Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172157 megtekintés
Re:Méhlegelő
« Válasz #2340 Dátum: 2020. Június 02. 06:07 »
Ilyen májusra, de még hasonlóra sem emlékszem.
A fagy hatását minden méhész megtapasztalhatta, de mellette az időjárás sem kedvezett.
Jelenleg a gyalogakác (ámorakác) virágzik, de ezt sem tudják egyelőre a méhek teljes mértékben kihasználni.
Sokan már etetnek, serkentenek, hogy legalább a méhanyák ne álljanak le.
Amikor a globális felmelegedésről beszéltek, általában azt egy megfoghatatlan távoli dolognak hittük.
A frászt!
Itt van, ennek a hatását mi méhészek sokkal élesebben megtapasztalhatjuk mint az átlag ember, mert ők csak egyszerűen fáznak, mi pedig szenvedünk, mert nem tudunk normálisan termelni.
A legtöbb méhész a napraforgóra "gyúr", hogy az idei veszteségeit csökkentse.
Remélem akkor legalább normális időjárás lesz....majd meglátjuk.
Egy kisebb méhészcsapattal beszélgettem, és kérdezgettük egymástól az akác pergetési eredményeket.
Hát, volt már jobb is...meg majd jövőre.
A felvásárlási árak szépen alakulnak, de az idei termésből aligha jut a kereskedőkhöz.
Olvasom, hogy van aki most emelte az üveges méz árát 2.000-Ft-ra.
Ahhoz képest, hogy a felvásárlási ár már 1.800-at is elhagyta.....kétségeim vannak.
 A hársnak még felénk van vissza 3 hete.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2341 Dátum: 2020. Június 08. 07:33 »
Ez a záporos, fülledt változékony időjárás rendkívül kedvez a fejlődő napraforgónak.
És mi lesz a hárssal?
Sajnos az utóbbi években pont egybeesik a "szotyival".

Már régebben leírtam, hogy amikor méhészkedni kezdtem a napraforgót augusztusban pergettük.
Akik emlékeznek az NSH 26-27 (NOVI SAD) fajtákra, tudják, hogy az akácot meghazudtolókat (pláne az ideit) pergettünk róla.
A szára olyan vastag volt mint egy fatörzs, levelei mint a lapulevél.
Bomba mézelő fajta volt, de azóta eltűnt.
Mondjuk nincs probléma mostanság sem a napraforgó mézelésével, annál inkább a korai vetésével, és ebből adódóan a korai virágzásával.
Akárhogy is számolgatom, még ebben a hónapban el fog kezdődni a napraforgó virágzása.
Az egy hete térdig sem érő növény mára már a mellemig ér, gyakorlatilag a sok eső hatására "kiugrott" a földből.
Sajnos ennek az a hátránya, hogy nincs meg a nyári méhlegelők közötti átmenet, egyszer (mint most) hordástalanság van, utána meg Kánaán, aztán meg a nagy semmi egészen a szezon végéig.
Egy szó mint száz, nem nehéz megállapítani, hogy a méhészkedés egyre nehezebb, egyre bizonytalanabb.
Én akkor kezdtem el a méhekkel foglalkozni amikor már a tisztesfű csak a méhészek emlékeiben volt.
Szépen lassan szűkülnek a lehetőségeink, és akkor még a selyemfűről (vaddohányról) nem is beszéltem.
Akác után egy nagyon kellemes méhlegelő volt azoknak akik betartották a szabályokat.
Mik voltak ezek?
Nem szabadott azonnal lerohanni a vaddohányra amikor az első virágok megjelentek, mert ez a méhlegelő igen szegény virágporban.
Tehát kellett várni bő egy hetet az északi akác után, hogy az ottani legelőkről ismét szépen tudjanak virágport gyűjteni a méhek, és bedurranjon a fiasítás.
Aki nem így tett sokszor üres mézterekkel, megcsappant népességgel próbált a napraforgón produkálni.
Hát így állunk 2020-ban, egy szerényre sikerült akác után, hárs és napraforgó virágzások előtt.
Az atkairtás javában zajlik.
Évtizedekkel ez előtt az atkairtás egyenlő volt a napraforgó utáni sorozat füstöléssel.
Ha most akkor kezdenénk, már nem volna mit megvédeni, mert a méhcsaládok addigra teljesen összeomlanának.

