Méhlegelő

  • 2703 válasz
  • 1172622 megtekintés
*

lygo67

  • ***
  • 144
Re:Méhlegelő
« Válasz #2250 Dátum: 2020. Február 16. 16:47 »
Kedves Méhész Kollégák!
Remélem pár érdeklődő már ismeri a jó pár éve megjelent Virágporos méhlegelő című könyvemet. Mostanra már úgy gondolom, akit érdekelt, annak meg van. Ezért készítettem a benne lévő, az azóta készített, valamint a mástól kapott képekből egy honlapot, amivel remélem tudok egy kicsit segíteni a virágporok közti eligazodásban. Itt érhető el: http://viragporosmehlegelo.hu
Köszönöm, ha valaki érdeklődéssel olvassa, az lenne a kérésem, ha valami hiba van bent, jelezzétek, és javítom.

Köszönet  a könyvért és a honlapért !
Gyönyörű képek !

*

ata67

  • *****
  • 521
Re:Méhlegelő
« Válasz #2251 Dátum: 2020. Február 16. 19:37 »
József!
Nagyon szép honlap!
Gratulálok!
Attila

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2252 Dátum: 2020. Március 13. 22:26 »
Ma voltam megnézni a telephelyem és 1-2mm nagyságú hatások vannak az akácon. Remélem nem fagy el megint.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2253 Dátum: 2020. Március 14. 09:31 »
Jövő hét végére hideget jeleznek,bár néha kettő napra sem látnak előre.

https://www.idokep.hu/hirek/hidegbetorest-hozhat-a-csillagaszati-tavasz

szs

*

T82

  • **
  • 68
Re:Méhlegelő
« Válasz #2254 Dátum: 2020. Március 15. 00:14 »
Már hétfő és kedd hajnal is problémás lehet.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2255 Dátum: 2020. Március 20. 16:43 »
Ahol az akác meg pattant annak vége is lesz.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2256 Dátum: 2020. Március 21. 06:40 »

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye északi részén a mandula és a kajszi bimbós, az akácrügy a napokban pattant meg, ottani méhészkollégák információja alapján.
Itt délen a mandula elvirágzott, a kökény, a vadcseresznye, a a "fosóka szilva", az árvacsalán teljes virágzásban.
A korai cseresznye, és meggy fehér bimbós.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhlegelő
« Válasz #2257 Dátum: 2020. Március 21. 09:41 »
Dél-Borsodban kajszik elkezdtek virágozni tegnap, a húsos somnak még van "illata" de már végét járja, kecskefűz még virágzik, kökény egyre fehérebb bimbós, őszibarack még bőven bimbós, mirobalán (fosóka) fehérbimbós, meggy inkább zöldbimbós.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2258 Dátum: 2020. Március 21. 18:25 »
A melegebb vizes élőhelyeken el kezdett virágozni a fűz, főként a fák déli napsütötte oldalai.
A mostani hidegfrontot simán kibírná, de a fagyok komoly kárt tehetnek a legkiválóbb tavaszi méhlegelőnkben.
Írtam már a fűz csodájáról, remélem az idén sem marad el.
Kiváló a virágpora, és megbízhatóan mézel, csak az időjárás kedvezzen rá.
Egy hét múlva, ha újra jó idő lesz minden kiderül.
Nagyernyei Attila

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhlegelő
« Válasz #2259 Dátum: 2020. Március 25. 08:09 »
Dél-Borsodban március 19-én a kökény és a fűz, két egészen lankás dombvonulat közti patak mentén.

*

Nb18

  • *****
  • 797
Re:Méhlegelő
« Válasz #2260 Dátum: 2020. Március 28. 19:31 »
Pár napja hoztam haza néhány akác ágat, ami eddig vízben volt. Az eredmény:

*

Attila

  • ****
  • 285
Re:Méhlegelő
« Válasz #2261 Dátum: 2020. Március 31. 08:20 »
Sziasztok!

Ilyen fagyos tavaszokon méh-ésszel arra gondolok, hogyan lehetne az akácfák egy részét hársfélékre (nagylevelű, kislevelű, ezüst) lecserélni, de legalábbis a nem használt területeken telepíteni a hársat.
A méhészet túlságosan ki van hegyezve erre az egy fafajra, azaz a magyar méhészet termelésbiztonsága ennek megfelelően sérülékeny.
Sérülékeny az akácméztermés: kései fagyok, akácvirágzás alatti eső.
A hársak nagyobb telepítése kivitelezhető lenne? Hozna mindez érzékelhető hatást (pl. júniusban legalább etetni nem kéne).

