen szezon....
Ha valaki nekem ezt mondja 38 éve biztosan orvost hívtam volna hozzá.
Akkor július végén augusztus elején indult a napraforgó virágzása.
Már kiakaszt a gondolata is, hogy ismét etetni kell.
Nehéz idők járnak a méhészekre......majd talán jövőre.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2368 Dátum: 2020. Július 15. 07:56 »
Száraz tavasz volt, nagyon korán elvetettek a gazdák.
No meg a mai hibridekkel kevésbé kell várni az optimális talaj hőmérsékletet.
38 éve a kukoricát május elején, fagyosszentek után vetették. Most 2-3 héttel korábban. Hasonlóképpen a napraforgót is.

Van 2-3 nagyobb tábla napraforgó még itt nálunk, ami most bimbós. Ezeket tavasszal kitárcsázott repce helyére vetették. A mi méheink nem érik el, de valakié nyilván igen. Na, ez bizonyára belevirágzik a szolidágóba. Egyébként tegnap láttam már út mentén-árokparton virágzó aranyvesszőt. Nem tömeges persze, csak úgy érdekességképpen említem.


Re:Méhlegelő
« Válasz #2369 Dátum: 2020. Július 15. 22:49 »
Most ,hogy lassan elvirágzik a napraforgó , szivesen venném, ha tapasztalatból   kapnék tanácsokat a pörgetéséhez .