Nagyernyei Attila


Re:Méhlegelő
« Válasz #2342 Dátum: 2020. Június 15. 07:14 »
A kontroll hársfámon kinyíltak az első virágok, ez azt jelenti számomra, hogy 1 hét múlva indul nálunk a hárs.
Éppen ideje mert már unom az etetést.
Etetéééés???
Igen az utóbbi években szinte törvényszerűvé vált az akácpergetés utáni serkentés, etetés.
Valamikor pályám kezdetén ez elképzelhetetlen volt, mert folyamatos hordásban voltak a méheim.
10 évig Baranya megye legdélebbi részében teleltem.
Amikor megtörtént a tisztuló kirepülés pár napra rá már kevéske nektár csillogott a keretekben.
Mai ésszel ez felfoghatatlan, etetőm sem volt.
Mogyoró, barka, gyermekláncfű, árvacsalán, majd galagonya zárta a sort.
A repce akkoriban nem vitte a méheket, bombasztikusra fejlődtek a családok.
Első akác eleje ott volt, majd Szekszárd, utána Nógrád megye.
A második akác után egy kis pihi ott fent, majd gyerünk az Alföldre vaddohányra.
Onnan napraforgó, majd vissza a telelőbe aranyvesszőre.
A végeredmény?
Annyi mézem volt, hogy még az aranyvesszőből is volt elvehető, úgy hogy a betelelés is biztosított volt.
Kollégám anno még augusztus végén építtetett a méhekkel, olykor egy fióknyi műlépet szolidágón.
Akik mostanság kezdenek méhészkedni el sem hiszik mennyire megváltozott minden, milyen nehezítő körülmények vannak.
Ez ugyan olyan, amit már mi is csak a szakkönyvekből és idős méhészektől tudunk, a tarlóvirágról vagy tisztesfűről.
Már lassan ott tartunk, hogy meg sem tudjuk mutatni milyen is ez a kiváló mézelő növény.
Na jó volt egy kicsit nosztalgiázni, a hárs meg húzzon bele mert a napraforgó lekerüli......
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2343 Dátum: 2020. Június 22. 09:45 »
Ha egy szóval lehetne jellemezni a mostani méhészeti szezont akkor erre a következő illik a legjobban.
KRIMINÁLIS!
Több szempontból is, amit ezerszer kielemeztünk.
A mostani időjárás, és hordástalanság csak tetézi az amúgy sem gyenge évünket.
Az már a Napnál is világosabb, hogy a hárs együtt fog kezdődni a napraforgóval, és utána jön a nagy nyári-
őszi szünet, amely eltart majd a 2021-es év tavaszig.
Volt olyan megaméhész aki az állományát a rosszul sikerült akác után 3 fele vitte, hátha bejön az egyik méhlegekő.
Selyemfű, facélia, és olajretek volt a célpont.
Az első kettőn már 10 napja etet, az olajretek éppen hogy csak  egyenleget mutat.
Másik kolléga 7 kilós fogyás után kezdett etetni!
Akik kipergették koppra a kevéske akácot (kopaszra pergettek) ők már 10 kiló beetetett cukornál járnak családonként, és a kaptárak szárazak!
És még nincs vége!
Szomorúan kell megállapítanom, hogy legalább még egy hét böjt vár a méhekre.
Jó lenne ha már nem a cukros-zsákokra alapoznának a méhek is.
Nehéz lesz így nyereségessé tenni a méhészkedést, ha erre lehet a következőkben is számítani.
Végső soron nem vagyok elkeseredve, mert ismét az IGAZI méhészek fogják gyakorolni ezt az ősi szakmát.
A szerencselovagok (biznisz fiatal gazdák) már rég feladták.
Azt gondolták ez egy szerencse játék (mert valójában az is) ahol mindig csak nyerni lehet.
Az idei év kijózanító, és még a java hátra van.
Az atkák is húzhatnak még néhány barázdát homlokunkra.
Nagyernyei Attila