Kinek mi a véleménye erről a kérdésről?

Köszönjük az értékes hozzászólásokat!
Attila

Re:Méhlegelő
« Válasz #2262 Dátum: 2020. Március 31. 12:28 »
Sziasztok!

Ilyen fagyos tavaszokon méh-ésszel arra gondolok, hogyan lehetne az akácfák egy részét hársfélékre (nagylevelű, kislevelű, ezüst) lecserélni, de legalábbis a nem használt területeken telepíteni a hársat.


Ha van szabad területed, (szántó, rét) most elég kedvező lehetőség van erdőtelepítésre, aránylag komoly telepítési támogatás pályázható hozzá.
Akácot hársra cserélni, az nem egy könnyű mutatvány, ésszerűbb a telepítés.
Nem kis kaland a csemetebeszerzés, kevesen foglalkoznak hárs csemete neveléssel, mert elég macerás, de nem lehetetlen.

Re:Méhlegelő
« Válasz #2263 Dátum: 2020. Április 01. 08:37 »

Szóval a tiszta hárserdő telepítése igazán csak a méhésznek érdeke.
A fája nem egy kiemelkedő érték, keretlécnek, épületfának, beltéri szobornak alkalmas, mennyiségi ipari fa igény nincs iránta. Valamivel alacsonyabb is a támogatási összeg, mint pl. a tölgyé. Erdészt ezért elég nehéz lenne rávenni, hogy hárserdőt telepítsen.
Arra esetleg, hogy tölgyesbe elegyfafajként bevigye.
A hárs magja átfekvő. Nem kel, vontatottan kel, csak második évben kel ki úgy-ahogy, szóval a csemetenevelők irtóznak tőle, mint ördög a tömjénfüsttől.
Aki  telepíteni akar, jó előre kösse le a szükséges csemetemennyiséget, mert hirtelen felindulásból nem fog tudni hozzáférni.
Az őz és a szarvas nagyon szereti megrágni, vadveszélyes területen csak kerítéssel lehet felhozni.


 

Re:Méhlegelő
« Válasz #2264 Dátum: 2020. Április 03. 19:25 »
A fűz ismét hozza a formáját.
Délelőtt még az árvacsalánt járó méhek voltak túlsúlyban, délután ez teljesen megváltozott.
És bizony a keretekben is látszik a friss nektár, hála a fűznek, mert nagyon kevés növényről mondható el, hogy 16-17 fokban mézel.
A fiasítás körül, és a bővítésre betett keretekben is látszik a fűzről gyűjtött friss méz.
A mérleg is megmozdult, 30 deka gyarapodást mutatott.
Mivel nálam most van a fűz az első harmadában, és hétfőtől bomba idő várható, lehet taktikát kell változtatnom.
Többször jártam már így, hogy a fészek szélére gyorsan a begyűlő nektárnak is helyet kellett adjak, mert különben kiszorítják az anyát.
Jó pár évvel ez előtt ugyan ezt a munkát végeztem mint ma, tehát bővítettem a fészkeket, melyeket híg sziruppal locsoltam meg (ahogy tegnap a méhcsaládok általános állapota rovatban írtam), de délutánra annyira fröcsögött, úgy beindult a hordás, hogy az akkor még Hunor méhcsaládjaimnak meg kellet nyissam a mézteret.
Intenzíven el kezdtek építeni és zugolni is a családok, tehát nincs mese, elindult a hordás, ez a méhészekre komoly feladatot ró.
A fűzön egyébként csodálatosan fejlődnek a méhek, nem viseli meg egyáltalán őket.
Az összes méhlegelőt figyelembe véve, nálam az első számú jelölt.
Ha kedvez az időjárás a fűz virágzására, csodát csinál a családokkal.
Jelenleg a családoknál 4-5-6 keret táblás fiasítás van, melyből egy a múltkori bővítésnek köszönhetően nyitott.
Legtöbbnél 5 keret fiasítás van, amit ebben az időszakban rendkívül jónak tartok.
És hol van még Szent György napja?
Nagyernyei Attila