 

Re:Méhlegelő
« Válasz #2344 Dátum: 2020. Június 22. 12:07 »
Nagykanizsa környékén a nagylevelű hárs egy hete elvirágzott, a kislevelű meg az ezüst most van teljes virágban, kinyílott a szelíd gesztenye, a napraforgó meg bimbóban sincs.
Igaz, egyik fából sincs felénk annyi, hogy degeszre tömnék a kereteket, a napraforgó sem mézel valami fényesen Zalában, de hogy összevirágozni nem fog, az szinte biztos.
Jó egy hete kezdett nyílni a tüskés szeder, sűrűn járják.

Az ősszel telepített hárserdő elég jól eredt, 70-80 %-os az élő fák aránya. Tavasszal pár napig öntöztük, mert kritikus szárazság volt, de májusi és júniusi esők helyretették. Tegnap jártam be a területet, szedtem is a megápolt sorközökben egy jó szatyor szegfűgombát. Az unokám talán majd perget róla.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2345 Dátum: 2020. Június 26. 07:24 »
Nem tudom, hogy lehet ekkora különbség, nem is tisztem ezt megítélni.
Nálunk tegnap indult a hárs, vége a "nagyböjtnek".
Most már végre "elengedhetem a méhek kezét" mert saját maguktól is képesek a gyűjtésre.
Az akác vége óta tartó serkentésnek-etetésnek így egyelőre vége, pár nap és indulhatok napraforgóra.
Azért nem szeretnék úgy a következő években méhészkedni, hogy akác után nonstop etetés.
Nem azért, hogy "cukormézet" pergessek, hanem hogy ne álljanak le az anyák, és ne vesszenek éhen a családok.
Minden nap etettem egy nap sem maradt ki, de olyan érzésem volt sokszor mintha a rét közepére egy földalatti lyukba hordanám a szirupot.
Azért van jóm hír is, gyönyörűek a fiasok ami átlagban 7-8 NB szinte léctől-lécig.
És végre az álcák is pempőben úsznak, mert dől be a virágpor.
Ezt egy hete nem tudtam még elmondni.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2346 Dátum: 2020. Június 27. 20:42 »
Szépen mézel a hárs.
Holnap, holnapután 35-36 fok lesz!
Kíváncsi vagyok meddig bírja.
Sajnos ott kell hagynom, mert a napraforgó is elindul.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2347 Dátum: 2020. Június 28. 20:08 »
Ma nagyon bírta....nem úgy mint én.
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2348 Dátum: 2020. Június 28. 21:57 »
Vadak a méhek?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2349 Dátum: 2020. Június 29. 06:48 »
Igen!
Nagyernyei Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2350 Dátum: 2020. Június 29. 07:09 »
Nálam is. Két családot tudtam átnézni, aztan feladtam.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2351 Dátum: 2020. Június 29. 08:04 »
Mitől ilyen vadak?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2352 Dátum: 2020. Június 29. 13:01 »
Üdv! Valaki kint van már napraforgón? Esetleg valami hordás?

Re:Méhlegelő
« Válasz #2353 Dátum: 2020. Június 30. 07:43 »
Kíváncsi vagyok, hogy ez a hidegfront milyen változást hoz a hárs mézelésében.
Eddig szépen gyűjtöttek a családok, de szerintem azért még ne dörzsöljük a tenyerünket.
Nagyernyei Attila

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2354 Dátum: 2020. Június 30. 09:53 »
A napraforgó nagyon szépen megindult bánátban, és ami még fontosabb eddig nincs elhullás.